Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Kostas »

Παιδιά καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για την gaslog για πρώτο μπάργκο ως σπουδαστής αεν και επίσης για δεύτερο τους μισθούς και αν η εταιρεία δίνει ας πούμε κάποιο δώρο όσο είσαι έξω από το πλοίο τους και είσαι στην αεν γιατί μερικές εταιρίες το κάνουν επίσης παρακαλώ να μην με παραπέμπετε σε απαντήσεις του 2015 γιατί έχουν περάσει 4 χρόνια και αυτά που ίσχυαν πριν από 4 χρόνια δεν ισχύουν σημερα
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Τι μισθούς δίνει δεν ξέρω. Δώρα αν είσαι έξω δεν δίνει καμία εταιρία σε κανέναν δόκιμο. Μόνο σε αεράδικα υπάρχουν τέτοιες συμβάσεις σε κάποια λίγα στελέχη. Μην κάνεις τέτοια όνειρα.
Άβαταρ μέλους
991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από 991 »

Καλημέρα Κώστα, οι μισθοί ενός δόκιμου είναι για το πρώτο σου μπαρκο 2500? μεικτά δλδ κάπου στα 1500 καθαρά και 3500? περίπου 2500? καθαρά για το δεύτερο. Σαν έξτρα στη συγκεκριμένη εταιρεία παίρνεις μόνο σε κάποιες βαρβατες δουλειές που θα προκύψουν.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Οταν λέμε πρώτο ταξίδι να ξέρετε οτι 550 είναι εγγυημένα απο το κράτος υπό την μορφή χρηματοδοτούμενου ΕΣΠΑ προς τις ναυτιλιακές. Τα άλλα απο εκεί και πάνω τα βάζει η ναυτιλιακή απο τη τσέπη της (ΜΟΝΟ το πρώτο μπάρκο)
Michalis

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Michalis »

Παιδιά είμαι πρωτομπαργκος δόκιμος και είμαι σε ξένη σημαία συγκεκριμένα νησιά Μάρσαλ και είμαι εδώ για 4 μήνες και 7 μέρες πως μπορώ να υπολογίσω πόσα θα πρέπει να πληρώσω στο ΝΑΤ για εξαγορά υπηρεσίας
Panos94

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Panos94 »

Καλησπέρα παιδιά είμαι 26 ετών πτυχιούχος ΑΕΙ οικονομικων επιστημών με εκπληρωμενες στρατιωτικές υποχρεώσεις, έκατσα φέτος μόνος μου και έδωσα πανελλήνιες και μάλλον περνάω ΑΕΝ. Ήθελα να σας ρωτήσω τι ανταποκριση θα έχω από τις εταιρείες σαν Πρωτομπαρκος η και αργότερα. Το πτυχίο μου πιστευετε θα έχει κάποιο ρολο στην ανταπόκριση από τις έταιρειες; Θα μπορώ να βρω ίσως μια καλύτερη εταιρεία να μπαρκαρω όπως η gaslog; Η δε θα έχει σημασία;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Θα ξεκινήσεις κανονικά την καριέρα σου για ανθυποπλοίαρχος μην σε ανησυχεί αυτό Ίσα ίσα που με το πτυχίο μελλοντικά μπορείς να πας και σε μια θέση στην ξήρα μετά απο κάποια χρόνια στο πλοίο. Η gaslog δεν παίρνει εύκολα πλήρωμα θέλει να έχεις γερό δόντι εκεί μέσα μπορείς να στείλεις αίτηση να σε πάρουν αλλά κατά 99% θα την Αγνοήσουν.
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από The Marine »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω ποσο ευκολο ειναι ενας ναυτικος να μπει στην ελληνικη ακτοπλοια και να κανει ταξιδια στο εσωτερικο της χωρας. Θελει ''βυσμα'' για να γυρισεις απο την παντοπορο ναυτιλια σε μια θεση εντος της Ελλαδας;
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Ειναι σχετικα δυσκολο... Θα βοηθουσε πολυ αν εχεις γνωριμια.βεβαια δεν χανεις τιποτα να κανεις καμια αιτηση.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Αν μπείς στην ακτοπλοϊα που θέλει βύσμα δεν μπορείς να ξαναφύγεις εύκολα γιατί γυρισμός πάλι πίσω στην ακτοπλοϊα δεν υφίσταται δεύτερη φορά...
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Από ότι ξέρω απο ποντοπόρα να πας σε ακτοπλοία σε παίρνουν γιατί θεωρείσαι πολυτέλεια. Ειδικά απο γκαζάδικα η αεράδικα. Το αντίθετο, απο ακτοπλοία σε ποντοπόρα, είναι πολύ δύσκολο και μπόρει να χαχανίσουν και λίγο στο γραφείο αν τους το πεις. Πάντα παίζουν ρόλο οι γνωριμίες σε κάθε περίπτωση. Άποψη μου οτι η ακτοπλοία ειναι οι τελευταίοι των ναυτικών και απο θέμα γνώσεων και απο θέμα πειθαρχίας και σεβασμού προς ανωτέρους. Στο μηχανοστάσιο μπορεί να υπάρξει λιγο δουλίτσα παραπάνω στο λιμάνι μέχρι τον επόμενο απόπλου.
Geo

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Geo »

Καλησπέρα με ενδιαφέρει να μπω σαν τζοβενο σε ποντοπόρα. Ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται για ναυτικό φυλλάδιο σωστικά αλλά πριν ξεκινήσω τις διαδικασίες θα ήθελα να μάθω αν όντως παίρνουνε Έλληνες τζοβενα η καμαρωτακη... Άλλοι λένε ναι άλλοι όχι απλά πριν ξεκινήσω θέλω να είμαι σίγουρος επίσηςο μισθός ξέρω ότι δεν θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ πιστεύω τουλάχιστον αλλά αυτό που με καίει είναι αν όντως παίρνουνε Έλληνες ευχαριστώ. Επίσης έχω τελειώσει και με τον στρατό ξηράς για την ακρίβεια. Έχω μάθει και κάποιες εταιρείες ότι μπορεί να παίρνουνε.

Δημήτρης

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα παιδιά. Γνωρίζετε ποιος είναι ο μισθός ως πρωτομπαρκος από ΕΠΑΛ για δόκιμος πλοίαρχος; Και μετά το πρώτο μπαρκο οι μισθοί πως διαμορφώνονται (μέχρι να ξεμπερδεψεις με τα απαιτούμενα του Ανθυποπλοιαρχου);
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Μάγκες ρωτάτε γενικά πράγματα οι μισθοί διαμορφώνονται απο την εκάστοτε εταιρεία. Ολες οι εταιρείες πάνω κάτω Έχουν γύρω στα 850 ευρώ απο εκεί και πέρα Υπάρχουν εταιρείες που δίνουν περισσότερα όπως η Euronav (1000 ευρώ καθαρά) ή gaslog (1900). Στην τελευταία δεν πάς ούτε με σφαίρες είναι απο τις πιο top εταιρείες οποτε πληρώνει και τόσο καλά!

Δημήτρης

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Γνωρίζετε ποιος είναι ο μισθός ως πρωτομπαρκος από ΕΠΑΛ για δόκιμος πλοίαρχος; Και μετά το πρώτο μπαρκο οι μισθοί πως διαμορφώνονται (μέχρι να ξεμπερδεψεις με τα απαιτούμενα του Ανθυποπλοιαρχου);
Οι μισθοί που αναφέρονται είναι ίδιοι για όλους τους πρωτομπαρκους; ΕΠΑΛ ή ΑΕΝ; Γνωρίζει κάποιος?

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες