ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
demian737
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από demian737 »

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα για να μην κουρασω με εισαγωγες.
Ειμαι 19 στα 20 και σκεφτομαι σοβαρα την καριερα-επαγγελμα οπως θελετε πειτε το ο καθενας στην Π. Α.
Οπως ολοι πιστευω εκτως των αλλων σκεφτομαι κ τις χρηματικες απολαβες που απ'οσο ξερω ειναι αναλογες του βαθμου σου.
Εχω ψαξει και την ΣΣΑΣ και την ΣΥΔ και την ΣΤΥΑ και θα ηθελα απο καποιον που ειτε το εχει ψαξει πολυ ειτε εχει προσωπικη εμπειρια επι του θεματος να με κατατοπισει ως προς το ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη απο τις 3 σχολες απο αποψη σταδιοδρομιας στην Π. Α Και απο χρηματικη αποκατασταση αλλα κ ως δυνατοτητα εξελιξης συμφωνα με την σχολη την οποια εχεις αποφοιτησει.
Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω οι απαντησεις να ερθουν συντομα γιατι τα χρονικα πλεσια πιεζουν.

Υ. Γ : Στην ΣΣΑΣ η επιλογη σωματος που θα καταταγεις ειναι δικη σου επιλογη η γινεται "τυχεα" Εικόνα;
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Φιλε μου θα πρεπει να το σκεφτεις καλα πρωτα για το επαγγελμα που θες να ακολουθησεις. Αν τελειωσεις την σσας που ειναι το ελαχιστο 4 χρονια αναμεσα σε σχολες οπως στρατολογια, οδοντιατρικο, οικονομικο και αλλα ιατρικα που εχει, μπορεις αργοτερα να ανοιξεις δικο σου ιατρειο ή να το εχεις παραλληλα με το αξιωμα σου. Απο κει κ υστερα η ΣΥΔ ειναι σχολη ναυτικου η οποια εχει πολυ χωσιμο εκτος και αν σαρεσει και δεν εχεις προβλημα. Οσων αφορα την στυα για μενα ειναι μια χαρα αν θες να γινεις τεχνικος αεροποριας Και εχεις θεληση να μαθεις και ικανοτητα να δημιουργησεις. Γενικα τελειωνοντας την ΣΣΑΣ θα εχεις τις περισσοτερες απολαβες και την λιγοτερη κουραση σε σχεση με τις υπολοιπες σχολες ομως θα πρεπει να διαβαζεις παρα πολυ... Η αποφαση δικη σου!
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

demian737 έγραψε:Θα μπω κατευθειαν στο θεμα για να μην κουρασω με εισαγωγες.
Ειμαι 19 στα 20 και σκεφτομαι σοβαρα την καριερα-επαγγελμα οπως θελετε πειτε το ο καθενας στην Π. Α.
Οπως ολοι πιστευω εκτως των αλλων σκεφτομαι κ τις χρηματικες απολαβες που απ'οσο ξερω ειναι αναλογες του βαθμου σου.
Εχω ψαξει και την ΣΣΑΣ και την ΣΥΔ και την ΣΤΥΑ και θα ηθελα απο καποιον που ειτε το εχει ψαξει πολυ ειτε εχει προσωπικη εμπειρια επι του θεματος να με κατατοπισει ως προς το ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη απο τις 3 σχολες απο αποψη σταδιοδρομιας στην Π. Α Και απο χρηματικη αποκατασταση αλλα κ ως δυνατοτητα εξελιξης συμφωνα με την σχολη την οποια εχεις αποφοιτησει.
Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω οι απαντησεις να ερθουν συντομα γιατι τα χρονικα πλεσια πιεζουν.

Υ. Γ : Στην ΣΣΑΣ η επιλογη σωματος που θα καταταγεις ειναι δικη σου επιλογη η γινεται "τυχεα" Εικόνα;


ακου! Π. Α. Πολεμικη αεροπορια δε λες; Τη ΣΣΑΣ γιατι τι βαζεις; Το πιθανοτερο σε κανενα νοσοκομειο. Γτ απο οτι φαινεται δεν εισαι θεωρητικη Εικόνα. Οποτε μεινε στυα και συδ. Απο αποψη μισθου στυα και συδ ειναι ο ιδιος μισθος διοτι και οι δυο ειναι πυαξιωματικοι. Παντως μη κανεις το λαθος να πας στρατο μονο για τα χρηματαΕικόνα Θα το μετανιωσεις και δε το θες. Ανεφερες τη δυνατοτητα εξελιξης. Αν ψαξεις στο forum θα δεις οτι αναφερει πως εξελισσονται οι υπαξιωματικοι της πολεμικης αεροποριας αναλυτικοτερα. Στη σσας η επιλογη του σωματος δε γινεται τυχαια! Δε μιλας για στρατο ξηρας που θα σε βαλουν πεζικο /τεθωρακισμενα. Απλα θα πας ιατρικη /κτηνιατρικη/οδοντιατρικη κ παει λεγοντας.

Εικόνα Αυτα τα ολιγα. Ελπιζω να βοηθησαμε.

αλλα πανω απ ολα σκεψου το καλα Εικόνα. Οσο για προσωπικη αποψη τι να πω; Ψηφιζω στυα; Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος... Δικη σου αποφαση. Καλη επιτυχια

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
fereniki-rodo
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Αύγ 02, 2010 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από fereniki-rodo »

Η ΣΥΔ δεν είναι σχολή ναυτικού. Είναι της αεροπορίας, η ΣΜΥΝ είναι του ναυτικού.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από roverr24 »

Τα μισα που γραφονται ειναι... Λοιπον απο ΣΣΑΣ στρατολογικο δε μπορεις να πας αεροπορια, ουτε ναυτικο, ειναι κοινο σωμα.

Απο ΣΣΑΣ ιατρικο, οδοντιατρικο, φαρμακευτικο, κτηνιατρικο μπορεις να κανεις καριερα στην αεροπορια ως υγειονομικος αξιωματικος και να εξαντλησεις την ιεραρχια ως το τερμα, επισης υπαρχουν ενδιαφερουσες ειδικοτητες στην ιατρικη, πχ αεροπορικη ιατρικη οπου πετας σαν ιπταμενος γιατρος σε μοιρα

Σαν κτηνιατρος θα ασχολεισαι με τους σκυλους που εχει η αεροπορια, τα γερακια που φοβιζουν τα πουλια για να μη μπαινουν στους κινητηρες των αεροσκαφων και θα κανεις εκτεταμενους ελεγχους σε τροφιμα σε μεγαλες μοναδες

Στο ΣΣΑΣ οικονομικο και ψυχολογικο μπορεις επισης να εξαντλησεις την ιεραρχια και ειδικα στο ψυχολογικο εκτος απο κεντρο νεοσυλλεκτων η νοσοκομειο μπορεις να στελεχωσεις και πολεμικη μοιρα και ν ασχοληθεις με την ψυχολογια του αντιπαλου η ψυχολογικο πολεμο. Σε ολες τις σχολες που ανεφερα ως τωρα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο και διδακτορικο μονος σου η μεσω της ΠΑ και να περασεις και πληθωρα σχολειων πχ υπολογιστων, προγραμμτισμου, οικονομικου σχεδιασμου κτλ κτλ

Απο τη ΣΤΥΑ βγαινεις τεχνικος ειναι 2 χρονια, απο τη ΣΥΔ βγαινεις διοικητικος ειναι επισης 2 χρονια, πιστευω πως γνωριζεις τις ειδικοτητες, απο τις δυο αυτες σχολες ξεκινας απο σμηνιας (υπαξιωματικος) και φτανεις ως το βαθμο του αντισμηναρχου

Εχεις ομως τη δυνατοτητα να εξαντλησεις την ιεραρχια αν μεσα σε ενα λογικο χρονικο διαστημα τελειωσεις ΑΕΙ συγκεκριμενων ειδικοτητων, πολυτεχνειο, φυσικο, μαθηματικο, οικονομικα, πολιτικες επιστημες, διοικηση επιχειρησεων, νομικη για να στελεχωσεις κενες θεσεις ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΩΝ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ, ΕΦΟΔΙΑΣΤΩΝ αξιωματικων

good luck ελπιζω να ημουν κατανοητος

YΓ οι στρατολογοι (διοικητικοι) στην ΠΑ ειτε προσλαμβανονται με διαγωνισμο και γινονται αξιωματικοι με πτυχιο νομικης η πολιτικων επιστημων ειτε οπως προανεφερα τελειωνουν ΣΥΔ, ΣΤΥΑ και με πτυχιο νομικης η πολιτικων επιστημων γινονται αξιωματικοι

ΥΓ2 Οι δικαστικοι αξιωματικοι της αεροποριας και ολων των οπλων προσλαμβανονται επισης με διαγωνισμο με πτυχιο μονο νομικης

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από D.Y.K »

demian737 έγραψε:Θα μπω κατευθειαν στο θεμα για να μην κουρασω με εισαγωγες.
Ειμαι 19 στα 20 και σκεφτομαι σοβαρα την καριερα-επαγγελμα οπως θελετε πειτε το ο καθενας στην Π. Α.
Οπως ολοι πιστευω εκτως των αλλων σκεφτομαι κ τις χρηματικες απολαβες που απ'οσο ξερω ειναι αναλογες του βαθμου σου.
Εχω ψαξει και την ΣΣΑΣ και την ΣΥΔ και την ΣΤΥΑ και θα ηθελα απο καποιον που ειτε το εχει ψαξει πολυ ειτε εχει προσωπικη εμπειρια επι του θεματος να με κατατοπισει ως προς το ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη απο τις 3 σχολες απο αποψη σταδιοδρομιας στην Π. Α Και απο χρηματικη αποκατασταση αλλα κ ως δυνατοτητα εξελιξης συμφωνα με την σχολη την οποια εχεις αποφοιτησει.
Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω οι απαντησεις να ερθουν συντομα γιατι τα χρονικα πλεσια πιεζουν.

Υ. Γ : Στην ΣΣΑΣ η επιλογη σωματος που θα καταταγεις ειναι δικη σου επιλογη η γινεται "τυχεα" Εικόνα;


1- Μισθοί Αξιωματικών και υπαξιωματικών

2- ΣΣΑΣ

3- ΣΥΔ

4- ΣΤΥΑ

Ξεκίνα το διάβασμα κολλητέ Εικόνα

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από roverr24 »

Δε μπορω να καταλαβω ειλικρινα γιατι βαζετε το vs, οι ενοπλες δυναμεις εχουν κοινο στοχο την προασπιση της εθνικης κυριαρχιας και οχι να συγκρινουμε ποιος ειναι καλυτερος, καθε σχολη εχει το σκοπο και το ρολο της, με την εξυπναδα που μας δερνει σαν λαο ειδατε τι πολεμος εχει ξεσπασει μεταξυ ιπταμενων και μηχανικων απο την ικαρων, δε θελω να ψεξω τους admins αλλα ολα αυτα τα vs δημιουργουν προβληματα πιστεψτε με...

demian737
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από demian737 »

Καταρχην ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις. Τα Vs πραγματικα δεν ξερω πως μπηκαν, δεν τα εβαλα εγω παντως.
Για την ΣΣΑΣ δεν με ενδιαφερει το υγειονομικο τμημα. Εγω κοιταω το οικονομικο ειτε το τμημα ψυχολογιας. Αν τελειωσεις ενα απο τα 2 δεν μπορεις να πας π. Χ σε μια πτερυγα μαχης οπως στην Ελευσινα; Επισης το αν εισαι προστατης πολυτεκνης οικογενιας δεν παιζει καποιο ρολο;
Παντως για να απαντησω στα παραπανω οχι φυσικα και δεν σκεφτομαι τις Ε. Δ για το χρηματικο μονο αλλα δεν με ενδιαφερει η καριερα σε ενα νοσοκομειο γιατι δεν νομιζω πως νιωθεις στρατιωτικος οταν εισαι ολη μερα σε ενα νοσοκομειο. Καποιος ειπε οτι δεν του φενομαι για θεωριτικη; Απο που το συμπερανες αυτο;
demian737
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από demian737 »

Και με τις βασεις 2011 εχει ιδεα κανεις τι παιζει κ για τις 3 σχολες?
demian737
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από demian737 »

Πωωω ενα ενα μ ερχοντε τα ερωτηματα.
Τεσπα, εμενα προσωπικα σαν επιλογη πιο ευκολο μου φενεται να λιωσει καποιος ενα χρονο και ολο το καλοκαιρι σε μαθηματα θεωριτικης κ να δωσει για ΣΣΑΣ Ψυχολογικο παρα τα μαθηματα της τεχνολογικης ή της θετικης.
Απο την αλλη ομως αν δωσεις μαθηματα θεωριτικης δεν εχεις αλλες επιλογες στο μηχανογραφικο σου λογω πρωτου παιδιου σωστα :/;
demian737
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από demian737 »

Παιδες πειτε μου οτι η ΕΙΔ. ΚΑΤ 3648/Α ειναι για πολυτεκνους
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »



demian737 έγραψε:Παιδες πειτε μου οτι η ΕΙΔ. ΚΑΤ 3648/Α ειναι για πολυτεκνους


πολυτεκνοι και τριτεκνοι

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο στρατιωτικος γιατρος/οδοντιατρος δεν ειναι παντα σε νοσοκομειο τα πρωτα χρονια στελεχωνει μοναδες, ακομα και στο εξωτερικο Αφγανισταν κτλ.

Επισης οι γιατροι ειναι η μονη ειδικοτητα εκτος απο τους ιπταμενους που μπορουν να πεταξουν με μαχητικο σαν ιπταμενοι γιατροι.

Απο οικονομικο και ψυχολογικο εννοειται πως στελεχωνεις μοναδες της αεροποριας, απο πτερυγα μαχης, μοναδα ρανταρ, μοναδα εφοδιασμου, νοσοκομειο... Αναλογα, ετσι κ αλλιως δε θα εισαι στο ιδιο μερος συνεχεια

Κανεις καποια μικρα ορθογραφικα γι αυτο ειπαν οτι δεν εισαι θεωρητικη, δε το ειπα εγω, απλα εξηγαγα το συμπερασμα

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από aeronut »

ΑΚΟΥ ΣΥΓΚΡΙΣΗ: Στρατος ξηρας-γραφειοκρατης-τεχνικος

ναι, ειναι απολυτως συνηθισμενο το διλημμα αναμεσα σε αυτα τα τμηματα, υπαρχουν ελαχιστες διαφορες!

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ vs ΣΤΥΑ vs ΣΥΔ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ενας υπαξιωματικος στο στρατο μπορει να ειναι διοικητικος πχ στρατολογος η βοηθος στρατολογου στη μοναδα του και ταυτοχρονα να εχει καθηκοντα ουλαμαγου τεθωρακισμενων... Οποτε ενταξει αερονατ χαλαρωσε

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες