Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
antreas606
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 9:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από antreas606 »

Από ερωτήσεις και τέτοια τι έπαιζε; Προσπάθησαν να σε ψαρώσουν καθόλου;
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

antreas606 έγραψε:Από ερωτήσεις και τέτοια τι έπαιζε; Προσπάθησαν να σε ψαρώσουν καθόλου;


Ούτε υποψία. Είναι σαν να πηγαίνεις για δουλειά στην εφορία ή σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία.100% τυπική διαδικασία.

Παναγιώτης Χ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Παναγιώτης Χ »

Γεια σας.

Ειχα διαγνωση το 2017 απο γιατρο ιδιωτη για γενικη αγχωδη διαταραχη με κρισεις πανικου οπου εως αρχες 2019 σταματησα τα παντα απο αγωγες αν και την περιοδο εκεινη δεν εκανα κατι στην καθημερινοτητα αλλα πλεον κυλλησα και ενω δεν παιρνω σταθερη αγωγη παιρνω καποια χαπια (που ηρεμουν) ανα 1-2 μερες αναλογα πως ειμαι.

Ειμαι Β εσσο μαρτη και δεν ειμαι σε θεση να παρουσιαστω. Χρειαζεται καποια διαδικασια πριν το φρουραρχειο; Απο αλλους γιατρους για να εχω αναβολη;

Srgnt

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Srgnt »

Οταν τελειωσεις με την επιτροπη αν θες ενημερωσε μας για την τελικη εξελιξη. Θα ειμαι στην ιδια φαση σε λιγους μηνες και εγω. Ευχομαι ολα καλα στο τελος!
Μπάμπης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Πληροφοριακά να σας ενημερώσω ότι δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε στο ρούφ μετά το φρουραρχείο μπορούμε να πάμε στο ΚΕΠ για το ίδιο πράγμα
socratis1000
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 5:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από socratis1000 »

Καλησπερα παιδια, επειδη ακρη δεν βρισκω, υπαρχει καποιος εδω μεςσα με ελκωδη κολλιτιδα να μου πει τι γινεται και αν εχει παρει αναβολλη η απαλλαγη; Εχω θεμα με το στομαχι μου, με τα φαρμακα ειναι ελεγχομενο το θεμα μου απλα κανω και διατροφη μαζι[δεν μπορω να τρωω σαλτσες κρεμμυδια πολλα λαδια, ποσοτητα λιπαρων φαγητων, μακρια απο γαλα κτλ], Με λιγα λογια εχω μια ηπια ελκωδη κολλιτιδα με φαρμακευτιθκη αγωγη, με καποιες εξαρσεις. Εγω δεν εχω κανενα θεμα να παω, απλα τι θα τρωω;

Δικαιουμε τουλαχιστον μια μεγαλη αναβολη 2 ετων να δω τι θα κανω με αυτο το στομαχι;

terrylocker

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από terrylocker »

Καλημέρα σε όλους,Παρουσιάζομαι με τη Β' ΕΣΣΟ Μαρτίου.

Από τον οκτώβριο με παρακολουθεί ψυχίατρος δημοσίου, λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή για καταθλιπτική &Αγχώδη διαταραχή και προσφάτως ξεκίνησα να λαμβάνω αγωγή για "άλλες μη οργανικές ψυχώσεις".

Η γιατρός δεν μου έχει δώσει μέχρι στιγμής κάποια γνωμάτευση. Θα πάω σε λίγες μέρες για να με ξαναδεί.

Να της αναφέρω ότι μου ήρθε το μήνυμα να μπω στο parousiasi.army.gr για να δώσω τα στοιχεία μου και ότι άρα τον Μάρτιο θα πρέπει να μπω στρατό, ή να περιμένω μέχρι το Φλεβάρη;
Στην επιτροπή χρειάζεται να προσκομίσω τις φωτοτυπημένες συνταγές γιατρού με κολλημένες τις αποδείξεις αγοράς των φαρμάκων και τα αυτοκόλλητα των κουτιών τους; Ή απλά τη γνωμάτευση;

Ευχαριστώ πολύ.

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

terrylocker έγραψε:Καλημέρα σε όλους,Παρουσιάζομαι με τη Β' ΕΣΣΟ Μαρτίου.

Από τον οκτώβριο με παρακολουθεί ψυχίατρος δημοσίου, λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή για καταθλιπτική &Αγχώδη διαταραχή και προσφάτως ξεκίνησα να λαμβάνω αγωγή για "άλλες μη οργανικές ψυχώσεις".

Η γιατρός δεν μου έχει δώσει μέχρι στιγμής κάποια γνωμάτευση. Θα πάω σε λίγες μέρες για να με ξαναδεί.

Να της αναφέρω ότι μου ήρθε το μήνυμα να μπω στο parousiasi.army.gr για να δώσω τα στοιχεία μου και ότι άρα τον Μάρτιο θα πρέπει να μπω στρατό, ή να περιμένω μέχρι το Φλεβάρη;
Στην επιτροπή χρειάζεται να προσκομίσω τις φωτοτυπημένες συνταγές γιατρού με κολλημένες τις αποδείξεις αγοράς των φαρμάκων και τα αυτοκόλλητα των κουτιών τους; Ή απλά τη γνωμάτευση;

Ευχαριστώ πολύ.



Πες της όταν τη δεις ότι θα χρειαστείς γνωμάτευση, απλά για να το ξέρει, μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Πάρτην λίγο πριν είναι να παρουσιαστείς. Όταν έχεις τη γνωμάτευση της γιατρού σου, και το σημείωμα κατάταξής σου, ακολουθείς τη διαδικασία μέσω Φρουραρχείου, την έχω γράψει εξαντλητικά αναλυτικά λίγα μηνύματα πιο πάνω.

Όσο για τις συνταγές γιατρού στην επιτροπή, προσωπικά δε μου έχουν χρειαστεί ώς τώρα. Δε χάνεις κάτι να τις πάρεις μαζί σου. Τη γνωμάτευση θα τη χρειαστείς σίγουρα πάντως.

socratis1000
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 5:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από socratis1000 »

socratis1000 έγραψε:Καλησπερα παιδια, επειδη ακρη δεν βρισκω, υπαρχει καποιος εδω μεςσα με ελκωδη κολλιτιδα να μου πει τι γινεται και αν εχει παρει αναβολλη η απαλλαγη;Εχω θεμα με το στομαχι μου, με τα φαρμακα ειναι ελεγχομενο το θεμα μου απλα κανω και διατροφη μαζι[δεν μπορω να τρωω σαλτσες κρεμμυδια πολλα λαδια, ποσοτητα λιπαρων φαγητων, μακρια απο γαλα κτλ], Με λιγα λογια εχω μια ηπια ελκωδη κολλιτιδα με φαρμακευτιθκη αγωγη, με καποιες εξαρσεις. Εγω δεν εχω κανενα θεμα να παω, απλα τι θα τρωω;

Δικαιουμε τουλαχιστον μια μεγαλη αναβολη 2 ετων να δω τι θα κανω με αυτο το στομαχι;

Κανεις ξερει τι γινεται με εμενα; Περιπου να ξερω τι να περιμενω

terrylocker

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από terrylocker »

Ευχαριστώ πολύ! Διάβασα σχετικά με τη διαδικασία, πολύ κατατοπιστικός!

Μου ήρθε και το εξής μήνυμα σήμερα:

OΦEIΛETE NA ΠPOΣKOMIΣETE ΣTHN YΠHPEΣIA MAΣ ΠIΣTOΠOIHTIKO ΣΠOYΔΩN KAI NA EΠIΣKEΦΘEITE THN:https://parousiasi.army.gr ΓIA NA ΣYMΠΛHPΩΣETE TA AΠAPAITHTA ΣTOIXEIA

Τα στοιχεία τα έχω συμπληρώσει ήδη και όταν μπαίνω στο site δε με αφήνει να αλλάξω κάτι.
Όσον αφορά το πιστοποιητικό σπουδών, γιατί μου ζητείται; Μόλις το Δεκέμβριο έληξε η αναβολή λόγω σπουδών που είχα (είμαι του 1992).

Ο λόγος είναι ότι προσπαθούν να δουν εαν έπρεπε να έχω κόψει την αναβολή μου νωρίτερα και δεν το έκανα;

socratis1000
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 5:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από socratis1000 »

terrylocker έγραψε:Ευχαριστώ πολύ! Διάβασα σχετικά με τη διαδικασία, πολύ κατατοπιστικός!

Μου ήρθε και το εξής μήνυμα σήμερα:

OΦEIΛETE NA ΠPOΣKOMIΣETE ΣTHN YΠHPEΣIA MAΣ ΠIΣTOΠOIHTIKO ΣΠOYΔΩN KAI NA EΠIΣKEΦΘEITE THN:https://parousiasi.army.gr ΓIA NA ΣYMΠΛHPΩΣETE TA AΠAPAITHTA ΣTOIXEIA

Τα στοιχεία τα έχω συμπληρώσει ήδη και όταν μπαίνω στο site δε με αφήνει να αλλάξω κάτι.
Όσον αφορά το πιστοποιητικό σπουδών, γιατί μου ζητείται; Μόλις το Δεκέμβριο έληξε η αναβολή λόγω σπουδών που είχα (είμαι του 1992).

Ο λόγος είναι ότι προσπαθούν να δουν εαν έπρεπε να έχω κόψει την αναβολή μου νωρίτερα και δεν το έκανα;

Φιλε μου κανονικα κατι τετοιο λενε, οτι κανονικα θα επρεπε να εχεις κοψει την αναβολη αν δεν προχωρησεις στην σχολη σου η την εχεις τελειωσει.

Εγω το ειχα ρωτησει βεβαια στο ρουφ και μου ειπαν δεν εχει καμια σημασια, αν θες την κοβεις αλλιως οταν τελειωσεις. Καποιοι λενε οτι τρως εναν μηνα εξτρα αν δεν το εχεις κανει. Στο ρουφ παντως μου ειπαν δεν υπαρχει θεμα, αλλα τι να το κανουν αφου για αναβολη θα πας

Christos anipotaktos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Christos anipotaktos »

Παιδιά καλησπέρα ειμουν ανυπότακτος αρκετά χρονια είχα πάρει δύο ετησιες αναβολές και έκανα διακοπή ανυποταξιαα και είμαι στη φάση τις απαλλαγής έχω το παραπεμπτικό για το 401 είμαι 40 χρόνων τώρα παντρεμένος με δύο παιδια έχω κατάθλιψη και κρισεις πανικου, θέλω να ρωτήσω το εξής χαρτί διάγνωσης δεν έχω, έχω μονό της συνταγές που γράφουν εκτός τα φάρμακα που περνώ και την διαγνωδι από το πασχο θα τα δεχτούν η θα έχω προβλημα γνωρογνω κάποιος να μου πει,
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

socratis1000 έγραψε:
socratis1000 έγραψε:Καλησπερα παιδια, επειδη ακρη δεν βρισκω, υπαρχει καποιος εδω μεςσα με ελκωδη κολλιτιδα να μου πει τι γινεται και αν εχει παρει αναβολλη η απαλλαγη;Εχω θεμα με το στομαχι μου, με τα φαρμακα ειναι ελεγχομενο το θεμα μου απλα κανω και διατροφη μαζι[δεν μπορω να τρωω σαλτσες κρεμμυδια πολλα λαδια, ποσοτητα λιπαρων φαγητων, μακρια απο γαλα κτλ], Με λιγα λογια εχω μια ηπια ελκωδη κολλιτιδα με φαρμακευτιθκη αγωγη, με καποιες εξαρσεις. Εγω δεν εχω κανενα θεμα να παω, απλα τι θα τρωω;

Δικαιουμε τουλαχιστον μια μεγαλη αναβολη 2 ετων να δω τι θα κανω με αυτο το στομαχι;

Κανεις ξερει τι γινεται με εμενα; Περιπου να ξερω τι να περιμενω



Εξαρτάται αν με το προβλημα που έχεις μπορεις να πας για κανονικη καταταξη ή οχι. Αν βλεπεις οτι δεν μπορεις να πας τοτε πρεπει να εχεις καποια γνωματευση απο καποιον γιατρο που να λεει το προβλημα σου και οτι για τους ταδε λογους δεν μπορεις να πας στρατο κλπ και κανεις διαδικασια μεσω φρουραρχειου αν δεν θες να πας στο στρατοπεδο. Αν ομως απο την αλλη θες πραγματι να πας, τοτε πας κανονικα για καταταξη και οτι προβλημα εχεις αναλυτικα μαζι με τυχον χαρτια και φαρμακα που παιρνεις τα λες οταν θα σε περασουν απο γιατρους στο στρατοπεδο και αναλογα τι θα σου πουν θα πραξεις. Εσυ αποφασιζεις. Αν βλεπεις οτι με το προβλημα σου δεν μπορεις να πας στρατο παιρνεις αναβολη αλλιως αν βλεπεις οτι δεν ειναι και τοσο σοβαρο κανεις κανονικα καταταξη. Συζητησε το και με τον γιατρο σου καλου κακου παντως γιατι εκεινος ξερει και ποσο σοβαρο ειναι το προβλημα που εχεις κλπ.

giwtas155
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 25, 2020 9:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από giwtas155 »

Για να ακολουθήσω την διαδικασία του φρουραρχείου, είναι απαραίτητη η προσκόμιση του σημειώματος κατάταξης;

Περίπου πόσο καιρό πριν την ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείς το στέλνουν; Γίνεται να το παραλάβω νωρίτερα;

Είμαι εξωτερικό και θα ήταν κάπως άβολο να το στείλουν 5 μέρες πριν :/

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

Ναι είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις το σημείωμα κατάταξης. Με αυτό στα χέρια, πας στο Φρουραρχείο το νωρίτερο 5 εργάσιμες ημέρες πριν την ημερομηνία που αναγράφεται στο σημείωμα κατάταξης.

Το σημείωμα κατάταξης στο παραδίδει το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής σου. Στη δική μου περίπτωση έφτασε μια εβδομάδα πριν την ημερομηνία κατάταξης. Υπάρχει δυνατότητα επανέκδοσης του χαρτιού αυτού στη Στρατολογία, πάρτους τηλέφωνο να ρωτήσεις αν/πότε μπορείς να πας εκεί να στο τυπώσουν ξανά, αν σε κολλήσει η παραλαβή από το ΑΤ.

Με αυτό το χαρτί στο χέρι ξεκινάει η διαδικασία του Φρουραρχείου (υπάρχει αναλυτικά σε πάρα πολλά προηγούμενα μηνύματα) /

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες