Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NICK C.E.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2011 7:50 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από NICK C.E. »

Προσθέτω το κομμάτι που λείπει από το κείμενο με ώρα δημοσίευσης 17:35 :

Προστίθενται, για λόγους ανθρωπιστικούς και αυξημένης κοινωνικής μέριμνας, στις εξαιρέσεις από το σύστημα των αντικειμενικών κριτηρίων επιπλέον κάποιες ειδικές κατηγορίες προς μετάθεση, όπως αστυνομικοί που έχουν γονείς και αδέλφια με σοβαρές αναπηρίες, αλλά και οι τρίτεκνοι.

Προβλέπεται έκτακτη μετάθεση αυτών που πρόκειται να υπηρετήσουν [αφού επιλεγούν και μετά τη φοίτηση από συγκεκριμένο σχολείο] στην Ε. Κ. Α. Μ. προκειμένου να επιτευχθεί η στελέχωσή τους με όσο το δυνατόν ικανότερο προσωπικό.

- Προβλέπεται να μην υπολογίζονται τα μόρια δυσμενούς διαβίωσης υπηρεσιών καθώς και Ειδικών Υπηρεσιών για αυτούς που θα υπηρετούν σε αυτές για μικρότερο των [6] μηνών χρονικό διάστημα.

- Προβλέπεται 10ετής υποχρεωτική παραμονή των αστυνομικών στη Διεύθυνση και Υποδιεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών, στη Διεύθυνση Πληροφορικής/Α. Ε. Α. στην Υπηρεσία Εναερίων Μέσων και την Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα, με τη δυνατότητα απομάκρυνσης μόνο ύστερα από αιτιολογημένη πρόταση του Διευθυντή, ώστε να αντιμετωπισθούν θέματα δυσλειτουργίας των Υπηρεσιών αυτών που προκύπτουν από την εκούσια απομάκρυνση εξειδικευμένου προσωπικού.

- Προστίθεται η διάταξη ότι όσες μετακινήσεις πραγματοποιούνται με αίτηση του ενδιαφερομένου δεν θα δικαιολογείται εφεξής δαπάνη σε βάρος του δημοσίου.

- Προβλέπεται ότι οι μετατιθέμενοι για λόγους πειθαρχίας από μία περιοχή μετάθεσης, δεν μπορούν να επιστρέψουν σ' αυτή, πριν την παρέλευση 10ετίας.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

Οπως το είπες πραγματι εχει κατι αλλαξει στον κώδικα μεαταθέσεων σύμφωνα με το ΠΔ 85/2011 που τον τροποποιει εν μέρει και μόλις παραθεσες κάποιες απο τις αλλάγες οι οποίες ισχυουν απο 16/09/2011. Καποιες αλλαγες ειναι δικαιες κάποιες μας γυρνανε 100 χρόνια πίσω. Πάντως το σύστημα ειναι αρκετα αξιοκατικό και«δεν χωρανε Αμφισβητήσεις και περιθορια για Ευνοϊκότερη μεταχειριση για την μετάθεση σε άλλον Νομό. Τωρα για τις μεταθεσεις εντός νομου δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο αξιοκρατια.
NICK C.E.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2011 7:50 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από NICK C.E. »

Φίλε SREK μπορείς να μας βγάλεις κάπου αυτό το προεδρικό διάταγμα για να το κατεβάσουμε; Αν κατάλαβα καλά εκτός των άλλων μπορεί να πραγματοποιηθεί και μετάθεση χωρίς την θέλησή σου αν το αποφασίσει ο διοικητής σου; Μπορείς να μου εξηγήσεις τι παίζει ακριβώς με το κειμενάκι αυτό που είχα παραθέσει παραπάνω;

Καταργήθηκε το ποσοστό του 75 % κάλυψης των κενών οργανικών θέσεων των Ειδικών Φρουρών, με αυτούς που είχαν ζητήσει μετάθεση και 25% από τους αποφοιτούντες Ε. Φ. Πλέον όταν αποφοιτούν ειδικοί φρουροί από τα Κέντρα Εκπαίδευσης της Σχολής Αστυφυλάκων, ο Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, μπορεί το αργότερο δέκα (10) ημέρες πριν την αποφοίτηση των ειδικών φρουρών και εκτιμώντας τις υπηρεσιακές ανάγκες που έχουν διαμορφωθεί από τις τελευταίες τακτικές μεταθέσεις, να προκηρύσσει πρόσθετες κενές οργανικές θέσεις μόνο για τις Υπηρεσίες που προκηρύχθηκαν θέσεις με τις τακτικές μεταθέσεις, καταρτίζοντας σχετικό αριθμητικό πίνακα. Οι θέσεις αυτές καλύπτονται από ειδικούς φρουρούς που είχαν ζητήσει μετάθεση για τις Υπηρεσίες που μνημονεύονται στους σχετικούς πίνακες των τακτικών μεταθέσεων, εντός μηνός από την έξοδο των νέων ειδικών φρουρών...

Θα είναι πλέον λιγότερες οι μεταθέσεις και λιγότερες οι θέσεις σε άλλους νομούς;
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

Μπορεις να το κατεβασεις απο εδω http://www.policenet.gr/portal/downloads/astunomia-metatheseis-apospaseis/389.html . Μεταθεση εκτος νομου δεν γινεται χωρις την θεληση σου. Ακομα και η νεα τροποποιηση που αναφερεται στις εκτακτες μεταθεσεις αυτες συμφωνα με προσφατη ερμηνεια Του Αρχηγειου γινονται μετα απο καποιες προυποθεσεις και οχι αυθερετα. Κυριως μετα απο φυσικες καταστροφες. Οσο για τις θεσεις των τακτικων μεταθεσεων κατ'ετος αυτο δεν το γνωριζει κανεις.
ΣΚΟΠΟΣ

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από ΣΚΟΠΟΣ »

Καλησπέρα παιδιά. Μπορώ να έχω μια ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον αρμόδιο (εάν υπάρχει) για το εάν θα ανέβουν άτομα Θεσσαλονίκη μετά από την εκπαίδευση ή θα τους πάνε όλους Αθήνα; Η κατάσταση έχει ως εξής: Παντρεμένος με 3 παιδιά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΣΚΟΠΟΣ έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Μπορώ να έχω μια ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον αρμόδιο (εάν υπάρχει) για το εάν θα ανέβουν άτομα Θεσσαλονίκη μετά από την εκπαίδευση ή θα τους πάνε όλους Αθήνα; Η κατάσταση έχει ως εξής: Παντρεμένος με 3 παιδιά.


MAXIMOS12 έγραψε:
Να γνωρίζουν οι νέοι υποψήφιοι Ειδικοί Φρουροί, εφόσον επιτύχουν και αποφοιτήσουν απλο τις σχολές της Αστυνομίας, θα τοποθετηθούν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ σε υπηρεσίες της Αττικής. Το Προεδρικό Διάταγμα περί μετακινήσεων Ειδ. Φρουρών το προβλέπει ρητά μετά από τροποποίηση για την δικαιότερη μετακίνηση των υπηρετούντων
Θα πηξουμε στην αθηναΕικόνα



ΕΦ2011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 6:59 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από ΕΦ2011 »

Καλημέρα,
Η τοποθέτηση στα ΑΤ εντός αττικής, γίνεται με βάση κάποια επιλογή-δήλωση που κάνουμε και με βάση τα αντικειμένικά κριτήρια (οικογεν. Κατασταση, σειρά εξόδου κλπ;)
Γενικά από την εμπειρία σας, υπάρχουν πιθανότητες να τοποθετηθώ κοντά στο σπίτι μου έχοντας καλή σειρά εξόδου αλλά κανενα αλλο από τα άλλα κριτήρια (οικογενειακή κατασταση, πολυτενος κλπ) ;
30ΦΥΛΛΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 02, 2010 8:28 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από 30ΦΥΛΛΟΣ »

ΕΦ2011 έγραψε:Καλημέρα,
Η τοποθέτηση στα ΑΤ εντός αττικής, γίνεται με βάση κάποια επιλογή-δήλωση που κάνουμε και με βάση τα αντικειμένικά κριτήρια (οικογεν. Κατασταση, σειρά εξόδου κλπ;)
Γενικά από την εμπειρία σας, υπάρχουν πιθανότητες να τοποθετηθώ κοντά στο σπίτι μου έχοντας καλή σειρά εξόδου αλλά κανενα αλλο από τα άλλα κριτήρια (οικογενειακή κατασταση, πολυτενος κλπ) ;


η αποψη μου φιλε μου ειναι οτι οι τοποθετησεις γινονται βασει του κανόνα Των τριων ΟΥ (δλδ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ)
και για να μη μιλαω γενικα θα σου πω τι εκαναν με εμενα:
δηλωσα 1 Βορεια 2 Νότια 3 κεντρο 4 Πειραια 5 δυτικα Με αυτη τη σειρα προτεραιοτητας
που λες να πηγα;
4 πειραια Με καλη σειρα εξοδου!
ζητω η ΕΛΑΣ
xaidas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2011 12:54 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από xaidas »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και είμαι καινούργιος στο forum. Παιδιά είμαι ένας από τους καινούργιους Ειδικούς Φρουρούς που μπήκαν τώρα. Με το που βγαίνουμε από την σχολή πάμε Αθήνα αυτό το γνωρίζω. Εχώ τον πατέρα μου ο οποίος έχει πάνω απο 80% αναπηρία. Μπορώ να κανώ κάτι για να πάω πιο γρήγορα από 8 ή 10 χρόνια που ακούγετε ότι παίρνουμε μετάθεση στιν πόλη μας; Αν ξέρει κάποιος ας μου απάντηση αν δεν του είναι κόπος. Ευχαριστώ

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

Συμφωνα με την αρθ.3 παρ 3, β του πδ 100/2003 ''Περι μεταθέσεων'' Ανηκεις σε ειδική κατηγορια και Προηγείσαι Των λοιπων συναδερφων, ανεξάρτητα με τα μόρια που συγκεντρωνεις, εφόσων προκηρυχθουν θεσεις για τον τοπο Συμφερόντων Σου Με την Προϋπόθεση Οτι δεν εχεις αδέλφια
maria xxx
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2011 9:36 pm
Τοποθεσία: politis
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από maria xxx »

Να σας πω που μπορω να μαθω ποσοι εχουν δηλωση τοπο συμφεροντον. Δηλαδη θελω να μαθω ποσοι περιμενουν μαζι με εμενα να πανε στον τοπο τους; Οπιος ξερει και μπορει και θελει να μου απαντησει... Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από Greek_Army »

maria xxx έγραψε:Να σας πω που μπορω να μαθω ποσοι εχουν δηλωση τοπο συμφεροντον. Δηλαδη θελω να μαθω ποσοι περιμενουν μαζι με εμενα να πανε στον τοπο τους; Οπιος ξερει και μπορει και θελει να μου απαντησει... Ευχαριστω


Αν μιλάς για την σειρά που είναι τώρα στις σχολές, όλοι Αθήνα θα πάνε

blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από blademaster »

maria xxx έγραψε:Να σας πω που μπορω να μαθω ποσοι εχουν δηλωση τοπο συμφεροντον. Δηλαδη θελω να μαθω ποσοι περιμενουν μαζι με εμενα να πανε στον τοπο τους; Οπιος ξερει και μπορει και θελει να μου απαντησει... Ευχαριστω

αυτο θα το μάθεις όταν κάνεις αίτηση μετάθεσης στον τόπο σου, τότε θα δείς την σειρά σου.
για αρχη όλοι αθήνα!

εσύ που έχεις τόπο συμφερόντων; Σε άλλες περιoχές πας πιο γρήγορα, και σε άλλες πχ αγρίνιο δέν πας ΠΟΤΕ!
35M.K 310 lele
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2011 6:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από 35M.K 310 lele »

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση γιατι απο οτι ρωταω μεσα στην σχολη της ξανθης δν με ενημερωνει κανενας; Ειμαι ενας απο τους νεους ειδικους φρουρους και ηθελα να μαθω εαν μπορω εγω που εχω την θεια μου στην αθηνα στην αγια βαρβαρα κατα ποσο ειναι εφηκτω να παω στο αστυνομικο τμημα της αγιας βαρβαρας ; Πρεπει να γραψω καλα μετρια η επειδη δν ειναι καλη περιοχη μπορω να παω ακομα και αν δν γραψω καλα στις τελικες εξετασεις;
Θα σε ελευθερωσουμε πενταδαχτηλε η θα μας παρει ο ΧΑΡΟΣ... ΕΛΛΑΔΑ εισαι ΜΙΑ στον κοσμο αλλη καμια η ΚΥΠΡΟΣ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ..
blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από blademaster »

Δήλωσε σπίτι στην αγία βαρβάρα και μάλλον θα πάς.
οι περισσότεροι θα δηλώσουν βόρεια προάστια γιατί νομίζουν οτι είναι καλλίτερα, οπότε αγ βαρβάρα αν δηλώσεις σπίτι είσαι σχεδόν σίγουρος.
η σειρα δέν παίζει μεγάλο ρόλο.
απο εδώ και πέρα ξεκινάνε τα βίσματα,

ο τρόπος κατάταξης για πρακτηκή θα είναι ο εξής
1) βίσμα
2) σπίτι
3) σειρά
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης