Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gunnros
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 3:41 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από gunnros »

Παιδιά γεια σε όλους,

Είμαι ενάμιση μήνα μέσα (313 σειρά) και υπηρετώ στο 507Μ/Κ τάγμα πεζικού της Άσσηρου, λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη - μισή ώρα για την ακρίβεια με αμάξι. Για όσους δεν ξέρουν τι παίζει στην Άσσηρο, θα πω μόνο ότι σε λίγο θα μας πάει 1 μέσα/6 έξω, δηλαδή ζωάρα! Αυτό συμβαίνει γιατί είναι λίγες οι υπηρεσίες και πολλά τα άτομα. Επειδή είμαι από Πειραιά όμως, σκέφτομαι... Το ενδεχόμενο να πάρω μετάθεση (ή απόσπαση ξέρω'γω) για κάποιο στρατόπεδο στην Αττική (εννοείται ότι μπορώ να το σκέφτομαι... ). Τα πιο πιθανά στρατόπεδα που μπορώ να πάω είναι στο Καπανδρίτη και στα Μέγαρα... Έχει πληροφορίες κάποιος για αυτά τα στρατόπεδα, για το τι παίζει από υπηρεσίες, εξόδους κτλ... Γιατί προφανώς άμα είναι να με πάει 8 μέσα 1 έξω εκεί, προφανώς και θα είναι δυσμενής μετάθεση και ας είμαι κοντά στο σπίτι μου.

Ευχαριατώ εκ των προτερων
Jimmysss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 5:54 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από Jimmysss »

Γεια σας παλικαρια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που πιστευω μερικοι εδω μεσα θα ξερετε ειτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο ιστοριες τριτων...

Ποιες ειναι οι καλύτερες μοναδες για να παει κανεις στην Αθηνα για να περασει οσο πιο καλα γινεται; Ανεξαρτητου σωματος. Ξερω οτι αυτα αλλαζουν απ τη μια στιγμη στην αλλη και οτι και τα καλα στρατοπεδα μαυριζουν, αλλα μιλαω συγκεκριμενα για αυτην την ΕΣΣΟ,314 αν ξέρει κανείς, ή και γενικότερα.

Πολλες φορες το να εισαι Αθηνα διπλα στο σπιτι σου δεν ειναι τοσο καλο. Ενας γνωστός μου πηγε Καππανδρίτι και ειναι 6 μεσα 1 εξω και εχει φαει μεγαλη πικρα γιατι ειναι διπλα στο σπιτι του και δεν μπορει να παει. Χιλιες φορές μακριά, αντί για αυτό.

Κάτι μου είπαν για πολεμικό μουσείο. Ισχύει; Και γενικά ποιες είναι οι καλύτερες απ' όλες;

Πειτε γρήγορα ρε παλικάρια, μπας και τη βγάλουμε όσο πιο ανώδυνα γινεται ;)
ΑΝΤΡΕΑΣ

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από ΑΝΤΡΕΑΣ »

καλησπερα παιδια! Ξερετε ποιες ειναι οι καλυτερες μοναδες στην αθηνα; Εκτος απο 401 και 414.

ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φρουραρχείο Αθηνών, Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού, ΜΥ/Υπεθά, Λέσχη Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων, Μετοχικό Ταμείο Στρατού, Πολεμικό Μουσείο και ίσως και το Ρουφ
ilias

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από ilias »

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum. Λόγω βαριάς αναπηρίας του πατέρα μου (άνω του 70 % αναπηρία, τυφλός, νεφρική και καρδιακή ανεπάρκεια) που προέκυψαν από σακχαρώδη διαβήτη (τύπου Ι) και καρδιαγγιακών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η μητέρα μου (3 εμφράγματα) και επειδή είναι και οι δυο είναι σε προχωρημένη ηλικία γνωρίζω πως δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση και 6μηνη θητεία. Θα'θελα λοιπόν να ρωτήσω που θα ήταν καλύτερο να ζητήσω να με φέρουν. Δε με ενδιαφέρει να κακοπερνάω Μέσα, απλά θα ήθελα να έχω αρκετές εξόδους προκειμένου να μπορώ να τους περιποιούμαι. Έχω πτυχίο πληροφορικής πανεπιστημίου Αθηνών και πολύ καλές γνώσεις στους υπολογιστές. Με συγχωρείται που ρωτάω ξανά ενώ έχουν δοθεί συγκεκριμένες απαντήσεις αλλά δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2012. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
cuervo

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από cuervo »

ilias έγραψε:Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum. Λόγω βαριάς αναπηρίας του πατέρα μου (άνω του 70 % αναπηρία, τυφλός, νεφρική και καρδιακή ανεπάρκεια) που προέκυψαν από σακχαρώδη διαβήτη (τύπου Ι) και καρδιαγγιακών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η μητέρα μου (3 εμφράγματα) και επειδή είναι και οι δυο είναι σε προχωρημένη ηλικία γνωρίζω πως δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση και 6μηνη θητεία. Θα'θελα λοιπόν να ρωτήσω που θα ήταν καλύτερο να ζητήσω να με φέρουν. Δε με ενδιαφέρει να κακοπερνάω Μέσα, απλά θα ήθελα να έχω αρκετές εξόδους προκειμένου να μπορώ να τους περιποιούμαι. Έχω πτυχίο πληροφορικής πανεπιστημίου Αθηνών και πολύ καλές γνώσεις στους υπολογιστές. Με συγχωρείται που ρωτάω ξανά ενώ έχουν δοθεί συγκεκριμένες απαντήσεις αλλά δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2012. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Συγνώμη που θα στο πω αλλά χωρίς βύσμα δεν ζητάς να σε φέρουν, σε πάνε σε οποιοδήποτε στρατόπεδο της Αθήνας, τα καλά στρατόπεδα με πολλές εξόδους τα έχουν καπαρωμένα τα βύσματα.

ilias

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από ilias »

Το γνωρίζω αυτό που λες και δυστυχώς έχεις δίκιο! Απλά αναρωτιόμουν, αν με βάλουν να επιλέξω κάποια στρατόπεδα ποιά να βάλω. Εικόνα
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από oldsoldier »

Αφού πληρείς της προυποθέσεις για μετάθεση θα σε στείλουν στην Αθήνα σίγουρα. Από εκεί και μετά θα σου πω τι είδα με τις μεταθέσεις πέρυσι. Οι περισσότεροι πάνε Χαϊδάρι και κάποιοι λίγοι πάνε στο τάγμα ΓΕΣ. Αν έχεις βύσμα μπορείς να πας στο εργοστάσιο στη Δραπετσώνα, στη στρατολογία στο Ρουφ ή στο στρατόπεδο στο Γουδί και σε κάποιες άλλες καλές μονάδες.
ilias

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από ilias »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Ελπίζω οτι ίσως να μετρήσει το πτυχίο κ το μεταπτυχιακο μου στην πληροφορική!
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από oldsoldier »

Το πτυχίο μετράει για το αν θα σε πάρουν στο σώμα έρευνας-πληροφορικής, μετά θα σε βάλουν αυτοί στην κατάλληλη θέση.
ilias

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από ilias »

Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από kolegas »

Απο πεζικο σε ποιες μοναδες μπορει να παει κανεις στην Αθηνα επιγραμματικα;

Ευχαριστω

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Άμα έχεις δόντι, λογικά όπου θες. Υπάρχουν αρκετές φιδότρυπες πχ 72 Μ. Ε και ΔΙΣ. Μιλάμε εκεί τα ξύνουν με γκασμά. Μετα τα κλασσικά, ΓΕς, ΑΣΔΕΝ, Φρουραρχείο, ΛΑΕΔ κλπ.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από kolegas »

Χαιδάρι; Κάποια άλλη γνωρίζεις που να έχει φαντάρους;

Σε αυτές τις μονάδες πας και ας έχεις οποιαδήποτε ειδικότητα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτικές Μονάδες στην Αττική (μεταθέσεις)

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχει και το ΚΕΤΘ που είναι και για Οπλίτες Πεζικού.

Επίσης υπάρχουν και τα ΚΑΑΥ ("στρατιωτικές κατασκηνώσεις") αλλά θα είσαι συνέχεια χωμένος κυρίως καλοκαίρι.

Σούπερ βυσματικές εκτός των παραπάνω που ανέφερε ο AtomicYeti είναι Γουδί, Μετοχικό Ταμείο Στρατό, ΝΙΜΤΣ (Νοσοκομείο ΜΤΣ στη Λεωφ. Αλεξάνδρας), Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού κλπ. Κλπ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες