AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από dn24 »

TAG έγραψε:Στο Ελλαδισταν οπως γνωριζουμε το πτυχιο του Γ' Πλοιαρχου και του Γ' Μηχανικου δεν θεωρηται ουτε ΤΕΙ ουτε ΑΕΙ ουτε τιποτα, μονο του Α' θεωρειται ΤΕΙ.

Διαβασα σημερα κατι ομως, σχετικα με την αναγνωριση του πτυχιου του Γ' Μηχανικου στη Δανια και ερωτώ:

1) Είναι δυνατη η μετατροπή/αναγνώριση του πτυχιου του Γ' Πλοιαρχου ως BSc (Bachelor of Science) καπου, και αν ναι, που;
2α) Αν ναι, ποια ειναι η διαδικασια και τι αποτελεσμα φερει; Π. Χ. Απλη αναγνωριση, μετατροπη, τι παιζει;
2β) Υπαρχει καποιο κοστος, χρηματικο η χρονικο;(ο χρονος ειναι χρημα, ειδικα στην δικη μου περιπτωση [κοντεβω τα 21]) Θα πληρωσω τιποτα, θα ξανακαθισω στα θρανια;


Κέντρο Αναγνώρισης Ακαδημαϊκών Τίτλων και Πληροφόρησης

Danish agency for Higher Education
Bredgade 43
DK-1260 Copenhagen K
Tel:+ 45 7231 7800
E-mail: uds[at]uds.dk
Facebook
Website

Επικοινώνησε μαζί τους με e-mail, ή με όποιον άλλο τρόπο εσυ κρίνεις. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από TAG »

Ααα μαλιστα. Τη Δανια για παραδειγμα την εφερα επειδη κατι ακουσα με αυτη.

Αρα επιλεγω οποια χωρα θελω στο δεξιο μενου εδω http://www.enic-naric.net/individual-wishing-to-studywork-abroad.aspx, ριχνω ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια τους η στο τηλεφωνο τους μιλωντας αγγλικα για να μαθω αν του Γ' Πλοιαρχου αναγνωριζεται ως Bachelor η οχι.

Ευχαριστω.
konstantinos21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2016 9:56 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από konstantinos21 »

Γεια σας, θα μπω στο 4ο ετος ΑΕΝ απο τον οκτωβρη και ηδη ψαχνω για ενα μεταπτυχιακο να κανω. Τι μπορουσατε να μου προτεινατε; Και ποση θαλασσια υπηρεσια θα χρειαζομουνα για να κανω κατι και να αξιζει; Οποιος μπορει να με βοηθησει ας μου απαντησει!
Mixanikatza

Re: AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Mixanikatza »

Καλησπερα ειμαι Γ μηχανικος και αποφοιτος ΑΕΝ αλλα επειδη θελω να παρατησω τα καρβια για να ειμαι σπιτι μου ψαχνω για καποιο χαρτι-μεταπτυχιακο στην ελλαδα ή καποιο επαγγελμα που θα μπορουσα να κανω με το χαρτι που ηδη εχω. Αν μπορει να μου πει καποιος.
Ευχαριστω πολυ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Terminator »

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι ΑΕΝ δεν θεωρούνται τριτοβάθμια εκπαίδευση με αποτέλεσμα να μην μπορείς να συμμετάσχεις σε μεταπτυχιακά σε ελληνικά ΑΕΙ αλλά αφού πληρώνεσαι αρκετά καλά χρήματα σαν Γ μηχανικός θα σε συμβούλευα να κάνεις ενα γερο μπάρκο 10μηνο να μαζέψεις λεφτά και να πας να κάνεις ενα ωραιο μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά στο εξωτερικό σε κάποιο δυνατό πανεπιστήμιο και να γράψεις στα τέτοια σου το μπανανιστάν. Επειδή εχεις και θαλάσσια εμπειρία και ξέρεις πως δουλεύει ενα βαπόρι θα είναι πιο εύκολο να εξασφαλίσεις μια καλή δουλειά σε τράπεζα στο εξωτερικό στις ναυτιλιακές πιστοδοτήσεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης