Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από nix15 »

Θα ηθελα να ρωτησω1) Αν οι δυο γονεις μου ειναι ανεργοι η εχουμε χαμηλο εισοδημα μπορω να κανω 6 μηνες;

2) Δικαιουμαι 100 ευρω καθε μηνα λογω χαμηλου εισοδηματος;

3) Μπορω να ζητησω να κανω την θητεια μου καπου στην Αθηνα;

PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από PRODEATOR »

nix15 έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησω1) Αν οι δυο γονεις μου ειναι ανεργοι η εχουμε χαμηλο εισοδημα μπορω να κανω 6 μηνες;

2) Δικαιουμαι 100 ευρω καθε μηνα λογω χαμηλου εισοδηματος;

3) Μπορω να ζητησω να κανω την θητεια μου καπου στην Αθηνα;



Φίλε μου νομίζω δυστυχώς δεν δικαιούσαι τα 2 πρώτα.. Το τρίτο παίζεται Αναλόγως που θα καταταχθείς και μετά στη μονάδα. Πάντως διάβασε εδώ να είσαι σίγουρος :http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/meiwmeni.asp

spiros1jko
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2017 1:11 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από spiros1jko »

Καλησπερα!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, εγω ειμαι τριτεχνος, δικαιουμε αποτι καταλαβαινω οχταμηνη θητεια, αν ειναι ομως καποιος και προστατης τι θητεια δικαιουτε;

Φωτάκης Παναγιώτης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Φωτάκης Παναγιώτης »

Καλημέρα, Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν θα υπηρετήσω οχταμηνη θητεια.

Είμαστε 2 αδέλφια και ο Πατέρας μας απεβίωσε πρόσφατα. Ο μεγάλος αδελφός μου έχει πάει ήδη φαντάρος και

με πλήρη θητεία.

Δικαιούμαι μειωμένη;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Γεια σου Παναγιωτη. Μειωμενη θητεια δικαιουται ο μονος η ο μεγαλυτερος γιος που ουσιαστικα θεωρειται οτι ειναι
προστατης της μανας σου. Τωρα εσενα ο αδερφος σου δεν εκανε χρηση του δικαιωματος. Επειδη στον στρατο
εφαρμοζουν απλα τις διαταξεις θα ελεγα οτι θα σου πουν μαλλον οχι. Ρωτα στην στρατολογια σου και θα ελεγα
στειλε ενα mail στα κεντρικα της στρατολογιας στο ΓΕΕΘΑ για να εισαι σιγουρος.
Κωστας

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι ακομα και αυτοι που ειναι μεσα στον στρατο διχασμενα μου τα λενε. Ο πατερας μου εχει πεθανει αλλα ειχε κανει 2 γαμους. Απο τον πρωτο ειχε 2 παιδια.1 αγορι και 1 κοριτσι. Πηρε διαζυγιο απο εκει. Απο τον δευτερο γαμο εκανε μονο εμενα. Αρα θεωρουμε προστατης της μητερας μου και δικαιουμαι 8 μηνο σωστα;
papagias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 9:42 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από papagias »

Καλησπέρα παιδία. Είμαι από τρίτεκνη οικογένεια και είμαι και το πρώτο παιδί. Όταν είχα κάνει τα χαρτιά μου στην στρατολογία στο λύκειο είχα δηλώσει ναυτικό. Είτε πάω ναυτικό, είτε στρατό ξηράς 8μηνο θα κάνω; επίσης πως μπορώ να πάω σε στρατο ξηρας όταν θα κόψω την αναβολή μου.

iKilledKenny
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2018 1:40 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από iKilledKenny »

papagias έγραψε:Καλησπέρα παιδία. Είμαι από τρίτεκνη οικογένεια και είμαι και το πρώτο παιδί. Όταν είχα κάνει τα χαρτιά μου στην στρατολογία στο λύκειο είχα δηλώσει ναυτικό. Είτε πάω ναυτικό, είτε στρατό ξηράς 8μηνο θα κάνω;επίσης πως μπορώ να πάω σε στρατο ξηρας όταν θα κόψω την αναβολή μου.



Μειωμενη θητεια λογω τριτεκνιας ειναι στην ξηρα 8μηνο (απο 9μηνο), και στο ναυτικο ειναι 9μηνο (απο 12μηνο)

naglorious
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 12:35 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από naglorious »

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη στην ομάδα. Είμαι 27 ετών και τον Σεπτέμβριο θα υπηρετήσω. Έχω χάσει τον πατέρα μου εδώ και 20 χρόνια περίπου. Η μητέρα μου έχει ξαναπαντρευτεί και η μεγαλύτερη μου αδερφή έχει την δική της οικογένεια. Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
Σπύρος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Σπύρος »

Καλημέρα. Υπηρετώ στο πολεμικό ναυτικό και είμαι στον πέμπτο μήνα της θητείας μου και μου είπαν πως δικαιούμαι 9μηνη θητεια διότι η μητέρα μου είναι άνεργη και ο πατέρας μου έχει ξαναπαντρευτει. Επίσης στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φαίνεται πως η οικογένεια είναι μόνογονεικη. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει για την κατάσταση μου?
steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από steve0 »

Εφόσον φαίνεται οτι ειναι μονογονεική αρκεί να ζητήσεις ένα πιστοποιητικό για μειωμένη θητεία απο το δήμο στον οποίο ανήκεις και να το καταθέσεις στη στρατολογία.
Alex

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Alex »

Γεια σας.. υπηρετώ στο πεζικο και απολυομαι τον Αύγουστο 9μηνη θητεία. Είμαστε τριτεκνοι 1 αδελφή 1 αδελφός κ γω οι οποιοι ειναι μεγαλύτεροι. Ο αδερφς μ υπηρέτησε πριν 18 χρόνια κ δεν πηρε μειωμένη θητεια (δεν υπήρχε ο νόμος τοτε) πλεον εχει οικογένεια δική του. Δικαιούμαι εγώ την μειωμένη θητεία; Ευχαριστώ
μιχαηλ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από μιχαηλ »

Καλησπερα σας,
Οι γονεις μου ειναι Χωρισμενοι πολλα χρονια ειμαι ο μονος γιος της οικογενειας και εχω μια μεγαλυτερη αδερφη η οποια δεν μενει μαζι μας. Η μητερα μου ειναι προωρη συνταξιουχος δημοσιου λογω προβληματων υγειας και χρονιας καταθλιψης με αυτοκτονικες τασεις. Ο πατερας μου απεβιωσε πριν 40 ημερες, παρουσιαζομαι τον σεπτεμβριο, δικαιουμαι μειωμενη θητεια σαν προστατης οικογενειας;

Γιαννης8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2018 7:50 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Γιαννης8 »

Καλημέρα.. παρουσιαστηκα τον μαιο.. ειμαι προστατης και είχα καταθέσει στην άδεια της ορκομωσιας στην στρατολογια(ρουφ) τα πιστοποιητικα για το 8μηνο.. όταν είχα πάει εκεί με έβαλαν να δηλώσω σε ποιο στρατόπεδο βρίσκομαι ώστε να έρθει εκεί η μετάθεση.. εγώ έχω πάει σε άλλο στρατόπεδο της παραμεθωριου τώρα και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να ενημερωθω αν εγκρίθηκετο χαρτί μου και θα κάνω κανονικά μειωμένη θητεία και αν πρέπει να κάνω κάποια περαιτερω κίνηση πλέον.. ευχαριστώ προκαταβολικά!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Nassos »

Τηλεφώνησε στο Ρούφ για να τους πείς ότι άλλαξες Στρατόπεδο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες