Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giwtas155
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 25, 2020 9:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από giwtas155 »

Δηλαδή η στρατολογία δεν μπορεί να στο δώσει πριν από την Αστυνομία;
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

Έχω ήδη απαντήσει σε αυτό. Ξαναδιάβασε την προηγούμενη απάντησή μου.
giwtas155
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 25, 2020 9:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από giwtas155 »

Οκ, το χαρτι δεν έχει τοση σημασια πότε θαρθει. Η στρατολογία είναι το θέμα αν ειναι σε θέση να σου πει πότε παρουσιάζεσαι, πριν σταλεί το χαρτί. Αυτό με αφορά άλλωστε. Αν πει η στρατολογία από αρχές φλεβάρη ότι πχ πρέπει να παρουσιαστώ στις 8, θα ξέρω πως πρέπει να είμαι στην Ελλάδα λίγο πιο πριν. Το αν το χαρτί το δώσει η αστυνομία μια πριν ή 5 μέρες πριν, δεν κάνει καμία διαφορά.
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

giwtas155 έγραψε:Οκ, το χαρτι δεν έχει τοση σημασια πότε θαρθει. Η στρατολογία είναι το θέμα αν ειναι σε θέση να σου πει πότε παρουσιάζεσαι, πριν σταλεί το χαρτί. Αυτό με αφορά άλλωστε. Αν πει η στρατολογία από αρχές φλεβάρη ότι πχ πρέπει να παρουσιαστώ στις 8, θα ξέρω πως πρέπει να είμαι στην Ελλάδα λίγο πιο πριν. Το αν το χαρτί το δώσει η αστυνομία μια πριν ή 5 μέρες πριν, δεν κάνει καμία διαφορά.


Σωστά, και υπάρχει και το https://www.stratologia.gr/el/katataksi το οποίο μπορεί να στο πει νωρίτερα.

Chk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Chk »

Καλησπερα παιδια, μου εχει ερθει μυνημα οτι πρεπει μεχρι 31 ιανουαριου να προσκομισω πιστοποιητικο σπουδων στην υπηρεσια τους, ειχα παρει αναβολη στα 18 και ειχα μπει σε ιδιωτικο ΙΕΚ, το θεμα ειναι πως για να παρω πτυχιο, θα πρεπει να εχω κανει την πρακτικη, εγω πρακτικη δεν εχω κανει, εχω μονο το χαρτι απο το ιεκ οτι εχω παρακολουθησει τα μαθηματα, παω με αυτο το χαρτι; Μπορω να παω στα ΚΕΠ της περιοχης μου η πρεπει να παω στο Ρουφ; Μπενω με την ΕΣΣΟ του Μαρτη, ειμαι 24, μενω με την μητερα μου και τον αδερφο μου που ειναι 6 ετων, ειμαι ανεργος και ειμαι στο ταμειο ανεργιας, εχω κλεισει για σεζον το καλοκαιρι, οικονομικα ζοριζομαστε αρκετα και δεν μπορω με τιποτα να παω ΤΩΡΑ στον στρατο, τι μπορω να κανω για να παρω αναβολη εστω για ενα χρονο ακομα μεχρι να φτιαξουν λιγο τα πραγματα; Ευχαριστω.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Chk έγραψε:Καλησπερα παιδια, μου εχει ερθει μυνημα οτι πρεπει μεχρι 31 ιανουαριου να προσκομισω πιστοποιητικο σπουδων στην υπηρεσια τους, ειχα παρει αναβολη στα 18 και ειχα μπει σε ιδιωτικο ΙΕΚ, το θεμα ειναι πως για να παρω πτυχιο, θα πρεπει να εχω κανει την πρακτικη, εγω πρακτικη δεν εχω κανει, εχω μονο το χαρτι απο το ιεκ οτι εχω παρακολουθησει τα μαθηματα, παω με αυτο το χαρτι; Μπορω να παω στα ΚΕΠ της περιοχης μου η πρεπει να παω στο Ρουφ; Μπενω με την ΕΣΣΟ του Μαρτη, ειμαι 24, μενω με την μητερα μου και τον αδερφο μου που ειναι 6 ετων, ειμαι ανεργος και ειμαι στο ταμειο ανεργιας, εχω κλεισει για σεζον το καλοκαιρι, οικονομικα ζοριζομαστε αρκετα και δεν μπορω με τιποτα να παω ΤΩΡΑ στον στρατο, τι μπορω να κανω για να παρω αναβολη εστω για ενα χρονο ακομα μεχρι να φτιαξουν λιγο τα πραγματα; Ευχαριστω.


Έχεις ΒΕΚ (Βεβαιωση Επαγγελματικης Καταρτισης) ; Αν το εχεις πας με αυτο στρατολογια και θα το δεχτουν. Αν θες αναβολη πρεπει να κανεις διαδικασια ειτε μεσω φρουραρχειου ειτε να παρουσιαστεις στο στρατοπεδο την μερα που θα σου ερθει το χαρτι και να την παρεις απο εκει. Αν θες απο φρουραρχειο πηγαινε σε εναν ιδιωτη ψυχιατρο εξηγησε του την κατασταση, και να σου δωσει γνωματευση, το πολυ πολυ να δωσεις κανα 50αρι... Οταν σου ερθει το χαρτι για καταταξη πας 5 εργασιμες μερες πριν την ημερομηνια που λεει το χαρτι στο φρουραρχειο μαζι με ταυτοτητα και την γνωματευση του γιατρου (καλου κακου βγαλτην φωτοτυπια να την εχεις και εσυ) και κανεις διαδικασια για αναβολη, θα σου εξηγησουν και εκει οταν θα πας...

Chk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Chk »

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχας, δυο ερωτησεις...1) Η προθεσμια για να παω με το χαρτι απο τα ιεκ λυγει αυριο, μπορω να παω στο ΚΕΠ της περιοχης μου η πρεπει να παω στην στρατολογια στο Ρουφ αναγκαστικα;2) Εχω τωρα οικονομικα προβληματα καθως περνω επιδομα απο ταμειο ανεργιας εγω, η μητερα μου δεν δουλευει και εχει και τον αδερφο μου που ειναι 6 ετων, εχω κλεισει για σεζον δουλεια, ο ψυχιατρος πως μπορει να με βοηθησει; Τι προβλημα δηλαδη μπορει να μου βγαλει ωστε να παρω αναβολη; Δεν ειναι λιγο ρισκο με τον ψυχιατρο; Ευχαριστω.
Chk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Chk »

Να το παω δηλαδη αναβολη για ψυχολογικους λογους και οχι για οικονομικους; Η μπορω να τα συνδιασω καπως αυτα τα δυο; Και στον ψυχιατρο τι λεω; Εχω προβλημα βγαλε μου ενα χαρτι που να λεει τι?
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Chk έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση καταρχας, δυο ερωτησεις...1) Η προθεσμια για να παω με το χαρτι απο τα ιεκ λυγει αυριο, μπορω να παω στο ΚΕΠ της περιοχης μου η πρεπει να παω στην στρατολογια στο Ρουφ αναγκαστικα;2) Εχω τωρα οικονομικα προβληματα καθως περνω επιδομα απο ταμειο ανεργιας εγω, η μητερα μου δεν δουλευει και εχει και τον αδερφο μου που ειναι 6 ετων, εχω κλεισει για σεζον δουλεια, ο ψυχιατρος πως μπορει να με βοηθησει; Τι προβλημα δηλαδη μπορει να μου βγαλει ωστε να παρω αναβολη; Δεν ειναι λιγο ρισκο με τον ψυχιατρο; Ευχαριστω.


Δεν είναι ρίσκο καθόλου με τον ψυχίατρο. Μιας και θες αναβολη λογω οικονομικών προβλημάτων και θες να δουλεψεις σεζον θες τουλαχιστον 6 μήνες ή και 1 ετος αναλογα την δουλεια σου. Ο ψυχιατρος θα σου βγαλει γνωματευση αμα του εξηγησεις το προβλημα που εχεις με τον στρατο και την αναβολη κλπ για να παρεις αναβολη για ψυχολογικους λογους, και για αυτο θελει γνωματευση απο ψυχιατρο... Τουλαχιστον 6 μηνες ή 1 ετος θα σου δωσουν αναβολη. Χωρις γνωματευση απλα για κοινωνικους λογους μπορεις να παρεις νομιζω 2 μηνες και να μπεις με την επομενη ΕΣΣΟ αν δεν κάνω λαθος. Οποτε εσενα σε συμφερει να παρεις 6 μηνες αναβολη ή 1 ετος και για να παρεις πρεπει να εχεις γνωματευση γιατρο οτι εχεις προβλημα. Νομίζω γίνεται και στο ΚΕΠ αλλα καλου κακου θα προτεινα στρατολογια αν σου ειναι ευκολο επειδη στα ΚΕΠ κανει 1-2 μερες να παει το χαρτι...

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Chk έγραψε:Να το παω δηλαδη αναβολη για ψυχολογικους λογους και οχι για οικονομικους; Η μπορω να τα συνδιασω καπως αυτα τα δυο; Και στον ψυχιατρο τι λεω; Εχω προβλημα βγαλε μου ενα χαρτι που να λεει τι;


Στον ψυχιατρο θα του πεις οτι θες μια γνωματευση οτι εχεις προβλημα με το αγχος και οτι λογω αυτου δεν μπορεις να καταταγεις στον στρατο κλπ, θα σου κανει και αυτος διαφορες ερωτησεις θα πεις και εσυ αμα θες διαφορα οτι λογω αγχους σε πιανει κρισεις πανικου, δεν προσαρμοζεσαι ευκολα σε ξενο περιβαλλον και τετοια... Και αυτος θα σου δωσει την γνωματευση...

Chk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Chk »

Ναι καταλαβα... Αν βγαλω το χαρτι απο τον ψυχιατρο μεσα φεβρουαριου; Δηλαδη περιπου ενα μηνα πριν με καλεσουν, υπαρχει προβλημα; Υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν αναβολη; Η αν καταλαβουν οτι δεν ειμαι στα καλυτερα μου τωρα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπω τωρα στον στρατο θα μου την δωσουν; Εννοειτε παντα με το χαρτι απο τον ψυχιατρο...
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Chk έγραψε:Ναι καταλαβα... Αν βγαλω το χαρτι απο τον ψυχιατρο μεσα φεβρουαριου; Δηλαδη περιπου ενα μηνα πριν με καλεσουν, υπαρχει προβλημα; Υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν αναβολη; Η αν καταλαβουν οτι δεν ειμαι στα καλυτερα μου τωρα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπω τωρα στον στρατο θα μου την δωσουν; Εννοειτε παντα με το χαρτι απο τον ψυχιατρο...


Μεσα Φεβρουαριου πιστευω ειναι ενταξει δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα ενα ειναι εφικτο οσο πιο κοντινη ημερομηνια ειναι στην μερα καταταξης η ημερομηνια που θα βγαλεις το χαρτι τοσο το καλυτερο. Εφοσον εχεις γνωματευση απο γιατρο δεν καθονται τοσο πολυ να το υπεραναλυσουν το πραγμα ουτε βλεπουν αν εισαι στα καλυτερα σου ή οχι κλπ... Στο φρουραρχειο απλα γραφει ο εκει γιατρος τι λεει η γνωματευση σου και κανεις χαρτια για να περασεις επιτροπη απαλλαγων, θα σου πουν εκει διαδικασια οταν πας δεν ειναι δυσκολο. Και εφοσον τελειωσεις την διαδικασια απο φρουραρχειο και μετα στρατολογια για καταθεση δικαιολογητικων (θα στα πουν εκει τι να κανεις μην αγχωνεσαι) δεν κανεις καταταξη και περιμενεις να σου ερθει χαρτι για να περασεις επιτροπη απαλλαγων και στην ουσια να σου επικυρωσουν την αναβολη που θα σου γραψουν στο φρουραρχειο... Εκει στην επιτροπη να εχεις μαζι σου την γνωματευση και αμα σε ρωτησει για το τυπικο τι προβλημα υπαρχει κλπ θα πεις οτι εχεις με αγχος προβλημα μεγαλο και τετοια... Παντως μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι το τρομερο, απλα εχει γραφειοκρατεια πιο πολυ...

Chk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Chk »

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου, θα κανω αυτο μαλλον καθως δεν εχω αλλη επιλογη και δεν ειναι και κατι δυσκολο να δειξω οτι εχω αγχος, γιατι εχω στα αληθεια αγχος με αυτο το θεμα και θα με παει πισω σε πολλα σοβαρα (οικονομικης φυσεως) θεματα αν δεν μου δωσουν αναβολη, υπαρχει μια πιθανοτητα να μπω στο ΕΑΠ απο φεβρουαριο (ανοικτό πανεπιστήμιο πατρών) , εχω μιλησει και εκει και μου ηπανε οτι δινουν κανονικα αναβολη μεχρι τα 28 ετη ακομα και σε εμενα που ειμαι τωρα 24, απλα εκει οι εγγραφες θα γινουν τον Φεβρουαριο και δεν ξερω αν θα εχει ολοκληρωθει η εγγραφη μου μεχρι τον μαρτη που με καλουν ωστε να μου δωσουν βεβαιωση σπουδων απο εκει και να παρω αναβολη μεχρι τα 28...
Άβαταρ μέλους
antreas606
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 9:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από antreas606 »

Δυο ακόμη ερωτήσεις

1- με τη γνωμάτευση από ψυχίατρο πάμε στο φρουραρχείο της πόλης μας ή της πόλης που μας έχουν καλέσει να πάμε φαντάροι; 2- το χαρτί που σε καλούν να πας φαντάρος, έρχεται σπίτι ταχυδρομικώς; Αν χαθεί υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης; Κάτι έχω ακούσει

και για παραλαβή από αστυνομία αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει!

Ευχαριστώ

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

antreas606 έγραψε:Δυο ακόμη ερωτήσεις

1- με τη γνωμάτευση από ψυχίατρο πάμε στο φρουραρχείο της πόλης μας ή της πόλης που μας έχουν καλέσει να πάμε φαντάροι;2- το χαρτί που σε καλούν να πας φαντάρος, έρχεται σπίτι ταχυδρομικώς; Αν χαθεί υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης; Κάτι έχω ακούσει

και για παραλαβή από αστυνομία αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει!

Ευχαριστώ



1- Στο φρουραρχείο της πόλης σου εφοσον υπαγεσαι στην στρατολογια της περιοχης που μενεις π. Χ. Αν εισαι γραμμενος σε δημοτολογιο περιοχης δυτικης αττικης υπάγεσαι στην στρατολογία Δυτικής Αττικής κλπ.

2- Κανονικα το χαρτί της καταταξης σε καλουν απο την αστυνομια και πας και το παιρνεις εσυ, αλλα καλου κακου επικοινωνησε με την στρατολογια. Συνηθως η στρατολογια το στελνει στο αστυνομικο τμημα συνηθως της περιοχης που μενεις (εκτος και αν δηλωσεις αλλο αστυνομικο τμημα στην στρατολογια) και μετα σε παιρνουν τηλεφωνο οτι ηρθε σημειωμα καταταξης και να πας να το παρεις. Το ποτε γινεται καταταξη το βλεπεις και απο την σελιδα της στρατολογιας. Αν δεν σε καλεσουν για να παρεις το χαρτι επικοινωνησε με την στρατολογια ή ακομα καλυτερα αμα μπορεις πηγαινε απο εκει για πιο σιγουρα για να το παρεις.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες