Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
soldier84
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »


Το λιμενικό σώμα έβγαλε προκύρηξη και 12 εκ των θέσεων θα πάνε σε απόφοιτους πολυτεχνικών σχολών οι οποίοι θα μπουν στη σχολή για φοίτηση από την οποία θα βγουν με το βαθμό του σημαιοφόρου.

Ο ιδιωτικός τομέας είναι σκληρός, με 10ωρα στο γραφείο και μισθό περίπου 1000-900 ευρώ καθαρά.
Από την άλλη, έχοντας κάνει τη θητεία μου και γνώστης του χαλαρού τρόπου ζωής των φαντάρων, αλλά και της χαλαρότητας που επικρατεί στο ναυτικό, μπορώ να πω ότι επιθυμώ να δώσω εξετάσεις γιατί θέλω επιτέλους αυτή την πολυπόθητη μονιμότητα...

Απαξ και καταφέρω να περάσω, πλέον έλυσα το πρόβλημα της ζωής μου, στο επαγγελματικό κομμάτι.
Μονιμοποιούμαι, και ας εχω μισθό 1200 ευρώ και 1500 ευρώ στα 40 μου.

Θα εισαχθώ σε ηλικία 26 ετών, εφόσον επιτύχω, στη σχολή για φοίτηση 1,5 χρόνου. Άρα θα συνταξιοδοτηθώ περίπου σε ηλικία 50 ετών ;

Ως προς το θέμα των καθηκόντων, να υποθέσω ότι θα είναι χαλαρά...
Ως απόφοιτος πολυτεχνείου, και με τη γνώση ότι το λιμενικό μοιάζει με το ναυτικό που ειναι 'πολυτελές' σώμα βυσμάτων και χαλαρότητας, έχω την εντύπωση ότι θα περάσω ζωή και κότα...
Δηλαδή...

α. Γραφείο αρκετό.8.00 με 15.00. Χαλαρή δουλειά χαρτούρας. Μετά, καφεδάκι και βολτίτσα στον όμορφο καιρό. Είτε σε κάποιο νησί είτε στην Αθήνα.

β. Ως σημαιοφόρος εκτιμώ ότι θα έχω και κάποια επίβλεψη κατωτέρων. Αλλά και θα ειναι και προβλεπέ σε ένα βαθμό. Εντάξει κανένα πρόβλημα ως προς αυτό.

γ. Ως σημαιοφορος θα έχω και υπηρεσία πλοίου;

δ. Μονιμότητα! Δε θα με ξεκουνάει κανένας! Και μηνιαίο μισθό ως σημαιοφόρος 1200 ευρουλάκια. Έπειτα, λογικα θα αυξάνει ο μισθός... Δηλαδή όταν ανέβω αρκετά βαθμό και φτάσω στον αντίστοιχο 'αντισυνταγματάρχη' θα έχω μισθό 2000 περίπου να υποθέσω...

Προσωπικά, το '2000' μου είναι απόλυτα ικανοποιητικό ως μισθός, στα 40 μου ή 45 μου. Από τη στιγμή που δε θα κοπιάζω ιδιαίτερα για να τον έχω!
Ενω στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να φτύσω αίμα κυριολεκτικά...

Περιμένω απόψεις οσων γνωρίζουν!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

1) Περνα πρωτα κατσε 10 χρονια και μετα συγκρινε τον ιδιωτικο τομεα με το ΛΣ
2) "Περνουν καλα" οσοι εχουν ακρες και περνουν καλες μεταθεσεις
3) Ποιος σου ειπε οτι θα εισαι συνεχεια στο γραφειο;
4) Επειδη τελειωσες πολυτεχνειο πιστευεις οτι μπορεις να διοικησεις ή να φερεις σε περας δυσκολες καταστασεις που προκειτε να βρεθεις; Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα... Μπορεις αυτη τη στιγμη να υπηρετησεις στο θαλαμο επειχηρησεων του ΛΣ; Μπορεις να εξασφαλισεις τα δικαιωματα ενος ναυτικου που απολυθηκε στο λιμανι που υπηρετεις και δεν αποζημιωθηκε πληρως; Ή θα κανεις κοκοκο στον Καπετανιο του πλοιου ο οποιος τυχαινει να ειναι και πατζανακης γνωστου εφοπλιστη;
5) Και ποιος σου ειπε οτι θα παρεις 1200 ευρω πρωτο μισθο; Ασε που υπαρχει περιπτωση να μεινεις απληρωτος τους 4 πρωτους μηνες... Τις κρατησεις δεν τις βαζω καν ουτε και τη μειωση ολων των μισθων που υπεστησαν ολοι οι εστονλοι. Ποια 2000; Συνταξη στα 50; Ουτε εφαπαξ θα παρεις ή θα το παρεις πολυ μειωμενο.
6) Σε πλωτο σκαφος; Τι να σε κανουν; Να πνιξεις κανεναν; Δεν εχεις καμια γνωση γυρω απο τη ναυτιλια.
7) Μονιμοτητα; Γνωριζεις οτι εαν ποτε περασεις ΕΔΕ μπορει να σε διωξουν στο χαλαρο απο το σωμα; ΣΠΚ ξερεις τι σημαινει;
8) Θα επιβλεπεις κατωτερους; Κανεναν νεο λφ και οσους ειναι γυρω σου στο γραφειο... Αυτα να τα πεις σε κυβερνητη και μηχανικο απο σδυλς που εχει 14 χρονια υπηρεσια σε σκαφος να δεις τι απαντηση θα παρειςΕικόνα

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν γίνεται αυτό θα σου κάνουν ένα σωρό κρατήσεις και θα πάρεις σύνταξη στα 65 η Ποτέ γιατί μπορεί να σε διώξουν με το έτσι θέλω
soldier84
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »

Λέω ότι είναι δύσκολο το λιμενικό, αλλά πιο εύκολο (να το υποστείς σα χώρο εργασίας) από τον ιδιωτικό τομέα.
Σαφώς ευκολότερο και από τους δύο τομείς αυτούς, είναι το δημόσιο (ασεπ, καθηγητες λυκειου κτλ), αλλα εκεί πολύ δύσκολα μπαίνεις πια.

Απο τη θητεία μου, κατάλαβα τα εξής:
1. Οι στρατιωτικοι ξεκινάνε τη δουλειά στις 8.15 στο γραφείο και τελειώνουν στις 14.00. Ετσι,14.30 είναι σπιτάκι τους. Μια μέρα μόνο το μήνα, έχουν υπηρεσία όλη μέρα. Και γι'αυτό παραπονιούνται!

1β. Στον ιδιωτικό τομέα ξεκινάς στις 9.00 ας πούμε, και τελειώνεις στις 19.00. Στο διάστημα αυτό είσαι όλο σε ένα στρες. Ειδικά για μηχανικό πρέπει α) να κάνεις μελέτες β) να βάλεις σφραγίδες στις μελέτες γ) να κάνεις μετακινήσεις με αυτοκίνητο εντός αττικής για επαφές με πελάτες ή επίβλεψη χώρων.
Στις 20.00 είσαι σπίτι σου ξεθεωμένος.

2. Στο στρατό υπερωρίες δεν παίζουν.14.00 όσοι ειναι σε γραφεία πάνε σπιτάκι τους. Σε γραφεία είναι αρκετοί αξιωματικοί που έχουν σχέση με ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ όπως υπολογιστές. Σαφως, οι μαχιμοι αξιωματικοι ειναι στην υπαιθρο, αλλα οσοι ειναι πληροφορικαριοι ή πολυτεχνιτες, χωνονται σε γραφεια με υπολογιστες. Εκει ξυνονται!

2β. Στον ιδιωτικο τομεα 1-2 φορες τη βδομαδα, παιζει απληρωτη υπερωρια και 1 σαββατοκυριακο το μηνα παρομοιως. Εισαι αλλοτε σε γραφειο, αλλοτε στο αυτοκινητο μεσα στον καυσωνα να κανεις μετακινησεις εντος αττικης.

3. Στο στρατο υπαρχει μονιμοτητα! Αντε, οκ, με κάποια εδε, να φύγεις, αλλά ειναι κάπως δύσκολο αυτό. Οφείλεις εσύ να μην προσέχεις και να πας φιρί φιρί. Π. Χ. Αν βρίσεις ανώτερό σου, οκ θα έχει ΕΔΕ. Αλλα ας πρόσεχες. Ή οκ αν γίνει κάποια βλακεία εν ώρα υπηρεσίας, θα γινει ΕΔΕ, αλλα και εκεί ας πρόσεχες πάλι.

3β. Στον ιδιωτικο τομέα και καλός να είσαι μπορεί να σε διώξουν γιατί η εταιρία δεν έχει λεφτά. Βέβαια θα πας σε άλλη εταιρία, αν εισαι καλός.

4. Στο στρατό θα σε πληρώσουν θες δε θες... Ακομα και το τελευταίο σεντ! Δεν υπαρχουν κακοπληρωτες. Επισης, ως ανθυπολοχαγος (δλδ σημαιοφορος) θα πληρωνεσαι ας πουμε 900- 1000 ευρω το μηνα. Επειτα, ανεβαινει ο βαθμος και στα 40 σου θα παιρνεις 1600 περιπου το μηνα ως ταγματαρχης. Πρεπει να πουμε οτι ως ταγματαρχης φτανουν ολοι. Μαλιστα ως αντισυνταγματαρχης φτανουν στην πλειοψηφια ολοι. Για να γινεις επειτα συνταγματαρχης ειναι ζορικα και θελει μεσο.
Αλλα ως αντισυνταγματαρχης θα παιρνεις 1700 ας πουμε το μηνα, ειναι ασχημα;

4β. Στον ιδιωτικο τομεα εκτος απο μεγαλες εταιριες, υπαρχουν κακοπληρωτες. Μπορει να μην παρεις και καθολου τα λεφτα σου. Βεβαια, αν εισαι καλος η εταιρια δε θα θελει να σε χασει. Αλλα για να εισαι καλος σημαινει οτι πραγματικα φτυνεις αιμα. Δηλαδη γιαν α εισαι καλος πρεπει να ζεις γιαν α δουλευεις και να εναποθετεις ολη την ενεργεια σου μονο στη δουλεια. Θεωρητικα αν μπεις σε μεγαλη εταιρια, μπορει να παιρνεις και 2000 - και 3000 ευρω. Αν κανεις και MBA μπορεις να γινεις μανατζερ και να παιρνεις και 5000 και 7000 ευρω. Βεβαια μιλαμε οτι τοτε θα δουλειες ολη μερα, με ενταση. Επισης θα ξεχνας τι σημαινει ζωη. Θα βγαινεις μια βολτα τη βδομαδα και αν, και θα σκεφτεσαι τη δουλεια. Θα μεγαλωσεις και θα γερασεις χωρις να το καταλαβεις. Θα μαζευεις λεφτα για να τα βαζεις στη τραπεζα αφου χρονο δε θα εχεις να τα απολαυσεις. Βεβαια θα εχεις ωραιο σπιτι και τα παιδια σου κινητο iphone και μεγαλο δωματιο. Ειδικα αν ειναι κοπελες θα εχουν και δικη τους ντουλαπα με καλλυντικα και κοσμηματα για να βαφονται και να γινονται ετσι πιο ποθητες στα αγορια που θα φερνουν στα δωματια τους.

5. Στο στρατό υπάρχει το βύσμα. Αυτο ειναι το αρνητικό. Στο λιμενικό υπάρχει βύσμα σίγουρα. Αλλά όταν μιλάμε για θέσεις πολυτεχνείου, τότε μιλάμε για εν γένει καλές θέσεις ακόμα και χωρίς βύσμα. Στο λιμενικό που μπορουν να σε πανε; Σε κανα ξερονησι; Στον έβρο; Γενικα όπου έχει λιμάνια δε σε πάνε; Άρα σε νησάκια ας πούμε. Προσωπικά δε θα με χαλούσε καθόλου μια μετάθεση σε νησάκι, όπου μετά την υπηρεσία θα βγαίνω και θα κάνω φοιτητική ζω (... συνεχίζεται ...)
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι τεχνικοι του ΛΣ εχουν πρωτο βαθμο ανθυποπλοιαρχου και οχι σημαιοφορου, σκοπος της δουλειας τους ειναι οι τεχνικες μελετες του ΛΣ και τεχνικοι ελεγχοι σε πλοια, δεν ειναι μαχιμοι γι αυτο προσλαμβανονται ως ξεχωριστη κατηγορια, δε μπορουν να γινουν αρχηγοι αφου ολο το επιστημονικο προσωπικο (γιατροι δικηγοροι οικονιμικοι μηχανικοι) Σε ολα τα οπλα και σωματα στην Ελλαδα φθανει ως υποναυαρχος και τα αντιστοιχα.

Επισης ολα αυτα που αναφερεις για πτυχια και μεταπτυχιακα και ΜΒΑ ωραια ειναι αλλα ειδικα στην αεροπορια που το προσωπικο ειναι υπερ υψηλου επιπεδου με πτυχια που στο δημοσιο θα ετριβαν τα ματια τους και για ολα αυτα οι επιπλεον απολαβες ειναι ενα μεγαλο 0

Στα σωματα ασφαλειας και στον στρατο μπορει να ζησεις 100 στιγμες και ισως να βαρεθεις, οι 10 ομως απ αυτες θα ειναι αξιομνημονευτες, ομορφες και διαφορετικες και θα ξερεις οτι λιγοι τις ζουνε και πως δεν εκανες ισως λαθος επιλογη... Απεναντιας το δημοσιο ειναι βαρετο λογω νοοτροπιας τελευταιας 30ετιας και οχι απο δικους σου λογους

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο γκρεκο 27 σε 2-3 χρονια θα βγαζει 10.000 ευρω το μηνα και οι πιο πολλοι απο εμας θα μιζεριαζουμε με το χιλιαρικο, για στραφειτε και λιγο στο εμπορικο ναυτικο γιατι τα περιμενετε ολα ευκολα και γρηγορα... Οσο για το πολυτεχνειο πολλη αξια του εχετε δωσει χωρις να υπαρχει αναλογο αντικρυσμα, μετα την στρατιωτικη σχολη που τελειωσα εκανα μαστερ και τωρα διδακτορικο στο Μετσοβειο, τι να σας πω απλα πηγαινετε σε ξενα πανεπιστημια να δειτε την διαφορα και σε θεμα νοοτροπιας και ερευνας και ολα...

soldier84
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »

Να κάνω και μια ερώτηση roverr μιας και είσαι και phd εμπ.

Οπως διαβασα σε αλλα θρεντ σου.

Ο σημαιοφορος λιμενικου τι κανει; Μπαινει σε καραβια και ταχυπλοα στις επιχειρησεις του λιμενικου; Ή ειναι σε γραφείο; Δλδ έχει όπλο κανονικά και προβλεπέ όπως στο στρατό ο Ανθυπολοχαγος; Δεν ειναι ομως σαν πολεμικο ναυτικο...
αρα τι κανει;

ειναι σαν στρατός στην ουσία έτσι;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειναι σαν το ΠΝ οχι, ενταξει στο λιμενικο περνανε και διαφορα σχολεια να εξειδικευτουν γιατι αλλοι προερχονται απο ΑΕΙ και αλλοι απο ΑΕΝ, ειναι λιγο ετεροκλητοι... Το ΛΣ ειναι μαχιμο και αντιμετωπιζει συνθηκες που το ΠΝ δεν τις εχει καν φανταστει.

Ο ιδιωτικος τομεας ειναι εξ ισου βυσματικος ειδικα ο τραπεζικος και εκει υπαρχουν καρεκλοθηρες αχρηστοι, ειναι θεμα ελληνικης νοοτροπιας και εχει κ ενα μεγαλο κακο, το αφεντικο σε διωχνει οποτε θελει και οτι συμβαση και να εχεις θα βρει τον τροπο του.

Οτι και να λεει ο γκρεκο εγω ειμαι υπερμαχος της λειτουργιας του ΛΣ γιατι εχει εξειδικευμενο προσωπικο ΑΕΝ ΑΕΙ κτλ, θελει ηλεκτρολογο μηχανικο παιρνει ηλεκτρολογο μηχανικο θελει γιατρο παιρνει γιατρο θελει οικονομολογο παιρνει οικονομολογο, ενω ο στρατος δεν ειναι παντα ετσι στη ΣΣΕ και στη ΣΝΔ κανεις ετεροκλητα μαθηματα μεταξυ τους και αν θες μετα συνεχιζεις μεταπτυχιακα η προπτυχιακα για να εξειδικευθεις...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

Rover24 η μονη διαφορα ειναι τι εσυ μπηκες με το σπαθι σου στη ΣΝΔ σε αντιθεση με τους περισσοτερους αξιωματικους του ΛΣ (αξιωματικους εκ ΣΝΔ) που μπηκαν απο την πισω πορτα... Το λιμενικο σωμα απαρτιζεται απο πολλους αχρηστους και ανικανους οι οποιοι κρυβονται πισω απο τα γραφεια τους και δινουν διαταγες χωρις να εχουν πληρη γνωση-εκπαιδευση με το αντικειμενο τους κτλπ... Ακτοφυλακη ειναι των ΗΠΑ και οχι η ελληνικη... Μια απλη δημοσια υπηρεσια με διοικητικους υπαλληλους ειναι το ΛΣ... ΜΑΧΙΜΟ;εεεεε οχι και μαχιμο... Εαν εξαιρεσουμε τις ειδικες δυναμεις και τα πληρωματα των πλωτων σκαφων οι υπολοιποι ειναι μονο για να κοβουν κλησεις και να βγαζουν διπλωματα για σκαφη... Δεν μπορεις να το συγκρινεις με το ΠΝ... Ειδικα σε θεματα εκπαιδευσεως, γνωσεων κτλπ... Εαν βγαλεις τα πλωτα σκαφη και τις ειδικες δυναμεις παει το ΛΣ...

ΥΓ... Ξηλωμα και απο την αρχη η δημιουργια του σωματος... Με εισαγωγη των υποψηφιων μεσω πανελληνιων... Υποχρεωτικη θητεια ολων των στελεχων σε πλωτα σκαφη (5 χρονια) ... Δημιουργια Ακαδημιας λιμενικου σωματος... Μεταεκπαιδευσεις... Και οχι του κωλου οπως γινονται σημερα...
soldier84
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »

EΣυ roverr πώς μπήκες ; Έδωσες εξετασεις σε διαγωνισμό όπως αυτός που τρέχει τώρα;

Δηλαδή αν εγώ μπω σημαιοφόρος αποφοιτος πολυτεχνειου, τότε τι καθήκοντα θα έχω; Θα ειμαι σε ταχύπλοο και θα κυνηγάμε λαθρομετανάστες;
θα ειμαι κάπου με υπολογιστές;

πάντως λογκά ως σημαιοφορος θα ειμαι στο 1000ρικο. Επειτα απο 3 χρονια, που θα ανεβω βαθμο λογικα θα παω στο 1250.

Καπως ετσι δεν παει;
soldier84
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από soldier84 »

greko_27 έγραψε:Επειδη πολλα ατομα που εχουν εισαχθει στις ΑΕΝ μετα το 1ο εκπαιδευτικο ταξιδι βλεπουν τα ζωρια της θαλασσας και του ναυτικου επαγγελματος και αποφασιζουν να μεινουν στη σχολη μονο και μονο για να μπουν στο λιμενικο να γνωριζεται οτι ειναι η μεγαλυτερη παγιδα που πεφτουν ολοι μα ολοι οι αποφοιτοι των ΑΕΝ (αντρες και γυναικες) .
Οι λογοι ειναι απλοι:
Ακομα και εαν αποφοιτησετε απο τις ΑΕΝ και καταφερετε και μπειτε στο λιμενικο που νομιζετε οτι θα σας στειλουν; Σε πλωτο σκαφος σε νησι της παραμεθοριου.Τι σημαινει πλωτο σκαφος ΛΣ; Ενας κυβερνητης και ενας μηχανικος ως μονιμο πληρωμα σε κατασταση ετοιμοτητας 24ωρες το 24ωρο και με τη δυνατοτητα απομακρινσης απο τον τοπο μεταθεσεως τους εως 16 χλμ. Το τηλεφωνο σας θα χτυπαει συχνα ειτε ειναι 3 τα μεσανυχτα ειτε ειναι 3 το μεσημερι για να κυνηγατε λαθρομεταναστες. Ρεπο ξεχαστε τα. Σαββατοκυριακα και παλι ξεχαστε τα. Αδειες; Καλο ανεκδοτο και αυτο.ΕικόναΜονο εαν ερθει καποιος αλλος κυβερνητης ή μηχανικος με αποσπαση απο αλλο λιμεναρχειο και μονο στην περιπτωση που θα του πληρωσουν τα οδοιπορικα. Δικες σας Αποσπασεις αρκετες.Προσωπικη ζωη μηδεν σε σχεση με τους αλλους συναδελφους σας που καθονται στα γραφειακια τους.Και ολα αυτα για 900 ευρω το πολυ;

ΥΓ.1) ΟΥΤΕ ΤΟ 5 % ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΠΟ ΑΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΧΟΝΤΡΟ ΒΥΣΜΑ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ), ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΟΙ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΛΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.Εικόνα
2) Εαν θελετε να μπειτε στο λιμενικο καλυτερα να μπειτε με το απολυτηριο λυκειο ως λιμενοφυλακες (για αξιωματικοι ξεχαστε το μονο με βυσμα) ΚΑΙ χωρις ολη αυτην την ταλαιπωρια των 4 χρονων στις ΑΕΝ που στην τελικη το πτυχιο σας, σας χρησιμευει μονο για το ναυτικο επαγγελμα.
3) Εαν πραγματικα ομως θελετε να υπηρετησετε στα πλωτα σκαφη του ΛΣ πρεπει να το γουσταρετε τρελα αυτο που θα κανετε και οχι να καταριεστε την ωρα και την στιγμη που μπηκατε στο ΛΣ.


Eγώ ως μηχανικος πολυτεχνειου, θα κυνηγω λαθρομεταναστες ή θα ειμαι σε γραφειακι και θα. Χειριζομαι υπολογιστη ; Κοινως θα λυσω το προβλημα της ζωης μου.

επισης: Γκρεκο... Και στη θητεια μου ακουγα οτι εκει που ημουν ηθελε βυσμα, αλλα εγω δεν εβαλα βυσμα. Επομενως, οσα λες με τοση σιγουρια δεν ειναι επαληθευσιμα και μπορει οντως αν γραψουν καλα τα παιδια, να περασουν.

Απο πολυτεχνειο ειναι 12 θεσεις Απο οσο βλεπω.

Οσον αφορα τα αγωνισματα - πιστευετε οτι για εναν που παει αλα γυμναστηριο, ειναι δυσκολο να τα βγαλει; Π. Χ τρεξιμο...

αρα θελει προπονησεις με προπονητη;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

soldier84 έγραψε:

Eγώ ως μηχανικος πολυτεχνειου, θα κυνηγω λαθρομεταναστες ή θα ειμαι σε γραφειακι και θα. Χειριζομαι υπολογιστη ; Κοινως θα λυσω το προβλημα της ζωης μου.

επισης: Γκρεκο... Και στη θητεια μου ακουγα οτι εκει που ημουν ηθελε βυσμα, αλλα εγω δεν εβαλα βυσμα. Επομενως, οσα λες με τοση σιγουρια δεν ειναι επαληθευσιμα και μπορει οντως αν γραψουν καλα τα παιδια, να περασουν.

Απο πολυτεχνειο ειναι 12 θεσεις Απο οσο βλεπω.

Οσον αφορα τα αγωνισματα - πιστευετε οτι για εναν που παει αλα γυμναστηριο, ειναι δυσκολο να τα βγαλει; Π. Χ τρεξιμο...

αρα θελει προπονησεις με προπονητη;

Πρωτον, δεν προκειτε να πας σε σκαφος... Μονο οι αποφοιτοι των ΑΕΝ πανε, δευτερον δεν δινεις για τεχνικος αξιωματικος αλλα για αξιωματικος γενικων καθηκοντων (γραπτες εξετασεις) και τριτον τα περισσοτερα παιδια των ανωτατων αξιωματικων (πρωην και νυν υπαρχηγοι, αρχηγοι κτλπ) ειναι αξιωματικοι στο ΛΣ (μαλλον τυχαιο) ... Ειναι το ποιο αναξιοκρατικο σωμα στο θεμα των προσληψεων και των μεταθεσεων... Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα... το γνωριζεις οτι στην τωρινη προκηρυξη δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις εστανση για την αναβαθμολογηση του γραπτου σου παρα μονο για τη νομιμοτητα της προκηρυξης;Γνωριζεις ποιος επιλεγει την επιτροπη των βαθμολογητων;(λιμενικοι ειναι). Γνωριζεις οτι βιβλια για τα περισσοτερα μαθηματα δεν υπαρχουν; Γνωριζεις οτι τα θεματα διαρρεουν σε καποιους γνωστους πολυ πριν απο τις εξετασεις (ασχετως και εαν γινεται κληρωση γιατι ειναι ηδη προκαθαρισμενα) ;Ναι μπορεις να περασεις αλλα οι πιθανοτητες να κοπεις ειναι πολυ περισσοτερες και οχι λογω δικη σου υπαιτιοτητας.Το οτι αυτα που λεω συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν ειναι επαληθευσιμα εας ερθει καποιος μεσα απο το σωμα να τα αμφισβητησει. Μπορω να μιλησω και με ονοματα... Και τις γνωριμιες που εχω εγω με ανωτατους αξιωματικους αλλα και με πολιτικα προσωπα δεν προκειτε να τις εχεις εσυ. Οποτε αυτα που γραφω ξερω για ποιο λογο τα γραφω. Εαν θελεις τα δεχεσαι εαν θελεις οχι.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Στην Αμερικη εχουν μεν ακαδημια η οποια ειναι ΑΕΙ στα εργα και οχι στα λογια, εχουν αν δεν κανω λαθος 150 μιλια χωρικα υδατα, εχουν μεγαλα σκαφη αεροπλανα ελικοπτερα και οπως και σε ολα τα οπλα σωματα της Αμερικης η πλειοψηφια των αξιωματικων προερχεται απο ΑΕΙ και οχι απο την λιμενικη τους ακαδημια.

soldier εγω ειμαι στο πολεμικο ναυτικο και ο μονος τροπος εισαγωγης ειναι απο σχολη ΣΝΔ η ΣΣΑΣ για τη βαθμιδα των αξιωματικων, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που μπαινουν με διαγωνισμο πχ καποιοι πιλοτοι σε ελικοπτερα, καποιοι οικονομολογοι, ελαχιστοι μηχανικοι πολυτεχνειου και καποιοι τοπογραφοι το 90% στο ΠΝ ειναι απο σχολες

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από roverr24 »

Ενας αξιωματικος πρεπει να ειναι ενας απολυτα εξειδικευμενος στην ειδικοτητα του ευφυης με διοικητικες ικανοτητες κατοχος πτυχιου ΑΕΙ για να ειναι το μυαλο του ανοιχτο και στρατιωτικοποιημενος... Αυτο για εμενα ειναι ορισμος και απαραβατος ορος για ολα τα οπλα και σωματα... Στο ΛΣ αν υπηρχε θεληση, ας δωσω ενα παραδειγμα, αν διαλεγαν παιδια με τον καλυτερο βαθμο πτυχιου και οι αθλητικες δοκιμασιες και οι γραπτες να γινονταν παρουσια καποιου ανωτατου αρχοντα της χωρας, υπουργου και πανω και να υπηρχε και τριτο επιλογικο σταδιο, στην στρατιωτικη εκπαιδευση οποιος κοβεται να αποχωρει, τοσο απλα

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιδιωτικός τομέας vs Λιμενικό Σώμα

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Ενας αξιωματικος πρεπει να ειναι ενας απολυτα εξειδικευμενος στην ειδικοτητα του ευφυης με διοικητικες ικανοτητες κατοχος πτυχιου ΑΕΙ για να ειναι το μυαλο του ανοιχτο και στρατιωτικοποιημενος... Αυτο για εμενα ειναι ορισμος και απαραβατος ορος για ολα τα οπλα και σωματα... Στο ΛΣ αν υπηρχε θεληση, ας δωσω ενα παραδειγμα, αν διαλεγαν παιδια με τον καλυτερο βαθμο πτυχιου και οι αθλητικες δοκιμασιες και οι γραπτες να γινονταν παρουσια καποιου ανωτατου αρχοντα της χωρας, υπουργου και πανω και να υπηρχε και τριτο επιλογικο σταδιο, στην στρατιωτικη εκπαιδευση οποιος κοβεται να αποχωρει, τοσο απλα


θα συμφωνησω απολυτα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες