Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Απάντηση

Καλυτερη Μοναδα Ε.Δ

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Οκτ 22, 2014 4:58 pm

Delta Force
5
3%
Spetsnaz
34
19%
U.S Navy Seals
9
5%
S.A.S
43
24%
ΜARSOC
1
1%
Ε.Τ.Α
12
7%
Μ.Υ.Κ
57
32%
Λεγεωνα των Ξενων
11
6%
Shayetet 13
3
2%
French Naval Commandos
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 176

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2011 6:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Gx »

Guest έγραψε:Η Μ. Υ. Κ είναι η καλύτερη μονάδα στην Ελλάδα και η μόνη που μπορεί να αναλάβει ειδικές επιχειρήσεις και όσο για τους spetznaz επειδή είναι σκληροί δεν σημαίνει κάτι, σε σχέση με τις δυτικές ειδικές δυνάμεις είναι πολύ κατώτερη.

Δεν νομιζω φίλε μου εκτος απο θεμα σκληραγωσης που είναι οι καλυτεροι. Μας εχουν αποδείξει οτι ειναι και απο τους καλυτερους αν οχι η καλυτεροι και στη μάχη (ψυχρός πόλεμος, Τσετσενια). Οσο για την Δ. Υ. Κ (πρώην Μ. Υ. Κ.) δεν ειναι η μόνη αλλα ειναι το Ε. Τ. Α και η Ζ'ΜΑΚ που αναλαμβάνουν και αυτες ειδικές επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Gx έγραψε:
Guest έγραψε:Η Μ. Υ. Κ είναι η καλύτερη μονάδα στην Ελλάδα και η μόνη που μπορεί να αναλάβει ειδικές επιχειρήσεις και όσο για τους spetznaz επειδή είναι σκληροί δεν σημαίνει κάτι, σε σχέση με τις δυτικές ειδικές δυνάμεις είναι πολύ κατώτερη.

Δεν νομιζω φίλε μου εκτος απο θεμα σκληραγωσης που είναι οι καλυτεροι. Μας εχουν αποδείξει οτι ειναι και απο τους καλυτερους αν οχι η καλυτεροι και στη μάχη (ψυχρός πόλεμος, Τσετσενια). Οσο για την Δ. Υ. Κ (πρώην Μ. Υ. Κ.) δεν ειναι η μόνη αλλα ειναι το Ε. Τ. Α και η Ζ'ΜΑΚ που αναλαμβάνουν και αυτες ειδικές επιχειρήσεις.


Ειδικές Επιχειρήσεις αναλαμβάνουν οι κάτωθι:

Στρατός

1. Ε. Τ. Α.

2. Ζ' ΜΑΚ

Ναυτικό

1. Ο. Υ. Κ

Αεροπορία

1.31 ΜΕΕΔ


speedster 1323

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από speedster 1323 »

ΕΛΛΑΣ έγραψε:
speedster 1323 έγραψε:1) spetnaz κ τελος. Δολοφονοι κ σκληροτραχηλοι οσο δεν παιρνει...

TΗν Μ. Υ. Κ βγαλτε την ρε παιδια, δεν κολλαει πουθενα... Κ δεν το λεω υποτιμιτικα αλλα να ειμαστε σοβαροι.
Ρε φιλε γιατι αποξιωνεις ατομα οπως τα ατομα της ΜΥΚ γιατι να τους βγαλουν που λες αμα εισαι μαγακας τραβα και παιρνα το σχολειο εαν μπορεις και οπως ειπα μην τους μειωνες ειναι παρα πολυ καλη. Οι πολες ταινιες κανουνε κακο λες κια εχεις υπηρετηση σπετσναζ και ουκ και συγκρηνης
Φιλε μου δεν το λεω υποτιμιτικα ουτε σαν εκπαιδευση, απλα δεν μπορει να συμετασχει γιατι δεν εχει πρακτικο σκελος για να κρινουμε την αποτελεσματικοτητα υπο πραγματικες συνθηκες... Κ αν εχεις καποια εμπειρια απο ειδικες δυναμεις ελληνικες πες μας να κρινουμε τον τροπο σκεψης σου. Γιατι εγω εχω καποια δειγματα για να λεω κ κατι.Εικόνα
Gx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2011 6:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Gx »

ΛΟΚ soldier έγραψε:
Gx έγραψε:
Guest έγραψε:Η Μ. Υ. Κ είναι η καλύτερη μονάδα στην Ελλάδα και η μόνη που μπορεί να αναλάβει ειδικές επιχειρήσεις και όσο για τους spetznaz επειδή είναι σκληροί δεν σημαίνει κάτι, σε σχέση με τις δυτικές ειδικές δυνάμεις είναι πολύ κατώτερη.

Δεν νομιζω φίλε μου εκτος απο θεμα σκληραγωσης που είναι οι καλυτεροι. Μας εχουν αποδείξει οτι ειναι και απο τους καλυτερους αν οχι η καλυτεροι και στη μάχη (ψυχρός πόλεμος, Τσετσενια). Οσο για την Δ. Υ. Κ (πρώην Μ. Υ. Κ.) δεν ειναι η μόνη αλλα ειναι το Ε. Τ. Α και η Ζ'ΜΑΚ που αναλαμβάνουν και αυτες ειδικές επιχειρήσεις.


Ειδικές Επιχειρήσεις αναλαμβάνουν οι κάτωθι:

Στρατός

1. Ε. Τ. Α.

2. Ζ' ΜΑΚ

Ναυτικό

1. Ο. Υ. Κ

;Αεροπορία

;1.31 ΜΕΕΔ



Ξεχάστηκα
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Spetsnaz

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Guest

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Guest »

Οι καλύτεροι και με διαφορά είναι οι S.A.S και ακολουθούν spetznaz και μετά οι Ισραηλινοί
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Titis »

Παιδιά διαβάστε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για της 7 καλύτερες ειδικές δυνάμεις στον κόσμο. http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_9383.html
Ellinas

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Ellinas »

Οι SEALS είναι οι καλύτεροι στον κόσμο παντού έχουν επιτυχίες, όλοι οι άλλοι έρχονται μετά. Αν και για τους SAS κρατάω κάποιες επιφυλάξεις από αυτά που πάθαν στη Λιβύη που τους πιάσαν αιχμαλώτους και όλοι αναρωτήθηκαν πως έγινε αυτό το πράγμα.

speedster 1323

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από speedster 1323 »

Ellinas έγραψε:Οι SEALS είναι οι καλύτεροι στον κόσμο παντού έχουν επιτυχίες, όλοι οι άλλοι έρχονται μετά. Αν και για τους SAS κρατάω κάποιες επιφυλάξεις από αυτά που πάθαν στη Λιβύη που τους πιάσαν αιχμαλώτους και όλοι αναρωτήθηκαν πως έγινε αυτό το πράγμα.

Ναι η πρωτη φορα ητανε... Χαχαχα τεσπα ολοι καλοι ειναι μεχρι να τους κανουν τσακωτους... Δεν αλλαζει κατι στις αποστολες, η πληροφορηση κανει την διαφορα, δεν θεοποιω κανεναν τα σουπερ κομαντηλικια ειναι για τα εργα... Απλα μου βγαινει ενας σεβασμος για τους ρωσσους λογω σκληρης εκπαιδευσης... Εικόνα
Ellinas

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Ellinas »

Όλοι έχουν σκληρή εκπαίδευση για αυτό υπάρχουν και μεγάλα ποσοστά αποτυχίας
SFC
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 2:07 am
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από SFC »

Γεια σε ολους.
Επειδη παρα πολλα που γραφονται σε αυτο το τοπικ ειναι εντελως μα εντελως λαθος λογω αγνοιας, θα ηθελα να βοηθησω τα παιδια που διαβαζουν να καταλαβουν λιγα πραγματα.

Οι Ρωσοι Spetsnaz ΔΕΝ ειναι μοναδα ειδικων δυναμεων.Spetsnaz ειναι μια λεξη η οποια περιεχει το συνολο των ειδικων δυναμεων του Ρωσικου στρατου. Ειναι οπως λεμε "ειδικες δυναμεις" με την ευρυτερη εννοια του ορου. Δεν χρειαζεται να αναφερουμε ολες τις μοναδες των Ρωσικων ειδικων δυναμεων, φτανει η κορυφαια η οποια ειναι η (αντιτρομοκρατικη) Ομαδα Αλφα.

Οι Navy Seals δεν εχουν θεση σε αυτη τη λιστα, αφου δεν ειναι ουτε καν η καλυτερη μοναδα του Αμερικανικου ναυτικου, η οποια ειναι η πρωην Seal Team 6 και νυν DEVGRU.
Μαζι με την Delta Force ειναι η πρωτη γραμμη κρουσης των Tier 1 ειδικων δυναμεων της Αμερικης.(Tier 1 ειναι καθαρα Black Ops και περιλαμβανει απο μια μοναδα καθε σωματος, συν μια της CIA). Κατα τη γνωμη μου η Delta ειναι κορυφαια λογω του οτι εχει την πολυτελεια να διαλεγει απο πολυ περισσοτερο κοσμο (Στρατος Ναυτικο).

Οι Βρετανοι SAS κορυφαιοι και αυτοι, οσο και πασιγνωστοι. Δεν χρειαζονται αλλα λογια.

H Λεγεωνα των Ξενων με εξαιρεση καποια τμηματα της, δεν ειναι καν ειδικες δυναμεις. Καλυτερη μοναδα των Γαλλων και αριστα εκπαιδευμενη ειναι το GIGN.

Μοναδες της χωρας μας δεν εχουν θεση στη λιστα μια που υστερουν και σε οπλισμο, και σε εκπαιδευση, αλλα κυριως σε εμπειρια μαχης σε σχεση με τους υπολοιπους. Με ολο το σεβασμο αυτο.

MARSOC και French Naval Commandos, ουτε αυτοι δεν εχουν θεση εκει.

Καλυτερη μοναδα της Γερμανιας και ιδιαιτερα αξιομαχη, ειναι οι ΚSK η οποια θα μπορουσε να ειναι στη λιστα.
Υπαρχουν αριστες μοναδες και απο αλλες χωρες οπως οι Αυστραλοι SAS, το Μεξικανικο High Gafe, οι Ισραηλινοι Sayeret Matkal, οι Βραζιλιανοι Projecto Talon και τοσοι αλλοι.

Προσωπικα θεωρω σαν κορυφαιες μοναδες Delta Force - SAS- και ΑΛΦΑ αν και κανεις δεν μπορει να συγκρινει και να πει με σιγουρια τιποτα.

Ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
Russianbear
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 10:42 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Russianbear »

Φιλαρακι ενα πραγμα εχω να πω! Και δεν το λεω επειδη ειμαι Ρωσσος! Αλλα σαν τον στρατο της Ρωσσιας δεν εχει φιλαρακι μου!1ον Γιατι η εκπαιδευση τους σε χωρες του Ν. Α. Τ. Ο θεωρειται ψυχρη και δεν πιστευαν οτι πολλοι απο τους στρατιωτες τους θα αντεχαν! Και 2ον Τι μου συγκρινεται την Αμερικη ρε φιλαρακι να πουμε 1ον. Ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος μας γιατι εξαιτιας τους τρωμε αυτα τα σκατα που τρωμε! Και 2ον δεν εχει νικησει ουτε εναν πολεμο τον 2ο παγκοσμιο οι Ρωσσοι τον νικησαν Στο βιετναμ Εχασαν, στο αφγανισταν εχασαν! Αστο ειναι παντου χαμενοι! Για τους SAS δεν ξερω εχω ακουσει καλα λογια :) ... Δεν μπορω να πω αλλα πραγματικα φιλε μου κανενας απο τις παρακατω ειδικες δυναμεις που βαλατε θα μπορουσε να κανει και δεν μπορουν να κανουν αυτα που κανουν οι Ρωσσοι Spetsnaz Ειναι τελειος διαφορετικης κλασσης οι Στρατιωτες ! Και αμα αμφισβητειτε βαζω δυο βιντεακια φιλαρακι τα οποια μιλανε μονα τους! ... Ειδικες δυναμεις της Ρωσσιας (Εκπαιδευση )

navy seals (Εκπαιδευση )

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΙ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ; ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΓΗ; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... Αστο ο στρατος της Αμερικης Αθλιος τελειος ;) Για την αγγλια δεν μπορω να πω μπορει να ειναι πολυ καλοι αλλα και παλι φιλαρακι οσο οι Ρωσσοι δεν παιζει ;)
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Τι ψάχνεις να βρεις τώρα, όλοι καλοί είναι για εκεί που χρειάζονται και για να υπάρχουν ακόμα πάει να πει ότι αυτό που πρέπει να κάνουν το κάνουν σωστά.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον κόσμο

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

ellinaras έγραψε:Πιστέω πως οι καλύτεροι είναι οι SAS, ΕΤΑ και Spetsnaz.


Μαζι σου φιλε μου και εγω την ιδια ακριβως αποψη εχω. Επισης για καποιον περιεργο λογο δεν νομιζεται οτι εχει πεσει αρκετη διαφημιση προς την ΔΥΚ; Δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι αλλα εχει ποσοι τοσοι πολλοι διαφημιση που καπου πρεπει να σταματησει (καπως ακυρο το τελευταιο με το θεμα αλλα οκ)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες