AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρα Κ.

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Δημητρα Κ. »

Γεια σας. Ειμαι υποψηφια για τις πανελλαδικες εξετασεις του ετους 2012 και με ενδιαφερει η σχολη των ναυτιλιακων σπουδων στο πανεπηστιμιο πειραια. Θα το εκτημουσα πολυ αν καποιος μπορουσε να με κατατοπισει περι τινος προκειται διοτι εχω ακουσει πολλα και αξιολογα πραγματαευχαριστω Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από greko_27 »

Δημητρα Κ. έγραψε:Γεια σας. Ειμαι υποψηφια για τις πανελλαδικες εξετασεις του ετους 2012 και με ενδιαφερει η σχολη των ναυτιλιακων σπουδων στο πανεπηστιμιο πειραια. Θα το εκτημουσα πολυ αν καποιος μπορουσε να με κατατοπισει περι τινος προκειται διοτι εχω ακουσει πολλα και αξιολογα πραγματαευχαριστω Εικόνα



ταμειο ανεργιας αφου οι συγκεκριμενες θεσεις εργασιας στις ναυτιλιακες εταιριες ειναι πλεον κορεσμενες (εκτος και εαν εχεις γνωστο) ... Για το προγραμμα των σπουδων, μαθηματα κτλπ μπορεις να βρεις πληροδοριες απο το site του πανεπιστημιου... Καλη τυχη
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από mixanikara »

Δεν είμαι της ναυτηλιακής αλλα επειδή σπουδασα στην Αγγλία ξέρω οτι το ενα απο τα καλύτερα πανεπιστήμια για αυτον το κλάδο είναι το Νιουκάστλ στη Β. Αγγλία. Για ψάχτο λίγο.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από greko_27 »

mixanikara έγραψε:Δεν είμαι της ναυτηλιακής αλλα επειδή σπουδασα στην Αγγλία ξέρω οτι το ενα απο τα καλύτερα πανεπιστήμια για αυτον το κλάδο είναι το Νιουκάστλ στη Β. Αγγλία. Για ψάχτο λίγο.


θα συμφωνησω απολυτα. Εκει πανε οι περισσοτεροι μηχανικοι εκ ΑΕΝ οι οποιοι εχουν αρκετα λεφτα και επιθυμουν αργοτερα να σταδιοδρομισουν ως αρχιμηχανικοι... Υπαρχουν και αλλου αλλα στο ΝΙουκαστλ ειναι το κορυφαιο σε αυτον το τομεα...
Alexandros

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Alexandros »

Γεια σας έχω τελειώσει Α. Ε. Ν. Και έχω εμπειρία σαν ανθυποπλοίαρχος. ενδιαφέρομαι να μάθω τι επιλογές έχω για περαιτέρω σπουδές πάνω στα ναυτιλιακά. Αξίζει να επιλέξω το πανεπιστήμιο Πειραιά ή Αιγαίου ή θα ήταν καλύτερα να φύγω στο εξωτερικό; Επίσης γνωρίζω πως κάποια ξένα πανεπιστήμια μπορούν να σε δεχθούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα μόνο με το πτυχίο από την Α. Ε. Ν. αλλά μήπως είναι προτιμότερο να κάνεις και Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό; Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει αναλυτικά τις επιλογές που έχω;

Tserki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 08, 2011 4:41 am
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Tserki »

Έχω διαβάσει για κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ναυπηγών-Μηχανολόγων Μηχανικών. Είναι δυνατό απο ΑΕΝ να πάω στο ΕΜΠ στο συγκεκριμένο τμήμα; Επίσης υπάρχει ένα μεταπτυχιακό τμήμα στο τμήμα Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών, λέγεται, Ναυτική και Θαλάσσια Τεχνολογία και Επιστήμη, εάν έχω αυτό το πτυχίο θα έχω τις ίδιες δυνατότητες για στεριά όπως με το πτυχίο Ναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού ή καλύτερο όλων θα ήταν η Αγγλία στο Newcastle; Και πόσο περίπου κοστίζουν οι σπουδές εκεί; Σας παρακαλώ, χρειάζομαι πληροφορίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από greko_27 »

Τσερκι οπως γνωριζεις οι ΑΕΝ δεν αναγνωριζονται επισημα ως σχολες ισοβαθμες με τα ΑΕΙ και ΤΕΙ κατι που συμφωνα με την νομοθεσια ειναι παρανομο γιατι ηδη οι σχολες με νομους του 82 θεωρονται ισοβαθμες των ΤΕΙ (βαριεμε να γραψω τον σχετικο νομο). Καταρχην θα πρεπει να επικοινωνησεις Με το τμήμα Ναυπηγών-Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ εαν εχεις το δικαιωμα να δωσεις κατακτηριες εξετασεις και σε ποιο ετος θα μπεις. Για την ειδικοτητα του μηχανολογου μηχανικου μπορεις να επικοινωνησεις και με το αριστοτελειο πανεπιστημιο... (για ελλαδα ειναι δυσκολα να σε δεχτουν, αλλα καλυτερα να ρωτησεις). Για αγγλια εκτος απο το Νιουκαστλ υπαρχουν και σε αλλες πολεις παρομιες σχολες... Το κοστος των διδακτρων δεν μπορω να το γνωριζω αλλα εκει θα κατσεις 1 με 2 χρονια! Βεβαια μπορεις να επικοινωνησεις μεσω email με τα αντιστοιχα πανεπιστημια... Εννοειτε βεβαια πρεπει να γνωριζεις τελεια αγγλικα...naval-engineer ειναι η ειδικοτητα που θα σπουδασεις στο εξωτερικο... Και εχεις μεγαλες πιθανοτητες να προσληφθεις ως αρχιμηχανικος σε μια ναυτιλιακη εταιρεια... Μεσω google μπορεις να βρεις πληροφοριες για την ειδικοτητα που σου αναφερα αλλα και τα πανεπιστημια οπου μπορεις να κανεις αιτηση!
Tserki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 08, 2011 4:41 am
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Tserki »

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Επικοινώνησα ήδη με το ΕΜΠ για τη σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και μου είπαν πως δέχονται σπουδαστές απο ΑΕΝ, βέβαια δεν ρώτησα το εξάμηνο. Σε σχετικό έγγραφο για τις κατατακτήριες αναφέρει το 3ο εξάμηνο. Λέω να δώσω για Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών με την σκέψη ότι ίσως μετρήσει παράλληλα με το πτυχίο της ΑΕΝ για κάποια ναυτιλιακή εταιρία. Πιστεύεις ότι και απο Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΑΠΘ θα έχω τις ίδιες ευκαιρίες;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από greko_27 »

Το γ εξαμηνο ειναι! Το ιδιο ισχυε και στο αριστοτελειο για μηχανολογος μηχανικος οταν ειχα ρωτησει! Ο ναυπηγος μηχανολογος μηχανικος εχει σημαντικες διαφορες με τον μηχανολογο μηχανικο, δηλαδη ειναι ποιο εξιδικευμενη ειδικοτητα και γενικα νομιζω οτι τα μαθηματα ειναι περισσοτερα (δεν θυμαμαι καλα) ... Απλα εαν ενδιαφερεσαι για ναυτιλακες εταιρειες και για ναυπηγια του εξωτερικου κλπ... Προτιματε ο ναυπηγος μηχανολος μηχανικος... Βεβαια και με το πτυχιο του μηχανολου μηχανικου ανετα μπορεις να σταδιοδρομησεις σαν αρχιμηχανικος + με το πτυχιο απο αεν!kalo θα ηταν βεβαια να μπαρκαρεις και ως τριτος μηχανικος γιατι καλως η κακως η εμπειρια που θα αποκτησεις αλλα και τα χρηματα θα σε βοηθησουν στην καριερα σου σε συνδιασμο με το πτυχιο απο το αει (και γενικα απο το εμπ) ! Παντως να ξερεις οτι το επιπεδο των πολυτεχνικων σχολων ειναι πολυ ανωτερο απο τον αεν... Καλη τυχη. Και καλο διαβασμα!

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από roverr24 »

Απο ολες τις ΑΕΝ μπορεις να δωσεις κατατακτηριες 3 μαθηματα και να μπεις σε οποια σχολη θες ακομα και ιατρικη. Αν μπεις 3 εξαμηνο θα χρωστας ομως και μαθηματα απο τα εξαμηνα 1 και 2 γιατι δεν θα σου αναγνωρισουν μαθηματικα φυσικες χημειες σχεδιο κτλ.μην πας μηχανολογος μηχανικος πηγαινε ναυπηγος γιατι εχει αμεση συναφεια με τη δουλεια σου και ο ναυπηγος εχει αδεια και μηχανολογου και ηλεκτρολογου, αρα εχεις ενα ευρυτατο φασμα...

Εχει παιδια απο αεν στους ναυπηγους δεν ειναι ακατορθωτο, εχω κανει μαστερ κ τωρα διδακτορικο κ εχω γνωρισει αρκετο κοσμο στο τμημα, προερχομαι απο σχολη ν. Δοκιμων μηχανικοι.

επισης πρεπει να σου πω οτι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να μπεις ναυπηγος γτ δινουν πιο λιγα παιδια παρα μηχανολογος που γινεται χαμος.

ελα να με βρεις κανενα απογευμα που θα μαι στην σχολη να σου δειξω τα εργαστηρια.

καλη επιτυχια

Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από diplomaths »

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, τι θα μπορούσε κάποιος (είτε πτυχίο, είτε μεταπτυχιακό, αν αναγνωρίζει η σχολή την φοίτηση στην ΑΕΝ) 1) να κάνει από θέμα σπουδών,2) σε τι αντικείμενα, όταν τελειώσει μία ΑΕΝ, ή μετά το πρώτο του ταξίδι (για να έχει και μια παραπάνω χρηματική ευχέρεια από το να μην έχει κάνει καθόλου),3) και ποια η στάση των ναυτιλιακών εταιριών σε αυτό το θέμα (πχ, θέλουν τον γ' μηχανικό/πλοίαρχο διαθέσιμο, ή τον αφήνουν να σπουδάσει κάτι συναφές του αντικειμένου του, ώστε να έχουν έναν πιο καταρτισμένο μηχανικό/πλοίαρχο;)
Spirit

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Spirit »

Είμαι τρίτο έτος στην ΑΕΝ και σκέφτομαι για σπουδές στην Αγγλία... Μήπως μπορείς να μου πεις σε τι τιμές κυμαίνονται τα δίδακτρα καθώς και το κόστος ζωής; Και επιπλέον για να μπεις σε κάποια σχολή χρειάζεται κάποια εξέταση;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από dn24 »

Spirit έγραψε:Είμαι τρίτο έτος στην ΑΕΝ και σκέφτομαι για σπουδές στην Αγγλία... Μήπως μπορείς να μου πεις σε τι τιμές κυμαίνονται τα δίδακτρα καθώς και το κόστος ζωής; Και επιπλέον για να μπεις σε κάποια σχολή χρειάζεται κάποια εξέταση;


Κόστος ζωής: εδώ

δίδακτρα (στο βρήκα απο το site του πανεπιστημίου του Νιούκαστλ, ενδεικτικά για να πάρεις μία ιδέα για τον κλάδο μεταπτυχιακών τομέα Ναυπηγών: εδώ

χρειάζεται εξετάσεις; Θα πρέπει να έχεις το IELTS Η proficiency, μόλις αποκτήσεις το πτυχίο της ΑΕΝ δεν χρειάζονται εξετάσεις εισαγωγής, όμως απαραίτητος είναι ένας καλός βαθμός πτυχίου, πάνω απο 8 για να σε δεχτούν. Στείλτους και ένα e-mail marine@ncl.ac.uk

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Σπύρος

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Σπύρος »

Καλό είναι οτιδήποτε Ιστοσελίδα Δίνεις Να την Ελέγχεις Πρώτα. Η στη καλύτερη περίπτωση να προειδοποιείς Για ιούς μιας και έχεις μεράκι να καθοδηγήσεις το κοσμο και να ανεβάσεις τα ποστ σου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από dn24 »

Σπύρος έγραψε:Καλό είναι οτιδήποτε Ιστοσελίδα Δίνεις Να την Ελέγχεις Πρώτα. Η στη καλύτερη περίπτωση να προειδοποιείς Για ιούς μιας και έχεις μεράκι να καθοδηγήσεις το κοσμο και να ανεβάσεις τα ποστ σου.


Είναι δυνατόν να μην τσεκάρω ότι βλέπω; Φυσικά και το τσεκάρω, το να συκοφαντείς έχει και τις ανάλογες νόμιμες συνέπειες. Καλύτερα να καεί ο δικός μου ο υπολογιστής, παρά να δημηουργηθεί πρόβλημα σε άλλο χρήστη. Πάντα κάθομαι και διαβάζω καλά τις ιστοσελίδες που παραθέτω. Αποκλείεται κάποια ιστοσελίδα να σου έβγαλε ένδειξη πώς είναι επικύνδυνη, καθώς τις ανοίγω πρώτα εγώ. Ποιά απο αυτές που παράθεσα σου έβγαλε εσένα τέτοια ένδειξη; Για να το ξανα-τσεκάρουμε, και να κινηθούμε ανάλογα εαν δεν ευσταθεί (που δεν ευσταθεί). Ποστάρω καλοπροαίρετα,υπεύθυνα,και έντιμα δύο χρόνια τώρα, μίλα με αποδείξεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες