Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Klmt
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 03, 2022 5:50 pm
Τοποθεσία: Μηχανικός
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Klmt »

Καλησπέρα σας τον Δεκέμβριο του 2023 λήγει η αναβολή λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας όπως 2 χειρουργεία για σκολίωση και κρίσεις επιληψίας τα τελευταία 5 χρόνια γνωρίζεται τι πρέπει να κάνω πριν με καλέσουν και αν υπάρχει περίπτωση απαλλαγής.
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Klmt έγραψε:Καλησπέρα σας τον Δεκέμβριο του 2023 λήγει η αναβολή λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας όπως 2 χειρουργεία για σκολίωση και κρίσεις επιληψίας τα τελευταία 5 χρόνια γνωρίζεται τι πρέπει να κάνω πριν με καλέσουν και αν υπάρχει περίπτωση απαλλαγής.


Θα περιμένεις να λάβεις το δελτίο κατάταξης και θα ακολουθήσεις τη διαδικασία με το φρουραρχείο.

Εφόσον έχεις λάβει 24μηνη αναβολή υγείας θα παραπεμφθείς για οριστική κρίση.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Φεβ 04, 2022 7:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Markos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα γνωρίζεις πως γίνεται η διαδικασία μέσω φρουραρχείου; Έληξε η αναβολή 31/12/21 και επειδή δεν θέλω να πάω στρατό σκέφτομαι αναβολή και στη συνέχεια απαλλαγή. Ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχολόγο πριν ένα μήνα και θα πάω και σε ψυχίατρο μήπως με βοηθήσει με τις αναβολές. Απλά από κει και πέρα δεν ξέρω πως να κινηθώ και έχω αγχωθει.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

Βγηκε νεα αποφαση απο την Αρχη Προστασια: Δεδομενων σχετικα με τα στρατιωτικα πιστοποιητικα τυπου Α' οπου παρανομως αναγραφοταν η μη εκπληρωση στρατιωτικων υποχρεωσεων σε οσους εχουν απαλλαγη.

Αναγραφή δεδομένων σε πιστοποιητικό στρατού τύπου Α'

Κατηγορία

Απόφαση

Ημερομηνία

13/01/2022

Περίληψη

Κατόπιν υποβολής καταγγελίας ότι το εκδοθέν πιστοποιητικό στρατού τύπου Α΄ περιείχε μη νομίμως την πληροφορία ότι ο καταγγέλλων δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και ότι έχει απαλλαγεί από την υποχρέωση στράτευσης, αφού δεν χορηγήθηκε για συγκεκριμένο σκοπό, για τον οποίο ήταν κατά νόμο αναγκαίο να βεβαιωθούν τα στοιχεία αυτά, αλλά για κάθε νόμιμη χρήση, η Αρχή έκρινε ότι αρκούσε η βεβαίωση ότι ο καταγγέλλων δεν υπέχει στρατιωτικές υποχρεώσεις, και κάλεσε το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, ως υπεύθυνο επεξεργασίας, να εκδώσει για τον καταγγέλλοντα εκ νέου το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α' με την αναγραφή μόνον του δεδομένου ότι δεν υπέχει πλέον καμία στρατιωτική υποχρέωση.

https://www.dpa.gr/el/enimerwtiko/prakseisArxis/anagrafi-dedomenon-se-pistopoiitiko-stratoy-typoy

Γιώργος

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ουσιαστικά αναγκάζει το Υπουργείο να ικανοποιήσει το αίτημα του προσφεύγοντος, ωστόσο θα έπρεπε να βγάλει μια γενική ανακοίνωση ώστε να αλλάξει ριζικά το πιστοποιητικό τύπου Α' για όλους ανεξαιρέτως, γιατί για μένα δεν έχει νόημα να προσφεύγει στην ΑΠΔΠΧ ο καθένας ξεχωριστά για την ίδια ακριβώς υπόθεση.
Giannis97

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Giannis97 »

Καλησπερα σε ολους Οποιος ξερει παρακαλω να απαντησει γιατι εχω μπερδευτει. Εχω παρει ηδη μια γνωματευση απο ψυχιατρο τον Οκτωβριο και θα ξαναπαω μεσα στον μηνα για 2η συνεδριαση. Πρεπει να του πω να γραψει αλλη γνωματευση η να συνεχισει την συνταγογραφηση απλα; Πραγματικα εχω αγχωθει γιατι δεν εχω βρει κατι οσο εψαξα στο φορουμ και δεν ξερω τι να κανω. Ευχαριστω πολυ.
Απαλλαγή από θητεία

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Απαλλαγή από θητεία »

Καλησπέρα. Είχα αναβολή λόγο σπουδών. Έληξε.. Δεν έχω καταφέρει να σπουδάσω λόγω καθαρά οικονομικής αστυνομίας. Ήρθε τώρα χαρτί κατάταξης. Αλλά παιδιά δεν μπορώ να πάω . Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα ούτε τα βασικά Να πάρω. Δεν έχω οικονομική δυνατότητα κι στήριξη από κάπου. Δεν θέλω ούτε να πάω. Μόνο στην ιδέα αγχώνομαι. Και ψυχολογικά είμαι χάλια για τις συνέπειες ανυποταξίας.

Τί μπορώ να κάνω για απαλλαγή;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

marios88
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 25, 2022 10:46 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από marios88 »

Καλησπερα σε ολους. Ετοιμαζομαι να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, παιρνω χαπια τα τελευταια 2 χρονια, επισης παιρνω χαπια για στομαχικα προβληματα εδω και 10 χρονια
Υπαρχει περιπτωση να με απορριψουν αυτην την περιοδο λογο του πολεμου που επικρατει στην Ουκρανια και γενικα στην Ευρωπη ;

Ευχαριστω

Fernando
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2022 10:07 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Fernando »

marios88 έγραψε:Καλησπερα σε ολους. Ετοιμαζομαι να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, παιρνω χαπια τα τελευταια 2 χρονια, επισης παιρνω χαπια για στομαχικα προβληματα εδω και 10 χρονια
Υπαρχει περιπτωση να με απορριψουν αυτην την περιοδο λογο του πολεμου που επικρατει στην Ουκρανια και γενικα στην Ευρωπη ;

Ευχαριστω



Ελπίζω πως όχι, γιατί αυτό θα σημαίνει πως ούτε εγώ θα την πάρω.

Παναγιώτης

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα, έχω να κάνω 2 ερωτήσεις. Έχω πάρει ως τώρα 3 αναβολές και ψυχοσωματικές διαταραχές, διότι παίρνω χάπια ειδικά για την κατάσταση μου, και η αναβολή μου είναι μέχρι 15 Μαρτίου. Πρώτη ερώτηση, επειδή δεν ξέρω που να την κάνω. Θα μπω στις 16 Μαρτίου στον στρατό πιθανότατα η μετά από 2 μήνες επειδή λήγει η προθεσμία να το πω έτσι; Επίσης, είμαι στην τρίτη αναβολή, πόσες πρέπει να πάρω ακόμα για να φτάσω στην απαλλαγή μου; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

Παναγιώτης έγραψε:Καλησπέρα, έχω να κάνω 2 ερωτήσεις. Έχω πάρει ως τώρα 3 αναβολές και ψυχοσωματικές διαταραχές, διότι παίρνω χάπια ειδικά για την κατάσταση μου, και η αναβολή μου είναι μέχρι 15 Μαρτίου. Πρώτη ερώτηση, επειδή δεν ξέρω που να την κάνω. Θα μπω στις 16 Μαρτίου στον στρατό πιθανότατα η μετά από 2 μήνες επειδή λήγει η προθεσμία να το πω έτσι; Επίσης, είμαι στην τρίτη αναβολή, πόσες πρέπει να πάρω ακόμα για να φτάσω στην απαλλαγή μου; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Εφοσον ληγει Μαρτιο η αναβολη αρα εισαι με την ΕΣΣΟ του Μαιου. Για να φτασεις στην απαλλαγη πρεπει να συμπληρωσεις 2 χρονια αναβολων για ψυχολογικους λογους.

Παναγιώτης

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Είσαι σίγουρος ότι είναι με την εσσο του μαϊου, έτσι αδερφέ; Γιατί ακόμα δεν μου έχει βγάλει ότι μπαίνω με την επόμενη εσσο, και όσοι είναι με αναβολή είναι 8 με 11 Μαρτίου. Άρα Μάιο, έτσι; Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις δύο σου απαντήσεις.
Justhavocman
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 12:39 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Justhavocman »

Καλησπέρα, πάσχω από την νόσο του Crohn, είναι ένα αυτοάνοσο του εντέρου και παίρνω αγωγή με βιολογικό παράγοντα, πράγμα που με καταστεί ανοσοκατεσταλμένο, ακολουθώ ειδική διατροφή διότι κάνει φλεγμονές το έντερο και υποφέρω από πόνους (οι γιατροί συγκεκριμένα με συμβούλεψαν να πράττω σαν να είμαι άτομο που κάνει χημειοθεραπεία όσον αφορά την προσοχή, να μην βρίσκομαι σε μέρος με πολλά άτομα, να αποφεύγω άσκοπες μετακινήσεις, να εργάζομαι από το σπίτι κλπ). Στις 8 του μήνα παρουσιάζομαι και θέλω να πάρω απαλλαγή για τους παραπάνω λόγους. Παρουσιάζομαι στον Έβρο αλλά είμαι από Αθήνα, μου είπαν να πάω τα χαρτιά μου στο τοπικό φρουραρχείο και εκεί θα κρίνει ο γιατρός εάν μπορώ να μετακινηθώ προς τον Έβρο για την κατάταξη. Εφόσον είμαι ανοσοκατεσταλμένος πως θα μετακινηθώ στον Έβρο και ΔΕ να υπηρετήσω με άλλα 20 άτομα στο ίδιο δωμάτιο, πραγματικά φοβάμαι για την υγεία μου.
Fernando
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2022 10:07 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Fernando »

Justhavocman έγραψε:Καλησπέρα, πάσχω από την νόσο του Crohn, είναι ένα αυτοάνοσο του εντέρου και παίρνω αγωγή με βιολογικό παράγοντα, πράγμα που με καταστεί ανοσοκατεσταλμένο, ακολουθώ ειδική διατροφή διότι κάνει φλεγμονές το έντερο και υποφέρω από πόνους (οι γιατροί συγκεκριμένα με συμβούλεψαν να πράττω σαν να είμαι άτομο που κάνει χημειοθεραπεία όσον αφορά την προσοχή, να μην βρίσκομαι σε μέρος με πολλά άτομα, να αποφεύγω άσκοπες μετακινήσεις, να εργάζομαι από το σπίτι κλπ). Στις 8 του μήνα παρουσιάζομαι και θέλω να πάρω απαλλαγή για τους παραπάνω λόγους. Παρουσιάζομαι στον Έβρο αλλά είμαι από Αθήνα, μου είπαν να πάω τα χαρτιά μου στο τοπικό φρουραρχείο και εκεί θα κρίνει ο γιατρός εάν μπορώ να μετακινηθώ προς τον Έβρο για την κατάταξη. Εφόσον είμαι ανοσοκατεσταλμένος πως θα μετακινηθώ στον Έβρο και ΔΕ να υπηρετήσω με άλλα 20 άτομα στο ίδιο δωμάτιο, πραγματικά φοβάμαι για την υγεία μου.


Να πας στο Φρουραρχείο, με τα χαρτιά σου και όλες τις γνωματεύσεις και όλα θα πάνε καλά!

Παναγιώτης

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα, εγώ έχω μια λίγο γενική απορία.Πήρα αναβολή λόγω σχολής η οποία ισχύει ακόμα όταν όμως λήξει, θα με ξανακαλεσουν στο ίδιο σώμα που μου είχε έρθει το χαρτί περιοδευων ή αλλάζει το σώμα;

Ευχαριστώ πολύ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες