ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Κάποιες διευκρινήσεις για τα δικαιλογητικά..

Το σημείωμά μου λέει "Να προσκομίσεις και αποδεικτικό αρμόδιας ΔΟΥ με τον ΑΦΜ". Θέλει το χαρτί αποδοσης του ΑΦΜ; Είναι απαραίτητο για όλους; Αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων θέλουν μόνο όσοι έχουν ένδειξη ΥΕΑ; Χρειάζονται φωτογραφίες; Δεν έχω δει πουθενά να λέει ότι χρειάζονται αλλά προφανώς θα χρειάζεται μία για την στρατιωτική ταυτότητα..
Όποιος παλιός ξέρει ας διευκρινήσει..

Ευχαριστώ!!
chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από chemical war »

Επιτελους ηρθε το κωλοχαρτο...11/8 στο ΚΕΕΔ.
2 αποριες:
οταν λεει αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων, εννοει αντιγραφο πτυχιου;
τη βεβαιωση ΑΦΜ απο τα ΚΕΠ τη παιρνουμε;
Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Bill »

Επίσης η ακτινογραφία θώρακος γίνεται δωρεάν και σε οποιοδήποτε κρατικό νοσοκομείο.

Το ΑΦΜ είναι απαραίτητο (αναγράφεται στα απαιτούμενα στο σημείωμα κατάταξης) Συγκεκριμένα: ζητήται βεβαίωση ή οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό από το οποίο να προκύπτει ο ΑΦΜ και η ΔΟΥ στην οποία ανήκει ο στρατεύσιμος.

mocuba1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2008 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από mocuba1 »

Ολα τα χαρτια θα τα παρω φωτοτυπια. Το διπλωμα κ το αφμ δηλαδη. Την ταυτοτητα την παραδινεις εκει, το βιβλιαριο θα το κουβαλαω να δω τι χρειαζεται.
Anonymous

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Κι εγω 18/5 αυλωνα μπαινω.1) Φιλε υδροχοε τι εννοεις με το αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων;2) το αφμ θελουν το προτοτυπο η φωτοτυπια του;

BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Παιδια να ρωτησω κατι... Την ταυτοτητα μετα θα την ξαναπαρουμε πισω η πρεπει να βγαλουμε αλλη;
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από ikaros »

Ρε παιδια, τι εγγραφο ακριβως θελουν που να αναφερει πανω το ΑΦΜ μου και την ΔΟΥ στην οποια ανηκω; Και απο που θα το παρω;
Αντώνιος
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 12:38 am
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Αντώνιος »

Φίλε Ίκαρε είσαι τυχερός, μόλις σήμερα πήγα στην εφορία που ανήκω για τον ίδιο λόγο. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι αντίγραφο του εκκαθαριστικού της εφορίας. Δεν σου δίνει η εφορία άλλη βεβαίωση. Το εκκαθαριστικό είναι επίσημο έγγραφο και ισχύει για οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από ikaros »

Αντώνιος έγραψε:Φίλε Ίκαρε είσαι τυχερός, μόλις σήμερα πήγα στην εφορία που ανήκω για τον ίδιο λόγο. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι αντίγραφο του εκκαθαριστικού της εφορίας. Δεν σου δίνει η εφορία άλλη βεβαίωση. Το εκκαθαριστικό είναι επίσημο έγγραφο και ισχύει για οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση.
Επειδη ομως ειμαι φοιτητης ακομα και δεν δουλευω και ετσι δεν εχω δικο μου εισοδημα δεν κανω δηλωση στην εφορια. Οποτε εγω τι εγραφο θα παρω;
Αντώνιος
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 12:38 am
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Αντώνιος »

Αν δεν κάνεις δήλωση στην εφορία, αλλά έχεις ήδη βγάλει ΑΦΜ από τη ΔΟΥ μπορείς να βγάλεις φωτοτυπία το αρχικό χαρτί έκδοσης ΑΦΜ. Αν για κάποιο λόγο δεν το έχεις πια (κάπου είναι αλλά που να ψάξω τώρα) μπορείς να βγάλεις αντίτυπο αυτού στη ΔΟΥ μετά από σχετική αίτηση αναφέροντας ότι δεν καταθέτεις φορολογική δήλωση.

Τέλος αν δεν έχεις ΑΦΜ πας κανονικά και βγάζεις.

'ολα τα παραπάνω στο τμήμα μητρώου στην εφορία που ανήκεις.

ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από ikaros »

Αντώνιος έγραψε:Αν δεν κάνεις δήλωση στην εφορία, αλλά έχεις ήδη βγάλει ΑΦΜ από τη ΔΟΥ μπορείς να βγάλεις φωτοτυπία το αρχικό χαρτί έκδοσης ΑΦΜ. Αν για κάποιο λόγο δεν το έχεις πια (κάπου είναι αλλά που να ψάξω τώρα) μπορείς να βγάλεις αντίτυπο αυτού στη ΔΟΥ μετά από σχετική αίτηση αναφέροντας ότι δεν καταθέτεις φορολογική δήλωση.

Τέλος αν δεν έχεις ΑΦΜ πας κανονικά και βγάζεις.

'ολα τα παραπάνω στο τμήμα μητρώου στην εφορία που ανήκεις.

Eυχαριστω!
panos_13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από panos_13 »

Εγω εχω χασει το χαρτι που μου εδωσαν στην εφορια με το ΑΦΜ... Πρεπει να ξαναπαω στην εφορια ή μπορουν να βοηθησουν σε ΚΕΠ;

Ευχαριστω
Giannis-Patra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 5:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Giannis-Patra »

panos_13 έγραψε:Εγω εχω χασει το χαρτι που μου εδωσαν στην εφορια με το ΑΦΜ... Πρεπει να ξαναπαω στην εφορια ή μπορουν να βοηθησουν σε ΚΕΠ;

Ευχαριστω


Τα ΚΕΠ μπορουν να σε βοηθησουν αρκει να θυμασαι το ΑΦΜ. Αν τους πεις το ΑΦΜ στα ΚΕΠ θα σου δώσουν αυτοι ενα πιστοποιητικό του ΑΦΜ. Αν δεν θυμασαι το ΑΦΜ σσου πρεπει να πας πρωτα στην ΔΟΥ που ανηκεις (εκει που ειχες εκδωσει το ΑΦΜ σου) και να τους πεις τα στοιχεια που θα σε ρωτησουν. Μετα θα σου γραψουν σε ενα απλο χαρτακι τον αριθμο του ΑΦΜ σου και μετα θα πας στα ΚΕΠ και θα σου δωσουν το πιστοποιητικο που ζητας.
Καλη θητεια να εχουμε.
Φιλικά, Γιάννης.
Μανος

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Μανος »

Καλησπερα παιδια διαβασα στο σημειομα καταξης οτι πρεπει να εχουμε μαζι μας την ημερα της καταταξης ΜΙα βεβεωση ΑΦΜ. Πηγα σημερα στην εφορια για να παρω την βεβεωση και απεργουνε λεει μεχρι την δευτεραΕικόναΕικόνα. Εγω την δευτερα παρουσιαζομαι Στα Γιαννενα. Τι να κανω τωρα; Πηραζει αν δεν την εχω μαζι μου την βεβεωση ΑΦΜ?
Γ.Κ.

ΑΦΜ και δελτίο ταυτότητας για κατάταξη

Δημοσίευση από Γ.Κ. »

Και, για να απαντήσω σε παραπάνω ερώτηση, όσοι δεν έχουν ΑΦΜ, να βγάλουν. Δεν είναι τίποτα.5 δεπτά θα τους πάρει. Πάτε με φωτοαντίγραφο ταυτότητας (και οι δύο όψεις), συμπληρώνεται το έντυπο Μ1 (το δίνουν εκεί) και τελειώσατε. Από τι στιγμή που είστε 18+, πρέπει να βγάλετε ΑΦΜ. Μη φοβάστε, δε θα σας κυνηγάει μετά η ΔΟΥ με συμπληρώσεις φορολογικών δηλώσεων, μόνο και μόνο επειδή θα έχετε ΑΦΜ. ΑΦΜ έχουν όλοι οι ενήλικοι πολίτες. Φορολογική δήλωση αρχίζεις να συμπληρώνεις όταν και όποτε ΕΣΥ το ζητήσεις από τη ΔΟΥ με άλλη αίτηση, μόλις πιάσεις τα πρώτα σου (φανερά) λεφτά (και μετά σε θυμούνται από μόνοι τους κάθε χρόνο... ). Όσοι τώρα δεν έχουν και δεν μπορούν να βγάλουν λόγω απεργίας... Αφενός δεν περιμένουμε τελευταία στιγμή για να κάνουμε τις δουλειές μας, αφετέρου εντάξει, φαντάζομαι ότι δε θα σας κόψουν και το κεφάλι. Θα σας πουν στην έξοδο ορκωμοσίας φαντάζομαι να πάτε να βγάλετε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες