Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα παιδια. Να ρωτησω, στην περιπτωση μικρης μυωπιας/υπερμετρωπιας και χειρουργημενου στραβισμου που εχει προκαλέσει μικρή διπλωπία τι Ι βγαινω;
iKilledKenny
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2018 1:40 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από iKilledKenny »

Kostas έγραψε:Καλησπέρα παιδια. Να ρωτησω, στην περιπτωση μικρης μυωπιας/υπερμετρωπιας και χειρουργημενου στραβισμου που εχει προκαλέσει μικρή διπλωπία τι Ι βγαινω;


Λογικα I2-I3. Διάβασε και τις σελίδες 233-240 στο παρακάτω link αναγράφονται ολα τα οφθαλμολογικά προβλήματα και τα 'Ι' τους.

http://eyediathlasis.gr/sites/default/files/pdf/proedriko-diatagma.pdf

Kostas

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Kostas »

@iKilledKenny ωραιος φιλε σε ευχαριστω πολυ. Ηταν κατατοπιστικο!
alst

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από alst »



Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου ώστε να καταταχθώ το Νοέμβριο. Θέλω πολύ να υπηρετήσω ως πεζοναύτης, ωστόσο το Μάιο έκανα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού. Η επέμβαση και η αποθεραπεία πήγαν και πάνε πολύ καλά. Διάβασα και το σχετικό ΦΕΚ το οποίο ανέφερε ότι για ρήξη χιαστού που έχει αποκατασταθεί επιτυχώς η σωματική ικανότητα είναι Ι1/Ι2. Το Νοέμβριο θα 'χουν συμπληρωθεί 6 μήνες από το χειρουργείο, κι αν όλα έχουν κυλήσει ομαλά θα μαι σε καλή κατάσταση. Πιστεύετε θα με πάρουν; Να το κρύψω, πέρα από δύσκολο λόγω των ουλών, θα ΄ναι και λάθος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από marsupilami »

alst έγραψε:Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου ώστε να καταταχθώ το Νοέμβριο. Θέλω πολύ να υπηρετήσω ως πεζοναύτης, ωστόσο το Μάιο έκανα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού. Η επέμβαση και η αποθεραπεία πήγαν και πάνε πολύ καλά. Διάβασα και το σχετικό ΦΕΚ το οποίο ανέφερε ότι για ρήξη χιαστού που έχει αποκατασταθεί επιτυχώς η σωματική ικανότητα είναι Ι1/Ι2. Το Νοέμβριο θα 'χουν συμπληρωθεί 6 μήνες από το χειρουργείο, κι αν όλα έχουν κυλήσει ομαλά θα μαι σε καλή κατάσταση. Πιστεύετε θα με πάρουν; Να το κρύψω, πέρα από δύσκολο λόγω των ουλών, θα ΄ναι και λάθος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλο θα ηταν να μην το κρυψεις οτιδηποτε γινετε ειναι για την δικη σου ασφαλεια κ υγεια κ σωματικη ακεραιοτητα.

Υπαρχουν ενδιαφεροντα οπλα που μπορεις να υπηρετησεις χωρις να εκτεθει τοσο πολυ η σωματικη σου ακεραιοτητα.

Και μονο που θα υπηρετησεις την πατριδα αποτελει υπερτατη τιμη

billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από billys1991 »

Εμενα με εγραψαν μαγνητικη. Εχω δισκοκηλη. Κλεινω 5μηνες θητειας σε 3 μερες. Ο ορθοπεδικος στο 404 απλα με εβγαλει ελευθερο ασκησεων για 10 μερες αυτο εγινε πριν 20 και μερες και αν επιμενει ο πονος πιθανη επανεξεταση σωματικης ικανοτητας. Αλλα φοβαμαι μν με δωσουν καμια αναβολη. Ειναι μονιμα πιασμενο το δεξι μου ποδι
MichaelPappas

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από MichaelPappas »

Καλησπέρα,

Έκοψα την αναβολή μου τον προηγούμενο μήνα κι ενημερώθηκα ότι η θητεία μου θα ξεκινήσει τον Νοέμβρη.

Ωστόσο, πάσχω από αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (αυτοάνοσο νόσημα). Το ανέφερα όταν πήγα στη Στρατολογία για τη διακοπή της αναβολής μου και μου είπαν να πάω στο Φρουραρχείο 5 μέρες πριν παρουσιαστώ με όλα τα δικαιολογητικά του νοσήματός μου.

Έκανα μία έρευνα και βλέπω ότι η πάθησή μου είναι στην κατηγορία Ι5. Έχω ακούσει άσχημα πράγματα για τους Ι5, ειδικά με τα περί ευρέσεως εργασίας. Αν μπορώ να κάνω τη θεραπεία μου εκεί που θα πάω, μάλλον πάω για Ι4, γιατί αν δεν την κάνω δεν μπορώ να περπατήσω. Αυτό εξαρτάται από το τι θα μου πουν. Δεν έχω πρόβλημα να υπηρετήσω.

Εχεί κανείς παρόμοια εμπειρία με Ι5 για σωματικούς λόγους; Μόνο σενάρια με ψυχολογικά έχω βρει μέχρι στιγμής. Πόσο θα με επηρεάσει στο μέλλον αν όντως βγω Ι5; Σας ευχαριστώ πολύ.

Petros5
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 7:55 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Petros5 »

Καλησπέρα,

Κάπου διάβασα ότι όταν βγεις Ι5 δεν αναφέρεται για ποιό λόγο γιατί θεωρείται προσωπικό δεδομένο και δεν επιτρέπεται η δημοσιοποίησή του.

fsafa

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από fsafa »

MichaelPappas έγραψε:Καλησπέρα,

Έκοψα την αναβολή μου τον προηγούμενο μήνα κι ενημερώθηκα ότι η θητεία μου θα ξεκινήσει τον Νοέμβρη.

Ωστόσο, πάσχω από αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (αυτοάνοσο νόσημα). Το ανέφερα όταν πήγα στη Στρατολογία για τη διακοπή της αναβολής μου και μου είπαν να πάω στο Φρουραρχείο 5 μέρες πριν παρουσιαστώ με όλα τα δικαιολογητικά του νοσήματός μου.

Έκανα μία έρευνα και βλέπω ότι η πάθησή μου είναι στην κατηγορία Ι5. Έχω ακούσει άσχημα πράγματα για τους Ι5, ειδικά με τα περί ευρέσεως εργασίας. Αν μπορώ να κάνω τη θεραπεία μου εκεί που θα πάω, μάλλον πάω για Ι4, γιατί αν δεν την κάνω δεν μπορώ να περπατήσω. Αυτό εξαρτάται από το τι θα μου πουν. Δεν έχω πρόβλημα να υπηρετήσω.

Εχεί κανείς παρόμοια εμπειρία με Ι5 για σωματικούς λόγους; Μόνο σενάρια με ψυχολογικά έχω βρει μέχρι στιγμής. Πόσο θα με επηρεάσει στο μέλλον αν όντως βγω Ι5; Σας ευχαριστώ πολύ.



Δεν μπορείς να μπεις σε Σώματα Ασφαλείας και Ένοπλες Δυνάμεις, για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα δεν τίθεται κάποιο θέμα.

Άβαταρ μέλους
MichaelPappas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 26, 2018 4:05 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από MichaelPappas »

Petros5 έγραψε:Καλησπέρα,

Κάπου διάβασα ότι όταν βγεις Ι5 δεν αναφέρεται για ποιό λόγο γιατί θεωρείται προσωπικό δεδομένο και δεν επιτρέπεται η δημοσιοποίησή του.



Καλησπέρα,

Κάπου το είχα ξαναδεί αυτό που λέτε. Το έψαξα και όντως ισχύει. Ευχαριστώ πολύ.

Άρης

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Άρης »

Ρε μάγκες έχω μυωπία και θέλω να υπηρετήσω ειδικές δυνάμεις η μυωπία μου σημαίνει ότι είμαι στο ι2; Αν κάνω λέιζερ μπορεί να αλλάξει αυτό;

forum

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από forum »

Καλησπέρα, με ΔΜΣ 39,79 ή ακριβώς 40, θα μου δώσουν διετή αναβολή; Τι πιστεύετε;
george

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από george »

Για σας θα ρωτησω κατι ειμαι 183 υψος 85 κιλα οχι γυμνασμενος Τι ι θα παωευχαριστω

Blondi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 14, 2019 7:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Blondi »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χώρο και τον χρόνο

Έχω περάσει ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα και το χειρουργείο έγινε με μόσχευμα του ιδίου του τένοντα οπότε μιλάμε για ρίκνωση τένοντα (όπως γράφει και το επίσημο έντυπο του στρατού περί σωματικής ικανότητας). Δεν μπορώ να τρέξω, περπατάω άνετα αλλά με την αλλαγή του καιρού υποφέρω από πόνους και έχω δυσκαμψία. Επειδή το έντυπο του στρατού είναι λίγο ασαφές ως προς αυτούς τους τραυματισμούς, μπορεί να βγω ακόμα και Ι5 αν το ζητήσω;

Ευχαριστώ πολύ

Xlias

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Xlias »

Φιλάρακι μου να πας να σε δει γιατρός μπορεί να είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό πού έχεις δεν είναι φυσιολογικό να έχεις θέμα μετά από αυτό, είχα το ίδιο πρόβλημα μου έκαναν λάθος χειρουργείο ρήξη χιαστού, και δεν ισιωνε το πόδι μου και πήγα σε άλλον γιατρό και έγινα καλά τώρα ισιωνει πλήρης και σε λίγο καιρό επιστρέφω σε αθλητικές δραστηριότητες, μην το αφήνεις μπορεί να έχεις σοβαρότερα προβλήματα στο μέλλον, βρες καλό γιατρό να σε κάνει καλά! Καλησπέρα!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης