Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

ioannisk έγραψε:Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε, θα συνεχίσω να ελπίζω αν και τελειώνουν οι μέρες για τις αιτήσεις. Απλά για να γνωρίζω τι διαφορά υπάρχει με μηχανικό; Απο διαφορετική πορεία και αυτό;


Ναι φίλε, διαφορετική πορεία, και καλύτερη απορροφητικότητα για τους μηχανικούς, χωρις να εννοώ οτι δεν υπάρχει για τους πλοιάρχους. Τίποτε άλλο. Εγω σε ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από TAG »

Υπάρχει άτυπο όριο ηλικίας για τα εκπαιδευτικά μπάρκα;
Οι εταιρίες προτιμούν κυρίως 18χρονους ή και 22χρονους λέμε τώρα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

TAG έγραψε:Υπάρχει άτυπο όριο ηλικίας για τα εκπαιδευτικά μπάρκα;
Οι εταιρίες προτιμούν κυρίως 18χρονους ή και 22χρονους λέμε τώρα;


Οχι, κανένα άτυπο όριο δεν υπάρχει. Είτε 30 είσαι, είτε 18, το ίδιο ηληκιακά σε βλεπουν, και έχεις ίσες πιθανότητες πρόσληψης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
niko

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από niko »

Μήπως ξέρετε απο πότε έχει να αλλάξει το όριο ηλικίας στις ΑΕΝ γιατί είμαι γεννηθείς το 89 και αποφάσισα φέτος να δώσω πανελ. Μήν γίνει κανα απρόοπτο τον Ιούνιου Στην προκήρυξη και χάσω την σχολή.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

niko έγραψε:Μήπως ξέρετε απο πότε έχει να αλλάξει το όριο ηλικίας στις ΑΕΝ γιατί είμαι γεννηθείς το 89 και αποφάσισα φέτος να δώσω πανελ. Μήν γίνει κανα απρόοπτο τον Ιούνιου Στην προκήρυξη και χάσω την σχολή.


Έχει λίγα χρόνια που ανέβηκε κατά 1 ακόμη έτος προς τα πάνω και το "να μην έχεις συμπληρώσει το 26ο έτος", έγινε το 27ο. Μην ανησυχείς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
CptAlex

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από CptAlex »

Καλησπερα σας. Δεμ ειμαι του κλαδου (ναυτιλια) αλλα λογω ενδιαφεροντος ψαχνω αρκετα και επισης γνωριζω κοσμο που δουλευουν στο Ε. Ν. Των κοτερων. Για το οριο της ηλικιας γνωριζω πως στο εξωτερικο (Αγγλια, Ολλανδια, Βελγιο) δεν υπαρχει. Ο λογος θα το ξερει καλυτερα η καθε σχολη.

Ομως, απ' οσο ξερω στην Ελλαδα υπαρχει και εναλλακτικος δρομος προς την γεφυρα μεσο ΕΠΑΛ Ναυτικου τομεα. Εκει μπορουν και ανθρωποι μεγαλης ηλικιας να παρακολουθησουν τα μαθηματα το βραδυ και να κανουν τα πρακτικα τους ταξιδια μετα.

Δεν υπαρχει οριο ηλικιας να μπει κανεις στα ΕΠΑΛ. Ομως, εαν καποιος εδω μπορει να επιβεβαιωσει εαν στην συνεχεια υπαρχει οριο ηλικιας να συνεχισει κανεις τα μαθηματα σε ΑΕΝ, οπως προβλεπεται μετα το ΕΠΑΛ;

Με λιγο ψαξιμο στο internet επισης διαβαζω οτι μετα το ΕΠΑΛ μπορει ο μαθητης να ξεκινησει να μπαρκαρει, και μετα απο περισσοτερα χρονια σε καραβι μπορει να συμμετεχει στις εξετασεις για πλοιαρχος Β ταξης, και εφοσον το ΥΕΝ δεχτει την τροποποιηση του νομου, μεχρι και πλοιαρχος Α ταξης μπορει να φτασει.

Στην διαθεση για οποιαδηποτε διορθωση, εφοσον οπως ειπα δεν ειμαι του κλαδου.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το όριο ηλικίας για εισαγωγή στις ΑΕΝ ανεξάρτητα από τον τύπο λυκείου προέλευσης είναι τα 27 έτη.

ΠΡΟΣΟΧΉ: Αναφέρομαι ΜΌΝΟ στην εισαγωγή στις ΑΕΝ. Τα υπόλοιπα είναι όπως ακριβώς τα γράφετε και ορίζονται και από το νόμο.

The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από The Marine »

Ρε παιδιά αξίζει να μπει κάποιος για δεύτερο πτυχίο στα 27 του και να ακολουθήσει το ναυτικό επάγγελμα; Η είναι λίγο μεγάλος και δε θα είναι το ίδιο με το να πας στα 18-20 σου;
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από The Marine »

Καποιος που να μπηκε στη ΑΕΝ σε μεγαλη ηλικια (25+) και ακολουθησε το ναυτικο επαγγελμα; Αν υπαρχει καποιος θα ηθελα να μου την εμπειρια του η να μου στειλει ενα πμ. Ευχαριστω.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

Sailor123 έγραψε:Καποιος που να μπηκε στη ΑΕΝ σε μεγαλη ηλικια (25+) και ακολουθησε το ναυτικο επαγγελμα; Αν υπαρχει καποιος θα ηθελα να μου την εμπειρια του η να μου στειλει ενα πμ. Ευχαριστω.


Τι θέλεις να μάθεις ακριβώς; Είναι γενικό το ερώτημα σου. Εμπειρία, επάνω σε τι;

Η αντιμετώπιση στο πλοίο, ό, τι ηλικία κι αν έχεις και έχεις εισαχθεί στη σχολή, είναι ΊΔΙΑ με τον πιτσιρικά που μπήκε στα 18, εν ολίγοις δε σε υπολογίζουν ως κάτι ξεχωριστό. Αρκεί να τους βγάζεις τη δουλειά. Αυτό και μόνο τους ενδιαφέρει. Τις ίδιες αγγαρείες θα κάνεις, είτε είσαι 18 και δόκιμος, είτε 28.

Αν θες κάτι πιό συγκεκριμένο να μάθεις, ευχαρίστως.

akis92

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από akis92 »

Καλησπερα παιδια ειμαι 27 και θα δωσω πανελληνιες φετος για ΑΕΝ (μηχανικος). Ηταν το ονειρο μου αλλα λογο διαφορων προσωπικων προβληματων δεν τα καταφερα τοτε. Πιστευεται αξιζει να κανω αυτη την προσπαθεια σε αυτη την ηλικια η ειμαι λιγο μεγαλος; Οι εταιρειες μηπως θα με βλεπουν καπως οταν θα παω στα 27 να ζητησω να μπαρκαρω σαν δοκιμος; Το ρωταω γιατι σε φαση αν καποιος παρει ενα πτυχιο στα 31+ εχει διαφορετικες προοπτικες απο καποιον που θα το παρει στα 22-24. Πιο ευκολα μια εταιρεια θα παρει να εκπαιδευσει καποιον σε νεαρη ηλικια παρα καποιον 30 και. Σας ευχαριστω !
akis92

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από akis92 »

Καποιος με σχετική εμπειρία ρε παιδια δεν υπάρχει;
Νικ

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Νικ »

Φιλε μου αφου αυτο ειναι η αγαπη σου ακολουθησε το χωρις 2η σκεψη. Μονο δεν ειμαι σιγουρος για την ηλικια σου ακριβως και αυτο ειναι καλο να το ρωτησεις επειδη εισαι 27 και μεσα στον χρονο που θα δωσεις θα εισαι 28 οποτε δεν ξερω αν θα σε δεχτουν λογο του οριου ηλικιας (27). Αν αυτο δεν ειναι εμποδιο τοτε ολα τα αλλα θα ερθουν στην θεση τους εχοντας στο μυαλο σου παντα οτι θα συναντησεις και ανωτερους σου που θα ειναι μικροτεροι σε ηλικια.
akis92

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από akis92 »

Θα μπορώ να δώσω γιατί φέτος στην προκύρηξη θα δώσω αυτοί που είναι του 92,93,94 κ. Ο. Κ. Πόσο κακό μπορεί να είναι που θα έχω συνομήλικους ανώτερους; Το εμπορικό ναυτικό είναι σαν το στρατό; Εννοώ υπάρχει κακομεταχείρηση κάποιες φορές από τους ανώτερους προς το κατώτερους; Ειναι στρατιωτικά ιεραρχημένο σώμα; Θεωρώ ότι από τη στιγμή που μπαίνεις στην ΑΕΝ τουλάχιστον κάποια στιγμή θα φτάσεις και εσύ στη θέση του Α' πλοιάρχου / Α' μηχανικού συνεπώς και 27 να μπείς στη σχολή ίσως στα 39-40 να είσαι Α' πλοιάρχος / Α' μηχανικος, δεν ειναι κακη ηλικία για να φτάσεις τον ανώτερο βαθμό (τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα εγώ). Δε ξέρω τι λέτε αυτοί που έχετε μια παραπάνω εμπειρία επί του θέματος;
νι

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από νι »

Εφοσον γινεσαι δεκτος λογο της ηλικιας να μην σε ανυσηχει τιποτα αλλο φιλε μου. Γενικα ισχυει ιεραρχεια αλλα σιγουρα οχι οπως στον στρατο που ο αλλος μπορει να ξεφτιλησει εναν κατωτερο του χωρις ιδιαιτερο λογο. Εγω στο ειπα αυτα με τους ανωτερους σου που θα ειναι στν ιδια ηλικια για να σου τονισω οτι μονο αυτη θα ειναι η διαφορα που θα σε ξεχωριζει ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης