Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Εγω θεωρω πως οι δικοι μας εινια οι καλυτεροι το πιστευουν μεσα τους
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Ναι ετσι γερα κ εγω θα παντρευτω τη Μοιραρακη, ειμαι ο καλυτερος, θα γινω πλοιαρχος και θα καλεσω 1000 ατομα στο γαμο μου, θα κρεμεται το σπαθι μου και θα γουσταρω, ειμαστε οι καλυτεροι θα μας βουλιαξουν ολους οι Τουρκοι

Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από electrolisa »

roverr24 έγραψε:Ναι ετσι γερα κ εγω θα παντρευτω τη Μοιραρακη, ειμαι ο καλυτερος, θα γινω πλοιαρχος και θα καλεσω 1000 ατομα στο γαμο μου, θα κρεμεται το σπαθι μου και θα γουσταρω, ειμαστε οι καλυτεροι θα μας βουλιαξουν ολους οι Τουρκοι

xaxaxaxa

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

roverr24 έγραψε:Ναι ετσι γερα κ εγω θα παντρευτω τη Μοιραρακη, ειμαι ο καλυτερος, θα γινω πλοιαρχος και θα καλεσω 1000 ατομα στο γαμο μου, θα κρεμεται το σπαθι μου και θα γουσταρω, ειμαστε οι καλυτεροι θα μας βουλιαξουν ολους οι Τουρκοι

ΣΥΓΝΩΜΗ που 8α σου το πω αλλα αυτα που λες ειναι λιγο βλακειες γιατι μιλας για μεμονομενες περιπτωσεις
δηλαδη θες να πεις οτι οι ικαροι και οι ευελπις γινονται μονο για την ματαιοδοξια;
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από PETER.D »

Κατα την γνωμη μου αυτη η συγκριση δεν μπορει να γινει γιατι οι αξιωματικοι αλλων χωρων εχουν καλυτερο εξοπλισμο και τεχνογνωσια στα χερια τους σε σχεση με τους δικους μας που εχουν τα βασικα αντε και κατι παραπανω αναλογως τις μοναδες... Αλλα ας μην ξεχναμε οτι εμεις εχουμε ψυχη και φρονημα.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από kampf »

Η πλειοψηφια των Ελληνων αξιωματικων ειναι καριεριστες σφουγκοκωλαριοι του καθε πολιτικου, ενω στο εξωτερικο ειναι επαγγελματιες με ηθος που ξερουν τι κανουν.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
BILL

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από BILL »

Ναι αλλα στο εξωτερικο οι περισσοτεροι αξιωματικοι εχουν να διοικησουν και να εκπαιδευσουν εθελοντες στρατιωτες, που γουσταρουν αυτο που κανουν και ειναι διατεθημενοι να εκτελεσουν τις διαταγες των ανωτερων τους. Εδω αμα πεις σε ενα στρατευσιμο να κανει μια δουλεια, το πιο πιθανον ειναι να σου πει οτι ποναει το ποδι του και να παρει αναρρωτικη αδεια. Αμα δε επιμεινει ο αξιωματικος και του βαλει και καμια φωνη, το πιο πιθανο ειναι να φαει καμια μηνηση και στερηση βαθμου. Επομενως το εργο του Ελληνα αξιωματικου, που αγαπαει τη δουλεια του και εχει ορεξει να προσφερει, ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το αντιστοιχο εργο του ξενου συναδελφου του. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα ετσι απλα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι ξένοι αξιωματικοι σε πολλες χώρες η είναι αποφοιτοι πανεπιστημίου η έχουν τελειώσει πολύ καλες στρατιωτικές ακαδημιες που το παρεχόμενο επιστημονικο έργο ξεπερνάει σε ποιότητα αυτο των πολιτικων πανεπιστημιων... Οι ξένοι αξιωματικοι γι αυτο το λογο εχουν καλυτερη αντιληψη και νοοτροπια και δεν ειναι κολλημενοι ψευτοτουρκοφαγοι που μετα απο συνταγματαρχες γινονται πολιτικαντηδες αλλα ειναι μανατζερς-επιστημονες-στρατιωτες με την ευρυτερη εννοια του ορου.

ΝΙΚΟΛΑ ΣΤΡΑΤΟΣ κοιτα τι γράφεις

ΣΥΓΝΩΜΗ που 8α σου το πω αλλα αυτα που λες ειναι λιγο βλακειες γιατι μιλας για μεμονομενες περιπτωσεις
δηλαδη θες να πεις οτι οι ικαροι και οι ευελπις γινονται μονο για την ματαιοδοξια;
Δεν ξέρεις καν ελληνικο συντακτικο, δηλαδη ελεος.

Οσο για τον καλυτερο εξοπλίσμο αυτο δεν κολλαει πουθενα και ειναι ασχετο

BILL

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από BILL »

Για την κακη εκπαιδευση που λαμβανουν σε σχεση με τους ξενους δεν ευθυνονται ομως οι ιδιοι. Ευθυνεται το κρατος αλλα και η κοινωνια που θεωρει τους στρατιωτικους ως αποβρασματα (με εξαιρεση τους στρ. Ιατρους). Καραβαναδες τους ανεβαζουνε, ζωα και κοιλαραδες τους κατεβαζουνε. Αυτο δεν συμβαινει φυσικα πουθενα στο εξωτερικο. Οι αξιωματικοι εκει αποτελουν την ελιτ της κοινωνιας και ειναι ατομα με κυρος και σεβασμο. Εμεις εδω φυσικα ειμαστε ειρηνιστες και οι στρατιωτικοι ειναι οι φασιστες και οι εκπροσωποι του διαβολου!
ΕΛΛΑΣ Η ΤΕΦΡΑ

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από ΕΛΛΑΣ Η ΤΕΦΡΑ »

Οι Ελληνες βαιβαια

PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από PETER.D »

roverr24 έγραψε:Οι ξένοι αξιωματικοι σε πολλες χώρες η είναι αποφοιτοι πανεπιστημίου η έχουν τελειώσει πολύ καλες στρατιωτικές ακαδημιες που το παρεχόμενο επιστημονικο έργο ξεπερνάει σε ποιότητα αυτο των πολιτικων πανεπιστημιων... Οι ξένοι αξιωματικοι γι αυτο το λογο εχουν καλυτερη αντιληψη και νοοτροπια και δεν ειναι κολλημενοι ψευτοτουρκοφαγοι που μετα απο συνταγματαρχες γινονται πολιτικαντηδες αλλα ειναι μανατζερς-επιστημονες-στρατιωτες με την ευρυτερη εννοια του ορου.



δηλαδη θελεις να μας πεις οτι οι ευελπιδες ειναι τουβλα μπροστα στους ξενους και οτι δεν εχουν πανεπιστημιακη γνωση.. τη μας λες ρε φιλαρακι...

και οσον αφορα το εξοπλισμο αλλιως δοιηκης οταν εχεις τα τεχνολογικα μεσα στα χερια σου και αλλιως οταν δεν τα εχεις...

Οσο για τους στρατιωτικους οι οποιοι δεν κανουν καλα την δουλεια τους ειναι οπως και το κλισε οτι οι γυναικες οδηγοι ειναι επικυνδινες... δεν μπορεις να χαρακτηριζεις ολο το σωμα των ενοπλων δυναμεων συμφωνα με καποιοα μεμονομενα περιστατικα... ανθρωποι ειναι ολοι σε καθε επαγγελμα και εχουν ελατωμματα... γιατι στον στρατο ολοι πρεπει να ειναι αγγελακια..
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Υπαρχουν ελληνες αξιωματικοι με διδακτορικο και σχολες πολεμου και 3 πουλαδες καταδρομων και υπαρχουν και αξιωματικοι που δε ξερουν που πανε τα τεσσερα.

Τα μαθηματα στη ΣΣΕ ειναι γενικου ενδιαφεροντος και δεν εμφυσυουν σε συγκεκριμενο γνωστικο αντικειμενο οπως οι ξενες στρατιωτικες σχολες που εχουν πχ ηλεκτρολογους, πολιτικες επιστημες κτλ. Ενας αποφοιτος ΣΣΕ εκτος του στρατου και χωρις δευτερο πτυχιο ειναι μεν αποφοιτος ανωτατης σχολης, αλλα το πτυχιο δεν εχει κανενα γνωστικο αντικειμενο, τα μαθηματα στην ΣΣΕ ειναι αχταρμας.

Οσο για τον εξοπλισμο σε σχεση με αλλες χωρες της Ευρωπης ειμαστε πολυ καλα

PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από PETER.D »

Ο στρατος δεν θελει τοσο επιστημονες οσο καλα καταρτισμενους στρατιωτικους οσοι ειναι στρατιωτικοι και θελουν να γινουν επιστημονες (λεγοντας επιστημονες εννοω να εντριβησουν καπου) ο στρατος τους φροντιζει και πολυ καλα μαλιστα οσο για τους αχρηστους στους οποιους αναφερεσαι ειναι προβλημα δικο τους και δεν αποτεουν αντιπροσωπευτικο δειγμα για τα στελεχοι των ενοπλων δυναμεων... Και καλα θα κανουμε να σεβομαστε καποιους θεσμους γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δινουν ολοι τους την ψυχη διχως να εχουν την σωστη αμοιβη
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από alexissak »

Η σύγκριση των Ελλήνων με των ξένων αξιωματικών είναι εντελώς υποκειμενικη. Με ποια κριτίρια δηλαδη τους συγκρίνεται κ σε ποιον τομέα ; Της μορφωσης ; Της επιχειρισιακής ικανότητας ; Της στρατιωτικης εκπαιδευσης ; Της πειθαρχίας ; Του ρουσφετιου του γλυψηματος κ της αξιοκρατιάς που επικρατεί στα στρωματα του κάθε στρατου κ ποσο επιρρεπεις είναι οι καριεριστες αξιωματικοι ; Δεν νομιζω οτι έχει νοημα η συγκριση αφου ο καθένας έχει την δικη του αποψη στον αναλογο τομεα που κάνει την συγκριση. Εγω ένα εχω να πω για τους Ελληνες ! Οσο μεγαλώνει ο βαθμός τοσο μικρενει η ''γλώσσα'' τους ως προς τους ανωτέρους κ τους πολιτικους ! Κοιτάνε ονο πως θα γινουν στρατηγοι θυσιαζοντας οτι εχουν ιερο κ οσιο ! Δεν ξέρω αν κ στο εξωτερικό επικρατει αυτο αλλα κ μόνο για αυτο που βλεπω εδω τους σιχενομαι πραγματικα ! Να βρασω κ τα πτυχια τους κ την εκπαιδευση τους αν γινοντε υποχειρια του κάθε πολιτικου ! Παράδειγμα τα Ιμια το 1996 που ο ΥΠΕΘΑ εβριζε δημοσια τον ΑΓΕΕΘΑ ! Που αλλου γίνοντε αυτα ;
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Έλληνες αξιωματικοί vs ξένων αξιωματικών

Δημοσίευση από PETER.D »

Ολα σωστα φιλε μου αλλα κανεις ενα λαθος... Το γλυψιμο και η υπακοη στα ανωτερα πολιτικα στελεχοι γινεται σε καθε τομεα και αυτη ειναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ετσι μαθαινουμε μικροι ετσι κανουμε και οταν μεγαλωσουμε επομενως καλο θα ηταν να αναρωτηθουμε τη διδαχες και προτυπα δινουμε στα παιδια μας και ολα ξεκιναν απο το γεγονος οτι οι γονεις κανουν τα παντα ωστε τα ελληνοπουλα να μην κουνησουν ουτε το μικρο τους δακτυλακι.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης