Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

gia sas mia grigori erotisi.o pateras mou apeviose prin 15 meres xafnika kai eno ego eimai 4 mines idi sto strato.ti mporo na kano auti ti stigmi.vriskomai se poli diskoli fasi.voithia

ΣΣ. Τα greeklish είναι δύσκολα στην ανάγνωση - Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ελληνικά
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Συλληπητήρια από όλους τους επισκέπτες του site.

Εάν είσαι "ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο" δικαιούσαι 9-μηνη θητεία, οπότε ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο για να δεις περισσότερες πληροφορίες.

Διαφορετικά, δεν βλέπω τι περισσότερο μπορείς να κάνεις. Εάν αντιμετωπίζεις μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα μπορείς να ζητήσεις κάποια μικρή αναβολή, χωρίς όμως κάτι τέτοιο να προβλέπεται επίσημα από όσα γνωρίζω.

Ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο ή ακόμη καλύτερα μία συζήτηση με τον διοικητή της μονάδας σου (ειδικά αν είναι συννεονήσιμος) θα σε βοηθήσει να αναζητήσεις τις επιλογές σου.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

ευχαριστω πολύ όλους. βρισκομαι σε πολυ παραξενη φάση. μπηκα πριν μια εβδομαδα μεσα για να παρω αδεια και ουτε την πυλη του στρατοπεδου δεν ηθελα να περάσω.

ειναι ενα πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψεις και ειδικα οταν γινεται ετσι αποτομα και χωρις λογο.

απλα εξω τα προβληματα τρεχουν η ψυχολογια μου ειναι σκατα η μητερα και η αδερφη μου επισης και οσο αστειο και να φανει εχω και ενα σκυλο μεγαλο που μονο εγω και ο πατερας μου φροντιζαμε.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. θα δω τι θα κανω.

να στε ολοι καλα

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας και συγχαρητηρια για το site!

Mια ερωτηση σχετικα με τους δικαιουχους 9-μηνης θητειας. Ειμαι το μονο τεκνο μητερας που ειναι χωρισμενη εδω και χρονια. Μπορω να θεωρηθω ως "το μονο τεκνο αγαμης μητερας";

Ευχαριστω πολυ!
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα. Χρονια Πολλα. Ειχα κανει την αμεσως προηγουμενη ερωτηση πριν 2 μηνες. Μπαινω τον Φλεβαρη Στρατο Ξηρας και περιμενω το χαρτι καταταξης λογικα απο μερα σε μερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η πιθανοτητα να κανω 9μηνο με το δεδομενο οτι αυτη τη στιγμη στο σπιτι ειμαι ο μονος αντρας (αφου το διαζυγιο εχει εκδοθει 20 χρονια τωρα) καθως ειναι μονο η μητερα μου και εγω. Ο πατερας μου ζει πολυ μακρυα απο τον τοπο κατοικιας μας. Ευχαριστω πολυ.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει καποιος να μου πει αν θα εκτησω κανονικα τη θητεια μου(12μηνες) εφοσων ο πατερας μου εχει πεθανει κι εχω εναν ετεροθαλη αδερφο(Ιδιος πατερας διαφορετικη μητερα);
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση , γιατι απο τα τηλεφωνα δεν γινεται δουλεια.1) ο πατερας μου εχει πεθανει εδω και πολλα χρονια (οταν πηγαινα γυμνασιο) και ζω με την μητερα μου η οποια δεν δουλευει (γιατι πηρε προωρη συνταξη δημοσιου για να μας μεγαλωσει). Εχω μια αδερφη μεγαλυτερη 14 μηνες η οποια δεν εργαζεται και μενει σε αλλη πολη(δεν ασχολειται με την οικογενεια).
2) επισης πριν απο 4 χρονια ειχα μια περιπετεια υγειας. εχω ενα μεγαλο αιματωμα στην σπονδυλικη στηλη (3.5χ4χ2 εκ.) το οποιο δεν αφαιρεθηκε χειρουργικα (μετα απο πολλες ημερες νοσοκ περιθαλψης)
Το ερωτημα ειναι : δικαιουμαι μειωμενη θυτεια λογο οικογ. καταστασης και/ή κοινωνικων "προβληματων" ;
σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Περιμενω απαντηση
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Δεν το βλέπω για μειωμένη θητεία, αλλά καλύτερα να απευθυνθείς και στο στρατολογικό γραφέιο.

Σίγουρα όμως δεν θα σε κατατάξουν σε Ι1 και ανάλογα με την έκταση του προβλήματος θα μπορούσες ίσως να απαλαχθείς από την θητεία. Θα περάσεις βέβαια από υγειονομική επιτροπή που θα εξετάσει το μέγεθος του προβλήματος.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:Δεν το βλέπω για μειωμένη θητεία, αλλά καλύτερα να απευθυνθείς και στο στρατολογικό γραφέιο.

Σίγουρα όμως δεν θα σε κατατάξουν σε Ι1 και ανάλογα με την έκταση του προβλήματος θα μπορούσες ίσως να απαλαχθείς από την θητεία. Θα περάσεις βέβαια από υγειονομική επιτροπή που θα εξετάσει το μέγεθος του προβλήματος.


τι εννοειτε "απαλλαγη" απο θητεια; αυτο που λεμε Ι5 παθολογικο ; δηλαδη δεν θα κανω ουτε μια μερα ; (αντε μια εβδομαδα) Εικόνα . Δεν υπαρχει περιπτωση να με εγχειρησουνε και να καταταγω μετα ; Το δινουν "ευκολα" αυτο το χαρτι; Ι5 π.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Το δίνουν εντελώς δύσκολα το Ι5.

Δεν ξέρω την σοβαρότητα της κατάστασης. Μπορεί να πας και Ι1.

Εσύ γνωρίζεις και οι γιατροί που σε ανέλαβαν.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Prince_23 »

stratos έγραψε:Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση , γιατι απο τα τηλεφωνα δεν γινεται δουλεια.1) ο πατερας μου εχει πεθανει εδω και πολλα χρονια (οταν πηγαινα γυμνασιο) και ζω με την μητερα μου η οποια δεν δουλευει (γιατι πηρε προωρη συνταξη δημοσιου για να μας μεγαλωσει). Εχω μια αδερφη μεγαλυτερη 14 μηνες η οποια δεν εργαζεται και μενει σε αλλη πολη(δεν ασχολειται με την οικογενεια).
2) επισης πριν απο 4 χρονια ειχα μια περιπετεια υγειας. εχω ενα μεγαλο αιματωμα στην σπονδυλικη στηλη (3.5χ4χ2 εκ.) το οποιο δεν αφαιρεθηκε χειρουργικα (μετα απο πολλες ημερες νοσοκ περιθαλψης)
Το ερωτημα ειναι : δικαιουμαι μειωμενη θυτεια λογο οικογ. καταστασης και/ή κοινωνικων "προβληματων" ;
σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Περιμενω απαντηση

Δικαιούσαι μειωμένη θητεία σαν προστάτης οικογενείας επειδή έχει πεθάνει ο πατέρας σου και είσαι ο μεγαλύτερος(μοναδικός) γιος της οικογένειας. Για το 2ο ερώτημα θα σε εξετάσουν και θα σου δώσουν το ανάλογο Ι με βάση τις ικανότητές σου.
bill1950
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 5:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από bill1950 »

Απευθύνομαι σε άτομα που γνωρίζουν και θέλουν , να με ενημερώσουν στο εξής σοβαρό πρόβλημα. Εχω ένα γιό που σπουδάζει και προτίθεται μετά το τέλος των σπουδών του [εντός του έτους 2009] να υπηρετήσει την θητεία του. Επειδή δεν έχω άλλα παιδιά[είναι μοναχογιός] και επειδή αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα υγείας, με μακρόχρονη νοσηλεία, ερωτώ εάν ο γιός μου δικαιούται εκ του νόμου, μειωμένη στρατιωτική θητεία ώς ένα είδος προστάτου των γονέων του[υποψη ότι η μητερα του, είναι εν ζωή]. Η ηλικία μου είναι 58 ετών, και η ασθένεια μου είναι διαπιστωμένη απο Δημόσιο Νοσοκομείο ή άλλο φορέα[μπορώ δηλαδή να υποβάλω αναλογα αποδεικτικά στοιχεία περί της ασθενείας μου και το είδος της].

Εάν κανείς γνωρίζει μπερί ομόιας περιπτώσεως, άς απαντήσει, εφόσον το επιθυμεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΣ Σε περίπτωση μην μειωμένης θητείας, μήπως γνωρίζετε, τι άλλη διευκόλυνση του παρέχει η Υπηρεσία π. χ να υπηρετεί εγγύς της οικογενείας του κλπ. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Οι διατάξεις για την μειωμένη θητεία εξηγούνται αναλυτικά στο σχετικό άρθρο .

Όλες οι περιπτώσεις προϋποθέτουν ότι ο στρατεύσιμος θα πρέπει να έχει γονέα ανίκανο προς εργασία.

Ρίξτε μια ματιά εκεί, όμως ακόμη καλύτερα θα ήταν να επικοινωνήσετε με την ίδια την στρατολογία .

Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Prince_23 »

Για μειωμένη θητεία πρέπει να'χει γονέα θανών η ανίκανο για εργασία ή με αναπηρία με ποσοστό άνω του 67%, ή άνω των 70 γονέα. Αν πληρείτε κάτι απο τα παραπάνω δώστε τα δικαιολογητικά
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης