Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημήτρης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα. Είμαι μοναχοπαίδι και έχασα τον πατέρα μου όταν είμουν 11. Η μητέρα μου πέρνει σύνταξη χείρας. Δικαιούμε την 6μηνη θητεία;
mike

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από mike »

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω για τα δικαιωματα του προστατη. Πρωτον δεν γνωριζω αν ειμαι σιγουρα προστατης. Ειμαι ο υιος θανοντος πατερα η μητερα μου ειναι 64 και εχω μια αδερφη 22 ετων. Ειμαι προστατης; , Δικαιουμαι οκταμηνο; Δικαιουμαι κατεξερεση μεταθεση και αν οχι ποτε δικαιουμαι μεταθεση σαν προστατης; Και μου ζητησαν μονο πιστοποιητικο οικεγενιακης καταστασης για στρατολογικη χρηση μονο αυτο χρειαζομαι οταν παρουσιαστω?
GuestForNow
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 17, 2018 2:09 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από GuestForNow »

Καλησπερα, ως προστατης τριτεκνης μονογονεικης οικογενειας ποσους μηνες οφειλω να υπηρετησω;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μήτσος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Μήτσος »

Καλησπέρα. Είμαι ο μεσαίος γιος τρίτεκνης οικογένειας με πατέρα >70 ετών. Ο μεγαλύτερος αδερφός μου απαλλάχθηκε από την θητεία (Ι5). Το δικαίωμα μειωμένης θητείας μεταβιβάζεται σε μένα;
Άβαταρ μέλους
Alexandros23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 9:56 am
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Alexandros23 »

Για σας εχω συμπληρωσει 7 μηνες θητειας και ειμαι 9μηνος εχω μια απορια ειμαστε 2 αδερφια στν οικογενια εγω κ η αδερφη μ αλα η αδερφη μ εχει παντρευτη κ ο μονος π δουλευει σπιτι ειμαι εγω και ο πατερας μ εχει σοβαρα θεματα υγειας εχω ελαφριντικα για 8μηνος;
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Boss4 »

Είμαι γιος θανόντος γονέα και ο μεγαλύτερος γιος από τον αδελφό μου.. Είμαι 8 μηνός και έχει γίνει δεκτό.. Αυτες οι αλλαγές που ψηφίζουν τώρα και ανεβάζουν σε κατι φεκ επηρεάζουν εμένα?;
Κωστας

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Κωστας »

Παιδια καλησπερα. Ερωτηση. Οι γονεις μου χωρισαν εδω και χρονια. Δυστυχως πεθανε ο πατερας μου τρια χρονια μετα το διαζυγιο. Ειμαι ο πρωτος και μοναδικος γιος της οικογενειας. Δικαιουμαι μειωμενη θητεια;
Χρηστος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Χρηστος »

Καλησπερα Θα ηθελα να ρωτησω τι μπορει να γινει με την δικια μου κατασταση που βιωνω Ειμαι γεννημενος το 99' πηρα αναβολη για σπουδες (λυκειο) η οποια ληγει 31/12/2022 Οταν γεννηθηκα οι γονεις μου συμπληρωναν χαρτια διαζυγιου που παει να πει οτι απο την στιγμη που γεννηθηκα μεγαλωνα παραλληλα με τις υποχρεωσεις και διχως πατρικη φιγουρα, δεν εζησα παιδικα χρονια και δεν ζηταω λυπηση για αυτο. Εχω μια αδερφη μεγαλυτερη κατα 8 χρονια η οποια ζει με τον αντρα της και το παιδι της χωρις να εργαζοντε, το ιδιο και η μητερα μου ειναι ανεργη εδω και λιγα χρονια και οσο και να σας φενετε απιστευτο πηρα το ρολο του αντρα σε μικρη ηλικια διοτι εδω και 10 χρονια και ισως παραπανω μενω μοναχα με τη μητερα μου την οποια βοηθαω οικονομικα οσο το δυνατοτερο μπορω,(φυσικα εργαζοντας σε δουλειες μετα το σχολειο και παντα χωρις ενσημα) ακομα και τωρα που εχω τελειωσει το λυκειο, στην ουσια ειμαι ο μονος αντρας στο σπιτι (παντα ημουν) , και πολυ νευρικος απο μικρος. Θελω να τονισω το γεγονος οτι δεν ειμαι κατα του στρατου αλλα στην δικια μου περιπτωση δεν ξερω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα στην οικογειακη και προσωπικη μου ζωη εαν καταταχθω στον στρατο (ξηρας) εφοσον εκει με καλεσαν. Απλα θελω να ρωτησω υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο να μου δωσει ενα δικαιωμα μειωσης της θητειας; η απαλλαγης; Εχω αρκετα ακομα προβληματα στα οποια δεν θελω να αναφερθω!
ZekeGr92

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ZekeGr92 »

Καλησπέρα παιδιά και εγώ παρουσιάζομαι Θήβα 5/11, επίσης αν γνωρίζει κάποιος έχω μια κορούλα 10 μηνών αλλά με την γυναίκα μου έχουμε προσάψει σύμφωνο συμβίωσης δικαιούμαι κάποιου είδους μειωμένη θητεία η και κάποια μετάθεση κοντά στην οικογένεια ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

PANOSPATRINOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 1:01 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από PANOSPATRINOS »

Αδερφέ νομίζω δικαιουσαι 6μηνο δεν έχει να κάνει ο γάμος Αλλά δεν θα σου πω σίγουρα. Επίσης οαρουσιαζομαι και εγώ Θήβα μια μέρα πριν από εσένα 27 χρονών με το καλο να μπουμε
ZekeGr92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2020 7:07 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ZekeGr92 »

Καλησπέρα παιδιά αύριο παρουσιάζομαι Θήβα. Λοιπόν δικαιούμαι 8μηνη θητεία λόγω του ότι είμαι πατέρας, τα Δικαιολογητικά θα τα έχω μαζί μου αύριο μπορώ να τα καταθέσω δηλαδή στο στρατόπεδο ; Γιατί είχα πάρει στην Στρατολογία Αθηνών για να πάω να τα καταθέσω εκεί αλλά μου είπαν ότι μπορώ και μέσα στο στρατόπεδο ισχύει κάτι τέτοιο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Θανος »

Καλησπέρα σε όλους.

Τι γίνεται τώρα με το νέο ΦΕΚ με εμάς που είμαστε προστάτες οικογένειας;

Κάνουμε 9 μήνες, εκτός αν πάμε στις περιοχές που λέει το ΦΕΚ και κάνουμε 8 μήνες;

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Θανος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Τι γίνεται τώρα με το νέο ΦΕΚ με εμάς που είμαστε προστάτες οικογένειας;

Κάνουμε 9 μήνες, εκτός αν πάμε στις περιοχές που λέει το ΦΕΚ και κάνουμε 8 μήνες;



Ναι. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς προστάτης οικογένειας γιατί υπάρχουν και αυτοί που δικαιούνται εξάμηνο (πχ πατέρας δύο τέκνων).

Θανος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Θανος »

teosigkouIMBACK έγραψε:
Θανος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Τι γίνεται τώρα με το νέο ΦΕΚ με εμάς που είμαστε προστάτες οικογένειας;

Κάνουμε 9 μήνες, εκτός αν πάμε στις περιοχές που λέει το ΦΕΚ και κάνουμε 8 μήνες;



Ναι. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς προστάτης οικογένειας γιατί υπάρχουν και αυτοί που δικαιούνται εξάμηνο (πχ πατέρας δύο τέκνων).



Είμαι προστάτης οικογένειας χωρίς αδέρφια και δεν έχω τέκνα. Έχει πεθάνει ο πατέρας μου.

Σημαίνει ότι κάνω 9 μήνες, και αν πάω σε περιοχές του ΦΕΚ κάνω 8 μήνες;

Σε ευχαριστώ.

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Θανος έγραψε:Είμαι προστάτης οικογένειας χωρίς αδέρφια και δεν έχω τέκνα. Έχει πεθάνει ο πατέρας μου.

Σημαίνει ότι κάνω 9 μήνες, και αν πάω σε περιοχές του ΦΕΚ κάνω 8 μήνες;

Σε ευχαριστώ.


Ναι. Με ποιά ΕΣΣΟ μπαίνεις, αν μπαίνεις, αν επιτρέπεται; Εγώ μπάινω τον Μάιο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Μαρ 06, 2021 7:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες