Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ηλίας

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Ηλίας »

Καλησπέρα παιδιά... Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα ΙΕΚ αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει... Η βεβαίωση που σου δείνουν απο το ΙΕΚ όταν τελειώσεις στο εξωτερικό αναγνωρίζετε ή πρεπει να πάρεις την πιστοποίησή;
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γτ με μπερδεψες, μιλας για ιεκ εξωτερικου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από yandr »

Του κερατά. Δεν το γνωρίζω επίσημα αλλά θα πρέπει να πάρεις πιστοποίηση πρώτα.
Ηλίας

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Ηλίας »

Μιλάω για ΙΕΚ στην ελλάδα...

αφού τελειώσω θα μου δώσουν μια βεβαίωση... Θα ζητήσω και μια βεβαίωση να μου δώσουν που να γράφει από πια ημερομινία μέχρι πια φοίτησα... Σε πια ειδηκότητα... Και αναλυτηκά τους βαθμούς μου... Αυτή η βεβαίωση δεν αναγνωρίζεται στο εξωτερηκό;
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Ηλίας έγραψε:Μιλάω για ΙΕΚ στην ελλάδα...

αφού τελειώσω θα μου δώσουν μια βεβαίωση... Θα ζητήσω και μια βεβαίωση να μου δώσουν που να γράφει από πια ημερομινία μέχρι πια φοίτησα... Σε πια ειδηκότητα... Και αναλυτηκά τους βαθμούς μου... Αυτή η βεβαίωση δεν αναγνωρίζεται στο εξωτερηκό;
ειναι εντελως αοριστο αυτο που ρωτας, ως τι να αναγνωριζετε; Το ιεκ δεν ειναι τριτοβαθμια εκπαιδευση οποτε σαν τετοιο δεν λογιζετε σιγουρα. Ισως για καποια ειδικευση ναι αλλα και παλι εξαρτατε απο την χωρα που θα πας

Ηλίας

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Ηλίας »

Να αναγνωριστεί αυτό που μαθαίνω... Θα μπορώ π. Χ να πάω σε ένα φαρμακείο και να ζητήσω δουλειά σαν βοηθός όπως θα έκανα εδώ με την βεβαίωση μόνο... Ή θα πρέπει πρώτα να δώσω την πιστοποίηση εδώ στην ελλάδα και να πάρω το δίπλωμα... Αυτό που λες το γνωρίζω, ότι δεν είναι τριτοβάθμια εκπαίδευση, γιαυτό και στην Γερμανία όσοι τελειώνουν αντίστοιχες ειδικότητες παίρνουν απλά μια βεβαίωση... Εμείς εδώ πρέπει πρώτα να δώσουμε την πιστοποίηση και αν περάσουμε να μας δώσουν δίπλωμα αναγνωρισμένο από το κράτος...

Σαντρα

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Σαντρα »

Γεια σας. Θα προσπαθησω να γινω συγκεκριμενη! Ειμαι αποφοιτη του ιεκ γαλατσιου με ειδικοτητα ''ιατρικων και βιολογικων εργαστηριων βιοχημικου και μικροβιολογικου εργαστηριου'' και εχω παρει και την πιστοποιηση! Θελω να παω να εργαστω στην γερμανια! Μπορω με αυτα τα προσοντα; Γιατι απ οσο εψαξα στην γερμανια δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σαν το ιεκ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σαντρα έγραψε:Γεια σας. Θα προσπαθησω να γινω συγκεκριμενη! Ειμαι αποφοιτη του ιεκ γαλατσιου με ειδικοτητα ''ιατρικων και βιολογικων εργαστηριων βιοχημικου και μικροβιολογικου εργαστηριου'' και εχω παρει και την πιστοποιηση! Θελω να παω να εργαστω στην γερμανια! Μπορω με αυτα τα προσοντα; Γιατι απ οσο εψαξα στην γερμανια δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σαν το ιεκ!


Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην σχολή σου να σου δώσουν συγκεκριμένη απάντηση; Ρώτα τους εάν αναγνωρίζεται το πτυχίο σου στο εξωτερικό. Φυσικά είναι και θέμα εργοδότη!
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από DaMon »

Η πιστοποιηση του οεεκ ειναι αναγνωρισμενη σε ολα τα κρατη της ευρωπαικης ενωσης... Αυτα θα επρεπε να σας τα λενε στην σχολη σου, αν οι εργοδοτες εκει θα σε προτιμησουν δεν το γνωριζω, δικαιωμα παντως να πας με αυτο το πτυχιο και να εργαστεις φυσικα και το εχεις.

Αν το οικονομικο βολευει παντως, μπορεις να μπεις και σε προχωρημενο ετος ενος ξενου πανεπιστημιου πανω στην ειδικοτητα σου.
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από mixanikara »

Να σε ρωτίσω κοπέλα. Γερμανικά μιλάς; Εχεις κάποια επαφή με τη Γερμανια ή πάς έτσι στο ξεκάρφωτο; Οι Γερμανοι βασικά λατρεύουν την γραφειοκρατία και για να σου δώσουν δουλειά πρέπει να έχεις βγάλει κάτι καραγερμανικο. Δεν νομίζω να σου δωσουν την παραμικρή σημασία με ελληνικά χαρτιά και ας βγάλεις διδακτορικο σε ελληνικο πανεπιστήμιο.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
steand

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από steand »

Εχω τελειωσει ιεκ το 2007 ξερει κανεις εαν μπορω να δωσω ακομα Πιστοποιηση;

papagus

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από papagus »

Μια χαρα αναγνωριζετε και η βεβαιωση και η πιστοποιηση ακομη πιο πανω, μετραει σαν τεχνικο κολεγιο δικο τους.2 γνωστοι μοθ πηγαν και το αναγνωρισαν κανονικοτατα, παρε και σφραγιδα της χαγης στα μεταφρασμενα πτυχεια/βεβαιωσεις να μετρανε και στο δημοσιο τους. Βεβαια θα πρεπει να μιλας αρκετα καλα γερμανικα για να βρεις καλη δουλεια
Γιαννης

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Γιαννης »

Παιδια εχω κανει το πρωτο ετος Σε ΙΕΚ, υπαρχει η δυνατοτητα να συνεχισω το 2 ετος στην Γερμανια?
cuervo

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από cuervo »

Γιαννης έγραψε:Παιδια εχω κανει το πρωτο ετος Σε ΙΕΚ, υπαρχει η δυνατοτητα να συνεχισω το 2 ετος στην Γερμανια;
Γιατί να υπάρχει; Συνεργάζονται τα ΙΕΚ της Ελλάδας με τα ΙΕΚ της Γερμανίας;
Γιαννα

Βεβαίωση Ιδιωτικών ΙΕΚ

Δημοσίευση από Γιαννα »

Καλησπερα σας ειμαι μητερα Μιας 18χρονης Τελειωσε το Γενικο λυκειο και θελει να παει στο ΙΕΚ ΑΛΦΑ Για φυσικοθεραπευτρια, Θελω να ρωτησω Το ''χαρτι'' που θα παρει οταν τελειωσει Αναγνωριζεται Για να Βρει Δουλεια?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης