Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα σας. Να ρωτησω κατι, ως τριτεκνος (οχι ο 1ος) ποση θητεια δικαιουμαι τωρα τον Μαιο; Ο συλλογος τριτεκνων μου ειπε οτι υπολογιζει 11 μηνες αλλα στην ΦΕΚ λεει ενεαμηνη διαρκεια η μειωμενη θητεια η οποια γινεται 8 για ορισμενες περιοχες. Ειναι 11; Ειναι 9; Και τι ειναι η μειωμενη, εφοσον δεν ξεχωριζουν προστατες, πολυτεκνους τριτεκνους κλπ;
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Kostas έγραψε:Καλησπέρα σας. Να ρωτησω κατι, ως τριτεκνος (οχι ο 1ος) ποση θητεια δικαιουμαι τωρα τον Μαιο; Ο συλλογος τριτεκνων μου ειπε οτι υπολογιζει 11 μηνες αλλα στην ΦΕΚ λεει ενεαμηνη διαρκεια η μειωμενη θητεια η οποια γινεται 8 για ορισμενες περιοχες. Ειναι 11; Ειναι 9; Και τι ειναι η μειωμενη, εφοσον δεν ξεχωριζουν προστατες, πολυτεκνους τριτεκνους κλπ;


Τρίτεκνος σημαίνει ότι έχεις τρία παιδιά. Αν εννοείς ότι είσαι ένα από τα τρία αδέλφια τότε δικαιούσαι 9 μήνες από το Μάιο και 8 αν το κάνεις παραμεθόριο.

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/meiwmeni.asp

Jam07

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Jam07 »

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω πόσους μήνες θητείας διακιούμαι εφ' όσον είμαι γόνος ανύπαντρης μητέρας και αδερφός ανηλίκου.
Ηλίας

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Ηλίας »

Καλησπέρα σας παιδιά! Παρουσιάζομαι πολεμικό ναυτικό με την Α' ΕΣΣΟ 2022.

Είμαι ο πρώτος που υπηρετεί από 3 αδέρφια συνολικά.

Ο πατέρας μου έχει πεθάνει από το 2002.

Παρόλο που είμαστε 3 παιδιά, για το κράτος είμαστε πολύτεκνοι (θα έχω και το πιστοποιητικό πολυτεκνίας μαζί μου όταν παρουσιαστώ)

Η μάνα (το 65 γεννηθείς) έχει προβλήματα υγείας για τα οποία έχει κάποια χαρτιά από γιατρούς.

Ρώτησα στρατολογία και μου είπαν ότι υπηρετώ 9μηνο. Υπάρχει περίπτωση λόγω των καταστάσεων που ανέφερα, να υπηρετώ 6μηνο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ΑΝΩΝΥΜΟΣ »

Ηλίας έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά!Παρουσιάζομαι πολεμικό ναυτικό με την Α' ΕΣΣΟ 2022.

Είμαι ο πρώτος που υπηρετεί από 3 αδέρφια συνολικά.

Ο πατέρας μου έχει πεθάνει από το 2002.

Παρόλο που είμαστε 3 παιδιά, για το κράτος είμαστε πολύτεκνοι (θα έχω και το πιστοποιητικό πολυτεκνίας μαζί μου όταν παρουσιαστώ)

Η μάνα (το 65 γεννηθείς) έχει προβλήματα υγείας για τα οποία έχει κάποια χαρτιά από γιατρούς.

Ρώτησα στρατολογία και μου είπαν ότι υπηρετώ 9μηνο. Υπάρχει περίπτωση λόγω των καταστάσεων που ανέφερα, να υπηρετώ 6μηνο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Δυστυχώς δεν δικαιούσαι 6μηνο σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία

Η μεταφορά στη μειωμένη θητεία είναι αρμοδιότητα της στρατολογίας και όχι της υπηρεσία στην οποία θα καταταγείς. Συνεπώς μετά την κατάταξη σου (όχι πιο πριν) Θα πρέπει να προσκομίσεις στη στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (γίνεται και ηλεκτρονικά)

Νίκος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα επειδή είναι τρίτεκνος και θα υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις δικαιούμαι 8 μηνο έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά και μου λέει ότι είναι ολοκληρωμένη αλλά δεν λέει κάτι ως απάντηση . δηλαδή τώρα με έχουν ως 8 μηνο ή όχι ;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Νίκος έγραψε:Καλησπέρα επειδή είναι τρίτεκνος και θα υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις δικαιούμαι 8 μηνο έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά και μου λέει ότι είναι ολοκληρωμένη αλλά δεν λέει κάτι ως απάντηση . δηλαδή τώρα με έχουν ως 8 μηνο ή όχι ;
Υπηρετείς ήδη; Ή πρόκειται να καταταγεις;

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Houdini »

Χαιρετώ το Φόρουμ... Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε πόσους μήνες θητεία κάνουν οι τα παιδιά πολυτέκνων.

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία αλλά τώρα με τις αλλαγές που έγιναν στους μήνες τα έχω χάσει λίγο. Είναι 6 ή 8 ; Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμήσω πολύ αν με κατατοπίσει !

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Houdini έγραψε:Χαιρετώ το Φόρουμ... Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε πόσους μήνες θητεία κάνουν οι τα παιδιά πολυτέκνων.

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία αλλά τώρα με τις αλλαγές που έγιναν στους μήνες τα έχω χάσει λίγο. Είναι 6 ή 8 ; Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμήσω πολύ αν με κατατοπίσει !



4 αδέρφια 6μηνο

3 αδέρφια 9μηνο (εκτός εάν υπηρετήσεις όλη σου τη θητεία στην παραμεθόριο, οπότε υπηρετείς 8 μήνες)

Κυριάκος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Κυριάκος »

Καλησπέρα σας... Οι γονείς είναι χωρισμένη και έχω μικρότερη αδερφή με ποσοστό αναπηρίας 67% δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
gues

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από gues »

Εάν έχεις παραπάνω από τα δικαιολογητικά που λέει πχ εάν είσαι μονογονεϊκος και προστατεύεις 2 ανάπηρα άτομα ο πατέρας να είναι άνεργος και να υπάρχει τριτεκνια πόσο δικαίου σε
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Κυριάκος έγραψε:Καλησπέρα σας... Οι γονείς είναι χωρισμένη και έχω μικρότερη αδερφή με ποσοστό αναπηρίας 67% δικαιούμαι μειωμένη θητεία;


Όχι. Δεν δικαιουσαι μειωμένη θητεία.

Πιθανών λόγω κοινωνικών κριτηρίων να δικαιουσαι κατά εξαίρεση μετάθεση στον τόπο διαμονής σου.

Ανώνυμο

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Ανώνυμο »

Καλησπερα, ο πατερας μου ειναι 75 χρονων και εχει αναπηρία (η μαμα μου ειναι καλα) Ειμαι ο μονος γιος της οικογένειας, αν παω στρατο ειναι 9μηνο και αν μπω παραμεθόριο ειναι 6μηνο;

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από nenos111 »

Ανώνυμο έγραψε:Καλησπερα, ο πατερας μου ειναι 75 χρονων και εχει αναπηρία (η μαμα μου ειναι καλα) Ειμαι ο μονος γιος της οικογένειας, αν παω στρατο ειναι 9μηνο και αν μπω παραμεθόριο ειναι 6μηνο;

Μειωμένη θητεία 9 μηνών.

Σε περίπτωση όπου υπηρετήσεις παραμεθόριο είναι 8μηνο

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης