Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
soldier84

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »

greco
Με βοήθησε πολύ η απάντησή σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω,
- επειδή τρέχει σύντομα μια προκύρηξη για τεχνικούς αξιωματικούς,
και τώρα τρέχει μια προκύρηξη για αξιωματικους γενικων καθηκοντων
κατα τη γνώμη σου, αν θεωρητικα γινομουν δεκτος και στις δύο,
ποιο θα ηταν προτιμοτερο να επιλεξω;

για μενα το κριτηριο ειναι να εχω ευνοικοτερες μεταθεσεις, δουλεια γραφειου σε Η/Υ
δουλεια ως τις 14.00 αντε 15.00, και ενα αξιοπρεπη μισθο.

ΤΟι τεχνικοι αξιωματικοι ειναι 'καλυτεροι' απο τους γενικων καθηκοντων;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

soldier84 έγραψε:greco
Με βοήθησε πολύ η απάντησή σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω,
- επειδή τρέχει σύντομα μια προκύρηξη για τεχνικούς αξιωματικούς,
και τώρα τρέχει μια προκύρηξη για αξιωματικους γενικων καθηκοντων
κατα τη γνώμη σου, αν θεωρητικα γινομουν δεκτος και στις δύο,
ποιο θα ηταν προτιμοτερο να επιλεξω;

για μενα το κριτηριο ειναι να εχω ευνοικοτερες μεταθεσεις, δουλεια γραφειου σε Η/Υ
δουλεια ως τις 14.00 αντε 15.00, και ενα αξιοπρεπη μισθο.

ΤΟι τεχνικοι αξιωματικοι ειναι 'καλυτεροι' απο τους γενικων καθηκοντων;


ο τεχνικος αξιωματικος αφορα υπηρεσιες κυριως εντος πειραια (επιθεωρηση πλοιων, κτλπ),παρ ολα αυτα δεν ανεβαινει στους ανωτατους βαθμους της ιεραρχιας... αντιθετα με τους αξιωματικους γενικων καθηκοντων οι οποιοι εχουν ομως περισσοτερες μεταθεσεις.... Απο την αλλη οι προσληψεις τεχνικων αξιωματικων ειναι πολυ περισσοτερο αδιαβλητες αντιθετως με τις προκ των αξιωματικων γεν καθηκοντων (που παντα ηταν διαβλητες και γενικως υπηρχαν τα παραθυρακια για να μπει καποιος με βαση τις γνωριμιες τους) ... Εγω δεν μπορω να σου πω τι να επιλεξεις... Απλως δωσε και στα 2 και οπου περασεις...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Διαφωνω, οι αξιωματικοι που ειναι μηχανικοι, ιατροι, οικονομολογοι κτλ μπορουν να φθασουν ως υποναυαρχοι και τα αντιστοιχα, που ειναι ανωτατος βαθμος απλα επειδη ΔΕΝ ειναι μαχιμοι δε μπορουν να διεκδικησουν θεση αρχηγιας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Διαφωνω, οι αξιωματικοι που ειναι μηχανικοι, ιατροι, οικονομολογοι κτλ μπορουν να φθασουν ως υποναυαρχοι και τα αντιστοιχα, που ειναι ανωτατος βαθμος απλα επειδη ΔΕΝ ειναι μαχιμοι δε μπορουν να διεκδικησουν θεση αρχηγιας


Ο νόμος εμποδίζει την εξέλιξή τους στον ανώτερο βαθμό όταν το νομοσχέδιο Παπουτσή, προβλέπει την προαγωγή των αποστρατευμένων Αρχηγών του Λιμενικού

Οι διάφορες επετηρίδες που ισχύουν στο Λιμενικό Σώμα δεν επιτρέπουν σε όλους τους αξιωματικούς να εξελιχθούν έως τον βαθμό του αντιναυάρχου όπως ισχύει για όσους εισήχθησαν στο Λιμενικό μέσω της Σχολής Δοκίμων Σημαιοφόρων.

Την εξάλειψη της ανισονομίας, ζητούν εδώ και χρόνια οι μη προερχόμενοι από τη ΣΔΣΛΣ αξιωματικοί, αλλά όπως διαπιστώνεται στο τελευταίο νομοσχέδιο που συνέταξε έμπιστος αξιωματικός του Υπουργού Χρήστου Παπουτσή, τίποτα δεν αναφέρεται για το θέμα αυτό.

Σημειώνεται ότι υπάρχουν διαφορετικές επετηρίδες για τους γιατρούς του Λιμενικού και τους Οικονομικούς Αξιωματικούς ενώ τον δυσμενέστερο τρόπο αξιολόγησης αντιμετωπίζουν οι αξιωματικοί των Τεχνικών Υπηρεσιών π. Χ. Ναυπηγοί οι οποίοι συνήθως είναι κάτοχοι δύο ή και περισσότερων πτυχίων ακόμα και πανεπιστημίων του εξωτερικού ενώ είναι και κάτοχοι μερικών μεταπτυχιακών σε αντίθεση με αρκετούς προερχόμενους από τη Σχολή Δοκίμων Σημαιοφόρων.

Και ενώ ένας αξιωματικός ο οποίος προέρχεται π. Χ. Από τη σχολή Εμπορικού Ναυτικού μπορεί να εξελιχθεί έως και τον βαθμό του Αντιναυάρχου και να επιλεγεί ακόμα και για τη θέση του Αρχηγού του Λ. Σ. Ένας αξιωματικός με πτυχία ναυπηγικής από πανεπιστήμια της Μ. Βρετανίας ή των ΗΠΑ, μπορεί να φθάσει μέχρι τον βαθμό του Αρχιπλοιάρχου μόνον.

Το πλέον δε αστείο είναι ότι, αξιωματικοί που εισήχθησαν στο Λιμενικό αρκετά χρόνια μετά από έναν Τεχνικό Αξιωματικό, συχνά και με τις προαγωγές του, βρίσκεται να είναι προϊστάμενος από υφιστάμενος του Τεχνικού Αξιωματικού.

Αυτό όπως είναι φυσικό, επιδρά αρνητικά στη ψυχολογία των στελεχών του Λιμενικού που αισθάνονται να υποτιμημένοι έναντι των συναδέλφων τους, εξ' αιτίας της υφιστάμενης νομοθεσίας.

Στο τέλος-τέλος δεν είναι δυνατόν οι άνθρωποι αυτοί να χρησιμοποιούνται ως «ισότιμοι» όταν πρέπει να ληφθούν μέτρα τάξεως, να εκτελούν τις ίδιες βάρδιες με τους συναδέλφους τους της ΣΔΣΛΣ, να συμμετέχουν σε ευαίσθητες επιτροπές, να εκπροσωπούν τη χώρα σε διεθνή φόρα και να τυγχάνουν αυτής της υποτιμητικής μεταχείρισης, επειδή αυτό βολεύει την γρήγορη εξέλιξη των προερχόμενων από τη Σχολή Δοκίμων.

Προφανώς θα πρέπει όλοι να παραδεχθούν ότι αυτή η μεταχείριση, είναι αντισυνταγματική, άνιση, ρατσιστική, αντιδημοκρατική και είναι αντίθετη με την ισονομία ενώ καταπατεί αυθαίρετα τα ανθρώπινα δικαιώματα των Τεχνικών Αξιωματικών και παράλληλα λειτουργεί καταπιεστικά με αποτέλεσμα συχνά να δημιουργούνται διάφορα προβλήματα στην Υπηρεσία.

Την ίδια στιγμή να θυμίσουμε, ο κ. Παπουτσής συμπεριέλαβε στο νομοσχέδιο, την δυνατότητα προαγωγής των τελευταίων δέκα αποστρατευμένων Αρχηγών του Λιμενικού για λόγους - λέει - ηθικής τάξης. Έτσι, π. Χ. Ο κ. Σιωνίδης και όσοι αποστρατεύθηκαν μετά από αυτόν, θα τύχουν ενός ακόμα βαθμού, γιατί αυτό τους .έλειπε για να ζήσουν χαρούμενοι-απόμαχοι την υπόλοιπη ζωή τους!

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Τελικα παω πασο ειναι πληρως αναξιοκρατικο το ΛΣ με επεισες, μη νομιζεις ομως οτι και στο ΠΝ ειναι αλλιως, οι ανθρωποι με τα πολλα πτυχια φευγουν απο μονοι τους πριν μπουν στο ολιγον βρωμικο Λουκι της ανωτατης βαθμιδας

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

Ομως φιλε μου στο ΠΝ υπαρχουν οι εξης σημαντικες διαφορες:1) εισαγεστε στις παραγωγικες σχολες του ΠΝ μεσω Πανελληνιων Εξετασεων, 2) Η θεωρητικη και η πρακτικη εκπαιδευση των σχολων σας ειναι σαφως ανωτερη απο αυτων του ΛΣ,3) Στο ΠΝ εχετε ποιο δικαιες μεταθεσεις σε αντιθεση με του ΛΣ. Πχ στο ΚΛ καβαλας και σκαλας κατερινης υπαρχουν λφ και υπαξ που ειναι αμεταθετοι πανω απο 8 χρονιαΕικόνα
ΥΓ. Υπαρχουν αξιωματικοι εκ ΣΔΣΛΣ που θεωρουν οτι ο βαθμος του αρχιπλοιαρχου που φτανουν οι τεχνικοι αξιωματικοι ειναι υπεραρκετος και ισως επρεπε να ειναι χαμηλοτεροςΕικόνα... Απλα ασχολιαστο
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Θεωρω πως για εναν επιστημονα στρατιωτικο ο βαθμος του υποστρατηγου και των αντιστοιχων ειναι ο ποιο σωστος για αποχωρηση, διοτι αναγνωριζονται οι σπουδες του και ο κοπος του με το να τον κανουν ανωτατο, αλλα δεν φθανει ως το τερμα διοτι ΔΕΝ ειναι μαχιμος. Ηθελαν οι μηχανικοι της ΠΑ και του ΠΝ να γινονται ναυαρχοι και να θεωρουνται μαχιμοι, αλλα ειδικα στην ΠΑ η επαφη με το αεροσκαφος ειναι μηδαμινη.

Αντιθετως στον στρατο ξηρας οι μηχανικοι, στο μηχανικο που ειναι πολιτικοι μηχανικοι και το μηχανικο ειναι οπλο θεωρουνται μαχιμοι και φθανουν ως αντιστρατηγοι οπως ο επιθεωρητης του στρατου

Χωρις να θελω να μακρηγορω θεωρω την ΣΝΔ μια καλη σχολη γιατι εχει στειλει αρκετο κοσμο σε κορυφαια πανεπιστημια του κοσμου, αλλα απλα θεωρω οτι η νομικη που πολλοι αξιωματικοι του ΛΣ εχουν τελειωσει, οχι απλα ειναι ανωτερη αλλα ειναι η μητερα ολων των σχολων γιατι κανει καλυτερη την σκεψη την εκφραση το μυαλο ολα... Αντιθετα θεωρω σχολες οπως πχ τα παιδαγωγικα η την σχολη αξ/κων της αστυνομιας Αρκετα κατωτερες απο την ΣΝΔ αν βεβαια μπορει να γινει συγκριση, γιατι απλα εμεις διαβαζαμε πολυ, ακομα και τα Σ/κ που ειμασταν εξω και αυτοι διαβαζανε μονο στην εξεταστικη και αν.

Ειμαι υπερ της εξειδικευσης, υπαρχουν μαχιμοι στο ΠΝ που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο μηχανικοι χωρις λογο κατα την γνωμη μου, και οι μηχανικοι της ΣΝΔ δεν ειναι εξειδικευμενοι ουτε ναυπηγοι, ουτε ηλεκτρολοι, ετσι η παμε εξωτερικο να εξειδικευτουμε η εδω σε πολυτεχνειο...

Το ΛΣ ομως τους παιρνει ΕΤΟΙΜΟΥΣ!

Konan

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από Konan »

Γιατί δεν μοριοδοτούνται οι Τεχνικοί για τη θητεία τους ως έφεδροι αξιωμ/υπαξ, όπως για λφ και υπαξ; Δήθεν προσπαθούν να καταλάβουν μέσω ψυχολογ. Τεστ και συντεύξεων τη συγκρότηση, πειθαρχία, προσαρμοστικότητα στις συνθήκες του σώματος κτλ κτλ. Τι καλύτερη χειροπιαστή απόδειξη από το είδος της θητείας που έκανες;

Και βέβαια δεν θεωρώ ότι οι Τεχνικοί είναι μάχιμοι. Και βέβαια δεν υποστηρίζω ότι η θητεία θα ήταν παράγοντας μεγαλύτερης βαρύτητας από την πανεπ. Εκπαίδευση / τίτλους. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Μπορούσε να βρεθεί μια ισορροποία στην μοριοδότηση... Δηλαδή να συγκρίνω το ίδιο έναν υποψήφιο με αγγλικά γαλλικά αλλά με 3μηνη θητεία και το ίδιο έναν με τα ίδια πανεπ. Προσόντα, μόνο με αγγλικά αλλά με θητεία ως εφ. Δόκιμο;

Μήπως γίνεται για να βολευτούν κάποια μοσχοαναθρεμμένα βύσματα που είχαν μπει στην ευεργετική διάταξη ως διακεκριμένοι επιστήμονες και υπηρέτησαν 3μηνο δίπλα στο σπίτι τους; Μήπως για να μην καταρρακωθούν τα βύσματα γένους θηλυκού;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

Κοναν ολες οι προκηρυξεις ειτε λφ, ειτε υπαξ, ειτε αξιωματικων τεχνικων, οικονομικων και γενικων καθηκοντων... Εχουν τρομερα λαθη και παραλειψεις... Απο που να ξεκινησω οτι το υψος για τις γυναικες που ειναι 1.60; ... Στρουμφακι αξιωματικο γυναικα 1η φορα θα δωΕικόνα... Παλαιοτερα για υπαξ και αξιωμ ηταν 1,70... Απο τα ορια ηλικιας; Ευτυχως για τεχνικους και οικονομολογους τα ορια ειναι υψηλα λογω του κωδικα προσωπ του ΛΣ αλλιως θα τα ειχαν και αυτα χαμηλα... Εδω για μια κοπελα καποτε αλλαξαν τα ορια ηλικιας... Απλα ειπαμε το ΛΣ ειναι το ποιο αναξιοκρατικο σωμα...
ΥΓ. Με τις προκ των τεχνικων αξιωματικων και οικονομολογων ποτε δεν ασχοληθηκαν και ουτε θα ασχοληθουν τα βυσματα... Αλλου παιζετε το βρωμικο παιχνιδι...
Konan

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από Konan »

Κάτι που πρόσεξα επίσης είναι ότι για τους Τεχνικούς αφαιρέσαν το κριτήριο της επαγγελματικής εμπειρίας φέτος ενώ υπήρχε στην προκ. Του 2007. Δηλαδή, ένας που Ενδεχομένως (δε λέω ότι όλοι τέτοιοι είναι) επειδή δεν έβρισκε δουλειά, ή κάτι καλύτερο να κάνει έκανε ένα phd, Θεωρητικό και όχι εφαρμοσμένο όπως είναι το 90% των phd στην Ελλάδα (γίνεται κατά κόρον τα τελευταία χρόνια.) θα πάρει τα πολλαπλάσια μόρια με έναν απλό πτυχιούχο που όμως έχει 5+ χρόνια προυπηρεσίας σε εταιρία του ιδ. Τομέα. Εύγε.(κλαπ-κλαπ). Αλλά μάλλον όλα αυτά φαντάζουν λεπτομέρειες μπροστά σ' αυτά που διαβάζω ότι γίνονταν στις άλλες κατηγορίες.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

Konan έγραψε:Κάτι που πρόσεξα επίσης είναι ότι για τους Τεχνικούς αφαιρέσαν το κριτήριο της επαγγελματικής εμπειρίας φέτος ενώ υπήρχε στην προκ. Του 2007. Δηλαδή, ένας που Ενδεχομένως (δε λέω ότι όλοι τέτοιοι είναι) επειδή δεν έβρισκε δουλειά, ή κάτι καλύτερο να κάνει έκανε ένα phd, Θεωρητικό και όχι εφαρμοσμένο όπως είναι το 90% των phd στην Ελλάδα (γίνεται κατά κόρον τα τελευταία χρόνια.) θα πάρει τα πολλαπλάσια μόρια με έναν απλό πτυχιούχο που όμως έχει 5+ χρόνια προυπηρεσίας σε εταιρία του ιδ. Τομέα. Εύγε.(κλαπ-κλαπ). Αλλά μάλλον όλα αυτά φαντάζουν λεπτομέρειες μπροστά σ' αυτά που διαβάζω ότι γίνονταν στις άλλες κατηγορίες.


μα για ολες τις προκ υπευθυνος ειναι ενας εμπιστος του υπουργου αξιωματικος του ΛΣ... Μα καλα τι περιμενεις οταν ο αρχηγος και υπαρχηγος δεν εχουν παει φανταροι... Αστρατευτοι-ανικανοι-γιωταδες που διοικουν... ΤΕΡΜΑ το ΛΣ πρεπει να παιρνει μονο εξιδικευμενες ειδικοτητες οπως νομικους, τεχνικους, ιατρους και οικονομολογους απευθειας μεσω του ΑΣΕΠ και οι υπολοιποι με ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ να εισαγωγονται στη σχολη-ες μεσω πανελληνιων εξετασεων... εννοειτε πως πρεπει να γινει η περιβοητη ακαδημια του ΛΣ κοντα βεβαια σε μια Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου... Ωστε να εκπαιδευονται παραλληλα οσοι προοριζονται για κυβερνητες και μηχανικοι στα πλωτα σκαφη του ΛΣ... Το ΛΣ στην παρουσα φαση εχει ΓΕΜΙΣΕΙ με ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ανικανους, επικινδυνους, τεμπεληδες για την ομαλη λειτουργια του σωματος χωρις προυγουμενη επαγγελματικη εμπειρια (πχ παιδαγωγοι που γινονται αξιωματικοι) και χωρις την καταλληλη εκπαιδευση ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΤΣΑΜΠΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ και ουδεποτε προκειτε να κερδισουν τον σεβασμο του πολιτη εκτος βεβαια ορισμενων ειδικοτητων οπως πχ ειδικες δυναμεις, πληρωματα πλωτων σκαφων, τεχνικοι, ιατροι οικονομολογοι κτλπ...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Εχεις δικιο αλλα ετσι ειναι και στο στρατο, καποιες ειδικοτητες ξυνονται και καποιες ειδικοτητες προσφερουν τοσα πολλα που ουτε 3000 το μηνα δε θα ηταν πολλα, πχ πιλοτοι πυροσβεστικων
jelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από jelis »

soldier 84 συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ας τους να λενε. Ξερει ο greco τωρα απο ιδιωτικο τομεα-μισθωτους μην πω και επιχειρηματιες... Δημοσιο! ΝΑΙ θελω να γυρναω 2 σπιτι να ζησω τη ζωη μου να εχω τα χομπι μου τα καφεδακια μου τα ποτακια μου τις βολτες μου και να μην βγαζω 5 χιλιαρικα να τα χερεται η γκομενα μου η οποια θα πηδιεται με αλλον γιατι πολυ απλα εγω δεν θα προλαβαινω να την πηδηξω
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

jelis έγραψε:soldier 84 συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ας τους να λενε. Ξερει ο greco τωρα απο ιδιωτικο τομεα-μισθωτους μην πω και επιχειρηματιες... Δημοσιο! ΝΑΙ θελω να γυρναω 2 σπιτι να ζησω τη ζωη μου να εχω τα χομπι μου τα καφεδακια μου τα ποτακια μου τις βολτες μου και να μην βγαζω 5 χιλιαρικα να τα χερεται η γκομενα μου η οποια θα πηδιεται με αλλον γιατι πολυ απλα εγω δεν θα προλαβαινω να την πηδηξω


xoxoxoxo οπως εκανε και ο κοκκαλης... Περνα πρωτα στο λιμενικο και ελα μετα να μιλησουμε για μεταθεσεις μισθους, ΕΔΕ, βυσματα, μπινελικια απο πολιτες, ξυλο απο πακιστανους,10 χρονια στα νησια κτλπ... Εαν περασειςΕικόνα. Μεχρι τοτε τουμπεκι... Κατσε στα αυγα σου και μη μιλας...

ΥΓ. Οταν μαθεις κατα που πεφτει η πλωρη και η πριμη ενος πλοιου ελα μετα να μιλησουμε τι εστι ΛΣ και ποιος μπορει πραγματικα να προσφαιρει στο λιμενικο... Καλα τα γραφεια αλλα γεμισανε
jelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από jelis »

Στ @@ μου που ειναι η πλωρη και ουτε θελω να μαθω. Λες και αυτη που ειναι μεσα ξερουν η αν δεν ξερουν θα τους διωξουν. Ελληνικο δημοσιο... Θα γεμιζει το σακουλι καθε μηνα ρε φιλε; Θα κανεις 8ωρο οτι και να γινει;10 χρονια στα νησια; Τελεια τζαμπα διακοπες, μισθους; Βγες εξω να δεις τι παιρνει ο κοσμος γιατι απ οτι βλεπω ολη μερα στον υπολογιστη εισαι; Βυσματα; Οσοι ειναι στο λιμενικο και θα ειναι βυσμα εχουν... Τιποτα αλλο εχεις; Η να ξεκινησω να σου λεω εγω τωρα για τον ιδιωτικο τομεα;
υ. Γ το ποιος μπορει να προσφερει στο λιμενικο δεν με απασχολει φιλε. Να μπουμε στο αραλικι που λεγεται λιμενικο σωμα θελουμε. Εχεις κανενα υπουργο να μας βαλει;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες