ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

για κάποιον ΔΕΑ (ΠΖ) Από αθήνα Κι ορφανός από τον ένα γονέα (μητέρα) μπορεί να υπάρξει μετάθεση κοντά στην αττική ή αλλιώς ηράκλειο ρέθυμνο κλπ ;

για ΔΕΑ (ΕΔ) μόνο αυλώνα υπάρχει κι ζήτημα να πάει 1 δόκιμος σωστά ;

Για κεεδ μπορεί να πάρει μετάθεση κάποιος ;

επίσης από ειδικότητες θα μας δωθούν τυφεκιοφόρος, πολυβολητής, χειριστής όλμων κι χειριστής ΑΤ, στην μετάθεση πόσο ρόλο θετικό ή αρνητικό μπορεί να παίξουν αυτές οι ειδικότητες ;

ξέρει μήπως κανείς τι παίζει με τα μαθήματα κι τις μεταθέσεις στις σχολές των υεα ; Εδώ στη σεαπ άλλοι λένε παίζει ρόλο μόνο στους κύπριους άλλοι λένε παίζει κι σε εμάς άλλοι μόνο ο αρχηγός πάει εκεί που επιλέξει κλπ

Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Στη μετάθεση δε παίζει ρόλο η ειδικότητα.
Οι πρώτοι ΥΕΑ θεωρητικά πάνε εκεί που θα επιλέξουν. Αλλά μιλάμε για τους πρώτους 20. Αυτό ισχύει κατα κύριο λόγο για τους ΔΕΑ (ΠΖ) οι οποίοι θα δηλώσουν εάν προτιμούν Έβρο ή κάποιο νησί και με ποια σειρά.

Κανένας δε σου εγγυάται όμως ότι θα πας εκει που θα επιλέξεις. Για τον ΕΣ μιλάμε όπου κανένας δε μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα.

Για το ΚΕΕΔ που ρωτάς θυμάμαι ότι είχε αρκτετούς ΔΕΑ όταν ήμουν νεοσύλλεκτος στο κέντρο. Βέβαια τότε δεν ίσχυε το αμετάθετο το οποίο ξεκίνησε 2 ΕΣΣΟ μετά.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
vasilisvolos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 09, 2013 5:07 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από vasilisvolos »

Καλησπερα... Μπαινω 23/1 Α' ΕΣΣΟ ΠΒ και θελω να δηλώσω ΥΕΑ. Οταν τελειωσω την σχολη που θα παρω μεταθεση αναλογα με το οπλο. Δηλαδη που παιζει να με στειλουν για ΔΕΑ.

Άβαταρ μέλους
vasilisvolos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 09, 2013 5:07 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από vasilisvolos »

Greek_Army έγραψε:Έβρο ή νησί.

Οκ ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

ΔΕΑ κι κατ'εξαίρεση μετάθεση πάνε μαζί ;
Ρωτάω γιατί συνήθως αυτοί που δικαιούνται κατ'εξαίρεση μετάθεση κάνουν κι μειωμένη θητεία. Από την στιγμή που σαν δόκιμος απαλλάσεσαι από το δικαίωμα αυτό μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για κατ'εξαίρεση μετάθεση ; Κι αν ναι πότε κατά τη γνώμη σας είναι η καταλληλότερη στιγμή ; Κι περίπου ποιο μήνα κι μετά την παίρνεις γιατί ακούω για αμετάθετα κλπ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα χαρτιά θα τα φτιάξεις μετά το 4μηνο της σχολής, για να πάρεις κατ'εξαίρεση θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα μήνα σε μονάδα της παραμεθορίου.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

Άρα ορκίζομαι παίρνω κι την ειδικότητα που είναι άλλο 1 μήνα κι μετά πηγαίνω σε μονάδα παραμεθορίου για τουλάχιστον 1 μήνα Κι μετά έρχεται αν έρθει η μετάθεση. Τα χαρτιά να τα φτιάξω δηλαδή όταν τελειώσει το 4μηνο κι είμαστε στην εκπαίδευση ειδικότητας ;
wrc

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από wrc »

Αν καποιος ειναι δεα και εχει μεσον και εφοσον υπαρχει ειδικοτητα μπορει να παει αθηνα η πελλοπονησο (μη παραμεθοριες περιοχες);
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Dea_Lok »

wrc έγραψε:Αν καποιος ειναι δεα και εχει μεσον και εφοσον υπαρχει ειδικοτητα μπορει να παει αθηνα η πελλοπονησο (μη παραμεθοριες περιοχες) ;

Όλοι μέσον θα έχουν ή θα νομίζουν ότι έχουν. Δεν ανακάλυψες τον τροχό.
Θελω και μπορώ !
wrc

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από wrc »

Δε μιλαμε να νομιζει αν εχει... Λεμε για καποιον που σιγουρα εχει
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πολύ δύσκολα, εκτός και αν έχεις υπουργό η ιερέα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
man0s
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2014 3:40 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από man0s »

Καλησπέρα παιδια, ειμαι υεα τεχνικου της 2014 β' εσσο. Σε λιες εβδομαδες παω πατρα για την εκπαιδευση. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να να ερθω αμεσως μετα αθηνα, ή να γυρισω με κατ εξερεση; Μενω με την μητρια μου και την μητερα μου. Μονο η μητερα μου δουλεβει με εισοδειμα 3000 το χρονο. Υπαρχουν πιθανοτητες; Επισεις καποιος μου ειπε να παρω τηλεφωνο την διευθυνδη τεχνικου να τους πω την κατασταση. Θα ακουσει κανεις η τσαμπα θα παρω; Αν ναι εχει κανεις τον αριθμο; ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
mgoutsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 6:47 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από mgoutsos »

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι τώρα στη ΣΕΑΠ, ορκίζομαι τον Αύγουστο και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την μετάθεση μου. Έχω ανάπηρο πατέρα με ανίατη ασθένεια που υπάγεται στο άρθρο75 του Ν.3421/2005 και υποβολής κοινωνικών προβλημάτων της ΠαΔ 4-

4/2010/ΓΕΣ/ΔΟΘ, που σύμφωνα με αυτή δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση στον τόπο συμφερόντων μου (Αττική). Ρώτησα το αρμόδιο γραφείο και μου είπαν πως δεν είναι σίγουροι γιατί τα πράγματα για τους ΔΕΑ είναι μπερδεμένα διότι βρίσκονται σε μεταβατική κατάσταση αυτή την περίοδο. "Ανεπίσημα" μου είπαν ότι με τα κατάλληλα δικαιολογητικά και λίγο "σπρώξιμο" πάω άνετα Αθήνα. Ξέρει κανείς τίποτα;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες