Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Stelliosn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 9:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Stelliosn »

Παιδια γεια σας. Το σημειωμα μου καταταξης αναφερει οτι πρεπει να παρουσιαστω Εβρο (Λαγο). Ειμαι απο ενα χωριο των Σερρων και δεν το περιμενα γιατι κανεναν γνωστο μου δεν εχουν στειλει Εβρο. Εχω παθει ενα σοκ. Δε ξερω καθολου πως λειτουργει το ολο πραγμα, ειδικα τωρα που εχουν αλλαξει πολλα στον στρατο.

Ειμαι δικαιουχος 6μηνης θητειας (υπερπολυτεκνοι,6 αδερφια), κακη οικονομικη κατασταση και ο πατερας μου αναπηρια 90%.

Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν για το αμεταθετο στο παραμεθοριο, θα αναγκαστω να κανω και τους 6 μηνες Διδυμοτειχο; Καμια ελπιδα μεταφορας πιο κοντα στο σπιτι μου;

Ηλεκτρονικα συμπληρωσα μια φορμα που ειχε στο site της στρατολογιας (ζητουσε πχ υψος, περιμετρος κεφαλιου, αν εχουμε πτυχια αγγλικων κλπ) και στο που θελω να κανω τη θητεια μου δηλωσα Σερρες... Δε μετρησε πουθενα αυτο;

Ηλπιζα να μαι κοντα στο σπιτι μου κυριως για να βοηθαω τον πατερα μου στις αδειες μου που με εχει αναγκη... Και δεν εχουμε καν χρηματα για μεταφορες μου με λεωφορεια και ταξι για τοσο μεγαλη αποσταση.

Οποια συμβουλη η διευκρινιση καλοδεχουμενη, τα εχω ψιλοχασει...

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Stelliosn έγραψε:Παιδια γεια σας. Το σημειωμα μου καταταξης αναφερει οτι πρεπει να παρουσιαστω Εβρο (Λαγο). Ειμαι απο ενα χωριο των Σερρων και δεν το περιμενα γιατι κανεναν γνωστο μου δεν εχουν στειλει Εβρο. Εχω παθει ενα σοκ.Δε ξερω καθολου πως λειτουργει το ολο πραγμα, ειδικα τωρα που εχουν αλλαξει πολλα στον στρατο.

Ειμαι δικαιουχος 6μηνης θητειας (υπερπολυτεκνοι,6 αδερφια), κακη οικονομικη κατασταση και ο πατερας μου αναπηρια 90%.

Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν για το αμεταθετο στο παραμεθοριο, θα αναγκαστω να κανω και τους 6 μηνες Διδυμοτειχο; Καμια ελπιδα μεταφορας πιο κοντα στο σπιτι μου;

Ηλεκτρονικα συμπληρωσα μια φορμα που ειχε στο site της στρατολογιας (ζητουσε πχ υψος, περιμετρος κεφαλιου, αν εχουμε πτυχια αγγλικων κλπ) και στο που θελω να κανω τη θητεια μου δηλωσα Σερρες... Δε μετρησε πουθενα αυτο;

Ηλπιζα να μαι κοντα στο σπιτι μου κυριως για να βοηθαω τον πατερα μου στις αδειες μου που με εχει αναγκη... Και δεν εχουμε καν χρηματα για μεταφορες μου με λεωφορεια και ταξι για τοσο μεγαλη αποσταση.

Οποια συμβουλη η διευκρινιση καλοδεχουμενη, τα εχω ψιλοχασει...



Μπορείς να καταθέσεις αίτηση για κάτ' Εξαίρεση μετάθεση. Πρέπει να καταθέσεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης... Βεβαίωση αναπηρίας του πατέρας σου και εκκαθαριστικό εφορίας. Θα σε ενημερώσουν και οι αξιωματικοί στη μονάδα που θα παρουσιαστεις. Μόλις τελειώσει η βασική εκπαίδευση (τα ΣΠΕΝ, δηλαδή) η οποία κρατάει 1.5 συνολικά από την κατάταξη, θα πάρεις μετάθεση για τον τόπο σου.

Stelliosn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 9:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Stelliosn »

ΑΝΟΝΥΜΟΣ έγραψε:Μπορείς να καταθέσεις αίτηση για κάτ' Εξαίρεση μετάθεση. Πρέπει να καταθέσεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης... Βεβαίωση αναπηρίας του πατέρας σου και εκκαθαριστικό εφορίας. Θα σε ενημερώσουν και οι αξιωματικοί στη μονάδα που θα παρουσιαστεις. Μόλις τελειώσει η βασική εκπαίδευση (τα ΣΠΕΝ, δηλαδή) η οποία κρατάει 1.5 συνολικά από την κατάταξη, θα πάρεις μετάθεση για τον τόπο σου.


Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Μου εδωσες λιγη ελπιδα, μακαρι να καταφερω να την παρω, γιατι διαβασα καποια πραγματα που μονο ενθαρρυντικα δεν τα λες

(ειτε για το οτι δινουν αυτες τις μεταθεσεις μονο σε βυσματα και καποιοι που τις δικαιουνται μενουν εκει, ειτε για το ποσο μαυρο ειναι το στρατοπεδο αυτο).

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα. Εγω γεννηθηκα Θεσσαλονικη και οι γονεις μου με εγραψαν στον δημο της Θεσσαλονικης, μετακομισαμε ομως οταν ημουν μικρος στο χωριο της μητερας μου (κοντα στις Σερρες). Μεγαλωσα και μενω κανονικα εδω (εδω ειναι η μονιμη μου κατοικια).

Δεν εφερα ποτε τα δικαιωματα μου εδω (πηγα στο ΚΕΠ να τα φερω, και μου ειπε η εργαζομενη εκει πως δε χρειαζεται, γιατι συγχωνευτηκαν οι στρατολογιες Σερρων - Θεσσαλονικης).

Εχω στο μυαλο μου οτι εκανα χαζομαρα που την ακουσα και οτι για αυτον τον λογο με στελνουν Εβρο (γιατι εμφανιζομαι ως δημοτης Θεσσαλονικης).

Θελω να ρωτησω αν για την προσπαθεια μου να ερθω κοντα στον τοπο μου αρκει το οτι ειναι εδω η μονιμη κατοικια μου η θα ηταν καλο να παω στο ΚΕΠ τωρα και να φερω και τα δημοτικα μου δικαιωματα εδω για να μαι σιγουρος;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 20, 2022 8:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Stelliosn έγραψε:Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Μου εδωσες λιγη ελπιδα, μακαρι να καταφερω να την παρω, γιατι διαβασα καποια πραγματα που μονο ενθαρρυντικα δεν τα λες

(ειτε για το οτι δινουν αυτες τις μεταθεσεις μονο σε βυσματα και καποιοι που τις δικαιουνται μενουν εκει, ειτε για το ποσο μαυρο ειναι το στρατοπεδο αυτο).

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα. Εγω γεννηθηκα Θεσσαλονικη και οι γονεις μου με εγραψαν στον δημο της Θεσσαλονικης, μετακομισαμε ομως οταν ημουν μικρος στο χωριο της μητερας μου (κοντα στις Σερρες). Μεγαλωσα και μενω κανονικα εδω (εδω ειναι η μονιμη μου κατοικια).

Δεν εφερα ποτε τα δικαιωματα μου εδω (πηγα στο ΚΕΠ να τα φερω, και μου ειπε η εργαζομενη εκει πως δε χρειαζεται, γιατι συγχωνευτηκαν οι στρατολογιες Σερρων - Θεσσαλονικης).

Εχω στο μυαλο μου οτι εκανα χαζομαρα που την ακουσα και οτι για αυτον τον λογο με στελνουν Εβρο (γιατι εμφανιζομαι ως δημοτης Θεσσαλονικης).

Θελω να ρωτησω αν για την προσπαθεια μου να ερθω κοντα στον τοπο μου αρκει το οτι ειναι εδω η μονιμη κατοικια μου η θα ηταν καλο να παω στο ΚΕΠ τωρα και να φερω και τα δημοτικα μου δικαιωματα εδω για να μαι σιγουρος;


Δεν χρειάζεται. Επάνω στο δελτίο κατάταξης αναγράφεται ο τόπος διαμονής. Εξάλλου θα το δηλώσεις και εσύ την πρώτη μέρα... Μην κάνεις καμιά ενέργεια στο ΚΕΠ... Ολα θα πάνε καλά. Καλή θητεία.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 20, 2022 8:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Var »

Πότε βγαίνουν οι μεταθέσεις για ΣΤ εσσο;
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Stelliosn έγραψε:Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Μου εδωσες λιγη ελπιδα, μακαρι να καταφερω να την παρω, γιατι διαβασα καποια πραγματα που μονο ενθαρρυντικα δεν τα λες

(ειτε για το οτι δινουν αυτες τις μεταθεσεις μονο σε βυσματα και καποιοι που τις δικαιουνται μενουν εκει, ειτε για το ποσο μαυρο ειναι το στρατοπεδο αυτο).

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα. Εγω γεννηθηκα Θεσσαλονικη και οι γονεις μου με εγραψαν στον δημο της Θεσσαλονικης, μετακομισαμε ομως οταν ημουν μικρος στο χωριο της μητερας μου (κοντα στις Σερρες). Μεγαλωσα και μενω κανονικα εδω (εδω ειναι η μονιμη μου κατοικια).

Δεν εφερα ποτε τα δικαιωματα μου εδω (πηγα στο ΚΕΠ να τα φερω, και μου ειπε η εργαζομενη εκει πως δε χρειαζεται, γιατι συγχωνευτηκαν οι στρατολογιες Σερρων - Θεσσαλονικης).

Εχω στο μυαλο μου οτι εκανα χαζομαρα που την ακουσα και οτι για αυτον τον λογο με στελνουν Εβρο (γιατι εμφανιζομαι ως δημοτης Θεσσαλονικης).

Θελω να ρωτησω αν για την προσπαθεια μου να ερθω κοντα στον τοπο μου αρκει το οτι ειναι εδω η μονιμη κατοικια μου η θα ηταν καλο να παω στο ΚΕΠ τωρα και να φερω και τα δημοτικα μου δικαιωματα εδω για να μαι σιγουρος;


Φιλε μου αν δε βάλεις βύσμα, όπου και να είσαι δημότης, σε βάζουν να παρουσιαστείς στα σύνορα. Και για τους Βορειοελλαδίτες είναι καλύτερος ο Έβρος απο το να είχες να παρουσιαστείς σε καποιο νησί. Και δημότης του δήμου που είναι το ΣΥΠΟ να ήσουν, πάλι Έβρο θα σε έβαζαν να παρουσιαστείς.

Το που είναι τα δημοτικά σου δικαιώματα δε παίζει κανέναν ρόλο, επίσης αν δε κάνω λάθος τα στρατολογικά ζητήματα ορίζονται απο τη στρατολογία που είναι το μητρώο αρρένων και όχι απο τα δημοτικά.

Το μόνο που τώρα πρέπει να σε απασχολεί είναι να μαζέψεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να πάρεις τη μετάθεση που δικαιούσαι. Εξάμηνο θα κάνεις και στην ενδοχώρα, όχι μονο στα σύνορα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Φεβ 22, 2022 11:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Skroutz4
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 01, 2022 4:09 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Skroutz4 »

Παίρνω μετάθεση μετά τα σπεν αυτήν την Παρασκευή και με στέλνουν στο γεπ στην ταξιαρχια Λιτόχωρου τι εργασίες θα κάνω, τι υπηρεσίες θα υπάρχουν και πότε θα παρουσιαστώ το βασικό μέχρι να το μάθω από την μονάδα, σε 3 μέρες?
Στρ

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Στρ »

Ειναι καποιος απο Ε εσσο που περιμενει μεταθεσει ρ μανγκες
Θοδωρής

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Καλησπέρα ρε μάγκες. Είμαι Α εσσο τελείωσα τα σπεν και ενώ έχω βάλει βύσμα δεν μου βγήκε η μετάθεση ενώ στους άλλους βγήκε. Τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση να βγει αυτήν την εβδομάδα, μήνα ;
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Θοδωρής έγραψε:Καλησπέρα ρε μάγκες. Είμαι Α εσσο τελείωσα τα σπεν και ενώ έχω βάλει βύσμα δεν μου βγήκε η μετάθεση ενώ στους άλλους βγήκε. Τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση να βγει αυτήν την εβδομάδα, μήνα ;


Οι πραγματικά βυσματικές μεταθέσεις βγήκαν. Αφού δεν είσαι μέσα, είναι κακό σημάδι. Λογικά σε κρεμασε το βύσμα και θα σου πουλήσει και χάρη αν σε πάει εκεί που θες στις κανονικές μεταθέσεις...

Oplitis

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Oplitis »

Αν δηλώσω αμεταθετο στην μονάδα μου μπορώ μετά 1-2 μήνες αν αλλάξω γνώμη να κόψω το αμεταθετο και να πάρω μετάθεση;
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Var »

Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν οι μεταθέσεις ΣΤ ΕΣΣΟ;
Βασίλης

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλημερα

Βυσματικη μπορώ αμέσως μετά τα ΣΠΕΝ αλλιώς στο 5μηνο -6μηνο; Η μπορώ να πάω στη μονάδα μετά τα ΣΠΕΝ να κάτσω κάνα μήνα εκεί και μετά να βάλω βυσματικη για να φύγω στο 3μγνο η 4μηνο;

Άβαταρ μέλους
ANGEL031
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2022 2:00 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ANGEL031 »

Βασίλης έγραψε: Καλημερα

Βυσματικη μπορώ αμέσως μετά τα ΣΠΕΝ αλλιώς στο 5μηνο -6μηνο; Η μπορώ να πάω στη μονάδα μετά τα ΣΠΕΝ να κάτσω κάνα μήνα εκεί και μετά να βάλω βυσματικη για να φύγω στο 3μγνο η 4μηνο;

απο οτι ειδα ή παιρνεις μεταθεση κατευθειαν μετα τα ΣΒΕΝ /ΣΠΕΝ (ΠΟΛΥ χοντρο/χοντρο βυσμα) ή παιρνεις στο 5 μηνο περιπου (απλα καλο βυσμα). Βεβαια αναλογως του βυσματος ολα ειναι πιθανα και μπορεις να παρεις μεταθεση οποτε γουσταρεις...
Nikeo

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikeo »

Γνωρίζει κανείς αν είναι καλή μετάθεση ΔΣΕ Τανάγρα και αν τους πάει καλά εκεί;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες