Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Agxos

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Agxos »

Γνωρίζουμε αν όσοι παρουσιάζονται και ζητούν αναβολή/απαλλαγή χρειάζεται να έχουν κάνει μοριακο τεστ/τους το ζητάνε; Συγκεκριμένα για το 251 με ενδιαφέρει
GeorgeNik

Ποτε με καλουνε και ποσο θα κρατησει περιπου η διαδικασια?

Δημοσίευση από GeorgeNik »

Καλησπερα, εχω αναβολη μεχρι 09-05-2023. Οταν θα ρθει η ωρα για την καταταξη, θα προχωρησω και παλι στη διαδικασια της αναβολης με σκοπο την απαλλαγη αυτην τη φορα, καθως θα εχω συμπληρωσει 2 χρονια αναβολης. Το θεμα ειναι οτι θελω να ξερω απο πριν στο περιπου ποτε θα χρειαστει να ασχοληθω με την απαλλαγη μου και ως ποτε επειδη θελω απο πριν να ξερω για το πως θα κανονισω τις διακοπες μου. Ακουσα οτι κατα το καλοκαιρι λογικα θα ειναι η καταταξη, πιθανον ιουλιο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Κανονικα παρουσιαζομουν λιγες μερες πριν την καταταξη, αυτο το γνωριζα. Μπορειτε να μου πειτε καποιο ευρος ημερομηνιων που θα πρεπει να περιμενω να με καλεσουν, καθως και αμα η διαδικασια της απαλλαγης ενδεχεται να κρατησει περισσοτερο απο αυτην της απλης αναβολης; Ευχαριστω προκαταβολικα.
george78

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από george78 »

Καλησπέρα μπορει κάποιος να μου πει τι ισχυει για την απαλλαγη. Θα πρέπει να εχεις συμπληρωσει απλα 2 χρονια αναβολλων ακομα και να στην εχουν δωσει την 2χρονη αναβολλη απο τη πρωτη φορα που θα πας ή θα πρεπει οπωσδηποτε να εχεις παρει 2 αναβολλες είτε ειναι 2χρονες είτε 1 χρονο και να πας την 3η φορα για την απαλλαγη. Εγω ηξερα οτι ισχυει το πρωτο, οτι δηλαδη και να παρεις 2 χρονια αναβολλη απο τη πρωτη φορα που θα πας επιτροπη απαλλαγων τη δευτερη φορα πας μονο για την ολικη απαλλαγη και τελος, αλλα γενικα ακουω και το δευτερο. Αν μπορει καποιος να μου απαντησει με βεβαιοτητα.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

george78 έγραψε: Δευ Μαρ 06, 2023 1:49 pm Καλησπέρα μπορει κάποιος να μου πει τι ισχυει για την απαλλαγη. Θα πρέπει να εχεις συμπληρωσει απλα 2 χρονια αναβολλων ακομα και να στην εχουν δωσει την 2χρονη αναβολλη απο τη πρωτη φορα που θα πας ή θα πρεπει οπωσδηποτε να εχεις παρει 2 αναβολλες είτε ειναι 2χρονες είτε 1 χρονο και να πας την 3η φορα για την απαλλαγη. Εγω ηξερα οτι ισχυει το πρωτο, οτι δηλαδη και να παρεις 2 χρονια αναβολλη απο τη πρωτη φορα που θα πας επιτροπη απαλλαγων τη δευτερη φορα πας μονο για την ολικη απαλλαγη και τελος, αλλα γενικα ακουω και το δευτερο. Αν μπορει καποιος να μου απαντησει με βεβαιοτητα.
Θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για το πρόβλημα υγείας που σου επιτρέπει την απαλλαγή. Αν σου έδωσαν από την αρχή 2 χρόνια αναβολή, εσύ όταν λήξει η αναβολή πας για απαλλαγή (εκτός αν θες να υπηρετήσεις).

Γενικά είναι με το τι έχει αποφασίσει ο γιατρός του Φρουραρχείου και στη συνέχεια η επιτροπή. Αν ο γιατρός έχει εισηγηθεί 1 χρόνο πχ, τότε θα σου δώσει η επιτροπή 1 χρόνο. Μπορεί από την άλλη να κρίνει το θέμα σου ως κάτι που μπορεί να λυθεί σε 6 μήνες και να σου δώσει εξάμηνη.

Απλά να έχεις στο νου σου πω πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολής συνολικά πριν πάρεις την τελική απαλλαγή. Για να καταλάβεις, έστω το εξής σενάριο:

Παρουσιάζεσαι 13/03/2023.
Εσύ όμως καταφέρνεις και παίρνεις αναβολή για 1 χρόνο μέσω Φρουραρχείου.
Όταν λήξει (έστω ότι λήγει 13/03/2024 και παρουσιάζεσαι ας πούμε 14/06/2024), εσύ θα κάνεις ξανά την διαδικασία και θα σου δώσουν επιπλέον αναβολή.
Αν σου δώσουν άλλον 1 χρόνο, τότε θα έχεις αναβολή ως τις 14/06/2025 (εντελώς τυχαίες ημερομηνίες), και όταν λήξει ξανά (και οριστικοποιηθούν τα στοιχεία σου) τότε θα μπορείς να πάρεις την απαλλαγή.
george78

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από george78 »

w95chris έγραψε: Δευ Μαρ 06, 2023 5:37 pm Θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για το πρόβλημα υγείας που σου επιτρέπει την απαλλαγή. Αν σου έδωσαν από την αρχή 2 χρόνια αναβολή, εσύ όταν λήξει η αναβολή πας για απαλλαγή (εκτός αν θες να υπηρετήσεις).

Γενικά είναι με το τι έχει αποφασίσει ο γιατρός του Φρουραρχείου και στη συνέχεια η επιτροπή. Αν ο γιατρός έχει εισηγηθεί 1 χρόνο πχ, τότε θα σου δώσει η επιτροπή 1 χρόνο. Μπορεί από την άλλη να κρίνει το θέμα σου ως κάτι που μπορεί να λυθεί σε 6 μήνες και να σου δώσει εξάμηνη.

Απλά να έχεις στο νου σου πω πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολής συνολικά πριν πάρεις την τελική απαλλαγή. Για να καταλάβεις, έστω το εξής σενάριο:

Παρουσιάζεσαι 13/03/2023.
Εσύ όμως καταφέρνεις και παίρνεις αναβολή για 1 χρόνο μέσω Φρουραρχείου.
Όταν λήξει (έστω ότι λήγει 13/03/2024 και παρουσιάζεσαι ας πούμε 14/06/2024), εσύ θα κάνεις ξανά την διαδικασία και θα σου δώσουν επιπλέον αναβολή.
Αν σου δώσουν άλλον 1 χρόνο, τότε θα έχεις αναβολή ως τις 14/06/2025 (εντελώς τυχαίες ημερομηνίες), και όταν λήξει ξανά (και οριστικοποιηθούν τα στοιχεία σου) τότε θα μπορείς να πάρεις την απαλλαγή.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και εγω αυτο ηξερα που μου ειπες, απλως πηγα σημερα φρουραρχειο και ειχε ψυχιατρο μεσα στο στρατοπεδο και δε χρειαστηκε να παω 414 με παραπεμπτικο. Οταν ηταν η σειρα μου με ρωταει ποσο θες αναβολλη, του λεω ιδανικα 2 χρονια ωραια μου λεει σου γραφω 2 χρονια. Τωρα περιμενω να μου ερθει μειλ για επιτροπη απαλλαγων στο 401. Απλως ηταν καποιοι εκει που λεγανε οτι και 2 χρονια να σου βαλει θα πρεπει να παρεις ότι και να γινει συνολικα 2 αναβολλες και τη 3η να πας για απαλλαγη ανεξαρτητα με το αν ειναι 2χρονες ή 1 χρονο ή 6 μηνες οι αναβολλες δηλαδη οτι μπορει να παρεις και δυο διχρονες αναβολλες και μετα απο 4 χρονια να πας για απαλλαγη και γενικα με ψηλο αγχωσανε αλλα ενταξει κομπλε αφου ισχυει αυτο που λες μια χαρα. Κατι τελευταιο αν γνωριζεις, αν ο ψυχιατρος σου γραψει 2χρονη αναβολλη είναι 100% σιγουρο ότι τοσο θα σου δωσει και η επιτροπη απαλλαγων;
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Oliver »

george78 έγραψε: Δευ Μαρ 06, 2023 7:36 pm
w95chris έγραψε: Δευ Μαρ 06, 2023 5:37 pm Θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για το πρόβλημα υγείας που σου επιτρέπει την απαλλαγή. Αν σου έδωσαν από την αρχή 2 χρόνια αναβολή, εσύ όταν λήξει η αναβολή πας για απαλλαγή (εκτός αν θες να υπηρετήσεις).

Γενικά είναι με το τι έχει αποφασίσει ο γιατρός του Φρουραρχείου και στη συνέχεια η επιτροπή. Αν ο γιατρός έχει εισηγηθεί 1 χρόνο πχ, τότε θα σου δώσει η επιτροπή 1 χρόνο. Μπορεί από την άλλη να κρίνει το θέμα σου ως κάτι που μπορεί να λυθεί σε 6 μήνες και να σου δώσει εξάμηνη.

Απλά να έχεις στο νου σου πω πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολής συνολικά πριν πάρεις την τελική απαλλαγή. Για να καταλάβεις, έστω το εξής σενάριο:

Παρουσιάζεσαι 13/03/2023.
Εσύ όμως καταφέρνεις και παίρνεις αναβολή για 1 χρόνο μέσω Φρουραρχείου.
Όταν λήξει (έστω ότι λήγει 13/03/2024 και παρουσιάζεσαι ας πούμε 14/06/2024), εσύ θα κάνεις ξανά την διαδικασία και θα σου δώσουν επιπλέον αναβολή.
Αν σου δώσουν άλλον 1 χρόνο, τότε θα έχεις αναβολή ως τις 14/06/2025 (εντελώς τυχαίες ημερομηνίες), και όταν λήξει ξανά (και οριστικοποιηθούν τα στοιχεία σου) τότε θα μπορείς να πάρεις την απαλλαγή.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και εγω αυτο ηξερα που μου ειπες, απλως πηγα σημερα φρουραρχειο και ειχε ψυχιατρο μεσα στο στρατοπεδο και δε χρειαστηκε να παω 414 με παραπεμπτικο. Οταν ηταν η σειρα μου με ρωταει ποσο θες αναβολλη, του λεω ιδανικα 2 χρονια ωραια μου λεει σου γραφω 2 χρονια. Τωρα περιμενω να μου ερθει μειλ για επιτροπη απαλλαγων στο 401. Απλως ηταν καποιοι εκει που λεγανε οτι και 2 χρονια να σου βαλει θα πρεπει να παρεις ότι και να γινει συνολικα 2 αναβολλες και τη 3η να πας για απαλλαγη ανεξαρτητα με το αν ειναι 2χρονες ή 1 χρονο ή 6 μηνες οι αναβολλες δηλαδη οτι μπορει να παρεις και δυο διχρονες αναβολλες και μετα απο 4 χρονια να πας για απαλλαγη και γενικα με ψηλο αγχωσανε αλλα ενταξει κομπλε αφου ισχυει αυτο που λες μια χαρα. Κατι τελευταιο αν γνωριζεις, αν ο ψυχιατρος σου γραψει 2χρονη αναβολλη είναι 100% σιγουρο ότι τοσο θα σου δωσει και η επιτροπη απαλλαγων;

Στο ΦΕΚ αναγράφει :

Εκτός από τα οριζόμενα στις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις του νόμου περί στρατολογίας των Ελλήνων οι αναβολές για λόγους υγείας με τις ενδείξεις Εξάμηνη Αναβολή (ΕΞΑ), Ετήσια Αναβολή (ΕΑ), και Διετής Αναβολή (ΔΑ), χορηγούνται σύμφωνα και με τα παρακάτω:



α. Από τα Ειδικά Στρατολογικά Συμβούλια (ΕΣΣ), εκτός των παρακάτω περιπτώσεων:

(1) Περιπτώσεις ψυχικών νοσημάτων τα οποία εξετάζονται από Υγειονομικό Αξιωματικό ειδικότητας ιατρού και εξειδίκευσης Ψυχιάτρου και ακολούθως παραπέμπονται στην αρμόδια Υγειονομική Επιτροπή των Ε. Δ., για κρίση.

(2) Περιπτώσεις παθήσεων για τις οποίες έχει γνωματεύσει στο παρελθόν αρμόδια Υγειονομική Επιτροπή των Ε. Δ.

β. Οι υγειονομικές επιτροπές των Ενόπλων Δυνάμεων (απαλλαγών και ανώτατες) μπορούν:

(1) Να δίνουν αναβολή (εξάμηνη ή ετήσια ή διετή) και για νοσήματα, παθήσεις ή βλάβες οι οποίες δεν προβλέπονται από το Γενικό Πίνακα ή προβλέπονται μεν αλλά δεν φέρουν την ένδειξη "ΕΞΑ" ή "ΕΑ" ή "ΔΑ", εφόσον κατά την κρίση τους μπορούν να θεραπευτούν με το χρόνο.

(2) Να χορηγούν και δεύτερη εξάμηνη ή ετήσια αναβολή έστω και εάν στο Γενικό Πίνακα το νόσημα, η πάθηση ή η βλάβη φέρει την ένδειξη "ΕΞΑ" ή "ΕΑ".

(3) Να κρίνουν από την αρχή οριστικά ως ικανούς ή ακατάλληλους έστω και εάν στο Γενικό Πίνακα το νόσημα, η πάθηση ή η βλάβη φέρει την ένδειξη "ΕΞΑ" ή "ΕΑ" ή "ΔΑ

Με την λήξη της διετούς πας για απαλλαγή.

Συνήθως ακολουθούν ότι είπε ο ψυχίατρος και στην επιτροπή απαλλαγών!
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και εγω αυτο ηξερα που μου ειπες, απλως πηγα σημερα φρουραρχειο και ειχε ψυχιατρο μεσα στο στρατοπεδο και δε χρειαστηκε να παω 414 με παραπεμπτικο. Οταν ηταν η σειρα μου με ρωταει ποσο θες αναβολλη, του λεω ιδανικα 2 χρονια ωραια μου λεει σου γραφω 2 χρονια. Τωρα περιμενω να μου ερθει μειλ για επιτροπη απαλλαγων στο 401. Απλως ηταν καποιοι εκει που λεγανε οτι και 2 χρονια να σου βαλει θα πρεπει να παρεις ότι και να γινει συνολικα 2 αναβολλες και τη 3η να πας για απαλλαγη ανεξαρτητα με το αν ειναι 2χρονες ή 1 χρονο ή 6 μηνες οι αναβολλες δηλαδη οτι μπορει να παρεις και δυο διχρονες αναβολλες και μετα απο 4 χρονια να πας για απαλλαγη και γενικα με ψηλο αγχωσανε αλλα ενταξει κομπλε αφου ισχυει αυτο που λες μια χαρα. Κατι τελευταιο αν γνωριζεις, αν ο ψυχιατρος σου γραψει 2χρονη αναβολλη είναι 100% σιγουρο ότι τοσο θα σου δωσει και η επιτροπη απαλλαγων;
Κοίτα, αν συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολών, είτε υπηρετείς, είτε παίρνεις οριστική απαλλαγή. Αυτό που άκουσες δεν έχει βάση. Αν ήταν έτσι θα παρακαλούσαν όλοι να πάρουν 2 εξάμηνες για να τελειώνει το θέμα εκεί. Απλά ανάλογα την σοβαρότητα του θέματος σου (και το τι αναφέρει το ΦΕΚ) θα πάρεις αναβολή και οριστική απαλλαγή.

Τώρα για την επιτροπή δε γνωρίζω με σιγουριά. Είναι ανάλογα σε ποιον πέσεις. Σπάνια θα απορρίψουν την γνωμάτευση του γιατρού. Δε νομίζω να παιχτεί κάτι τέτοιο εκτός και αν είναι προφανές πως η πάθηση σου είναι μούφα.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από apricot99 »

Thanos88 έγραψε: Σάβ Ιαν 12, 2019 9:55 pm Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Θα ήθελα την βοήθεια σας για να ξεκαθαρίσω ένα πρόβλημα που με απασχολη. Έχω πάρει 2 ετήσιες αναβολές για ψυχολογικά και μάλλον πάω για τρίτη. Σε περίπτωση που αποφασίσω απαλλαγη πρέπει να το ζητήσω ή ζητάω πάλι αναβολη για 1 χρόνο από το Ρουφ. Και αυτόματα με δεινουν απαλλαγη; Ευχαριστω
4-5 χρονια καθυστερημενη απαντηση αλλα το βαζω εδω εαν καποιος εχει την ιδια απορια. Η αναβολη για λογους υγειας μπορει να εχει συνολικη διαρκεια 24 μηνες (2 χρονια), τωρα οι υγεονομικες επιτροπες μπορει να σου δοσουν κατευθειαν 2 χρονια αναβολη η μπορει να στα δοσουν και τμηματικα (σε 12μηνα η 6μηνα) αναλογα με την νομοθεσια και την καθε προσωπικη περιπτωση. Μολις συπληρωθουν τα 2 χρονια αναβολης δεν γινεται να σου δωσουν παραπανω αρα ειτε θα παρεις οριστικη απαλλαγη ειτε θα υπηρετησεις την θητεια σου. Τελος για την τελικη απαλλαγη ουσιαστικη ακολουθεις την ιδια διαδικασια που ακολουθησες για της προηγούμενες.
Dimitris900

Re: Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Dimitris900 »

GeorgeNik έγραψε: Τετ Ιαν 18, 2023 11:48 pm Καλησπερα, εχω αναβολη μεχρι 09-05-2023. Οταν θα ρθει η ωρα για την καταταξη, θα προχωρησω και παλι στη διαδικασια της αναβολης με σκοπο την απαλλαγη αυτην τη φορα, καθως θα εχω συμπληρωσει 2 χρονια αναβολης. Το θεμα ειναι οτι θελω να ξερω απο πριν στο περιπου ποτε θα χρειαστει να ασχοληθω με την απαλλαγη μου και ως ποτε επειδη θελω απο πριν να ξερω για το πως θα κανονισω τις διακοπες μου. Ακουσα οτι κατα το καλοκαιρι λογικα θα ειναι η καταταξη, πιθανον ιουλιο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Κανονικα παρουσιαζομουν λιγες μερες πριν την καταταξη, αυτο το γνωριζα. Μπορειτε να μου πειτε καποιο ευρος ημερομηνιων που θα πρεπει να περιμενω να με καλεσουν, καθως και αμα η διαδικασια της απαλλαγης ενδεχεται να κρατησει περισσοτερο απο αυτην της απλης αναβολης; Ευχαριστω προκαταβολικα.
Ναι, θα κληθείς να παρουσιαστείς (στη Θήβα, αν μιλάμε για στρατό ξηράς) με την Δ΄ ΕΣΣΟ, μέσα Ιουλίου (πέρσι η Δ' ΕΣΣΟ για τους ερχόμενους από αναβολή υγείας ήταν 12-14 Ιουλίου, ανάλογα το Νομό σου). Αν θες να πας για απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου, να πας εκεί από 1 ως 5 εργάσιμες μέρες πριν την ημ/νία κατάταξης (άρα υπολίγιζε περίπου 10 Ιουλίου). Υπολόγιζε όμως ότι θα πρέπει να περάσεις κι από την Επιτροπή Απαλλαγών σε άλλη ημερομηνία (κανά μήνα αργότερα). Αν θες να πας για απαλλαγή μέσω Στρατοπέδου, που είναι και ο ευκολότερος/σιγουρότερος τρόπος κατά γενική ομολογία, αφού τα πάντα γίνονται αυθημερόν, να πας στο στρατόπεδο ακριβώς την ημέρα που θα λέει το σημείωμα κατάταξης.
Giannaks

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Giannaks »

Καλησπέρα σας, ήθελα να κάμω κάποιες ερωτήσεις όσο αναφορά την στρατιωτική θητεία και κατά ποσό αυτή θα είναι εφικτή.
Αρχικά ο πατέρας μου πάσχει από καρδιακή αναπηρία σε ποσοστό 81% και εγώ είμαι μοναχογιός. Ότι αφορά εμένα είμαι αλλεργικός και κάνω ανοσοθεραπεία κάθε μήνα με εμβόλια, αντιμετωπίζω και άσθμα λόγω των αλλεργιών και έχω χαρτί από γενικό νοσοκομείο σφραγγισμενο και υπογεγραμμένο από τον διευθυντή της μονάδας, επίσης πάσχω από αγχώδη διαταραχή και παίρνω αγχολυτικά χάπια και έχω βεβαίωση τόσο από ψυχολόγο όσο και από ψυχίατρο.
Σε αυτήν την περίπτωση ποια είναι η θητεια μου ή υπάρχει περίπτωση να μην κάνω στρατό;
xken0
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2023 6:01 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή μετά από δύο χρόνια αναβολής

Δημοσίευση από xken0 »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω διότι γνώριζα διαφορετική διαδικασία. Πήρα πριν δύο χρόνια αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους με σκοπό να πάρω απαλλαγή. Τώρα μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης για Θήβα στο πυροβολικό. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Πάω κανονικά στην κατάταξη με το χαρτί του ψυχιάτρου και λέω ότι δεν μπορώ να υπηρετήσω ή αναζητώ κάποια άλλη μέθοδο; Επίσης γνώριζα από άλλες εμπειρίες ότι μετά από δύο χρόνια αναβολής πας στο στρατιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα (ίσως βέβαια χρειάζεται άλλη διαδικασία αυτό) . Τι μου πρότεινετε να κάνω, επίσης χρειάζεται να φέρω μαζί μου την φαρμακευτική αγωγή που ακολουθώ; Ευχαριστώ πολύ
Dimitris900

Re: Απαλλαγή μετά από δύο χρόνια αναβολής

Δημοσίευση από Dimitris900 »

xken0 έγραψε: Πέμ Απρ 27, 2023 6:38 am Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω διότι γνώριζα διαφορετική διαδικασία. Πήρα πριν δύο χρόνια αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους με σκοπό να πάρω απαλλαγή. Τώρα μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης για Θήβα στο πυροβολικό. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Πάω κανονικά στην κατάταξη με το χαρτί του ψυχιάτρου και λέω ότι δεν μπορώ να υπηρετήσω ή αναζητώ κάποια άλλη μέθοδο; Επίσης γνώριζα από άλλες εμπειρίες ότι μετά από δύο χρόνια αναβολής πας στο στρατιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα (ίσως βέβαια χρειάζεται άλλη διαδικασία αυτό) . Τι μου πρότεινετε να κάνω, επίσης χρειάζεται να φέρω μαζί μου την φαρμακευτική αγωγή που ακολουθώ; Ευχαριστώ πολύ
Έχεις δύο επιλογές. Ή θα πας πρωί-πρωί στο στρατόπεδο (Θήβα) την ημέρα που είναι να παρουσιαστείς, με γνωμάτευση ιδιώτη για την κατάτσασή σου, και θα πάρεις αυθημερόν απαλλαγή (θα φας όμως όλη την ημέρα εκεί). Ή θα πας στο Φρουραρχείο της Περιφέρειάς σου, επίσης πρωί-πρωί,έως και 10 εργάσιμες μέρες πριν την ημερομηνία κατάταξής σου, επίσης με γνωμάτευση ιδιώτη. Στη δεύτερη περίπτωση, θα σου δώσουν παραπεμπτικό για να περάσεις από το στρατιωτικό νοσοκομείο σε άλλη ημερομηνία (εντός μηνός) και μετά από την επιτροπή απαλλαγών. Συνεπώς, η 2η μέθοδος είναι πιο 'βολική' στο ότι δε χρειάζεται να τρέχεις Θήβα, ωστόσο έχει πιο πολύ τρέξιμο σε πολλές μέρες. Επίσης, είναι πιο πιθανό να πέσεις σε 'περίεργους' ανθρώπους. Αντίθετα, μέσω στρατοπέδου, όσοι το έχουν ζήσει, λένε πως είναι πιο εύκολα: Όλοι παίρνουν αυτό που θέλουν. ?χουν γραφεί αναλυτικότατα τα πάντα (κάτσε διάβασέ τα!) και για τις δύο επιλογές.
Για την απαλλγή μέσω φρουραρχείου εδώ:viewtopic.php?t=14308
Για την απαλλαγή μέσω στρατοπέδου εδώ:viewtopic.php?t=13946
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα. Στις 24/05 πάω για απαλλάγη στο 401. Εχω χάρτι με ημερομηνια γνωμάτευσης Σεπτεμβριο του 2022, το οποίο είναι ακρίβώς το ίδιο με αυτ'ο που έδωσα και στην τελευταία αναβολ'η τον Σεπτέμβριο του 22. Υπάρχει περιπτωση να μη δεχτούνε το χαρτί?
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

tnshatzo έγραψε: Πέμ Μάιος 18, 2023 4:15 pm Καλησπέρα. Στις 24/05 πάω για απαλλάγη στο 401. Εχω χάρτι με ημερομηνια γνωμάτευσης Σεπτεμβριο του 2022, το οποίο είναι ακρίβώς το ίδιο με αυτ'ο που έδωσα και στην τελευταία αναβολ'η τον Σεπτέμβριο του 22. Υπάρχει περιπτωση να μη δεχτούνε το χαρτί;
Καλυτερα να εχεις προσφατη γνωματευση.
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από tnshatzo »

EΥχαρίστω πολυ για την απάντηση. Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη);
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης