Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Lalikos έγραψε:Έτσι έκανα και εγώ. Στο λύκειο είχα δηλώσει πολεμική αεροπορία. Μετά τις σπουδές, πήγα στο στρ. Γραφείο να κόψω την αναβολή μου και αιτήθηκα να υπηρετήσω στις καταδρομές. Ρώτησα τον υπέυθυνο κατά πόσο είναι αυτό πιθανό και μου είπε να μην ανησυχώ, ούτως ή άλλως στις Ε. Δ. Πηγαίνεις εθελοντικά. Πράγματι το περιοδεύον που ήρθε τρεις μήνες αργότερα, έγραφε Ειδικές Δυνάμεις.


Καλησπέρα φίλε μου. Εδώ συζητάμε για την περίπτωση όπου κατανεμηθείς σε άλλο σώμα, δηλαδή πέραν απο το τι έχεις δηλώσει, τελικά σε ρίξανε κιόλας στην ΠΑ, και αν μπορείς να αλλάξεις όχι απλά το τι έχεις δηλώσει (κάτι το οποίο κιόλας είναι αμφίβολο εάν θα πραγματοποιηθεί), αλλά την κατανομή. Σε ευχαριστούμε φίλε μου για την κατάθεση της εμπειρίας σου. Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lalikos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2016 11:49 am
Τοποθεσία: Macedonia
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lalikos »

Α, οκ! Λάθος μου τότε. Αλλά και πάλι ο φίλος να μην απογοητεύεται. Εφόσον δείξει κάποια θέληση, μπορεί να περάσει το σχολείο Πυροσβεστών το οποίο έχει δράση, αρκετή εκπαίδευση και δυνητικά μπορεί να του χαρίσει και κάποια μόρια στο μέλλον, εκτός βέβαια και αν χρειάζεται αποκλειστικά τα μόρια των Ε. Δ.
2α ΜΑΛ 323
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Lalikos έγραψε:Α, οκ! Λάθος μου τότε. Αλλά και πάλι ο φίλος να μην απογοητεύεται. Εφόσον δείξει κάποια θέληση, μπορεί να περάσει το σχολείο Πυροσβεστών το οποίο έχει δράση, αρκετή εκπαίδευση και δυνητικά μπορεί να του χαρίσει και κάποια μόρια στο μέλλον, εκτός βέβαια και αν χρειάζεται αποκλειστικά τα μόρια των Ε. Δ.


Μέχρι και το 1ο τρίμηνο του 2012 όπου υπηρετούσα ως ΕΠΟΠ, ξέρω ότι οι μετατάξεις δεν ίσχυαν σίγουρα. Προφανώς, όπως και με διόρθωσε ο DYK παραπάνω, κάτι άλλαξε, και εφόσον τελικά έτσι έχουν τα πράγματα, ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου. Ναι, λογικά ο φίλος δεν θα έχει πρόβλημα.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Lalikos έγραψε:Α, οκ! Λάθος μου τότε. Αλλά και πάλι ο φίλος να μην απογοητεύεται. Εφόσον δείξει κάποια θέληση, μπορεί να περάσει το σχολείο Πυροσβεστών το οποίο έχει δράση, αρκετή εκπαίδευση και δυνητικά μπορεί να του χαρίσει και κάποια μόρια στο μέλλον, εκτός βέβαια και αν χρειάζεται αποκλειστικά τα μόρια των Ε. Δ.


Το συγκεκριμένο σχολείο που αναφέρεις μπορούν πλέον να το παρακολουθήσουν μόνο στελέχη της ΠΑ και κυρίως οι ΕΠΟΠ με ειδικότητα "Πυροσβέστη". Όχι οι έφεδροι. Ωστόσο έχεις δίκιο καθώς τα παλιότερα χρόνια το παρακολουθούσαν και οι έφεδροι που έπαιρναν αυτή την ειδικότητα και μάλιστα τους χάριζε κάποια έξτρα μόρια σε προκηρύξεις για ΕΠΟΠ στην ΠΑ διότι φαινόταν σαν προϋπηρεσία.

Άβαταρ μέλους
RyderSku
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 1:15 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RyderSku »

Να στε καλα ρε παιδια σιγουρα αυτο θα κανω λιγο πριν μπω να με σιγουρος!
Άβαταρ μέλους
Lalikos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2016 11:49 am
Τοποθεσία: Macedonia
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lalikos »

D.Y.K έγραψε:
Lalikos έγραψε:Α, οκ! Λάθος μου τότε. Αλλά και πάλι ο φίλος να μην απογοητεύεται. Εφόσον δείξει κάποια θέληση, μπορεί να περάσει το σχολείο Πυροσβεστών το οποίο έχει δράση, αρκετή εκπαίδευση και δυνητικά μπορεί να του χαρίσει και κάποια μόρια στο μέλλον, εκτός βέβαια και αν χρειάζεται αποκλειστικά τα μόρια των Ε. Δ.


Το συγκεκριμένο σχολείο που αναφέρεις μπορούν πλέον να το παρακολουθήσουν μόνο στελέχη της ΠΑ και κυρίως οι ΕΠΟΠ με ειδικότητα "Πυροσβέστη". Όχι οι έφεδροι. Ωστόσο έχεις δίκιο καθώς τα παλιότερα χρόνια το παρακολουθούσαν και οι έφεδροι που έπαιρναν αυτή την ειδικότητα και μάλιστα τους χάριζε κάποια έξτρα μόρια σε προκηρύξεις για ΕΠΟΠ στην ΠΑ διότι φαινόταν σαν προϋπηρεσία.



Μήπως άρχισε να πραγματοποιείται κάποιο παραπλήσιο σχολείο και για τους εφέδρους; Επειδή, την προηγούμενη βδομάδα τελείωσε ένα σχολείο Πυρόσβεσης, ένας καλός μου φίλος που υπηρετεί στην Π. Α. Ήταν στη Θεσσαλονίκη για ένα μήνα περίπου και μόλις προχθές έφυγε για Διδυμότειχο.

2α ΜΑΛ 323
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Lalikos έγραψε:

Μήπως άρχισε να πραγματοποιείται κάποιο παραπλήσιο σχολείο και για τους εφέδρους; Επειδή, την προηγούμενη βδομάδα τελείωσε ένα σχολείο Πυρόσβεσης, ένας καλός μου φίλος που υπηρετεί στην Π. Α. Ήταν στη Θεσσαλονίκη για ένα μήνα περίπου και μόλις προχθές έφυγε για Διδυμότειχο.



Ναι, είναι το ΣΠΥΠΑ (Σχολή Πυρασφάλειας Πολεμικής Αεροπορίας) που εδρεύει στην Θεσσαλονίκη το οποίο είναι το αντίστοιχο για τους έφεδρους.

Άβαταρ μέλους
LUCK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2016 12:30 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LUCK »

Γεια σας παιδια! στην περιπτωση μου. μου ειχε ερθει το χαρτι πριν 5 χρονια για πα! επειτα πηρα αναβολη λογω σπουδων! τον ιουνιο εκοψ την αναβολη και δηλωσα στην υπευθυνη δηλωση που συμπληρωσα για μεταταξη απο πα σε στρατο ξηρας κ συγκεκριμενα για ειδικες δυναμες. μπηκα στο site της στρατολογιας και μου βγαζει οτι παω πολεμικη αεροπορια τριπολη! εχω ελπιδες να μ ερθει αλλο χαρτι για στρατο ξηρας; Ευχαριστω.

Πέτρος

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πέτρος »

Πήγα να κανω και εγω αίτηση για να μπω απο αεροπορία ειδικες δυνάμεις αλλα μ ειπε πως πρέπει να γραψω και καποιον λογο μπορεις να μ πεις τι λογο να γραψω γιατι οτι μ ερχονταν στο μυαλο να γράψω μ ελεγε αυτην οτι χρειαζομαι καλυτερο λόγο.
Βασίλειος

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Βασίλειος »

Εγώ τώρα πήγα στην μονάδα μου (Π. Α.) και μου είπανε ότι μόνο με τον υπουργό αμύνης πας στις ειδικές δυνάμεις απο Π. Α.
Αγγελος

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αγγελος »

Τωρα κανουν μεταταξη; Απο ΠΑ σε Ειδικες Δυναμεις;

Moust

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Moust »

Καλησπέρα μάγκες, παραθέτω την προσωπική μου ιστορία ως τροφή για σκέψη.
1. Στα 18 μου επέλεξα να μπω Αεροπορία (οι λόγοι γνωστοί) πριν πάρω αναβολή για σπουδές

2. Πριν λίγες μέρες γύρισα από το εξωτερικό όπου και βρισκόμουν για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα και έχοντας ολοκληρώσει επιτυχώς τις σπουδές μου, ήθελα να κάνω διακοπή αναβολής και να κάνω την θητεία μου δοκιμάζοντας όμως να μπω στους Αμφίβιους

3. Δεν γνώριζα προφανώς, και λάθος μου ξεκάθαρα, ότι κλιμάκια των Ε. Δ. Περνάνε μόνο απο το Πεζικό

4. Επικοινώνησα λοιπόν με την στρατολογία της περιοχής μου και μου είπαν (όταν τελικά το σήκωσαν) ότι πρέπει να πάω από εκεί να κάνω αίτημα για μετάταξη στο Πεζικό. Πριν προλάβω όμως ήρθε το χαρτί για Τρίπολη

Και ρωτάω: Δεν είναι λίγο βλακεία ρε παιδιά να μην μπορείς να υπηρετήσεις στις Ε. Δ. Από άλλα Σώματα; Δηλαδή αν κάποιος θέλει από ΠΝ ή ΠΑ δεν γίνεται και είναι καλύτερα αντ' αυτού να κάνει τον χαμάλη ή να τα ξύνει με τσουγκρανα ενώ θα μπορούσε να ναι πιο μάχιμος; Να λεγα έστω οτι έχουμε υπεράριθμους εθελοντές για τις Ε. Δ. Να λεγα πάει στο καλό αλλά απ ότι ξέρω δεν ισχύει αυτό.

Υγ. Το ξέρω ότι η όλη φάση είναι καθαρά αποτελέσματα της δικής μου αμάθειας. Απλά υποβάλλω μια ειλικρινή απορία μου για να γίνει κουβέντα

Άβαταρ μέλους
Takis1908
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 28, 2022 5:00 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Takis1908 »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 9 του μήνα Τρίπολη Αεροπορία. Το ερώτημα το εξής:"Έρχονται κλιμάκια των Ειδικών Δυνάμεων, ΠΦ κλπ ακόμα και στην αεροπορία ή δεν γίνεται με τίποτα να πας; "

Ένας φίλος μου ΟΒΑ μου είπε ότι ισχύει αλλά θέλω κ άλλες γνώμες.

Giannoulis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2023 6:23 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannoulis »

Γεια σας. Απο τεχνικος ΑΣ γινεται κανεις να παει ειδικες δυναμεις ;
Giannoulis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2023 6:23 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετάταξη από ΠΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannoulis »

Γεια σας. Απο τεχνικος ΑΣ γινεται κανεις να παει ειδικες δυναμεις ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης