Πότε να κόψω την αναβολή;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργος

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Γίνεται να μπω οδηγός;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν επιλέγεις εσύ την ειδικότητα, αυτό θα γίνει βάσει της Σωματικής σου Ικανότητας.
Γιωργος

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Εκανα τα χαρτιά σήμερα... Πότε θα μπω;
Γιωργος

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Είναι σίγουρο; Γιατί μου είπαν ότι δεν θα με δεχτουν! !

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ε αν σου είπαν ότι δεν θα σε δεχτούν ούτε τον Νοέμβριο τότε όχι δεν είναι σίγουρο. Ρώτα την στρατολογία σου καλύτερα για να είσαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
MagicMushroom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 1:18 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από MagicMushroom »

Καλησπερα. Εχω παρει αναβολή λογω σπουδών αλλα θελω να τη διακόψω. Εψαξα στο φόρουμ κ γενικα στο ιντερνετ τι πρεπει να κανω κ ετσι Τεταρτη 17 Αυγ16 χθες δηλαδη πηγα στο στρατολογικο της περιοχής μου(Δυτ. Μακ. Κοζανη) για να προλαβω την διορία π ειναι μεχρι τις 31 οπου κ μ ειπαν πως πρεπει να προσκομίσω έγγραφο απο τη σχολη. Οκ αυτο δεν ειναι το προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι μ ειπαν πως η εσσο τ νοεμβρη ειναι υπερπληρης κ πως πρεπει να περιμενω μεχρι την επομενη εσσο π ειναι Ιανουάριο.Ερωτ1: Ειναι υπερπλήρης γενικα λογω μεγάλου αριθμού στρατευσιμων η λογω τ οτι διέκοψαν αρκετοι αλλοι την αναβολή;

Ερωτ2: Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να μην ισχυει αυτο π μ ειπαν η ακομα και αν ισχυει υπαρχει πιθανοτητα να αλλαξει μεχρι τις 31 Αυγ; δε θα ηθελα να περιμενω τοσους μηνες.

Ερωτ3: Ειμαστε τρια αδερφια. Αδερφη μεγαλυτερη εγω μεσαιος κ αδερφος μικροτερος. αυτο με κανει τον μεγαλυτερο αδερφο απο τρια αδερφια η οχι; Κ αρα κ 9μηνη(8πλεον) θητεια;

ευχαριστω εκ των προτέρων :)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Και τα 2 μπορεί να ισχύουν.

2) Στη Στρατολογία όταν συμπληρώσεις το έγγραφο θα ζητήσεις να γραφτεί ότι επιθυμείς να μπεις με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου αν τυχόν υπάρχει κενή θέση προς συμπλήρωση.

3) Ναι, δικαιούσαι μειωμένη θητεία ως τρίτεκνος και ως ο μεγαλύτερος από τα 2 αγόρια. Δεν παίζει ρόλο αν η αδερφή σου είναι μεγαλύτερη από εσένα. Ο μικρότερος αδελφός σου φυσικά θα κάνει πλήρης θητεία.
Άβαταρ μέλους
MagicMushroom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 1:18 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από MagicMushroom »

Οκ σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση Εικόνα θα προσπαθησω να το κανω ετσι αν κ δε νομιζω να δεχτουν να γραψουν κατι τετοιο γτ εφοσον ειναι πληρης η εσσο δυσκολα καποιος να φυγει ωστε να παρω εγω τη θεση ετσι δεν ειναι; επισης η κανονικη θητεια ποσο ειναι γτ καπου διαβασα 24 μηνες. ενω ηξερα για 12. το 24 τι ειναι;
Τολης

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Τολης »

Γεια σας μαγκες και μπραβο για το forum. Να ρωτησω αν εχει κανεις κοψει την αναβολη κατα τη διαρκεια των σπουδων (εγω πχ θα μπω 3ο ετος τωρα και θελω να υπηρετησω νωριτερα και οχι σε 3 χρονια περιπου που θα εχω τελειωσει). Γνωριζει λοιπον κανεις τη διαδικασια με τη σχολή, και τι θεματα προκύπτουν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Nassos »

MagicMushroom έγραψε:Οκ σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση Εικόνα θα προσπαθησω να το κανω ετσι αν κ δε νομιζω να δεχτουν να γραψουν κατι τετοιο γτ εφοσον ειναι πληρης η εσσο δυσκολα καποιος να φυγει ωστε να παρω εγω τη θεση ετσι δεν ειναι; Επισης η κανονικη θητεια ποσο ειναι γτ καπου διαβασα 24 μηνες. Ενω ηξερα για 12. Το 24 τι ειναι;


Το Σύνταγμα ορίζει ότι η στρατιωτική θητεία είναι 24 μήνες, με κυβερνητικές όμως τροπολογίες μειώνόταν ο χρόνος στράτευσης (24, μετά 18, μετά 15, μετά 12, και τώρα 9 μήνες).
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Nassos »

Τολης έγραψε:Γεια σας μαγκες και μπραβο για το forum. Να ρωτησω αν εχει κανεις κοψει την αναβολη κατα τη διαρκεια των σπουδων (εγω πχ θα μπω 3ο ετος τωρα και θελω να υπηρετησω νωριτερα και οχι σε 3 χρονια περιπου που θα εχω τελειωσει). Γνωριζει λοιπον κανεις τη διαδικασια με τη σχολή, και τι θεματα προκύπτουν;


Συζήτησε το με τη Γραμματεία της Σχολής. Και προσοχή μη βρεθείς διεγραμμένος από τη Σχολή.
theojohn
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 2:08 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από theojohn »

Καλησπέρα,

1) Η αναβολή μου (στρατός ξηράς, ΣΥ Θεσσαλονίκης) λήγει στις 31 Δεκ 2016. Θα κληθώ Γενάρη ή Μάρτη;

2) Μέχρι τις 31 Δεκ θα έχω ολοκληρώσει τις διδακτορικές μου σπουδές. Έχω ακούσει από διάφορες πηγές ότι όποιος έχει διδακτορικό τίτλο δικαιούται να υπηρετήσει στην πόλη των συμφερόντων του, που θεωρείται ότι είναι η πόλη όπου εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή. Ισχύει αυτό; Αν ναι, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να "ενεργοποιηθεί" πρακτικά κάτι τέτοιο;

3) Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι. Θυμάμαι παλιότερα ότι σε αυτή την περίπτωση θεωρείσαι προστάτης της μάνας και κάνεις μειωμένη θητεία. Ισχύει αυτό; Αν ναι, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να "ενεργοποιηθεί" πρακτικά κάτι τέτοιο και για πόση μείωση θητείας μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Cross »

Καλησπέρα. Πότε πρεπει να κοψω την αναβολη, για να ειμαι στην Α' ΕΣΣΟ του 18' και ποτε για να ειμαι στην Β';
GEORGE

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από GEORGE »

1
Α' Από 01 Σεπ έως 31 Οκτ Ιανουάριος 2 Β' Από 01 Νοε έως 01 Ιαν Μάρτιος 3 Γ΄ Από 02 Ιαν έως 28 Φεβ (ή 29 Φεβ), εφόσον το έτος είναι δίσεκτο) Μάιος 4 Δ΄ Από 01 Μαρ έως 30 Απρ Ιούλιος 5 Ε΄ Από 01 Μαΐ έως 30 Ιουν Σεπτέμβριος 6 ΣΤ΄ Από 01 Ιουλ έως 31 Αυγ Νοέμβριος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες