ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι από Κάλυμνο που θεωρείται παραμεθωριος.. Φεύγω σε ένα μήνα τριπολη για να παρουσιαστώ.. Και στο χαρτί μου γραφείο ΥΕΑ και σκέφτομαι να πάω.. Μετά τις 3 βδομάδες στο κέντρο έχω την δυνατότητα να έρθω στον τόπο μου για να υπηρετήσω τους υπόλοιπους μην σαν δοκιμος μιας και είναι παραμεθωριος ή θα πρέπει να με στείλουν σε άλλο μέρος αναγκαστικά;
cuervo

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από cuervo »

Γιώργος έγραψε:Παιδιά καλησπέρα. Είμαι από Κάλυμνο που θεωρείται παραμεθωριος. Φεύγω σε ένα μήνα τριπολη για να παρουσιαστώ. Και στο χαρτί μου γραφείο ΥΕΑ και σκέφτομαι να πάω. Μετά τις 3 βδομάδες στο κέντρο έχω την δυνατότητα να έρθω στον τόπο μου για να υπηρετήσω τους υπόλοιπους μην σαν δοκιμος μιας και είναι παραμεθωριος ή θα πρέπει να με στείλουν σε άλλο μέρος αναγκαστικά;


H τοποθέτηση σου θα είναι βάσει νόμου είτε σε νησί του Ανατολικού Αιγαίου είτε σε νησί των Δωδεκανήσων, χωρίς γνωστό δύσκολα θα πάρεις τοποθέτηση στην Κάλυμνο.

Και αν όντως επιλέξεις να πας Δόκιμος μετά το κέντρο θα πας για 4 μήνες σε Σχολή Δοκίμων και μετά θα τοποθετηθείς σε μονάδα.

Μου φαίνεται δεν έχεις διαβάσει τίποτα πάνω στο θεσμό, το φόρουμ έχει αρκετά θέματα, αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα καταλάβεις.

Ένας πρώην Δόκιμος Πυροβολικού.

Trock3j

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Trock3j »

ΝΟΜΟΣ 3421, Άρθρο 75

Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής.

Καλησπέρα,Ζω στο Ναύπλιο όπου έχουμε στρατόπεδο ΚΕΜΧ ( http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/kemx.asp ). Στρατό μπαίνω μαζί με τον δίδυμο αδελφό μου τον Νοέμβρη. Εγώ σκέφτομαι να πάω για ΥΕΑ, ο αδελφός μου όχι. Μπορώ να κάνω χρήση του παραπάνω νόμου και, μετά την τετράμηνη βασική εκπαίδευση να πάρω μετάθεση εδώ στον τόπο διαμονής μου; Ο παραπάνω νόμος δεν διευκρινίζει αν πρέπει και οι δύο να είναι απλοί οπλίτες ή όχι...

Ευχαριστώ

slalom

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από slalom »

Trock3j έγραψε:ΝΟΜΟΣ 3421, Άρθρο 75

Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής.

Καλησπέρα,Ζω στο Ναύπλιο όπου έχουμε στρατόπεδο ΚΕΜΧ ( http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/kemx.asp ). Στρατό μπαίνω μαζί με τον δίδυμο αδελφό μου τον Νοέμβρη. Εγώ σκέφτομαι να πάω για ΥΕΑ, ο αδελφός μου όχι. Μπορώ να κάνω χρήση του παραπάνω νόμου και, μετά την τετράμηνη βασική εκπαίδευση να πάρω μετάθεση εδώ στον τόπο διαμονής μου; Ο παραπάνω νόμος δεν διευκρινίζει αν πρέπει και οι δύο να είναι απλοί οπλίτες ή όχι...

Ευχαριστώ



Είναι για οπλίτες, οι ΔΕΑ έχουν άλλες νομοθεσίες.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες