Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Terminator »

Η Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών (Δ. Ε. Ε.) της Ελληνικής Αστυνομίας είναι η Εθνική Εγκληματολογική Υπηρεσία και υπάγεται απευθείας στον Αρχηγό του Σώματος. Έχει ενταχθεί στο Δίκτυο Εγκληματολογικών Ινστιτούτων (ENFSI) και ανταλλάσει πληροφορίες μεταξύ των κράτων-μελών της 'Ευρωπαικης 'Ενωσεις. Αποστολή της είναι η διερεύνηση του τόπου του εγκληματος, η περισυλλογή και αξιοποίησει των ιχνών και πειστηρίων με τη βοήθεια σύγχρονου εξοπλισμού επίσης οργανωνει τις εγκληματολογικές αναζητήσεις με σκοπό την ανακάλυψη καταζητούμενων και την ανευρεση εξαφανισμένων ατόμων. Η Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών διαρθρώνεται σε 10 τμήματα.

Τμήμα Δακτυλοσκοπίας

Το τμήμα δακτυλοσκοπίας βεβαιώνει την ταυτότητα κάθε ατόμου με βάση τα δακτυλικά και παλαμικά του αποτυπώματα.

Τμήμα Εξερευνήσεων

Το τμήμα εξερευνήσεων διερευνα χώρους και αντικείμενα που σχετίζονται με την διάπραξη εγκληματικής πράξης. Το Αυτοματοποιημένο Σύστημα Αναγνώρισης Δακτυλικών Αποτυπωμάτων (Α. Σ. Α. Δ. Α.) παραβάλει τα αποτύπωματα που περισυλλέγουν οι ερευνητές του τμήματος Απο τόπους εγκληματικών πράξεων με αυτά ατόμων που έχουν σημανθή στο παρελθόν η διακτυλοσκοπούνται ως ύποπτη

Τμήμα Τμήμα Εργαστηρίων Πυροβόλων Όπλων και Ιχνών Εργαλείων

Στο Τμήμα Τμήμα Εργαστηρίων Πυροβόλων Όπλων και Ιχνών Εργαλείων Εξετάζονται ιχνη και πειστήρια που προέρχονται απο εγκληματικές πράξεις. Το τμήμα περιλαμβάνει τα εργαστήρια τεχνολογίας όπλων και πυρομαχικών, εξέτασεις σκηνής εγκλήματος, βλητικής και συγκριτικών εξετάσεων Ιχνών πυροβόλων όπλων με το Αυτόματο Σύστημα Συγκριτικών Εξετάσεων Ιχνών Καλύκων και Βολίδων (Ι. Β. Ι.S.) επίσης περιλαμβάνει τα εργαστήρια εξέτασεις Ιχνών εργαλείων, επανεμφάνισεις αριθμών Πλαισίου κινητήρα οχημάτων και εξέτασεις σκληριών Με το σύστημα ηλεκτρονικών μηχανών Αποκωδικοποίησης Διαφόρων τύπων κλειδιών

Τμήμα Εργαστηρίων Δικαστικής Γραφολογίας και Πλαστότητας εντύπων - αξιών

Στο Τμήμα Εργαστηρίων Δικαστικής Γραφολογίας και Πλαστότητας εντύπων - αξιών ανήκει το εργαστήριο δικαστικής γραφολογίας που περιλαμβάνει τον τομέα εξέτασεις εγγράγων και γραφής, τον τομέα εξέτασεις Ψηφιακών πειστηρίων Και τον τομέα εξέτασεις Φωνής και ήχου στο ίδιο τμήμα εντάσεται και το εργαστήριο διερέυνησης παραχάραξεις Κιβδυλίας Και πλαστότητας εντύπων και αξιών τον τομέα εξέτασεις εντύπων ασφάλειας και τον τομέα εξέτασεις χαρτονομισμάτων, νομισμάτων και λοιπόν αξιών

Τμήμα Χημικών και Φυσικών Εξετάσεων

Το Τμήμα Χημικών και Φυσικών Εξετάσεων διενεργή Εργαστηριακές εξετάσεις Σε ίχνη και πειστήρια Που απαιτούν χημικής, φυσική ή φυσικοχημική και τοξικολογική εξέτασει Περιλαμβάνει το εργαστήριο προσδιορισμού οινοπνεύματος, το εργαστήριο τοξικολογίας και Το εργαστήριο εντυπωμάτων, πελμάτων και υποδημάτων ακόμα περιλαμβάνει το εργαστήριο ηλεκτρονικής μικροσκοπίας Που ενεργεί εξετάσεις ανίχνευσης Καταλοίπον πυροβολισμού και ιχνοστοιχείων Με την βοήθεια του σύγχρονου ηλεκτρονικού μικροσκοπίου σάρωσεις Καθώς και εργαστήριο εξέτασεις γυαλιών, πλαστικών υλών συνθετικών ινών Και χρωμάτων τέλος το εργαστήριο ανάλυσης αυτοσχέδιων εκρηκτικών εμπρηστικών μηχανισμών Σε περιπτώσεις εκρήξεων Ενεργεί εξετάσεις, ανιχνέυσης, ταυτοποιήσεις Και προσδιορισμό των εκρηκτικών υλικών

Τμήμα Μεθοδικοτήτων - Φωτογραφικό

Το τμήμα μεθοδικοτήτων Περιλαμβάνει το γραφείο φωτογραφικού που τεκμηριώνει φωτογραφικά Τις σκηνές εγκλημάτων και το γραφίο μεθοδικοτήτων που τηρεί τις συλλογές φωτογραφιών τον εγκληματιών Τις οποίες επιδεικνύη στους παθόντες και μάρτυρες για αναγνώρισει των δραστών

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Terminator »

Τμήμα Ανάλυσης Βιολογικών Υλικών

Τέλος το τμήμα ανάλυσης Εξετάζει, αναλύει Συγκρίνει δείγματα βιολογικών υλικών Απο ίχνη αντικείμενα και πειστήρια Που προέρχονται απο εγκληματικές πράξεις Επιπλέον εξετάζει Κατάλληλα βιολογικά υλικά Απο σωρούς ατόμων Ή σκελετικά υπολύματα με σκοπό Την διακρίβωσει της ταυτότητας τους το τμήμα περιλαμβάνει το εργαστήριο αναλυσης προτεινων Το οποίο πραγματοποιεί την πρακαταρκτική εξέταση Για ανίχνευση βιολογικών υλικών καθώς και το εργαστήριο Ανάλυσης DNA Το οποίο ενεργεί αναλύσεις πυρηνικού DNA και προσδιορίζει γενετικούς τύπους επι παντώς ίδους βιολογικού υλικού.

Σήμερα η Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών διαθέτει 99 πτυχιούχους διαφόρων ειδικοτήτων όπως πληροφορικής, γραφικών τεχνών και ψηφιακών συστημάτων, βιολόγους, βιοχημικούς, φυσικούς ιατροδικαστές και Και τοξικολόγους

Άβαταρ μέλους
Perhfanos_Ellhn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2012 5:48 pm
Τοποθεσία: Σημαιοφόρος
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Perhfanos_Ellhn »

Σπυρος έγραψε:Δηλαδη καποια αλλη λυση εκτος απο πανελληνιες δεν υπαρχει;


Μπα Εικόνα

Ντινος21 έγραψε:Πως μπορω να περασω στο εγγληματολογικο; Αμα ξερεις καποιος να μου στειλει μνμ.

Θα πρέπει να ανήκεις στην Ελληνική Αστυνομία, δεν περνάς απλά (δεν είναι σχολή).
Αυτό γίνεται είτε από Πανελλήνιες έχοντας δηλώσει στο μηχανογραφικό σου την σχολή των Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας είτε με προκύρηξη δηλαδή μέσω Α. Σ. Ε. Π.(θα επιλεγείς μόνο σε περίπτωση που κατέχεις ήδη κάποιο σχετικό τίτλο σπουδών όπως Νομικής, Βιολογίας-Χημείας, Ψυχολογίας->Διαπραγματευτές της ΕΛ. ΑΣ.) και παει λέγοντας...
Έσο έτοιμος
maraki904
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2013 2:25 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από maraki904 »

ΚΑλημερα πηρα την πρωτοβουλια να σας στειλω μηνυμα μετα απο καποια πραγματα που διαβασα με σκοπο να με βοηθησετε εφοσον μπορειτε. Ειμαι 21 ετων και ηθελα παντα αστυνομια ειμαι πολυτεκνη και μπορουσα με το βαθμο να περασω απλα ειχα ενα θεμα μικρο με το υψος ημουν 1.69 και γι αυτο αποφασισα να μπω στην κοινωνιολογια παντειου με ειδικοτητα εγκληματολογια δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα ειναι κατι που το θελω παρα πολυ. Μπορω να κανω κατι απο αυτην τη σχολη μπορω να μπω στην αστυνομια με καποιο τροπο και αν ναι πως αλλιως τι αλλο μπορω να κανω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει απαντηθεί το ερώτημα σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν θα παίζουμε.
εya
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2014 4:06 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από εya »

Από χημικό μηχανικό μπορώ να έχω ελπίδες για μία θέση στα εγκληματολογικά εργαστήρια; Υπάρχει περίπτωση με Α. Σ. Ε. Π.(αν γίνει) να μπορώ να κάνω χημικές αναλύσεις στα εργαστήρια της αστυνομίας; Θα ήθελα να ξέρω έτσι ώστε αν δε γίνεται να κάνω 10% για χημικό σκέτο... Από χημικό μετά θα μπορώ (Πάλι με Α. Σ. Ε. Π) ; Ευχαριστώ πολύ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από D.Y.K »

εya έγραψε:Από χημικό μηχανικό μπορώ να έχω ελπίδες για μία θέση στα εγκληματολογικά εργαστήρια; Υπάρχει περίπτωση με Α. Σ. Ε. Π.(αν γίνει) να μπορώ να κάνω χημικές αναλύσεις στα εργαστήρια της αστυνομίας; Θα ήθελα να ξέρω έτσι ώστε αν δε γίνεται να κάνω 10% για χημικό σκέτο... Από χημικό μετά θα μπορώ (Πάλι με Α. Σ. Ε. Π) ; Ευχαριστώ πολύ!


Η ΕΛ. ΑΣ κατά διαστήματα (όχι συχνά βέβαια) διορίζει ειδικό επιστημονικό προσωπικό μέσω διαγωνισμού που διενεργείται υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ ναι και φυσικά κατά το παρελθόν έχει διορίσει και Χημικούς / Χημικούς Μηχανικούς. Οι θέσεις όμως είναι λίγες όπως καταλαβαίνεις και ειδικά τα τελευταία χρόνια μάλιστα οι προκηρύξεις αφορούν σε προσλήψεις ορισμένου χρόνου (με σύμβαση) για την κάλυψη παροδικών αναγκών.

Αν θες την γνώμη μου ναι να έχεις το νου σου, αλλά καλύτερα να στραφείς σε άλλες πιο σίγουρες επαγγελματικές διεξόδους (αν φυσικά υπάρχουν και αυτές).

ntinaκι31
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2015 12:36 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από ntinaκι31 »

Θέλω να μπω στο εγκληματολογικό αλλά δε ξέρω από ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω. Πείτε μου αν υπάρχει τρόπος να πάω από θεωρητική δε το έχω καθόλου με μαθηματικά και φυσκή.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από glock »

Γινε πρωτα αστυνομικος κ μετα...
thtsiv
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2015 4:21 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από thtsiv »

Καλησπέρα σας, είμαι μια απόφοιτος του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω, έτσι ώστε να μπορέσω να απορροφηθώ στη συνέχεια από το εγκληματολογικό τμήμα σας; Οποιαδήποτε συμβουλή θα μπορούσατε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από marsupilami »

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Για να απορροφηθεις στο εγκληματολογικο της ελας πρέπει να βγει προκήρυξη για αστυνομικους ειδικών καθηκόντων Και να κάνεις τα χαρτιά σου. Διαφορετικά εάν δεν υπερβαίνεις το επιτρεπτό όριο ηλικίας μπορείς να δώσεις πανελλήνιες για την αστυνομική ακαδημία
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από johnny13 »

Ειναι βυσματικη υπηρεσια?
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Assassin00 »

Όχι δεν χρειάζεται βύσμα εδώ μπενουνε αστυνομικοί οι οποίοι μπήκαν στην αστυνομία με ειδικότητες όπως βιολογία χημικοί κτλ
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ
Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από Caveira »

Αν μπεις ως ειδικων καθηκοντων για να στελεχωσεις τα εργαστηρια θα μπεις με πτυχιο διαγωνισμο κλπ. Αν εισαι αστυνομικος γενικων καθηκοντων που θα παρεις το κομματι εξερευνηση κλπ θελεις παρα πολυ μεσο.
ioanna3674
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 07, 2019 10:57 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Δημοσίευση από ioanna3674 »

Συγγνώμηη που γράφω από την απάντηση απλά δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω μια ερώτηση είμαι καινούργια στο φόρουμ... Καταρχάς θέλω να σπουδάσω ψυχολογία στο Παντειο και έχω ακούσει πως μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογια. Στόχος μου είναι μια μέρα να δουλέψω στην ΔΕΕ. Θα μπορούσα να το κάνω χωρίς να δώσω ξανά πανελληνιες για αστυφύλακων ή αστυνομία γιατι
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες