Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Απάντηση

Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Απρ 30, 2017 1:14 am

Ναι
56
44%
Μάλλον ναι
8
6%
Μάλλον όχι
5
4%
Όχι
58
46%
 
Σύνολο ψήφων: 127

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Κατα το Συνταγμα η επισημη θρησκεια του κρατους ειναι ο Ορθοδοξος Χριστιανισμος η Ανατολικο Δογμα οπως το λενε οι Καθολικοι. Ποσοι ομως ειναι πραγματικοι χριστιανοι, με την εννοια οτι το πιστευουν, το νιωθουν, και οχι γιατι ειναι απο συνηθεια, η γιατι ηταν οι γονεις τους; Ποσοι ειναι αναγκασμενοι να ειναι Χριστιανοι και ποσοι εχουν το θαρρος να δηλωσουν οτι δεν ειναι; ειναι κατι αλλο; ποσοι ψαχνονται;

Μαλλον ποσοι ειναι δυσαρεστημενοι απο τον Χριστιανισμο, οχι απο τους παπαδες?

Και μια ερωτηση για οσους ειναι ενστολοι: ποσοι συναδελφοι σας ΔΕΝ ειναι χριστιανοι δηλωνοντας το επισημα η οχι?

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από yandr »

Λιγότεροι Έλληνες, από ότι πριν από τρία χρόνια, είναι αυτοί που έχουν πίστη στα Θεία και την ανάσταση νεκρών, ενώ το Πάσχα το αντιμετωπίζουν περισσότερο ως έθιμο, συνήθεια και περίοδο για ξεκούραση, παρά ως μία βαθιά θρησκευτική εορτή.

Σύμφωνα με έρευνα της Κάπα Research που έγινε για λογαριασμό του Βήματος της Κυριακής, στο ερώτημα «Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών; » σημειώνεται πτώση 10 μονάδων, αφού το 2008 δήλωνε «ναι» και «μάλλον ναι» το 51,3% ενώ εφέτος το 41,8%, με το 26,5% να δηλώνει «ναι» και το 15,3% «μάλλον ναι».

Αντιθέτως, το 48,1% λέει «όχι» και «μάλλον όχι», ενώ το 10,1% απάντησε «δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ». Αντίστοιχη τάση παρατηρείται και στο ερώτημα «Πιστεύετε ότι τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες πιστεύουν στα Θεία; », όπου μόλις το 28,8% δηλώνει «το ίδιο με πριν», το 18,9% «περισσότερο» και το 46,1% «λιγότερο».

Εντύπωση προκαλούν και οι απαντήσεις στην έρευνα για τη γιορτή του Πάσχα. Στο ερώτημα «Για σας προσωπικά, το Πάσχα είναι... » το 36% δήλωσε «μια περίοδος θρησκευτικής κατάνυξης» και το 11,1% «μια ευκαιρία να πάω στην εκκλησία». Αντίθετα, το 42,5% δηλώνει «μια ευκαιρία επιστροφής στα ήθη και στα έθιμα», το 39,9% «μια ευκαιρία για διακοπές και ξεκούραση», το 15,1% «μια ευκαιρία να βρεθώ με τους συγγενείς μου» και το 11,9% «μια ευκαιρία να επισκεφθώ τον τόπο μου».

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και οι απαντήσεις που δίδονται στην ερώτηση «Το βράδυ της Ανάστασης παρακολουθείτε όλη τη Θεία Λειτουργία, πηγαίνετε από την αρχή της Λειτουργίας και αποχωρείτε μετά το "Χριστός Ανέστη" ή προτιμάτε να πηγαίνετε απλά όταν ακούγεται το "Χριστός Ανέστη"; » το 48,4% λέει «πηγαίνω απλά όταν ακούγεται το "Χριστός Ανέστη"», το 28,8% «πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας και αποχωρώ μετά το "Χριστός Ανέστη"» και το 8,5% δηλώνει ότι «δεν πηγαίνω στην εκκλησία». Μόνο το 13,6% λέει ότι παρακολουθεί όλη τη Θεία Λειτουργία.

Ενθαρρυντικές για την Εκκλησία είναι όμως οι απαντήσεις που δίνουν οι ερωτηθέντες για τον αν πιστεύουν στον Θεό, αφού το 56,3% λέει «ναι» και το 20% «μάλλον ναι». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%.

TA NEA
PredatorGR
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 11:48 pm
Τοποθεσία: Τερματοφύλακας
Επάγγελμα: Μηχανικάρα
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από PredatorGR »

Και 1% (εγω) ευκαιρια να πεταξω δυναμιτακια... Χαχα πλακα κανω.

Εκκλησια δεν παω μονο και μονο επιδη ειμαι της πεντηκοστης. Μονο ενα μισαωρο πριν το ''Χριστος Ανεστη'' παω και δυο μερες πριν να αναψω ενα κερακι... Παντος πιστευω στην ανασταση των νεκρων αρα ψηφισα ναι. Καλη Ανασταση σε ολους σας και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!Εικόνα

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Signaller »

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη. Χρόνια πολλά σε όλους.

Στο ερώτημα του θέματος, είμαι ένθεος. Προσωπικά πιστεύω ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε από κάποια ανώτατη δύναμη (δηλαδή υπάρχει Θεός), Και σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η χριστιανική θρησκεία προσεγγίζει περισσότερο από τις άλλες θρησκείες Αυτή τη Δύναμη.

Θεωρώ λάθος να πιστεύει κάποιος ότι μόνο η δική του πίστη έχει τυο απόλυτο δίκιο στα μεταφυσικά.

Τέλος πάντων.Who knows for sure;

Θρήσκος δεν ξέρω αν είμαι. Εκκλησία πηγαίνω μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα και την παραμονή του Δεκαπενταύγουστου Εικόνα

Χρόνια πολλά !

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από kampf »

Ειμαι αθρησκος. Γιατι να πιστεψω σε καποιον που εχει Θεοποιηθει το 325μ. Χ στην πρωτη οικουμενικη συνοδο στη Νικαια; Εικόνα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
12θεϊστής

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Το κλισέ ότι ο χριστιανισμός είναι καλός αλλά οι παπάδες τον χαλάνε είναι στάχτη μάτια. Προσωπικά πιστεύω ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Και ποιο είναι το κεφάλι που Βρωμάει; Μα φυσικά όσα προηγήθηκαν σε πολιτικό και θρησκευτικό επίπεδο την πρώτη οικουμενική σύνοδο. Ιστορική επισήμανση: Η Α οικουμενική σύνοδος δεν επικύρώθηκε ομόφωνα. Και δεν πιστεύω ποτέ σε φήμες ακόμα και αν είναι ψηφισμένες.

Όσο για το στραύτευμα; Δεν έχουν μερικοί το θεό τους.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ουτε εγω πιστευω στον χριστιανισμο η καποια αλλη θρησκεια αλλα ειναι κοματι της ιστοριας της πατριδας μου και πιστευουν σε αυτην πολλοι ελληνες. Μονο και μονο απο αυτα την σεβομαι. Οι ειδικες δυναμεις ειναι κατι διαφορετικο απο τα αλλα σωματα γ'αυτο υπαρχουν και αυτα τα συνθηματα.
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Τι ακριβως θες να πεις με αυτο δηλαδη
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

κακως που δεν πιστευετε σε κατι γιατι οταν πιστευεις σε κατι τοτε αυτο σου δεινει δυναμη να συνεχισεις. Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφρασεις την γνωμη του στο forum αλλα οχι να αλλαξει την γνωμη του αλλου. Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα ειμαι ελληνας και ξυπναει μεσα μου το θυριο οταν μου προσβαλουν πατριδα-οικογενεια-θρησκεια αλλα δεν δηλωνω φανατισμο σε κανενα απο τα τρια παρα μονο αδυναμια. Αυτα τα συνθηματα σου ανεβαζουν το ηθικο και οποιος δεν χονευει την πατριδα και την θρησκεια τοτε εγω τον θεωρω ανθελληνα...

Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από dimitris mak »

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλεξανδρε!
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από faoust21 »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε:κακως που δεν πιστευετε σε κατι γιατι οταν πιστευεις σε κατι τοτε αυτο σου δεινει δυναμη να συνεχισεις. Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφρασεις την γνωμη του στο forum αλλα οχι να αλλαξει την γνωμη του αλλου. Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα ειμαι ελληνας και ξυπναει μεσα μου το θυριο οταν μου προσβαλουν πατριδα-οικογενεια-θρησκεια αλλα δεν δηλωνω φανατισμο σε κανενα απο τα τρια παρα μονο αδυναμια. Αυτα τα συνθηματα σου ανεβαζουν το ηθικο και οποιος δεν χονευει την πατριδα και την θρησκεια τοτε εγω τον θεωρω ανθελληνα...



Οταν πιστευεις σε κατι τοσο μα τοσο παραλογο εισαι ετοιμος να διαπραξεις απιστευτες βαρβαροτητες αφου στο επιβαλλει "ο θεος". Οι μουρλοι χριστιανοι που καιγαν την αρχαια ελληνικη γραμματεια πιστευαν οτι κανουν κατι πραγματικα καλο.

Ρε Ελληνα, μηπως να ξυπναγε μεσα σου και η ορθογραφια; Δλδ ειμαι ανθελληνας επειδη ειμαι ορθολογιστης και δεν δεχομαι τις θρησκειες; Δλδ η συντριπτικη πλειοψηφια του πληθυσμου της Γης που δεν ειναι ελληνορθοδοξοι ειναι ανθελληνες ή εχουν κατι προσωπικο μαζι μας;

Θα σου προτεινα το βιβλιο "Τα ψιλα Γραμματα της Ιστοριας" που εχει γραψει ενας επισης "Ελληναρας" δικαστικος απο την Κρητη. Εκει μπορεις να δεις την αποψη των χριστιανων κοσμα του αιτωλου, των τριων ιεραρχων και πολλων αλλων χριστιανων για τους Ελληνες. Τετοιο μισος για τους ελληνες και τον ελληνισμο ουτε Γκριζος Λυκος δεν εχει.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε: κακως που δεν πιστευετε σε κατι γιατι οταν πιστευεις σε κατι τοτε αυτο σου δεινει δυναμη να συνεχισεις. Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφρασεις την γνωμη του στο forum αλλα οχι να αλλαξει την γνωμη του αλλου. Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα ειμαι ελληνας και ξυπναει μεσα μου το θυριο οταν μου προσβαλουν πατριδα-οικογενεια-θρησκεια αλλα δεν δηλωνω φανατισμο σε κανενα απο τα τρια παρα μονο αδυναμια. Αυτα τα συνθηματα σου ανεβαζουν το ηθικο και οποιος δεν χονευει την πατριδα και την θρησκεια τοτε εγω τον θεωρω ανθελληνα...

Λες οπιος δνε χωνευει την θρησκει τον θωρεις ανθελληνα δλδ καποιος που ειναι 12θειστις ειναι ανθελληνας?
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Ειμαι χριστιανος ως εκ τουτου δεν δυναμαι να ειμαι ελλην! Γενναδιος Σχολαριος. Γι'αυτο μην πιανουμε θρησκειες αλος ειναι χριστιανος και αλος 12θειστις μην λεμε ο ενας τον αλο ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από cristina »

Δεν ειμαι ανθρωπος που καθε κυριακη θα παω εκκλησια. Την πιστη μου στο θεο Και ς αυτο που πιστευω προτιμω να το εχω μεσα μου.

Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από AccountSaver »

Δεν είμαι άτομο που πίστευα στον θεό, γενικά η σε κάποια θρησκεία.

Ώσπου συνέβησαν κάποια πράγματα και ήρθα και πιο κοντά και πίστεψα γιατί δεν ήταν λογικό. Πίστηκα οτι κάτι υπάρχει.

Απο τότε... Φοράω σταυρό που τον τιμάω, κάνω τον σταυρό μου και όσο συχνά μπορώ απο τις υποχρεώσεις μου, παω στην εκκλησία.
Update(21-1-2012) :184 Μέρες ακόμα...Update(09-03-2012) :136 Μέρες ακόμα...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες