Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Παναγιώτης έγραψε:Καλησπέρα, εγώ έχω μια λίγο γενική απορία.Πήρα αναβολή λόγω σχολής η οποία ισχύει ακόμα όταν όμως λήξει, θα με ξανακαλεσουν στο ίδιο σώμα που μου είχε έρθει το χαρτί περιοδευων ή αλλάζει το σώμα;

Ευχαριστώ πολύ

Εάν λέγοντας { σώμα}... Εννοείς κλάδο ... Αεροπορία. Ναυτικό ... Ξηρά... Όχι δεν αλλάζει

Kostakisssuk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2022 7:38 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kostakisssuk »

Καλησπέρα ξέρει κανένας τη εννοεί που γράφει το χαρτί δεν υπεχει πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση.
Αντώνης Λ.

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Αντώνης Λ. »

Kostakisssuk έγραψε:Καλησπέρα ξέρει κανένας τη εννοεί που γράφει το χαρτί δεν υπεχει πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση.
Αν πάρεις αναβολή λόγω σπουδών και μετά την αποφοίτησή σου δεν δείξεις το πτυχίο σου στην στρατολογία, σε "τιμωρούν" με 1 μήνα επιπλέον θητείας. Εφόσον όμως προσκομίσεις το πτυχίο σου, τότε "δεν υπέχεις πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση".
Αντώνης Μπάλνας

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Αντώνης Μπάλνας »

Οι εντυπώσεις μου από το 401, που πήγα για την τελική απαλλαγή, ήταν άριστες. Είχε περίπου 10 άτομα μπροστά μου, αλλά η όλη διαδικασία ήταν τόσο γρήγορη και απλή, που σε 20 περίπου λεπτά τελείωσα. Δύο γιατροί μας έπαιρναν δύο-δύο μέσα, αφού προηγουμένως περνούσαμε από τη γραμματεία και μας έδινε τα χαρτιά του Φρουραρχείου.

Έτσι, στον γιατρό έδωσα τα συγκεκριμένα χαρτιά + το χαρτί του προσωπικού μου γιατρού και χωρίς να μου κάνει ο γιατρός καμία απολύτως ερώτηση, αφού πρώτα συμπλήρωσε κάποια πράγματα βάσει όσων έγραφε το χαρτί του ψυχιάτρου μου, μου είπε: "σε 1 με 1,5 μήνα από τώρα, μπες στην ιστοσελίδα της στρατολογίας για να δεις την απαλλαγή σου".

Γενικά, με εξέπληξε το πόσο απλά ήταν συνολικά τα πράγματα αυτή τη φορά σε σχέση με πριν από δύο χρόνια, που είχα περάσει πάλι την ίδια διαδικασία για να πάρω απλώς τη διετή αναβολή και μάλιστα τότε μου είχε κάνει ο γιατρός και 2-3 ψιλοψαρωτικές ερωτήσεις. Τώρα, είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να περάσω από... "ανάκριση" που λέει ο λόγος, μιας που πήγαινα για απαλλαγή, αλλά έγινε το ακριβώς αντίθετο.

Και σε όλους τους άλλους που είδα όσο περίμενα εκεί, η ίδια διαδικασία ήταν, δεν είδα ή άκουσα δηλαδή να ζορίστηκε κάποιος. Είναι ανάλογα με τα κέφια τους στην επιτροπή μού φαίνεται, τι να πω!

Καλή τύχη σε όλους εύχομαι!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 31, 2022 10:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kaizoku »

KΑλησπερα. Ιούλιο παρουσιάζομαι και έχω πάρει ήδη 2 αναβολές λόγω ΙΨΔ και αγχώδους κτθλψς.

Με παρακολουθούσε ένας στρατιωτικός ιατρός φαρμακευτικά αλλά λόγω οικονομικών δεν συνέχισα την παρακολούθηση.

Σκέφτομαι να του ζητήσω την διάγνωση του.

1) Πιστεύετε θα αρνηθεί να μου την δώζει επειδή διέκοψα τις συνεδρίες;

2) Τι ημερομηνία πρέπει να γράφει η διάγνωση για να γίνει δεχτεί.

Πχ ξεκίνησα Νοέμβριο πρωτη συνεδρία αλλά μετα διέκοψα γιατί ήταν ακριβός. Αν όλα πάνε καλά και δεχτεί να μου γράψει διάγνωση, θα πρέπει η διάγνωση να γράφει ότι με παρακολουθούσε μέχρι Ιούλιο;(ιούλιο παρουσιάζομαι). Αν μου την γράψει τώρα ότι με παρακολουθεί Νοέμβριο-ΙούΝιο, θα γίνει δεκτή από στρατό, ή θα πρέπει να περιμένω να μπει ο Ιούλιος;

fsafsa

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Σου έχει πει κανένας πως άμα το γράψεις το ίδιο μήνυμα σε 300 θέματα πως θα σου απαντήσουν πιο γρήγορα; Κάτσε διάβασε εμπειρίες προηγούμενων παιδιών που έχουν γράψει και είμαι σίγουρος πως θα σου λυθούν οι απορίες.
Αχιλλεας

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Αχιλλεας »

Καλησπέρα σας, πήγα στο 401 στην Αθήνα στις 16 Μαίου του τρέχοντος έτος πέρασα από Επιτροπή Απαλλαγών, η οποία με έκριναν Ι5 εξαιτίας ποσοστού αναπυρίας 67% και άνω. Προσκόμησα όλα τα απαραίτητα δικαιολογιτικά και έκανα όλες τις διαδικασίες, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κανένα e-mail με το χάρτι της απολύσεώς μου. Να ανησυχίσω;
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από nenos111 »

Αχιλλεας έγραψε:Καλησπέρα σας, πήγα στο 401 στην Αθήνα στις 16 Μαίου του τρέχοντος έτος πέρασα από Επιτροπή Απαλλαγών, η οποία με έκριναν Ι5 εξαιτίας ποσοστού αναπυρίας 67% και άνω. Προσκόμησα όλα τα απαραίτητα δικαιολογιτικά και έκανα όλες τις διαδικασίες, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κανένα e-mail με το χάρτι της απολύσεώς μου. Να ανησυχίσω;


Δεν θα λάβεις ειδοποίηση...

Θα μπεις στο stratologia.gr και θα το δεις εκεί... Η διαδικασία είναι χρονοβόρα... Μπορεί να κρατήσει και 2 μήνες μέχρι να εμφανιστεί η απόφαση

Στέλιος

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Στέλιος »

Σταμάτησαν πλέον να αναγράφουν στο πλήρες πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης την πιθανή ημερομηνία ίασης της ασθένειας; Στο δικό μου τουλάχιστον δεν αναγράφεται τίποτα σχετικό.
Nonbinary

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Nonbinary »

Καλησπερα σε όλους. Είχα Κάρεϊ αναβολή πριν 2 χρόνια για λόγους υγείας από στρατόπεδο (10 Ιουνίου 2020) και σε 2 μέρες τελειώνει η αναβολή μου. Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Ποτε υπολογίζεται να έρθει το χαρτί κατάταξης μου; Υπάρχει περίπτωση αν δεν προλάβω την εσσο του Ιουλίου και με βάλουν Σεπτέμβρη να κάνω κάποια αίτηση για να μπω ποιο νωρίς ώστε να γίνει και η διαδικασία της απαλλαγής ποιο νωρίς; Η αλήθεια είναι ότι από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω διαδικασία για αλλαγή φύλου και δεν θέλω να είναι στην μεση ο στρατος για να μην υπάρξει κάποιο μπέρδεμα κλπ. Όταν είχα πάει στα ΚΕΠ μου είχανε πει ότι γίνεται αφού τελειώσει η αναβολή μου.

2) Έχω ήδη 2 γνωματεύσεις και τον Ιούλιο θα παω για την τριτη και τελευταία καθώς θα φύγει για καλοκαίρι. Υπάρχει περίπτωση αν μπω τον Σεπτέμβριο να μην δεχτούν την διάγνωση επειδή θα είναι του Ιουλίου η όχι; Το να πάω ξανά τον Σεπτέμβριο για γνωμάτευση δεν γίνεται καθώς είναι πολλά τα λεφτα.

Ευχαριστώ πολύ

fsafsa

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Γιατί δεν διαβάζετε άλλα μηνύματα ρε ***** το; Σας πιάνουν ντροπές;
Nonbinary

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Nonbinary »

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να ο βοηθήσεις, τότε μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις καθόλου. Δεν γίνεται να μας κουνάς το δάχτυλο συνέχεια εδώ μέσα. Ο ρόλος των forums είναι για να ρωτάμε.
Tsil
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2020 12:53 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Tsil »

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μού προτείνει έναν ψυχίατρο για την απαλλαγή μου;

Ευχαριστώ πολύ

kpo

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από kpo »

Καλησπέρα!Τον Μάρτιο που μας πέρασε ξεκίνησα τη διαδικασία για απαλλαγή κ πήρα την πρώτη μου αναβολή. Αυτή τη στιγμή έχω αναβολη μέχρι 10 Μαρτίου 2023.

Θα κληθω ξανά να παρουσιαστω στην εσσο του μαϊου του 2023. Καλά έχω καταλάβει; Ή προλαβαίνω να κάνω τη διαδικασία το Μάρτιο του 2023;

Εντέλει ποιο μήνα θα πάρω την απαλλαγή το 2024;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επαμεινωνδας

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Θέλει 2 αναβολές για να πάρεις απαλλαγή. Οπότε το 2024
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης