Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mr

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από mr »

Καλησπέρα,

υποθέτουμε ότι κάποιος περιμένει τρίτο παιδί αλλά η αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού της συζύγου είναι 4-5 μήνες μετά την ημερομηνία κατάταξης. Επειδή η σύζυγος σπουδάζει χωρίς σημαντικό εισόδημα, παίρνει αναβολή για κοινωνικούς λόγους (υποθέτω είναι πάντα τρίμηνη, ε; ). Μετά

- αν κηρυχθεί ανυπότακτος (βρίσκεται στο εξωτερικό, αλλά μόνο εδώ και 6 χρόνια), απαλλάσεται όταν γεννηθεί το παιδί, ή λόγω ανυποταξίας χάνει το δικαίωμα απαλλαγής;

- αν παρουσιασθεί στη σειρά του Και το παιδί γεννηθεί ένα μήνα μετά, απαλλάσεται και τελειώνει ή μένει εξάμηνο βάσει των 2 παιδιών όταν κατατάχθηκε;

Ευχαριστώ!

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Τι διαδικασία χρειάζεται για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογικούς λόγους; Έχω ακούσει διάφορες απόψεις
Aleksis89
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 6:25 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Aleksis89 »

Καλησπερα. Μπαινω σε λιγες μερες και ο πατερας μου γινεται 70 στα μισα της θητειας μου. Δικαιουμαι 8μηνη μειωμενη θητεια?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Nassos »

Δικαιούσαι μόνο αν είσαι ο μόνος ή μεγαλύτερος υιός της οικογενείας.

Δεν ξέρω αν το όριο ηλικίας των γονέων το υπολογίζουν όπως το δικό σου, βάσει μόνο έτους και όχι ημερολογιακού μήνα. Πχ γεννηθης το έτος 1947 και όχι 31/5/1947.

Επικοινώνησε με τη Στρατολογική Υπηρεσία για τη παραπάνω λεπτομερεια.
Άβαταρ μέλους
Konnan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 28, 2016 4:05 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Konnan »

Καλησπερα σας παιδια, και πανω απο ολα χρονια πολλα για σημερα 28/10/2016, εχω να κανω μια ερωτηση, οποιος απο εσας μπορει να με βοηθησεις τον ευχαριστω εκ του προτερου, Ο Αδελφος μου θα μπει στρατο μαρτιο του 2017 αυτο το ξερουμε ειδη, ΑΛΛΑ ειμαστε τριτεκνοι και ειναι ο πρωτος οικογενειας, Ο πατερας μας εχει αναπηρια λογο καρδιας και ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ πιστοποιημενο να εργαστει, Ο Μικρος αδελφος το τελευταιο παιδι εχει αναπηρια αυτισμου τυπου aspenger. Αρα με αναπηρο αδελφο-αναπηρο πατερα-1ος τριτεκνιας και προστατης οικογενειας υπαρχει δικαιωμα μειωμενης θητειας; Ασχετος του αθρου της τριτεκνιας που λεει για 8μηνη θητεια θελω να τονισω την κατηγορια αναπηριας περισσοτερο

και παλι ευχαριστω το forumΕικόνα
GRARMY_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛ
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από GRARMY_ »

Konnan έγραψε:Καλησπερα σας παιδια, και πανω απο ολα χρονια πολλα για σημερα 28/10/2016, εχω να κανω μια ερωτηση, οποιος απο εσας μπορει να με βοηθησεις τον ευχαριστω εκ του προτερου, Ο Αδελφος μου θα μπει στρατο μαρτιο του 2017 αυτο το ξερουμε ειδη, ΑΛΛΑ ειμαστε τριτεκνοι και ειναι ο πρωτος οικογενειας, Ο πατερας μας εχει αναπηρια λογο καρδιας και ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ πιστοποιημενο να εργαστει, Ο Μικρος αδελφος το τελευταιο παιδι εχει αναπηρια αυτισμου τυπου aspenger. Αρα με αναπηρο αδελφο-αναπηρο πατερα-1ος τριτεκνιας και προστατης οικογενειας υπαρχει δικαιωμα μειωμενης θητειας; Ασχετος του αθρου της τριτεκνιας που λεει για 8μηνη θητεια θελω να τονισω την κατηγορια αναπηριας περισσοτερο

και παλι ευχαριστω το forumΕικόνα
Ο αδελφός σας έχει δικαίωμα να μεταφερθεί στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εννιάμηνης διάρκειας (για την εκπλήρωση οκτάμηνης πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας), ως ο μεγαλύτερος αδελφός από τρία ζώντα αδέλφια. Η υγειονομική κατάσταση του πατέρα σας και του αδελφού σας δεν μειώνουν περισσότερο την διάρκεια της στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσής σας.
GRARMY_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛ
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από GRARMY_ »

Aleksis89 έγραψε:Καλησπερα. Μπαινω σε λιγες μερες και ο πατερας μου γινεται 70 στα μισα της θητειας μου. Δικαιουμαι 8μηνη μειωμενη θητεια;
Εξαρτάται από την εν γένει οικογενειακή σας κατάσταση (λ. Χ. Ηλικίες λοιπών μελών, αριθμός και φύλο λοιπών μελών κ. Λπ.).
Pabo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2016 12:22 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Pabo »

Παραθέτω εδώ την δική μου εμπειρία από το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (Π. Ο. Κ.) για στρατολογική χρήση (για τρίτεκνους), σε περίπτωση που φανεί χρήσιμο σε κάποιον:

Είμαι δημότης Αθηνών, και ρωτώντας στο ΚΕΠ έμαθα ότι μπορούν να εκδώσουν το Π. Ο. Κ. αλλά όχι για στρατολογική χρήση. Για να γίνει αυτό έπρεπε να πάω στο Ληξιαρχείο (το οποίο στεγάζεται στο πίσω μέρος του δημαρχείου Αθήνας, Αθηνάς 65 αν θυμάμαι καλά), και να αιτηθώ πρώτα το Π. Ο. Κ. Από το γραφείο στο ισόγειο.

Μετά το πήγα στο μητρώο αρρένων (στον ημιόροφο), όπου συμπλήρωσα τα στοιχεία μου σε μια υπεύθυνη δήλωση, και οι υπάλληλοι συμπλήρωσαν στο τμήμα της αίτησης "μειωμένη θητεία" (τίποτα άλλο, αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορούσα να το κάνω στο ΚΕΠ αυτό). Αυτό έπρεπε να το πάω στο γραφείο πρωτοκόλλου στο ισόγειο να το πρωτοκολλήσουν, μαζί με δύο αντίγραφα βεβαίωσης-πιστοποιητικού περί οικογενειακής κατάστασης (διαφορετικό απ'το κλασικό Π. Ο. Κ.).

Έπειτα επέστρεψα στο μητρώο αρρένων, άφησα τα χαρτιά, μου είπαν να περιμένω έξω και μετά από 10'-15' με φώναξαν και μου έδωσαν τα δύο αντίγραφα με σφραγίδα και υπογραφή (δεν ξέρω τί άλλα "μαγικά" έγιναν). Αυτά τα δύο αντίγραφα χρειαζόμαστε μόνο, τα υπόλοιπα τα αφήνουμε εκεί.

Χαίρομαι φυσικά που θα μπορέσω να κάνω μειωμένη θητεία, αλλά αναρωτιέμαι τί απ'όλα αυτά δεν θα μπορούσε να είχε γίνει ηλεκτρονικά, ή έστω μέσω ΚΕΠ. Μακάρι οι μελλοντικές σειρές να τα τακτοποιούν αυτά σε ένα δεκάλεπτο απ'τον υπολογιστή τους, αντί να χάνουν μία μέρα σε ταξίδια και γραφειοκρατίες.

κελλυ

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από κελλυ »

Καταρχην τα κεπ εκδιδουν πιστοποιητικα για καθε νομιμη χρηση, για στρατολογικη εκδιδουν μονο οι δημοι, εκτος κ αν ειστε σε καποια μικρη πολη και τα κεπ το εκδωσουν απο εξυπηρετηση οχι υποχρεωση. Κατα δευτερον απορω γιατι δεν απευθυνεστε για θεματα στρατολογιας σε καποια στρατολογικη υπηρεσια...
Γιάννης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα σας. Είμαι παντρεμενος τον Ιούνιο του 2016 και παρουσιάζομαι Μάρτιο του 2017. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπηρετήσω κοντά στον τόπο κατοικίας μου, λόγω του ότι η σύζυγος δεν δουλεύει και επίσης έχω χάσει εδώ και 15 χρόνια τον πατέρα μου και έχω και μία ανύπαντρη αδελφή 30 χρονω. Πόσο δικαιούμαι να υπηρετήσω?
gr_ar

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από gr_ar »

Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι παντρεμενος τον Ιούνιο του 2016 και παρουσιάζομαι Μάρτιο του 2017. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπηρετήσω κοντά στον τόπο κατοικίας μου, λόγω του ότι η σύζυγος δεν δουλεύει και επίσης έχω χάσει εδώ και 15 χρόνια τον πατέρα μου και έχω και μία ανύπαντρη αδελφή 30 χρονω. Πόσο δικαιούμαι να υπηρετήσω;


Κανονικά υπηρετείς και παραμεθόριο, ούτε μειωμένη θητεία δικαιούσαι ούτε μετάθεση στο τόπο κατοικίας σου.

Βαλάντης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Βαλάντης »

Καλησπέρα, ειμαστε 4μελης οικογενεια και ειναι χωρισμενοι οι γονεις μου ειμαι προστατεις 8μηνο κανω;
Άβαταρ μέλους
nikosathanasioy99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 12, 2017 2:06 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από nikosathanasioy99 »

Καλησπερα, με λενε Νικο και εχω γεννηθει το 99 εχω κανει αιτηση για εθελοντης δηλ να μπω νωριτερα στο στρατο και μου ειπαν στο κεπ οτι δικαιουμαι 6μηνη θητεια διοτι ειμαι προστατης της οικογενειας επειδη εχει πεθανει ο πατερας μου και ειμαι τριτεκνος ισχυει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης