Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GeoK

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από GeoK »

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πότε θα βγει η εσσο Ιουλίου για στρατό ξηράς;
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kaizoku »

Καλησπερα. Πάσχω από απο υποτροπιάζουσα καταθλιπτική διαταραχή (ff33.1 kata ιcd-10) σε έδαφος ψυχαναγκαστικής διαταραχής (f42 κατα icd-10)

έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή και ήρθε η ωρα για την απαλλαγη.

το θέμα ειναι οτι λογω οικονομικων δεν πήγα σε ψυχίατρο φετος για να πάρω διάγνωση. Δεν ξερω κατα ποσο εύκολο είναι να μου δώσει κάποιος με 1-2 συνεδρίες.

απλα θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος πάει χωρις πρόσφατη διάγνωση, πόσο εύκολα χάνει την απαλλαγή;

Spartakos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Spartakos »

Καλησπέρα. Έχω 2ετη αναβολή από τον στρατό για λόγους υγείας. Ωστόσο όταν πήρε την αναβολή το φεκ σχετικά με τις παθήσεις είχε 2 κατηγορίες για μένα. Ότι υπηρετώ είτε με Ι4 (αν δεν παίρνω θεραπεία) και Ι5 (αν παίρνω). Ωστόσο εγώ θα ήθελα να πάρω το Ι5. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γενικά γνωρίζεις κάποιος τι μπορεί να γίνει?
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

Spartakos έγραψε:Καλησπέρα. Έχω 2ετη αναβολή από τον στρατό για λόγους υγείας. Ωστόσο όταν πήρε την αναβολή το φεκ σχετικά με τις παθήσεις είχε 2 κατηγορίες για μένα. Ότι υπηρετώ είτε με Ι4 (αν δεν παίρνω θεραπεία) και Ι5 (αν παίρνω). Ωστόσο εγώ θα ήθελα να πάρω το Ι5. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γενικά γνωρίζεις κάποιος τι μπορεί να γίνει;


Μην σε ανησυχει αυτο. Για συνηθως αναβολη οταν δινουν τις πιο πολλες για ψυχολογικους λογους Γραφουν αριθμο φεκ το οποιο αντιστοιχει σε Ι4, δεν μπορουν να γραψουν αριθμο φεκ που αντιστοιχει σε Ι5 κατευθειαν χωρις να εχουν προηγηθει 2 ετη αναβολων. Εφοσον παρελθουν τα 2 ετη αναβολων για ψυχολογικους λογους και πας για απαλλαγη τοτε γραφουν αριθμο φεκ που αντιστοιχει σε Ι5.

Spartakos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Spartakos »

Οκκ αυτό που λες. Προσωπικά εμένα δεν είναι για ψυχολογικούς λόγους αλλά για παθολογικούς. Οπότε μήπως υπάρχει κάποια διαφορά εκει?
Manos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Manos »

Καλημέρα σας,

Έχω πάρει ήδη δύο χρόνια αναβολή λόγω κατάθλιψης στο παρελθόν και σήμερα ήταν η υποτιθέμενη 3η και απαλλαγή. Όταν μπήκα στην επιτροπή απαλλαγών και μίλησα με τον γιατρό, μου έδωσε απλά άλλον ένα χρόνο αναβολή αντί να μου μιλήσει για απαλλαγή. Μου είπε πως μόνο εάν έχω συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας μπορώ να πάρω απαλλαγή και οτι για ψυχιατρικά θέματα μπορούν να με καλούν κάθε χρόνο μέχρι την ηλικία των 45. Έχω γνωστό που με χαρτί για κατάθλιψη πήρε στον τρίτο χρόνο απαλλαγή. Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό ;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Αύγ 03, 2022 1:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λουκάς

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Λουκάς »

Manos έγραψε:Καλημέρα σας,

Έχω πάρει ήδη δύο χρόνια αναβολή λόγω κατάθλιψης στο παρελθόν και σήμερα ήταν η υποτιθέμενη 3η και απαλλαγή. Όταν μπήκα στην επιτροπή απαλλαγών και μίλησα με τον γιατρό, μου έδωσε απλά άλλον ένα χρόνο αναβολή αντί να μου μιλήσει για απαλλαγή. Μου είπε πως μόνο εάν έχω συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας μπορώ να πάρω απαλλαγή και οτι για ψυχιατρικά θέματα μπορούν να με καλούν κάθε χρόνο μέχρι την ηλικία των 45. Έχω γνωστό που με χαρτί για κατάθλιψη πήρε στον τρίτο χρόνο απαλλαγή. Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό ;

Αυτό δεν μπορεί να γίνει βάσει νόμου. Μετά από 2 χρόνια αναβολής (για λόγους υγείας), δεν επιτρέπεται επιπρόσθετη αναβολή. Οπότε, είτε υπηρετείς είτε απαλλάσσεσαι οριστικά, τρίτος δρόμος δεν υπάρχει.
Manos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Manos »

Εμένα λοιπόν που ο γιατρός μου είπε για 3η αναβολή, τι πρέπει να κάνω ;
NahNahoy

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από NahNahoy »

Καλησπέρα σας

Είναι κανείς που έχει απαλλαχθεί από την στράτευση μεσω του ΦΕΚ 52. Χρόνια κνίδωση με ή χωρίς συνοδό αγγειοείδημα, πολυ επίμονη ανθεκτική στην θεραπεία, μετα απο νοσοκομειακη παρακολουθηση.

Λουκάς

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Λουκάς »

Manos έγραψε:Εμένα λοιπόν που ο γιατρός μου είπε για 3η αναβολή, τι πρέπει να κάνω ;
Να μιλήσεις με την στρατολογία, δεν γίνεται να εγκριθεί τέτοια απόφαση.
Άβαταρ μέλους
Rambo from lidl
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2022 9:32 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Rambo from lidl »

Καλημέρα σε όλους.Γράφω γιατί έμπαινα κ εγώ εδώ να βρω συμβουλές σχετικά με την απαλλαγή και πως να την πάρω.

Καθώς πήρα απαλλαγή θα ήθελα να σας γράψω τι έκανα.

1) Μου κόπηκε η αναβολή λόγω σπουδών 1/1/2020,

2) Ζήτησα αναβολή για κοινωνικούς λόγους για 2 μήνες (απλό και εύκολο απλά κάνεις μια αίτηση στη στρατολογία),

3) 'Ηταν να παρουσιαστώ μετά την αναβολή κοινωνικών λόγων με Δ ΕΣΣΟ 2020 οπότε πήγα σε ψυχίατρο, έκανα 2-3 ραντεβού και έβγαλα χαρτί αγχώδους διαταραχής (αληθινό διότι ήμουν 28 χρονών με δουλειά και όντως δεν ήξερα τι θα μου ξημερώσει αν πάω στρατό και χάσω τη δουλεία μου,

4) 5 ημέρες πριν παρουσιαστώ πήγα φρουραρχείο, ειδαν το χαρτί, έγραψαν τα ίδια και με τα με έστειλαν στην επιτροπή απαλλαγών όπου πήρα διετία,

5) Μου έληξε το καλοκαίρι του 2022 και ήταν να μπω με Ε ΕΣΣΟ 2022, έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΗΜΑ (ΒΗΜΑ 4), και όταν πήγα στην επιτροπή είδαν ότι είχα ήδη μια διετία και με ρώτησαν αν θέλω απαλλαγή ή να υπηρετήσω. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΠΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ.

Αυτά έκανα παιδιά και ήταν και πολύ απλό. Μη κάθεστε να υπεραναλύετε τι γραφούν στο φρουραρχείο ή τι λένε στις επιτροπές. Υπάρχουν νόμοι και είναι υποχρεωμένοι να τους ακολουθούν. Απλά ακολουθήστε τα βήματα παραπάνω και όλα θα πάνε καλά.

Άβαταρ μέλους
Akar
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2022 11:36 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Akar »

Καλησπέρα σ ευχαριστουμε για αυτά που έγραψες ήταν πολύ βοηθητικά, πως μπορώ να βρω κάποιον ψυχίατρο που να με βοηθήσει και εμένα με αυτό το θέμα ώστε να πάρω απαλλαγή, θα μπορούσες να μου πεις ένα όνομα ή ένα τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί σου ή κατευθείαν με τον ψυχίατρο ; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
. .
Anon365

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Anon365 »

Καλησπέρα παρουσιάστηκα πέρσι στον στρατό και υπηρέτησα 50 μέρες πριν πάρω αναβολή υγείας αρχές Ιανουαρίου. Έκοψα την αναβολή υγείας μέσα Ιουλίου για να ξανά μπω τον Νοέμβριο μιας και χαλάρωσα. Όντας πάσχοντας από οριακή διαταραχή προσπαθώ να το παλέψω αλλά η αλήθεια είναι πως είναι κάπως δύσκολο. Υπηρετώ ήδη ένα μήνα και με τα δεδομένα της ζωής μου μπορώ να αντέξω άλλους δυο μηνες πριν πάρω δεύτερη αναβολή.
Θέλω να ρωτήσω, αν του χρόνου ξανά παρουσιαστώ και πάρω αναβολή πάω σε απαλλαγή; Είμαι 9 μηνο και έχω υπηρετήσει ήδη 3 μηνες…αλλά δυσκολεύομαι πραγματικά να ολοκληρώσω την θητεία.
DPa

Απαλλαγή Λόγω προβλημάτων υγείας

Δημοσίευση από DPa »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα μα βοήθεια σε όποιον γνωρίζει
-Αρχικά από που προτείνεται να πάρουμε απαλλαγή από το φρουραρχείο ή από το σημείο που παρουσιαζόμαστε ;
-Αν έχουμε περισσότερες από μια γνωματεύσεις από διαφορετικές παθήσεις να τις έχουμε μαζί μας; Η να έχουμε αυτή που θα μας βγάλει Ι5?
Kostasko

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kostasko »

Καλησπέρα σας, είναι να παρουσιαστώ 11 του μήνα όπως γράφει στο σημείωμα κατάταξης μου. Εγώ έχω πάρει ήδη αναβολή για λόγους υγείας και τώρα είμαι για απαλλαγή, αλλά επειδή δεν βρίσκω τον γιατρό μου, δεν ξέρω εάν θα έχω έγκυρα γνωμάτευση για να δώσω στο φρουραρχείο. Η ερώτηση μου είναι εφόσον λέει 11 εγώ μπορώ να πάω και μέχρι τις 11 στο φουραρχείο ή μέχρι την προηγούμενη μέρα; Εάν πάω 12 ή 13 τι συνέπειες μπορεί να υπάρξουν;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες