ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Konstantinos_ έγραψε:Λες για μετά που θα γίνω ΔΕΑ. Εγώ μιλάω για τους μήνες εκπαίδευσης. Και κει μακριά σε στέλνουν; Εσένα που σε έστειλαν;


Συγκεντρώσου λίγο μικρέ. Είπαμε να έχετε απορίες αλλά να ευσταθούν κιόλας. Όσο θα είσαι στην ΣΕΑΠ στην Κρήτη θα μένεις εσώκλειστος στην Σχολή και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Με το που γίνεις ΔΕΑ και πάρεις φύλλο πορείας για να παρουσιαστείς στην μονάδα σου τότε θα έχεις ωράριο στελέχους και όταν δεν θα έχεις υπηρεσία θα σχολάς κανονικά και θα πηγαίνεις σπιτάκι σου.

Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Σε διαβεβεβαιώ ότι συγκεντρώνομαι όσο μπορώ περισσότερο όταν δηλώνω τις απορίες μου.
Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές απορίες από πολλά άτομα και πολλές μπορεί να ακούγονται γελοίες αλλά από τη στιγμή μου διαλέγετε να είστε ενεργοί και να βοηθάτε τον κόσμο, ποιος ο λόγος να παραπονιέστε; Μην είστε ενεργοί άμα δεν μπορείτε να ακούτε "μπούρδες". Το έχω ζήσει και εγώ αυτό και θα το ξαναζήσω μετά το στρατό. Οπότε ξέρω πως είναι να σε ρωτάνε ολοφάνερα πράγματα. Αλλά πώς θα μάθει ο άλλος εάν εσύ δεν έχεις προετοιμαστεί για να του μάθεις; Άμα εκνευρίζεσαι τόσο εύκολα με τους πρωτάρηδες, αγνόησέ τους και μην τους απαντάς στο κάτω κάτω.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις όλων σας. Σίγουρα θα πάω κατά πολύ πιο καλά προετοιμασμένος άμα ξέρω πάνω κάτω τί παίζει εκεί μέσα!

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Και τί κάνεις στις 2 εξόδους που θα έχω την εβδομάδα; Έχω καούσει ότι απαγορεύεται να μείνεις μέσα.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

XΑζομαρες εχεις ακουσει, μπορεις να μεινεις μεσα αν θες αρκει να το δηλωσεις καποια ωρα νωριτερα. Αν παλι θες να βγεις θα πας μια βουλτουλα στο υπεροχο Ηρακλειο, θα πιεις το καφε σου, φας, η και γω δε ξερω τι και το βραδακι παλι μεσα για νανακια.

Διανυκτερευσεις δινουν, αλλα μονο στους Κρητικους που ειχαν σπιτια εκει και αυτο οχι απο τη πρωτη μερα. Επρεπε να φτασουμε Β νομιζω να τους δωσουν.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Προφανώς χαζομάρες, ναι. Ή μάλλον το έχω μπλέξει με το απλό φανταριλίκι. Δεν είμαι σίγουρος που διάβασα κάτι τέτοιο.

Μόνο Ηράκλειο σε στέλνουν για εκπαίδευση;

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

Το πεζικο παει Ηρακλειο. Τα αλλα οπλα η σωματα σε αλλα μερη. Τα σωματα περνανε απο τη ΣΕΑΠ για 3 βδομαδες και μετα οπου ειναι να πανε, τα οπλα εξ αρχης στη σχολη τους.
Γιάννης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

Είχα ρωτήσει σε άλλο τόπικ αλλά δεν πήρα απάντηση. Ξέρει κάποιος πόσα είναι ακριβώς τα χρήματα που πληρωνονται οι δόκιμοι αυτή τη στιγμή; Ισχύει όντως τα επιπλέον 120 στην παραμεθόριο; Άλλα επιδόματα όπως πτυχίου υπάρχουν; Τέλος για το 4μηνο της εκπαίδευσης πληρώνεσαι αναδρομικά όπως μου λένε κάποιοι ή δεν παίρνεις τιποτε;
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

Γιάννης έγραψε:Είχα ρωτήσει σε άλλο τόπικ αλλά δεν πήρα απάντηση. Ξέρει κάποιος πόσα είναι ακριβώς τα χρήματα που πληρωνονται οι δόκιμοι αυτή τη στιγμή; Ισχύει όντως τα επιπλέον 120 στην παραμεθόριο; Άλλα επιδόματα όπως πτυχίου υπάρχουν; Τέλος για το 4μηνο της εκπαίδευσης πληρώνεσαι αναδρομικά όπως μου λένε κάποιοι ή δεν παίρνεις τιποτε;


Εδώ το θέμα είναι για μεταθέσεις...
Υπάρχει ανάλογο για τους μισθούς εδώ και εδώ ακριβώς είναι οι τις απαντήσεις που ζητάς
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
γιαννης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από γιαννης »

Έχεις δικιο πως είναι αλλο το θέμα ωστοσο εκει που με παραπέμπεις για το επιδομα παραμεθορίου υπάρχουν διαφορετικες απαντησεις, για το πτυχίο καμμία κ για το ακριβες ποσο οι απαντήσεις αναφερονται 1-2 χρονια πριν.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

Αυτό που σου έστειλα (το δεύτερο λινκ) ίσχυαν μέχρι τα τέλη του 2014 (και ίσχυουν κατά πάσα πιθανότητα και τώρα, κάτι δεν έχει αλλάξει) .
Το παραμεθωρίου έχει κοπεί εδώ και χρόνια. Το αν θα το ξανα βάλουν και πότε αυτό δεν το ξέρουμε.
Έξτρα χρήματα σαν δεα δεν παίρνεις από πουθενά και παιδί να έχεις 522 θα σου δίνουν.
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Κώστας

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα, οι ΔΕΑ δικαιούνται κατ' εξαίρεση μετάθεση λόγω των κοινωνικών λόγων που ισχύουν και στους απλούς φαντάρους;(Εννοείται μετά το 5μηνο της εκπαίδευσης)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
cuervo

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από cuervo »

Κώστας έγραψε:Καλησπέρα, οι ΔΕΑ δικαιούνται κατ' εξαίρεση μετάθεση λόγω των κοινωνικών λόγων που ισχύουν και στους απλούς φαντάρους;(Εννοείται μετά το 5μηνο της εκπαίδευσης)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ναι αλλά χωρίς βύσμα μην περιμένεις πολλά πράγματα Εικόνα
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ziaba »

Κώστας έγραψε:Καλησπέρα, οι ΔΕΑ δικαιούνται κατ' εξαίρεση μετάθεση λόγω των κοινωνικών λόγων που ισχύουν και στους απλούς φαντάρους;(Εννοείται μετά το 5μηνο της εκπαίδευσης)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


μηλα με τον διοικητη της μοναδας θα σε βοηθησει σε αυτο το θεμα αν ειναι κομπλε

Πολίτης !!!336 !!!
Μελίνα

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Μελίνα »

Καλησπέρα.:) Γνωρίζετε αν σε κάποιο στρατόπεδο των Ιωαννίνων (νομίζω πως είναι 2, αν δεν κάνω λάθος), δέχονται δόκιμο πεζικού;
cuervo

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από cuervo »

Μελίνα έγραψε:Καλησπέρα.:) Γνωρίζετε αν σε κάποιο στρατόπεδο των Ιωαννίνων (νομίζω πως είναι 2, αν δεν κάνω λάθος), δέχονται δόκιμο πεζικού;
Δέχονται αλλά χωρίς βύσμα δεν το βλέπω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης