ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tidol
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από tidol »

Γεια σας παιδιά,

Μου ήρθε το χαρτί κατάταξης για ΥΕΑ. Διαβάζοντας το site είδα ότι έχει 5 μήνες επιπλέον θητείας ενώ είχα ακούσει για 3 μήνες, τελικά ποιο είναι το ακριβές νούμερο;

Επίσης με βάση την εμπειρία σας, πιστεύετε πως είναι σίγουρο ως ΥΕΑ μετά από τον πρώτο χρόνο να είσαι πίσω στην έδρα σου (Αθήνα), όπως και οι υπόλοιποι φαντάροι μετά από το χρονικό διάστημα των 6 μηνών;

ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Μην σε απογοητεύσω, αλλά να κάνει λάθος το μηχανγραφικό λίγο δύσκολο το βλέπω. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια (μέχρι και πέρυσι επιβεβαιώμένα) η παραπάνω θητεία ήταν 5 μήνες. Αν άλλαξε κάτι στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι σήμερα δεν ξέρω, αλλά αν γράφει το χαρτί σου +5 μήνες μάλλον θα πρέπει να το πιστέψεις.

Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα επιστρέψεις. Τα πράγματα έχουν καλυτερέψει πλέον (επί Τσοχατζόπουλου το πάνω χέρι είχαν οι Θεσ/νικής), αλλά που να τους βάλουμε όλους τους φαντάρους και τους Δόκιμους στην Αθήνα;

Πάντως αν δεν θέλεις να πας ΥΕΑ δεν πας. Σε εθελοντική βάση γίνεται η επιλογή. Ως προς τις μεταθέσεις, τίποτα δεν είναι πιο σίγουρο από το βίσμα.

σεεκερ

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από σεεκερ »

Παιδια να ρωτησω κατι; Σαν ΔΕΑ ειναι 100% σιγουρο οτι θα πας παραμεθοριο το πρωτο 6μηνο; Δεν αλλαζει ουτε με βυσμα;

Επισης, παραμεθοριος ποιες περιοχες θεωρουνται;
Anonymous

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δηλαδη μετα τον 4ο μηνα;
Οταν εισαι στην σχολη στη λαμια μενεις εξω;
Επισης τι σημαινει ΟΒΑ, ηταν η απαντηση αν μπορεις να δουλευεις μετα την υπηρεσια σου (το απογευμα);
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω ότι ο χρόνος εκπαίδευσης έχει πλέον συρρικνωθεί σε λιγότερους μήνες.

Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης μένεις μέσα στο στρατόπεδο, όπως όλοι οι στρατεύσιμοι.

Οι ΟΒΑ δεν έχουν καμία σχέση. Υπάρχει σχετική συζήτηση στο forum και άρθρο για τους Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nekrothaftis »

yandr έγραψε:Νομίζω ότι ο χρόνος εκπαίδευσης έχει πλέον συρρικνωθεί σε λιγότερους μήνες.

Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης μένεις μέσα στο στρατόπεδο, όπως όλοι οι στρατεύσιμοι.

Οι ΟΒΑ δεν έχουν καμία σχέση. Υπάρχει σχετική συζήτηση στο forum και άρθρο για τους Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης

απο όσο ξέρω απο τους δόκιμους που έχω έκοψάν 2 μηνες απο την 2η μετάθεση που δικαιουνται... δηλα΄δη μετά τους 7,5 μήνες παραμέθόριο δν θά κάνουν 5 άλλα 3 μήνες ακόμα... η εκπαίδευση παραμένη ίδια
Anonymous

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνωμη που σας παιδευω αλλα μπερδευτικα λιγο.
Οταν μπω τον νοεμβριο, θα παω τους πρωτους 4 μηνες στην λαμια για εκπαιδευση και μετα θα κανω 7,5 μηνες παραμεθοριο; και μετα;
Επισης οταν τελειωσω την εκπαδευση και παω σε μια μοναδα τα απογευματα μπορω να δουλευω;
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nekrothaftis »

νικολακης έγραψε:Συγνωμη που σας παιδευω αλλα μπερδευτικα λιγο.
Οταν μπω τον νοεμβριο, θα παω τους πρωτους 4 μηνες στην λαμια για εκπαιδευση και μετα θα κανω 7,5 μηνες παραμεθοριο; και μετα;
Επισης οταν τελειωσω την εκπαδευση και παω σε μια μοναδα τα απογευματα μπορω να δουλευω;

ναι 7,5 σε μόναδα εκστρατεις κατα πάσα πιθανότητα.. εκτος αν σε σείλουν σε μοινάδα εσωτερίκου η μονάδα προκαλύψεως.. σπάνιο εώς αδύνατο...
μετά σε στέλνουν λογικα (στο στρατο δν υπάρχει λογικη μην το ξεχνάμε)
σε στλενουν σε κάποια μονάδα κοντα στον τόπο διαμονής σου...
απαγορέυαται στα στέλεχη των ενόπλων δυνάμεων να έχουν και 2η δουλεία... και εφοσον οι δόκιμοι θεωρούνται στελέχη τους πίανει και αυτους... βέβεα μπόρείς να δουλέψεις όπου θες αρκεί να μην σε βρούν

volkano έγραψε:αν καποιος τελειωνει την θητεια του και ειναι δοκιμος μπορει να μεινει στον στρατο σαν μονιμος και με τον βαθμο που ειχε πχ σαν ανθυπολοχαγος;

1ον) μπορει να μεινει;
2ον) αν μπορει να μεινει περνει αλλον βαθμο;

γιατι εχω ακουσει οτι δεν μονιμοποιουν κανεναν απο τους δοκιμους παρα μονο αν απολυθουν και μετα να κανουν αιτηση οταν γινετε προκυριξη για ΕΠ. ΟΠ.

όπως το πες... εποπ...
δν πέρνει καν βαθμό... ίσα ίσα ξεκινάει απο το βαθμό του εποπο στρατιωτη... μια ερωτηση όμως.. οι εφεδροι στα χρονια δν πέρνουν εικονικα προαγωγή; δλδ αμ είναι έφεδρος λόχαγοπς ξέρω γω αλλα και εποπ δεκανές τοτε τι γίνετε; έχει 2 βαθμους; ποιος ισχύει; Εικόνα
Εικόνα
Anonymous

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια να ρωτησω κατι; Πες πως με το καλο γινω δεα. Μετα την εκπαιδευση μπορω να δηλωσω που να κανω την παραμεθωριο θητεια μου; Το λεω γιατι εχω συγγενικο προσωπο σε παραμεθωριο περιοχη και θα ηθελα να παω εκει! Μηπως ξερετε αν αυτο μπορεσει να αποτελεσει κριτηριο;

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gioalex »

Δηλώνεις που θες να πας. Τώρα το αν θα πας εξαρτάται από:1) το βύσμα που θα βάλεις και 2) την σειρά αποφοίτησης με βάση τις εξετάσεις που δίνετε. Τώρα το συγγενικό πρόσωπο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για να πας εκεί. Πάντως, αν έχεις βύσμα, βάλτο...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

gioalex έγραψε:Δηλώνεις που θες να πας. Τώρα το αν θα πας εξαρτάται από:1) το βύσμα που θα βάλεις και 2) την σειρά αποφοίτησης με βάση τις εξετάσεις που δίνετε. Τώρα το συγγενικό πρόσωπο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για να πας εκεί. Πάντως, αν έχεις βύσμα, βάλτο...

Επειδή βγήκα 5ος σε σύνολο 75, θέλω απλά να καταθέσω ότι μόνο το βύσμα παίζει στις μεταθέσεις.
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gioalex »

Και εγώ που βγήκα 5ος στους 350 πήγα στην πρώτη μου επιλογή, χωρίς βύσμα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Εάν υπήρχε βύσμα που να ενδιαφερόταν για τη θέση σου θα πήγαινες αλλού.
elmario
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 1:58 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από elmario »

Παιδια αν περάσω μετα τη σχολη παραμεθωριο Κυπρο καθε ποτε θα μπορω να ερχομαι σπιτι μου ξερει κανεις; Κ θα εχω δωρεαν εισιτ.
epimaxos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 12:33 am
Επάγγελμα: Αρχαιολόγος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από epimaxos »

Γεια σας παιδιά. Απ' ό, τι ξέρω, δε μπορείς να πας Κύπρο σα παραμεθόριο και να είσαι ΔΕΑ. Πας ως απλός στρατιώτης στην ΕΛΔΥΚ. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες