Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Geo123 έγραψε:Μια ερωτηση. Γινετε να πας ΣΜΥ χωρις να περασεις απο πανελληνιες ; Και κατι ακομα τι ειναι ΕΤΑ;


Όχι

ΕΤΑ

Άβαταρ μέλους
commando96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από commando96 »

Πρεπει να μπαίνουν στο στρατό ατομα με μορφωση αλλα να γουσταρουν το στρατό οχι να μπαινουν μόνο για τα λεφτά
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από Vessty »

Το καλυτερο ειναι να γινει οπως στην Αμερικη κατα την γνωμη μου
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από roverr24 »

Χωρις πανελληνιες μπορει να γινει αλλα θα ειναι το βασιλειο της αναξιοκρατιας και θα πρεπει στην βαθμιδα των αξιωματικων να προσλαμβανουν ηδη πτυχιουχους ΑΕΙ οπως στο εξωτερικο και στην βαθμιδα των υπαξιωματικων εξειδικευμενους διοικητικους και τεχνιτες.

Στην Αμερικη πανε στον στρατο παιδια απο φτωχες οικγογενειες, μεξικανοι, αποτυχημενοι που βλεπουν τον στρατο σαν μια λυση αναγκης, απλα εκει υπαρχει και η δυνατοτητα ο στρατος να σου πληρωσει το πανεπιστημιο και σε καθε πανεπιστημιο λειτουργει στρατολογικο γραφειο

Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από ar93 »

Συμφωνώ με τον Vessty...Roverr24, αυτό που λες ότι στην Αμερική πηγαίνουν στον στρατό γιατι το βλέπουν κάτι σαν λυσή ανάγκης ισχύει κι εδω! Ξέρω αρκετά άτομα που μπήκαν ή θέλουν να μπουν στον στρατό, για τη μονιμότητα, τον σίγουρο μισθό ή ακόμα επειδή δεν έχουν χρήματα για να σπουδάσουν κάτι άλλο (να πληρωνουν ενοικια κ. Λ. Π). Όσο για την αναξιοκρατία... Στην Ελλάδα βρισκόμαστε, με οποιοδήποτε σύστημα αυτοί που έχουν μέσο θα βρουν παραθυράκι και θα μπουν στον στρατο, στο δημόσιο και όπου αλλού γουστάρουν! Άσε που και με το παρόν σύστημα έχουμε δει ουκ ολίγους να περνούν τις Π. Κ. Ε και να μπαίνουν στον στρατό παρόλο που είναι π. Χ 10 κιλά πάνω απο το επιτρεπόμενο όριο ή τερματίζουν το χιλιάρι 30'' αργότερα...
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Amadeus

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από Amadeus »

Γεια σας,

Είμαι ήδη απόφοιτος πανεπιστημιακής σχολής (Μαθηματικού) , έχω ολοκληρώσει πρόσφατα τη στρατιωτική μου θητεία και τώρα ανακάλυψα ότι θα με γοήτευε μια καριέρα στο στρατό. Είμαι 25 χρόνων και δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στην ΣΣΕ. Το θέμα είναι ότι όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει το ηλικιακό όριο, καθώς και το αν η εισαγωγή γίνεται αποκλειστικά μέσω Πανελλαδικών ή υπάρχει και κάποιος θεσμός κατατακτήριων όπως σε άλλες στρατιωτικές σχολές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

lenaaa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2021 4:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από lenaaa »

Γεια σας, ειμαι 17 και θα ηθελα να μπω στις σρατιωτικες σχολες ειχα ακουσει οτι θα βγει προκυρηξη το 2022 για να μπουμε χωρις πανελλινιες ισχυει η οχι; ευχαριστω.

LENNAAA
fsafsa

Στρατιωτικές σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις;

Δημοσίευση από fsafsa »

Χωρίς πανελλήνιες στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων; Εικόνα Μάλλον εννοείς προκήρυξη ΕΠΟΠ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες