Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ασαρκος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 2:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Ασαρκος »

Καλησπερα, θελω να με βοηθήσετε σε κατι αν μπορειτε. Εχω παρει αναβολη ειδη 1 φορα το 2018 απο το στρατο για 1 χρονο λογω κιλων επειδη ειμαι 1.70 στα 155 κιλα. Και το μαιο του 2019 ξαναπηρα αναβολη για 1 χρονο παλι λογω κιλων. Τωρα οταν τελειωσει η αναβολη ειναι η τρίτη φορα που θα παρουσιαστω και ειμαι στα ιδια κιλα. Δεν μπορω να υπηρετήσω λογω κιλων οπως καταλαβαινεται, τωρα για να παρω το ι5 μιας και θα παρουσιαστω 3η φορα, λετε να παω σε καποιον Ψυχολογο και να κανουμε καποια ραντεβου ετσι ωστε να μου δωσει καποιο χαρτι οτι εχω παθει καποιου ειδους αγοραφοβια και καταθλιψης λογω κιλων για να εχω σιγουρο το ι5 η δεν χρειαζεται; Ευχαριστω εκ των προτέρων
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Ασαρκος έγραψε:Καλησπερα, θελω να με βοηθήσετε σε κατι αν μπορειτε. Εχω παρει αναβολη ειδη 1 φορα το 2018 απο το στρατο για 1 χρονο λογω κιλων επειδη ειμαι 1.70 στα 155 κιλα. Και το μαιο του 2019 ξαναπηρα αναβολη για 1 χρονο παλι λογω κιλων. Τωρα οταν τελειωσει η αναβολη ειναι η τρίτη φορα που θα παρουσιαστω και ειμαι στα ιδια κιλα. Δεν μπορω να υπηρετήσω λογω κιλων οπως καταλαβαινεται, τωρα για να παρω το ι5 μιας και θα παρουσιαστω 3η φορα, λετε να παω σε καποιον Ψυχολογο και να κανουμε καποια ραντεβου ετσι ωστε να μου δωσει καποιο χαρτι οτι εχω παθει καποιου ειδους αγοραφοβια και καταθλιψης λογω κιλων για να εχω σιγουρο το ι5 η δεν χρειαζεται; Ευχαριστω εκ των προτέρων


Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι αν μπορείς καλού κακού επειδή καμιά φορά ποτέ δεν ξέρεις, πήγαινε και σε κάποιον ψυχίατρο (όχι ψυχολόγο) επειδή εκείνος μπορεί και βγάζει ιατρική γνωμάτευση... Και να βγάλεις το χαρτί που λες...

Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά, υπηρετούσα πέρσι ΕΛΔΥΚ και ξαφνικά με έπιασαν κάποιες κρίσεις, γενικά διάφορα ψυχολογικά λόγω εξωτερικών παραγόντων και έκανα διακοπή θητείας, μου έδωσαν ετήσια αναβολή λόγω διαταραχής προσαρμογής, λήγει καλοκαίρι Ιούλιο, αν μπω με τα στοιχεία μου στην ιστοσελίδα στρατολογίας, θα μου βγάλει τα στοιχεία της αναβολής μου ή όχι; Επίσης σχετικά με το φρουραρχείο, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχω συνοδό ή δεν είναι απαραίτητο; για αναβολή μέσω στρατοπέδου το ξέρω ότι χρειάζεται συνοδό, εγώ θα το κάνω μέσω Φρουραρχείου ως Αθηναίος πολίτης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, υπηρετούσα πέρσι ΕΛΔΥΚ και ξαφνικά με έπιασαν κάποιες κρίσεις, γενικά διάφορα ψυχολογικά λόγω εξωτερικών παραγόντων και έκανα διακοπή θητείας, μου έδωσαν ετήσια αναβολή λόγω διαταραχής προσαρμογής, λήγει καλοκαίρι Ιούλιο, αν μπω με τα στοιχεία μου στην ιστοσελίδα στρατολογίας, θα μου βγάλει τα στοιχεία της αναβολής μου ή όχι;Επίσης σχετικά με το φρουραρχείο, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχω συνοδό ή δεν είναι απαραίτητο; Για αναβολή μέσω στρατοπέδου το ξέρω ότι χρειάζεται συνοδό, εγώ θα το κάνω μέσω Φρουραρχείου ως Αθηναίος πολίτης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Στην σελίδα της στρατολογιας μερικες φορες δεν την ανανεώνουν συνέχεια, καλου κακου μπαινε καθε μερα να δεις τι γινεται... Και θα σου βγαλει οτι εχεις αναβολη μεχρι ταδε αν δειξει κατι... Στο φρουραρχειο δεν χρειαζεται οπωσδηποτε συνοδός, μπορεις να πας και μονος σου αλλα κοιταξε να ειναι οσο το δυνατον πιο νωρις να τελειωνεις οσο γινεται πιο γρηγορα... Αν θες να παρεις κ αλλη αναβολη, να εχεις μαζι σου καποιο χαρτι καποια γνωματευση απο ψυχιατρο (επειδη οπως ειπες σου παρουσιαστηκαν διαφορα ψυχολογικα θεματα) ταυτοτητα και το σημειωμα καταταξης οταν θα σου ερθει. Αμα ληγει Ιουλιο, μπαινεις με την επομενη ΕΣΣΟ δηλαδη Σεπτεμβριο θα σου ερθει σημειωμα καταταξης. Μεχρι 5 μερες εργασιμες (ακομα και την ημερομηνια καταταξης) μπορεις να πας Φρουραρχειο να ξεκινησεις διαδικασια για αναβολη.

Christos anipotaktos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Christos anipotaktos »

Καλησπέρα σε όλους στης 3/2/2020

Πέρασα την επιτροπή απαλλαγών στο 401

Και σήμερα πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ και είχε βγει η απάντηση μου έδωσαν την απαλλαγή, όσοι έχετε περασει την επιτροπή κάντε ένα τηλέφωνο μετά από 10 μέρες να ρωτήσετε εάν έχει βγει η απάντηση μην περιμένετε το χαρτί ένα μήνα και είστε στο ανχος! Καλή επιτυχία σε όλους!

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

Αν βάλεις τα στοιχεία σου εδώ: https://www.stratologia.gr/el/anavoli σου βγάζει την απαλλαγή;
louk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από louk »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω πάρει διετή αναβολή λόγω παχυσαρκίας τον Μάρτιο του 2018 με βάρος 150kg και ύψος 1,71 (ΔΜΣ=51) . Φέτος τον Μάϊο παρουσιάζομαι και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει περάσει πρόσφατα τη φάση της απαλλαγής λόγω παχυσαρκιας με τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου ή ξέρει κάποια αντίστοιχη περίπτωση και μπορεί να δώσει κάποιες λεπτομέριες για τη διαδιακασία για την συγκεκριμένη περίπτωση. Σας ευχαριστώ

Christos anipotaktos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Christos anipotaktos »

Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου , εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

Christos anipotaktos έγραψε:Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου, εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,


Σ' ευχαριστώ μπήκα και είδα το χαρτί στις αιτήσεις (για οποιον ενδιαφέρεται: https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy χρειάζεται αυθεντικοποίηση με TAXISnet) ! Τέλος και για μένα η αγωνία.

Αλλά να ρωτήσω κάτι, το χαρτί γράφει:

Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)


Το συζητήσαμε και λίγο πιο πάνω για το ψάρωμα αλλά τώρα το γράφει και το χαρτί. Ανησυχώ λίγο, μήπως είχε δίκιο αυτός που μου τα έλεγε για το θα σε ξανακαλέσουμε σε 2 χρόνια τελικά;

Menegos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Menegos »

Γεια σας. Περιμενω το χαρτι για το Μαρτιο και πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο στην πατρα για να ζητησω πληροφορειες σχετικα για αναβολη για ψυχολογικους λογους μεσο φρουραρχειου. Αυτος που απαντησε στο τηλεφωνο μου ειπε οτι πρεπει να παρουσιαστω κανονικα, κατι το οποιο θελω να αποφυγω. Τι πρεπει να κανω ή τι πρεπει να τους πω για να παρω την αναβολη απο το φρουραρχειο. (Εχω χαρτι απο ψυχιατρο δημοσιου νοσοκομειου).
Christos anipotaktos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Christos anipotaktos »

Καλησπερα φίλε θα πας 5 μέρες πριν στο φρουραρχείο μετο χαρτί τις κατάταξης και ζήτησης αναβολή και αυτή θα σου δωσουν παραπεμτικο για να περάσεις επιτροπή σε στρατιωτικό νοσοκομείο,
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Jay27 »

mboxre έγραψε:
Christos anipotaktos έγραψε:Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου, εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,


Σ' ευχαριστώ μπήκα και είδα το χαρτί στις αιτήσεις (για οποιον ενδιαφέρεται: https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy χρειάζεται αυθεντικοποίηση με TAXISnet) ! Τέλος και για μένα η αγωνία.

Αλλά να ρωτήσω κάτι, το χαρτί γράφει:

Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)


Το συζητήσαμε και λίγο πιο πάνω για το ψάρωμα αλλά τώρα το γράφει και το χαρτί. Ανησυχώ λίγο, μήπως είχε δίκιο αυτός που μου τα έλεγε για το θα σε ξανακαλέσουμε σε 2 χρόνια τελικά;



Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης εκδίδεται ηλεκτρονικά ή σου έρχεται ταχυδρομικά φίλε; Πως το παρέλαβες εσύ;

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

mboxre έγραψε:Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης εκδίδεται ηλεκτρονικά ή σου έρχεται ταχυδρομικά φίλε; Πως το παρέλαβες εσύ;



Θα χρειαστεί αυθεντικοποίηση μέσω TAXISnet: https://www.stratologia.gr/el/taxis_login_redirect

Αφού το κάνεις αυτό, πας https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy και συμπληρώνεις τη φόρμα.

Έπειτα, εδώ https://www.stratologia.gr/el/aitiseis θα δεις εκκρεμείς και ολοκληρωμένες αιτήσεις. Στις ολοκληρωμένες κατεβάζεις απ' ευθείας το έγγραφο (αυτό έκανα σήμερα το πρωί).

Αν το κάνεις και δεις κάτι σχετικό με αυτό που ρώτησα, μπορείς να το σχολιάσεις; Ευχαριστώ.

louk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από louk »


Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω πάρει διετή αναβολή λόγω παχυσαρκίας τον Μάρτιο του 2018 με βάρος 150kg και ύψος 1,71 (ΔΜΣ=51) . Φέτος τον Μάϊο παρουσιάζομαι και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει περάσει πρόσφατα τη φάση της απαλλαγής λόγω παχυσαρκιας με τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου ή ξέρει κάποια αντίστοιχη περίπτωση και μπορεί να δώσει κάποιες λεπτομέριες για τη διαδιακασία για την συγκεκριμένη περίπτωση. Σας ευχαριστώ

Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σας, κάποιος άλλος που πήρε πρόσφατα απαλλαγή, το χαρτί του γράφει ότι του mboxre; [Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)]Εφαρμόστηκε ο νόμος της Κύπρου και εδώ και δεν το γνωρίζουμε;

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης