ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το άρθρο 75 του Ν.3421/2005 αναφέρει το εξής :

Οι οπλίτες που έχουν γονέα με βαριά κινητική αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό 67% και άνω ή είναι τυφλός, μετά από τη βασική εκπαίδευση,υπηρετούν πλησίον της κατοικίας των γονέων τους, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα, υπό την προϋπόθεση ότι συνοικούν με τους γονείς τους.

Την μετάθεση την δικαιούσαι αλλά μέσα στην Αθήνα χωρίς μεγάλο βύσμα δεν πρόκειται να έρθεις, με μικρό βύσμα λογικά θα καταλήξεις Αυλώνα, χωρίς βύσμα κάνε τον σταυρό σου, γιατί παίζει να σου σκάσει μετάθεση για καμία Θήβα κανά Λουτράκι κτλπ.
Άβαταρ μέλους
georg
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2014 11:35 pm
Τοποθεσία: εφ. λοχαγος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από georg »

Αν δε κανω λαθος τωρα οι ΔΕΑ υπηρετουν 14 μηνες! Ειστε καλα παιδια! Εγω υπηρετησα 28 μηνες! Εκανα 8 μηνες κομοτηνη! Και με μεγαλο βυσμα αλλαξα τη μεταθεση μου για ΓΕΑ επειδη ηταν μαυριλα για Δοκιμο! Και πηγα ΚΕΠΒ που ομως ειχε πολύ λιγες θεσεις για ΔΕΑ! Τελεια! Ουλαμαγος δυο υπηρεσίες το μηνα ΑΥΔΜ! Η καλυτερη μεταθεση!
ΕΦ ΛΟΧΑΓΟΣ ΠΒ
wrc

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από wrc »

Ειμαι δεα (δβ) και υπηρετω απο 17/4 στην πλατη εβρου, υπαρχει δυνατοτητα με βυσμα να παρω μεταθεση μιας και εχω συμπληρωσει 4 μηνο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

wrc έγραψε:Ειμαι δεα (δβ) και υπηρετω απο 17/4 στην πλατη εβρου, υπαρχει δυνατοτητα με βυσμα να παρω μεταθεση μιας και εχω συμπληρωσει 4 μηνο;


Με βύσμα όλα γίνονται αν και προσωπικά το θεωρώ πολύ δύσκολο λόγω της τελευταίας διαταγής του ΓΕΣ που ορίζει ότι οι ΔΕΑ θα απολύονται από την μονάδα εκστρατείας στην οποία υπηρετούν.

Δημήτρης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Εγώ είμαι ΔΕΑ και έχω περάσει σε μεταπτυχιακό σε πόλη της βορίου Ελλάδος και υπηρετώ για 2 μήνες αυτή την στιγμή σε νησί. Τι χρειάζεται για να κάνω τα χαρτιά μου για "μετάθεση κατ' εξαίρεση"; Από όσα έχω ρωτήσει στο 1ο γραφείο και από όσα έχω ρωτήσει στην στρατολογία, κανείς δεν ξέρει τίποτα. Μπορείτε να βοηθήσετε εσείς?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν δικαιούσαι κατ'εξαίρεση μετάθεση επειδή έχεις περάσει σε μεταπτυχιακό, άρα λογικό είναι να μην γνωρίζει κανείς τίποτα.
Δημήτρης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Δεν θέλω να χάσω το μεταπτυχιακό μου λόγω στρατού. Είναι το μέλλον μου. Ο στρατός τον Μάρτιο τελειώνει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να βρεις βύσμα ή αλλιώς να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και όταν τελειώσεις τις σπουδές σου να πας να ολοκληρώσεις την θητεία σου, αυτές οι 2 λύσεις υπάρχουν.

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Αναβολή κατά την διάρκεια της θητείας
Δημήτρης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Αν πάρω αναβολή, όταν επιστρέψω θα είμαι ΔΕΑ ή απλός φαντάρος?
spinal

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από spinal »

Ειμαι δοκιμος στον εβρο σειρα 329, δικαιουμαι μεταθεση (μονογονεικη οικογενεια) υπαρχει καποια πιθανοτητα να μην μου την εγκρινουν?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχουμε αναφέρει σε παλαιότερες αναρτήσεις ποιοι Δόκιμοι δικαιούνται μετάθεση, μην λέμε τα ίδια πράγματα.
Βαγγέλης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Καλησπέρα. Είμαι στη ΣΕΑΠ!10 Οκτωβρίου ονομαζομαι! Ο πατερας μου εχει αναπηρια λογω καρδιακου προβληματος και ειμαι και παιδι πολυτεκνης οικογενειας! Εχω πιθανοτητες για κατ' εξαιρεση μεταθεση στο τοπο κατοικιας μου (Αθηνα) ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για Αθήνα χωρίς βύσμα χλωμό, Αυλώνα σε κόβω.
Άβαταρ μέλους
PanosDeuce
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2014 10:00 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από PanosDeuce »

Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπω ΥΕΑ τεθωρακισμενα μολις τελειωσω την σχολη μπορω να παρω κατ'ευθειαν μεταθεση αθηνα με βισμα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες