Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ελένη

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Ελένη »

Καλημέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Έχω πτυχίο χημικού και θα ήθελα να δώσω εξετάσεις και να εισαχθώ στην ΑΕΝ. Όμως είμαι 29 στα 30, εχω γεννηθεί το 1984. Ξέρετε αν υπάρχει όριο ηλικίας Για την εισαγωγή στην ΑΕΝ;

Σας ευχαριστώ θερμά.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Δυστυχώς έχεις περάσει το όριο ηλικίας, φέτος θα έχουνε δικαίωμα συμμετοχής γεννηθέντες έτους 1987 και μεταγενέστερα.
μιχαλης

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από μιχαλης »

Με συγχωρεις αλλα οταν λες φετος τι εννοεις; Ειμαι γεννημενος 5 σεπτεμβριου του 1987 μπορω να λαβω μερος στη προκηρυξη του καλοκαιριου αυτου; Ειμαι τελοιοφοιτος πολυτεχνειου. Ευχαριστω εκ των προτερων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το μήνυμα που διαβάζεις όπως θα παρατήρησες είναι περσινό οπότε φέτος που έχουμε 2015 σαν 87αρης δεν έχεις δικαίωμα συμμετοχής. Το όριο ηλικίας για τις ΑΕΝ είναι τα 27 (αν δεν αλλάξει κάτι που δεν νομίζω) οπότε φέτος δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι γεννημένοι από το 1988 και μεταγενέστερα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

μιχαλης έγραψε:Με συγχωρεις αλλα οταν λες φετος τι εννοεις; Ειμαι γεννημενος 5 σεπτεμβριου του 1987 μπορω να λαβω μερος στη προκηρυξη του καλοκαιριου αυτου; Ειμαι τελοιοφοιτος πολυτεχνειου. Ευχαριστω εκ των προτερων


Αν ενδιαφέρεσαι για δόκιμος Μηχανής, Θεωρώ απίστευτο να μην γνώριζες ότι μπορείς κατευθείαν να γίνεις Δόκιμος μηχανής φου λες πως έχεις τελειώσει αυτή την σχολή. Θεωρώ αδυνατον να πιστεύει κάποιος οτι πρέπει να φάει άλλα 4 χρόνια στην τριτοβάθμια, όταν μπορεί να παρακάμψει κατευθείαν. Είναι εγκληματικό.Troll. Επίσης, άντε κ δεν το ήξερες. Τσάμπα μας λες οτι έχεις τελειώσει την σχολή αυτή. Σε όλες τις προκηρύξεις, πχ για εποπ, ειδ. Φρουροι κτλ, δεν ξέρεις ότι μετράει μόνο ο βαθμός του Λυκείου; Εν πάσει περιπτώσει. Η απντηση στο ερωτημά σου είναι οχι. Δικαίωμα συμμετοχής θα είχες μέχρι τις 31/12 του έτους που είσαι 26.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
μιχαλης

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από μιχαλης »

Κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.1ον εχω τελειωσει πολυτεχνειο ηλεκτρολογος μηχανικος και οχι μηχανολογος και ενδιαφερομουν για γεφυρα.2ον το καταλαβα για την ηλικια φυσικα απλα ρωτησα γιατι σε καποιες προκυρηξεις οι τελειοφοιτοι τριτοβαθμιας εχουν 1-2 χρονια bonus ηλικιας εξου και η ερωτηση μου. Επισης απ οτι γνωριζω σε αλλες χωρες δεν υπαρχει οριο και ρωτησα μηπως κατι ξερει καποιος για αλλαγη του οριου. Ευχαριστω και παλι δεν ειχα σκοπο να τρολαρω απλα να ενημερωθω για κατι που ισως δεν γνωριζα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από D.Y.K »

μιχαλης έγραψε:Κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.1ον εχω τελειωσει πολυτεχνειο ηλεκτρολογος μηχανικος και οχι μηχανολογος και ενδιαφερομουν για γεφυρα.2ον το καταλαβα για την ηλικια φυσικα απλα ρωτησα γιατι σε καποιες προκυρηξεις οι τελειοφοιτοι τριτοβαθμιας εχουν 1-2 χρονια ηλικιας εξου και η ερωτηση μου. Επισης απ οτι γνωριζω σε αλλες χωρες δεν υπαρχει οριο και ρωτησα μηπως κατι ξερει καποιος για αλλαγη του οριου. Ευχαριστω και παλι δεν ειχα σκοπο να τρολαρω απλα να ενημερωθω για κατι που ισως δεν γνωριζα


Για να μην το κουράζουμε σου παραθέτω το απόσπασμα της προκήρυξης του 2014 για να το κατανοήσεις

1.3. Να μην έχει συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας του/της, όριο που θεωρείται ότι συμπληρώνεται κατά την 31η Δεκεμβρίου του έτους υποβολής της αιτήσεως.(γεννηθέντες έτους 1987 και μεταγενέστερα)

;
;Όπως αντιλαμβάνεσαι η φετινή θα γράφει αντίστοιχα γεννηθέντες έτους 1988 και μεταγενέστερα οπότε εφόσον είσαι απόφοιτος Πολυτεχνείου μπορείς να στραφείς στην οδό που σου προτείνει και ο dn24 πιο πάνω Εικόνα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

μιχαλης έγραψε:Κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.1ον εχω τελειωσει πολυτεχνειο ηλεκτρολογος μηχανικος και οχι μηχανολογος και ενδιαφερομουν για γεφυρα.2ον το καταλαβα για την ηλικια φυσικα απλα ρωτησα γιατι σε καποιες προκυρηξεις οι τελειοφοιτοι τριτοβαθμιας εχουν 1-2 χρονια bonus ηλικιας εξου και η ερωτηση μου. Επισης απ οτι γνωριζω σε αλλες χωρες δεν υπαρχει οριο και ρωτησα μηπως κατι ξερει καποιος για αλλαγη του οριου. Ευχαριστω και παλι δεν ειχα σκοπο να τρολαρω απλα να ενημερωθω για κατι που ισως δεν γνωριζα


Αφου δεν μπορείς να μπείς ΑΕΝ, με το πτυχίο τεχνικής ανωτατης σχολής, σε προτρέπω να στραφείς στην τεχνική λύση, αυτό σου λέω ευθύς εξ'αρχής.

1. Αρχιηλεκτρολόγος σε Ναυτιλιακή

2. Έχω την αίσθηση ότι μπορείς να πας πάλι δόκιμος μηχανής. Ψάξτο, πήρε το αυτί μου ότι στο υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας προσθέσανε κ τους ηλεκτρολόγους αποφοίτους τριτοβάθμιας ως δικαιούχους για κτήση διπλώματος Αξιωματικού Μηχανής Γ' Τάξεως, με κάποια γραπτή εξέταση σε όσα μαθήματα δεν έχεις διδαχθεί στο πολυτεχνείο για την ισοτιμία,(κ φυσικά τα 2 δοκιμιλίκια ως δόκιμος). Ψάξου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ioannisk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2015 1:16 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από ioannisk »



Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

Έχω μελετήσει αρκετές σελίδες από τις συνομιλίες εδώ ενώ έχω ψάξει γενικότερα στο Ίντερνετ και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για το όριο ηλικίας που προαπαιτείται για την εισαγωγή στην ΑΕΝ. Το όριο φαίνεται να είναι τα 27, και η τελυταία προκύρηξη κάνει ξεκάθαρο ότι μπορούν μόνο όσοι ειναι γεννηθείς 1/1/1988 και μεταγενέστερα.

Αρχικά να πω ότι θεωρώ τραγικό το όριο ηλικίας, και μου ακούγεται σχεδόν ρατσιστικό- δεν πρόκειται για κάποιο "στρογγυλό" νούμερο π. Χ.30, το οποίο ορίζει συνήθως και κάποια ηλικία- ίσως ακόμα και επιστημονικά, ενώ δεν αναφέρεται πουθενά η φυσική κατάσταση πέρα των εξετάσεων. Με λίγα λόγια μου φαίνεται απλά ως ένας αυθέρετος αριθμός.

Αν αφήσουμε την γνώμη μου όμως απέξω, θα ήθελα να μάθω αν υπήρξαν ποτέ ενστάσεις για το όριο ηλικίας ή ακόμα και εξαιρέσεις . Όπως καταλαβαίνετε είμαι εκνευρισμένος διότι έχω γεννηθεί 1 μήνα πριν το όριο. Πραγματικά δεν έχω μπει στα 28.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Καλή επιτυχία σε όσους πάρουν μέρος στις φετινές εισαγωγικές εξετάσεις.

cuervo

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από cuervo »

Ρατσιστικό επειδή δεν σε συμφέρει, λογικό, ο καθένας κοιτάει την πάρτι του, αν θεωρείς πως είσαι αδικημένος, βρες έναν δικηγόρο και κάνε προσφυγή στα όρια της προκήρυξης.

Το όριο έχει μπει για πολλούς λόγους, ένας είναι πως αν ήτανε πάνω από τα 27, κάποιος που μπαίνει στα 30 στη σχολή, αποφοιτά στα 34. Και βγαίνει στην αγορά εργασίας για ταξίδια στα 34, αν σου φαίνεται εσένα φυσιολογικό πάω πάσο.

ioannisk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2015 1:16 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από ioannisk »

Απλά είμαι λίγο εκνευρισμένος. Δεν θα κάνω ότι γνωρίζω σχετικά οπότε αν θέλετε βοηθήστε. Κατανοώ ότι 34ων δεν είναι λίγο αλλα μην ξεχνάμε ότι μπορεί να ενδιαφέρομαι για τις σπουδές στον τομέα, που ενδιαφέρομαι δηλαδή, οπότε το τι θα μπορώ να κάνω ή πως θα συνεχίσω εγώ ή οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος είναι σχετικό. Βρίσκω πιο φυσιολογικό κάποια εξέταση καταλληλότητας παρά ένα όριο ηλικίας, ειδικά κάτω των 30. Επίσης παράξενη βρίσκω και την απλοποίηση του υπολογισμού ηλικίας η οποία γίνεται μάλλον επειδή είναι ευκολότερο στην διαχείριση.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και όσους διάβασαν το μήνυμα. Γνωρίζεις μήπως κάποιον που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις; Προσφυγή στα όρια της προκήρυξης; Είναι κάτι που μπορεί να με βοηθήσει;

Καλή συνέχεια

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

ioannisk έγραψε:Απλά είμαι λίγο εκνευρισμένος. Δεν θα κάνω ότι γνωρίζω σχετικά οπότε αν θέλετε βοηθήστε. Κατανοώ ότι 34ων δεν είναι λίγο αλλα μην ξεχνάμε ότι μπορεί να ενδιαφέρομαι για τις σπουδές στον τομέα, που ενδιαφέρομαι δηλαδή, οπότε το τι θα μπορώ να κάνω ή πως θα συνεχίσω εγώ ή οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος είναι σχετικό. Βρίσκω πιο φυσιολογικό κάποια εξέταση καταλληλότητας παρά ένα όριο ηλικίας, ειδικά κάτω των 30. Επίσης παράξενη βρίσκω και την απλοποίηση του υπολογισμού ηλικίας η οποία γίνεται μάλλον επειδή είναι ευκολότερο στην διαχείριση.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και όσους διάβασαν το μήνυμα. Γνωρίζεις μήπως κάποιον που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις; Προσφυγή στα όρια της προκήρυξης; Είναι κάτι που μπορεί να με βοηθήσει;

Καλή συνέχεια



Για μηχανικός ενδιαφέρεσαι η πλοίαρχος;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από dn24 »

ioannisk έγραψε:Για πλοίαρχος ενδιαφέρομαι.


Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να γίνεις πλοίαρχος. Μόνο σαν κυβερνήτης πλοιαρίων μπορείς να εργαστείς, παίρνοντας το κατάλληλο δίπλωμα, πάντως όχι εμποροπλοιάρχων.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ioannisk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2015 1:16 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από ioannisk »

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε, θα συνεχίσω να ελπίζω αν και τελειώνουν οι μέρες για τις αιτήσεις. Απλά για να γνωρίζω τι διαφορά υπάρχει με μηχανικό; Απο διαφορετική πορεία και αυτό;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης