Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση

ποια απο τις παραπανω ξενες γλωσσες ειναι ευκολοτερη;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 12, 2020 3:21 pm

Αγγλικα
138
34%
Γερμανικα
37
9%
Ιταλικα
175
43%
Γαλλικα
57
14%
 
Σύνολο ψήφων: 407

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Ψηφιστε ποια πιστευεται οτι ειναι η ευκολοτερη γλωσσα και γραψτε τα επιχειρημματα που σας οδηγησαν σε αυτη την ψηφο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Ιταλικά. Εύκολη στην εκμάθηση, αν τα μιλάς άπταιστα μπορείς να καταλάβεις και Ισπανικά. Εννοείται ότι μαθαίνοντας Ιταλικά μπορείς άνετα να ξεκινήσεις Γαλλικά, Ισπανικά, Πορτογαλικά και Ρουμάνικα. Η γραμματική είναι λιγάκι δύσκολη, με λίγη προσπάθεια τη καταφέρνεις.

Επίσης συνεννοείσαι άριστα με Αλβανούς και Ρουμάνους που δεν ξέρουν καλά Ελληνικά.

Τα Αγγλικά είναι "βαρετή" γλώσσα, άσχετα αν από τις παραπάνω είναι η πιο εύκολη να τη μάθεις στα γρήγορα και χωρίς πολύ κόπο.
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Γλωσσα του σωματος. Η καλυτερη κ Παγκοσμια!
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Τωρα η καλυτερη θα γινει τα γερμανικα
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Επομενο γκαλοπ να ειναι ποια ειναι η καλυτερη σταση στο σεξ Εικόνα

διαφωνω με ολους φυσικα γιατι δεν υπαρχει τετοιο πραμα που λετε, ευκολη γλωσσα.

σε ενα αλφα επιπεδο μπορεις να φτασεις πιο γρηγορα στα αγγλικα αλλα αυτο γινεται μονο γιατι τα μιλανε ολοι, ακουγετε πιο πολυ σαν γλωσσα σε διαφημισεις ταινιες κτλπ.

ιταλικα οσο ευκολα και να δειχνουν μετα τον αρχικο χαβαλε ειναι πολυ δυσκολα με δυσκολη γραμματικη.

πιο ευκολα σε αυτο το θεμα τα γερμανικα, εδω το δυσκολο ειναι να μαθεις λεξιλογιο.

ποιο χρησιμη γλωσσα παντως μετα τα αγγλικα που εννοειται οτι πρεπει να τα ξερει καποιος ειναι τα γαλλικα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Πιο δύσκολη γραμματική από τα Γερμανικά; Δεν νομίζω. Άσε που στα Γερμανικά το πρώτο γράμμα των ουσιαστικών γράφεται με κεφαλαία. Επίσης είναι και κάπως "άγρια" σαν γλώσσα.

Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνοντας Γερμανικά μπορείς να μάθεις χαλαρά Ολλανδικά, όπως επίσης να μάθεις ευκολότερα Δανέζικα, Νορβηγικά και Σουηδικά.

Εδώ και χρόνια τα Γαλλικά, στην Ελλάδα τουλάχιστον, έχουν χάσει το status που είχαν πριν 20 και 30 χρόνια (δεν συζητάω για πολύ περασμένες δεκαετίες που ήταν ουσιαστικά lingua franca).
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Ναι κ ομως ειναι πολυ η απλη η γραμματικη στα γερμανικα ειδικα στους χρονους δε ξερω εχεις ασχοληθει καθολου μ αυτα... Τα γαλλικα οντως εχουν χασει το status τους, δεν ειναι τυχαια γλωσσα ομως.2ρη επισημη γλωσσα του ΟΗΕ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Στα Ιταλικά δεν μου φάνηκαν τόσο δύσκολα. Σε ανώμαλα ρήματα όντως υπάρχει δυσκολία γιατί ουσιαστικά είναι σαν να έχουν μεταφερθει αυτούσια από τα Λατινικά.

Στα κτητικά επίθετα ήταν που φοβόμουν μη κάνω λάθη γιατί είχα κακό προηγούμενα με τα αντίστοιχα των Γαλλικών όταν τα διδασκόμουν στο σχολείο, αλλά εν τέλει δεν ήταν έτσι.

Δεν ξέρω Γερμανικά, ρώτησα παιδιά που είχαν ξεκινήσει πρώτα Γερμανικά και μετά Αγγλικά και μου έλεγαν ότι η γραμματική ακολουθεί αυτή των Αρχαίων Ελληνικών και ότι χρειάζεται προσπάθεια και προσοχή με τα ουσιαστικά επειδή το πρώτο γράμμα γράφεται με κεφαλαία. Φυσικά γι'αυτούς τα Αγγλικά αργότερα τους φάνηκαν πανεύκολα.
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Nassos έγραψε:Στα Ιταλικά δεν μου φάνηκαν τόσο δύσκολα. Σε ανώμαλα ρήματα όντως υπάρχει δυσκολία γιατί ουσιαστικά είναι σαν να έχουν μεταφερθει αυτούσια από τα Λατινικά.

Στα κτητικά επίθετα ήταν που φοβόμουν μη κάνω λάθη γιατί είχα κακό προηγούμενα με τα αντίστοιχα των Γαλλικών όταν τα διδασκόμουν στο σχολείο, αλλά εν τέλει δεν ήταν έτσι.

Δεν ξέρω Γερμανικά, ρώτησα παιδιά που είχαν ξεκινήσει πρώτα Γερμανικά και μετά Αγγλικά και μου έλεγαν ότι η γραμματική ακολουθεί αυτή των Αρχαίων Ελληνικών και ότι χρειάζεται προσπάθεια και προσοχή με τα ουσιαστικά επειδή το πρώτο γράμμα γράφεται με κεφαλαία. Φυσικά γι'αυτούς τα Αγγλικά αργότερα τους φάνηκαν πανεύκολα.

Εγώ έχω κάνει Γερμανικά. ¨Εχω πάρει το πτυχίο στα 3 αντί για 5 και όχι ιδιαίτερα παρακαλώ, στο φροτνιστήριο Κατούφα με μια εξαίρετη καθηγήτρια.

Τα Γερμανικά έχουν 3 χρόνους αντί για 7 των Αγγλικών. Επισης μαθαίνονται γρήγορα γιατί έχουν ευχάριστο λεξιλόγιο. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά τα Γερμανικά είναι η δεύτερη καλύτερη ξένη γλώσσα, γιατί αντλεί πολλά στοιχεία από την Αγγλική αλλά είναι και εύκολα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εσύ γίνεται να μην γράφεις με κεφαλαία; Μας έχεις βγάλει τα μάτια

Στο θέμα μας τώρα αν ξέρεις ιταλικά μπορείς εύκολα να μάθεις και γαλλικά γιατί υπάρχουν πολλές ομόρριζες λέξεις και η γραμματική είναι σχεδόν η ίδια

Εννοείται τα ιταλικά είναι η ποιο εύκολη γλώσσα από τις παραπάνω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ έγραψε:
Εγώ έχω κάνει Γερμανικά. ¨Εχω πάρει το πτυχίο στα 3 αντί για 5 και όχι ιδιαίτερα παρακαλώ, στο φροτνιστήριο Κατούφα με μια εξαίρετη καθηγήτρια.

Τα Γερμανικά έχουν 3 χρόνους αντί για 7 των Αγγλικών. Επισης μαθαίνονται γρήγορα γιατί έχουν ευχάριστο λεξιλόγιο. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά τα Γερμανικά είναι η δεύτερη καλύτερη ξένη γλώσσα, γιατί αντλεί πολλά στοιχεία από την Αγγλική αλλά είναι και εύκολα.


Ποιό πτυχίο έχεις πάρει; Ξέρεις άπταιστα Γερμανικά σε σημείο τέτοιο να συννενοήσαι με Γερμανόφωνο; Να ακούς και να διαβάζεις ειδήσεις από Γερμανικά sites;

Εγώ με τα Ιταλικά σε 3 χρόνια μπορούσα χαλαρά να κάνω τα παραπάνω. Ακόμη και σήμερα καταλαβαίνω πολύ καλά τις ειδήσεις των Ιταλικών καναλιών, όπως επίσης έχω δει και κάμποσες ταινίες του Ιταλικού κινηματογράφου χωρίς πρόβλημα (εξαίρεση οι διάλεκτοι της Νότιας Ιταλίας που δεν καταλαβαίνεις μία αν δεν είσαι ντόπιος).

Επίσης τα Αγγλικά είναι παρακλάδι των Γερμανικών και όχι το αντίθετο.Εικόνα

Ώς προς τι είναι η δεύτερη καλύτερη ξένη γλώσσα; Γιατί να μην είναι κάποια άλλη;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλά και αγγλικά να ξέρεις για πήγαινε στο βόρειο λονδίνο και προσπάθησε να πιάσεις κουβέντα. Αυτοί εκεί μιλάνε βλάχικα αγγλικάΕικόναΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Greek_Army έγραψε:Καλά και αγγλικά να ξέρεις για πήγαινε στο βόρειο λονδίνο και προσπάθησε να πιάσεις κουβέντα. Αυτοί εκεί μιλάνε βλάχικα αγγλικάΕικόναΕικόνα


Που να πάς προς Σκωτία μεριά. Ή να ανοίξεις συζήτηση με Ιρλανδό, Νοτιοαφρικάνο ή Αυστραλό. Ακομη χειρότερα αν είναι Αμερικανός redneck από νότιες Πολιτείες.Εικόνα
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Greek_Army έγραψε:Καλά και αγγλικά να ξέρεις για πήγαινε στο βόρειο λονδίνο και προσπάθησε να πιάσεις κουβέντα. Αυτοί εκεί μιλάνε βλάχικα αγγλικάΕικόναΕικόνα
αυτο που λες ξαναπεστο... Με σκωτσεζους δεν ειχα ποτε τρελο προβλημα, με ιρλανδους μια φορα που ειχα γνωρισει τρελο ομως !

δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Ρε μαγκες εδω τον σερ αλεξ φερκιουσουν βλεπεις στην τv κ αναρωτιεσαι σε τι γλωσσα μιλαει το ατομα.american english κ μια χαρα!

Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες