ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

TEIN έγραψε:NΑι αλλα εγω δε λεω για τον νεο επχια της ΣΜΥ, αυτο ελειπε να μην κουβαλαει!Εικόνα Στα ποιο πανω ποστ μιλαω μετα απο καμια 15-20 χρονια ενος ΕΜΘ με εναν της ΣΜΥ...



και ανθυπασπιστη εχουμε στη μοναδα μου που κουβαλαει σαν "μανιακος" για να φορτωσει το stayer.(ειναι Δχστης μισθοτροφοδοσιας). Βεβαια ο συγκεκριμενος ειναι λιγο περιπτωση για τι αγχωνεται μεχρι κοκκαλο, αλλα ειναι μια περιπτωση που αξιζει να αναφερθει κ αυτη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

TEIN έγραψε:Αυτο θελω να πω και εγω, οτι δεν τον πιανει, ενω τον αλλον τον πιανει για τα καλα! Εχω δει πχ να φορτωνουν διαφορα οχηματα, το κανει αυτο κανενας με τα αντιστοιχα χρονια απο ΣΜΥ;

Οπου βρουνε τρυπα βαζουνε ΕΜΘ, οτι και ποστο να ειναι, ενω απο ΣΜΥ μονο σε "προνομιουχα¨ποστα μπαινουνε!
Αυτο συμβαινει γιατι στο Στρατο δεν παιζουν ρολο μονο τα χρονια υπηρεσιας, παιζει και ο βαθμος και η "καταγωγη". Αν παιζανε μονο τα χρονια τοτε ενας Λχιας απο ΕΠΟΠ 15χρ, θα μπορουσε να απαιτησει τη ιδια αντιμετωπηση, δικαιωματα και υποχρεωσεις με ενα 15χρ ΣΣΕ πουν θα ειναι λογικα ΤαγματαρχηςΕικόνα. Αν ο ΕΜΘ ηθελε τα προνομια της ΣΜΥ ας διαβαζε και ας πηγαινε ΣΜΥΕικόνα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

297ΙΜΑΚ έγραψε: Αυτο συμβαινει γιατι στο Στρατο δεν παιζουν ρολο μονο τα χρονια υπηρεσιας, παιζει και ο βαθμος και η "καταγωγη". Αν παιζανε μονο τα χρονια τοτε ενας Λχιας απο ΕΠΟΠ 15χρ, θα μπορουσε να απαιτησει τη ιδια αντιμετωπηση, δικαιωματα και υποχρεωσεις με ενα 15χρ ΣΣΕ πουν θα ειναι λογικα ΤαγματαρχηςΕικόνα. Αν ο ΕΜΘ ηθελε τα προνομια της ΣΜΥ ας διαβαζε και ας πηγαινε ΣΜΥΕικόνα


Εικόνα...

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από TEIN »

297ΙΜΑΚ έγραψε:Αυτο συμβαινει γιατι στο Στρατο δεν παιζουν ρολο μονο τα χρονια υπηρεσιας, παιζει και ο βαθμος και η "καταγωγη". Αν παιζανε μονο τα χρονια τοτε ενας Λχιας απο ΕΠΟΠ 15χρ, θα μπορουσε να απαιτησει τη ιδια αντιμετωπηση, δικαιωματα και υποχρεωσεις με ενα 15χρ ΣΣΕ πουν θα ειναι λογικα ΤαγματαρχηςΕικόνα. Αν ο ΕΜΘ ηθελε τα προνομια της ΣΜΥ ας διαβαζε και ας πηγαινε ΣΜΥΕικόνα


Δεν διαφωνουμε φιλε μου, απλα τονιζω το ευρος των "τρυπων" που μπορει να βουλωσει ενας ΕΜΘ αντιστοιχα με εναν ΣΜΥ...

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

TEIN έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:Αυτο συμβαινει γιατι στο Στρατο δεν παιζουν ρολο μονο τα χρονια υπηρεσιας, παιζει και ο βαθμος και η "καταγωγη". Αν παιζανε μονο τα χρονια τοτε ενας Λχιας απο ΕΠΟΠ 15χρ, θα μπορουσε να απαιτησει τη ιδια αντιμετωπηση, δικαιωματα και υποχρεωσεις με ενα 15χρ ΣΣΕ πουν θα ειναι λογικα ΤαγματαρχηςΕικόνα. Αν ο ΕΜΘ ηθελε τα προνομια της ΣΜΥ ας διαβαζε και ας πηγαινε ΣΜΥΕικόνα
Δεν διαφωνουμε φιλε μου, απλα τονιζω το ευρος των "τρυπων" που μπορει να βουλωσει ενας ΕΜΘ αντιστοιχα με εναν ΣΜΥ...
Και αυτο συμβαινει γιατι ο ενας εχει βγαλει τη ΣΜΥ Εικόνα
GRETE

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από GRETE »

Ανθυπα πρεπει να σου θυμισω πολλα πραματα. Τοσο τεμπελιδες αχρηστη παραπονουμενοι, ουτε γρασσο στα χερακια σας. Δεκαετια 90' πως μπαινατε στην σχολη χωρις παννελλαδηκες μονο 1ηλυκειου φυσικα βησμα.8χρονια τιποτα δεν κανατε παντα καραμελα η αρχαιοτητα και φυσικα ρουφιανοι. Με πλατες στην δουλεια πανω σε κορμια εμθ-εποπ. Για καριερα αξιωματικου ξεχνατε απο που προερχεσται ...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

GRETE έγραψε:Ανθυπα πρεπει να σου θυμισω πολλα πραματα. Τοσο τεμπελιδες αχρηστη παραπονουμενοι, ουτε γρασσο στα χερακια σας. Δεκαετια 90' πως μπαινατε στην σχολη χωρις παννελλαδηκες μονο 1ηλυκειου φυσικα βησμα.8χρονια τιποτα δεν κανατε παντα καραμελα η αρχαιοτητα και φυσικα ρουφιανοι. Με πλατες στην δουλεια πανω σε κορμια εμθ-εποπ. Για καριερα αξιωματικου ξεχνατε απο που προερχεσται...
Αν ειχα παει ΣΜΥ θα με επαιρνε να τα κανω τα παραπανω! και φυσικα τι με νοιαζει η καριερα του Αξ. εχω το βαθμο του, αν αναλαβει αυτος τις ευθυνες, Αλλωστε αυτος εχει βλεψεις για διοικιτιλικια και τα τοιαυτα, οποτε ας τα φαει και τις υποχρεωσεις του βαθμου! Ξερεις τι σημαινουν τα 2 Δ στους ωμους του Ανθιπα; Δεν Δουλευω η Δεν γνωριζω Δεν με ενδιαφερει. Ο Ανθυπας ειναι η καλυτερη δουλεια του Ανθρωπου. Εισαι αρκετα παλιος για να κανεις οτιδηποτε, και αρκετα εξ Υπαξ για να αναλαβεις ευθυνες.
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από emth »

Κοιταξε να δεις POLITH μου φαινεται ξεχνας τον λογο που εγινε ο θεσμος των ΕΠΟΠ και σας πηρανε. Μπηκατε για να αντικαταστησετε τους φανταρους. Μην ξεχνιομαστε. Τωρα, για το αν παω συνοδηγος σε σκουπιδιαρα εσυ δεν το ξερεις. Επισης η αντιδραση σου μου θυμιζει την συμπεριφορα ενος κλασικου μιζερου ΕΠΟΠ. Δεν ειναι ολοι ετσι αλλα οταν σας λενε την αληθεια η κατι που ετσι πρεπει να γινει ετσι κανετε.lxia, το οτι ειμαι συμβασιουχος δεν με ενδιαφερει καθολου. Ο θεσμος ο δικος μας ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο τον δικο σας και οι αξιωματικοι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι συμπεριφερονται καλυτερα σε μας γιατι και πιο πολλα χρονια εχουμε και δεν εχουμε το κομπλεξ μιζεριας. Οποτε και μονιμος να εισαι παλι ΕΠΟΠ εισαι. Οποτε... Και οπως και να με ονομασουνε απ'το ενα μπαινει και απ'το αλλο βγαινει. Μην ξεχνας κατι... ΕΠΟΠ εισαι.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

emth έγραψε:Κοιταξε να δεις POLITH μου φαινεται ξεχνας τον λογο που εγινε ο θεσμος των ΕΠΟΠ και σας πηρανε. Μπηκατε για να αντικαταστησετε τους φανταρους. Μην ξεχνιομαστε. Τωρα, για το αν παω συνοδηγος σε σκουπιδιαρα εσυ δεν το ξερεις. Επισης η αντιδραση σου μου θυμιζει την συμπεριφορα ενος κλασικου μιζερου ΕΠΟΠ. Δεν ειναι ολοι ετσι αλλα οταν σας λενε την αληθεια η κατι που ετσι πρεπει να γινει ετσι κανετε.lxia, το οτι ειμαι συμβασιουχος δεν με ενδιαφερει καθολου. Ο θεσμος ο δικος μας ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο τον δικο σας και οι αξιωματικοι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι συμπεριφερονται καλυτερα σε μας γιατι και πιο πολλα χρονια εχουμε και δεν εχουμε το κομπλεξ μιζεριας. Οποτε και μονιμος να εισαι παλι ΕΠΟΠ εισαι. Οποτε... Και οπως και να με ονομασουνε απ'το ενα μπαινει και απ'το αλλο βγαινει. Μην ξεχνας κατι... ΕΠΟΠ εισαι.
Αν αναφερεσαι σε εμενα, ουτε ΠΟΛΙΤΗΣ ειμαι και φυσικα μετα απο αυτα που ειδα στη θητεια μου ουτε ΕΠΟΠ! Απλα γουσταρω να σας βλεπω να τσακωνεστε για το ποιος τρωει τα περισσοτερα μπιφτεκια και να κλαιγεστε γιατι οι τους εκ ΣΜΥ δεν του πιανουν τα χοντρα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Αντι να κοιταξετε το κοινο καλο κοιτατε μονο πως θα χορτασετε τις κοιλιες σας, ελεος, ο κοινος στοχος του ΕΣ ειναι να προστατευει την πατριδα, καποιοι εγιναν ΕΜΘ και ΕΠΟΠ, δε μπορουν ολοινα γινουν γιατροι και δικηγοροι, καποιος πρεπει να κανει και αυτη τη δουλεια... Αλλοι ειναι καλοι στη δουλεια τους αλλοι οχι, τωρα με το να κατηγορειτε αυτους απο ΣΜΥ δε κερδιζετε τιποτα, δεν ειναι τοσο χαλια η ΣΜΥ ωστε να μη μαθαινει καποιος τιποτα αφου αρκετοι συντηρουν συστηματα εκατομμυριων ευρω και αλλοι εχουν υπευθυνες θεσεις και εχουν περασει σχολεια εντος κ εκτος Ελλαδος συνολικης διαρκειας πανω απο 2μιση χρονια, ειδικα οι τεχνικοι, εγω ενα φιλο εχω ανθυπασπιστη απο ΣΜΥ και εχει τελειωσει τη ΣΕΤΤΗΛ στον πυργο δηλαδη ειναι επισημως ηλεκτρονικος και μπορει ν ανοιξει δικο του μαγαζι, εχει τελειωσει σχολη προγραμματισμου Η/Υ του στρατου, σχολη ηλεκτρονικου πολεμου, σχολειο ηλεκτροοπτικων στην Αμερικη και ρανταρ εδω και μικρο σχολειο για το sa8 gecko στη ρωσια, δε νομιζω να ειναι τοσο ασχετος.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

roverr24 έγραψε: ο κοινος στοχος του ΕΣ ειναι να προστατευει την πατριδα,
Μεχρι να φανε τον Εχθρο, τρωγονται μεταξυ τους σαν τα ποντικια... χαχα... Αφηστε τους, εχουν πλακαΕικόνα
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ελενη »

Το άγχος έχει χτυπήσεις κόκκινο. Μέχρι να έρθει το φεκ (που μακάρι το συντομότερο! Γιατί πόσες ακόμα μ... Θα ακούσουμε) όλοι θα λένε τις υποθεσεις τους. Οι φαντάροι - δεν καταλαβαίνω γιατί - θα εύχονται το αντίθετο, οι εμθ- επίσης δεν καταννοώ το κολλημα τουσ- θα ευχονται το αντίθετο, κι το κορυφαιο που άκουσα σήμερα είναι πως "θα αυξηθεί η θητεία, οπότε οι εποπ τελευταίων σειρών κυρίως θα πάρουν πόδι", όλα αυτά τα ακουσα από συγγενη παιδιού που υπηρετει την θητεία του. Τέτοιες φήμες κυκλοφορεί ο κόσμος χωρίς φόβο και αιδώ. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι "η πολύ δημοκρατία βλάπτει"
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από emth »

Η αντιπαθεια δημιουργειται απο την αποτυχια του θεσμου προφανως.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από POLITHS »

emth έγραψε:Η αντιπαθεια δημιουργειται απο την αποτυχια του θεσμου προφανως.
ο επτυχημενος εμθ χαχαχα... Ας γελασω...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

ΕΜΘ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από alexissak »

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υπάρχει τέτοια αντιπάθεια μεταξύ ΕΠ. ΟΠ κ Ε. Μ. Θ. Αφου ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο πραγμα. Μπήκαν με την ίδια διαδικασία - προκυρηξη- και έχουν σχεδον την ίδια καριέρα. Δηλαδη ενας βαθμός πανώ στην κατάταξη κ στην αποστρατεία δεν μου φαινεται λογικό να δημιουργεί τέτοια διαμαχη. Τουλάχιστον στην αστυνομία οι αστυφύλακες (ΜΠΣ) προ των πανελληνίων που ουσιαστικά ειναι το ιδιο με τους Ειδικους Φρουρους δεν έχουν καμία αντιδικία με αυτους. Ειναι συμβιβασμένοι οτι ειναι το ιδιο. Εκτελουν σχεδον ιδια καθήκοντα. Δηλαδοι οι Επ. Οπ με τους ΕΜΘ γιατι είναι στα μαχαιρια ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες