Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Markos έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά να έχουμε. Έληξε η αναβολή που είχα για λόγους σπουδών στις 31 Δεκεμβρίου του 2021 αλλά επειδή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω στρατό με πιάνει πανικός και μόνο στην ιδέα, ήδη τώρα θα ξεκινήσω επισκέψεις σε ψυχολόγο και για δικά μου θέματα, αλλά σκέφτομαι να πάρω αναβολή και στη συνέχεια απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Διάβασα εδώ σε συζητήσεις στο forum τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω μου φάνηκαν απλά τα πράγματα. Είναι όντως τόσο εύκολα όσο τα διάβασα; Γιατί τρέμω και μόνο στην ιδέα να ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία και στο τέλος να μπω στρατό χωρίς να το θέλω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω τεράστιο άγχος για αυτό το θέμα.


Φιλε εινα πολυ εκολα τα πραματα, σου προτεινω την διαδικασια του στρατοπεδου για να ξεμπερδευεις την ιδια ημερα. Παρε μαζι σου ταυτοτητα, σημειωμα και ολες τις ιατρικες βεβαιωσεις/φαρμακα και πηγαινε τη μερα που εισαι για καταταξη. Διαβασε αναλυτικα τα ποστ εδω τη διαδικασια:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_post617750.html#617750

και μη δυστασεις να ρωτησεις αν κατι δεν ειναι ξεκαθαρο. Και μην αγχωνεσαι χωρις λογο, κανεις δεν εκανε θητεια με θεματα υγειας, ειναι καλοι οι γιατροι του στρατοπεδου.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Ιαν 06, 2022 10:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης1997ΑΒ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 10:26 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Γιάννης1997ΑΒ »

! ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση σχετικά με την απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Πάσχω απο βρουξισμό το οποιο μου βγαίνει και σε σωματικό πόνο σε περιόδους αγχους γιατι τριζω δυνατα τα δοντια μου και το πρωί ποναει η κατω γναθος και το τυμπανο μεσα στο αυτι μου. Και γι'αυτο τον λογο φοραω μια ειδικη μασελα την οποια ομως πρεπει να καθαριζω προσεκτικα και επιμελως. Πραγμα το οποιο δεν ξερω εαν θα μπορω να κανω στον στρατο και αν θα μπορω να φοραω την μασελα αυτη καθως αν την εχω τοτε ειναι λιγο δυσκολο να μιλαω.Και το γεγονός της ιδέας του στραρού μου προκαλεί άγχος γιατί θεωρώ οτι πάσχω και απο αγοραφοβία. Φυσικά δεν έχω γνωμάτευση από ψυχολόγο γι'αυτό και όσον αφορά τον βρουξισμό η γνωμάτευση έγινε από οδοντοτεχνίτη αφού είδε τις επιφάνειες των δοντιών μου στην κάτω γνάθο. Τώρα θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια. Πρώτον, μπορώ να πάρω απαλλαγή κατευθείαν; Δεν θέλω αναβολές γιατί έτσι θα στερηθώ τις συμμετοχές μου σε προκυρήξεις στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομεα. Και το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι, πως πρέπει να κινηθώ; Να πάω πρώτα στρατό και μετά να ζητήσω ακρόαση από τον γιατρό της μονάδας; Μπορώ τώρα μέσω του στρατολογικού γραφείου. Να σημειωθεί ότι δεν με έχουν καλέσει και έχω αναβολή λόγω σπουδών.

(Να σημειωθεί επίσης ότι έχω και έναν μικρό όγκο στο κεφάλι[όχι κακοηθή] ανάμεσα στα δυο εγκεφαλικά ημισφαίρια, και ο νευροχειρούρχος μου πρότεινε να το πω αυτό όταν με καλέσουν αλλά απλώς θα με βγάλουν εκτός ασκήσεων και θα με κάνουν γραφέα). Κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν όντως πάρω απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους, αυτό θα αποτελέσει εμπόδιο στην εργασιακή μου ζωή; Ή εξαρτάται από τον εργοδότη; Επίσης θα αποτελέσει εμπόδιο σε περίπτωση που θέλω να υιοθετήσω παίδι;

Δεν είμαι φυγόπονος αλλά και να μην πάω στρατό πιστέψτε με δεν χάνει η Ελλάς μας κατι, εάν με δείτε το πρώτο πράγμα που δεν θα σας έρθει στο μυαλό ειναι να πείτε "να μια πολεμική μηχανή".

Συγνώμη εάν σας κούρασα και ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει.

Γιάννης1997ΑΒ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 10:26 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Γιάννης1997ΑΒ »

Δεν γνωρίζει κάποιος να μου πει; Βλέπω το φόρουμ έχει και προσωπικά μυνήματα οπότε αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει σε dm. Είναι αρκετά σημαντικό, προφανώς, για εμένα και δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά που να ξέρει τι να κάνω. Έστω και μια συμβουλή από έναν άγνωστο εδώ είναι κάτι.
fsafsa

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Από το να περιμένεις "ειδική" απάντηση μπορείς να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα από παιδιά που πήραν απαλλαγή.

Το σίγουρο είναι πως χωρίς να έχεις πάθηση που βάσει ΦΕΚ δίνει απευθείας απαλλαγή δεν πρόκειται να ξεμπερδέψεις έτσι.

Εσύ βιάζεσαι να απαλλαγείς από το στρατό μέσα σε μία ημέρα, αυτό δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Underdog
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2020 3:13 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Underdog »

Γιάννης1997ΑΒ έγραψε:! ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση σχετικά με την απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Πάσχω απο βρουξισμό το οποιο μου βγαίνει και σε σωματικό πόνο σε περιόδους αγχους γιατι τριζω δυνατα τα δοντια μου και το πρωί ποναει η κατω γναθος και το τυμπανο μεσα στο αυτι μου. Και γι'αυτο τον λογο φοραω μια ειδικη μασελα την οποια ομως πρεπει να καθαριζω προσεκτικα και επιμελως. Πραγμα το οποιο δεν ξερω εαν θα μπορω να κανω στον στρατο και αν θα μπορω να φοραω την μασελα αυτη καθως αν την εχω τοτε ειναι λιγο δυσκολο να μιλαω.Και το γεγονός της ιδέας του στραρού μου προκαλεί άγχος γιατί θεωρώ οτι πάσχω και απο αγοραφοβία. Φυσικά δεν έχω γνωμάτευση από ψυχολόγο γι'αυτό και όσον αφορά τον βρουξισμό η γνωμάτευση έγινε από οδοντοτεχνίτη αφού είδε τις επιφάνειες των δοντιών μου στην κάτω γνάθο. Τώρα θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια. Πρώτον, μπορώ να πάρω απαλλαγή κατευθείαν; Δεν θέλω αναβολές γιατί έτσι θα στερηθώ τις συμμετοχές μου σε προκυρήξεις στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομεα. Και το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι, πως πρέπει να κινηθώ; Να πάω πρώτα στρατό και μετά να ζητήσω ακρόαση από τον γιατρό της μονάδας; Μπορώ τώρα μέσω του στρατολογικού γραφείου. Να σημειωθεί ότι δεν με έχουν καλέσει και έχω αναβολή λόγω σπουδών.

(Να σημειωθεί επίσης ότι έχω και έναν μικρό όγκο στο κεφάλι[όχι κακοηθή] ανάμεσα στα δυο εγκεφαλικά ημισφαίρια, και ο νευροχειρούρχος μου πρότεινε να το πω αυτό όταν με καλέσουν αλλά απλώς θα με βγάλουν εκτός ασκήσεων και θα με κάνουν γραφέα). Κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν όντως πάρω απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους, αυτό θα αποτελέσει εμπόδιο στην εργασιακή μου ζωή; Ή εξαρτάται από τον εργοδότη; Επίσης θα αποτελέσει εμπόδιο σε περίπτωση που θέλω να υιοθετήσω παίδι;

Δεν είμαι φυγόπονος αλλά και να μην πάω στρατό πιστέψτε με δεν χάνει η Ελλάς μας κατι, εάν με δείτε το πρώτο πράγμα που δεν θα σας έρθει στο μυαλό ειναι να πείτε "να μια πολεμική μηχανή".

Συγνώμη εάν σας κούρασα και ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει.



Καλησπέρα, η απάντηση μου δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν ως εκπρόσωπος κάποιου στρατιωτικού τομέα αλλά ως κάποιου που έκανε απλά την θητεία του.

Σε περίπτωση που καταταγείς, την ημέρα της κατάταξης σου θα αξιολογηθείς από το ιατρικό προσωπικό του κέντρου καθώς και από ψυχολόγο. Το συγκεκριμένο πρόβλημα του βρουξισμού όπως το παρουσίασες εδώ θεωρώ πως θα μπορέσεις κάλλιστα να το αντιμετωπίσεις, τουλάχιστον όσον αφορά τον βραδινό ύπνο και την καθαριότητα της μασέλας σου και προσωπική μου άποψη είναι πως δεν είναι λόγος απαλλαγής σε καμία περίπτωση. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο πρόβλημα που ανέφερες εφόσον δεν επηρεάζει την ζωή σου και την λειτουργία σου μέσα στον στρατιωτικό τομέα δεν νομίζω να ληφθεί ως λόγος απαλλαγής.

Ἀνδρῶν γὰρ ἐπιφανῶν πᾶσα γῆ τάφος.
Γιάννης1997ΑΒ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 10:26 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Γιάννης1997ΑΒ »

Φυσικά φίλε μου εξ'άλλου γι'αυτό και έγραψα εδώ το πρόβλημά μου. Οποιαδήποτε συμβουλή ή απάντηση είναι ευπρόσδεκτη γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε αυτά τα θέματα. Παίρνω και στο στρατολογικό γραφείο αλλά δεν το σηκώνουν.Το θέμα δεν είναι μόνο η νύχτα αλλά και η 'μέρα επίσης. Δεν δύναται να φοράω έναν νάρθηκα και την ημέρα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μιλήσω γιατί ο βρουξισμός συμβαίνει και την ημέρα με την διαφορά ότι την νύχτα δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις, αν δεν φορά νάρθηκα, αλλά βλέπεις το αποτέλεσμα το πρωί. Φυσίκα θα με ρωτήσεις εάν τώρα Τις ημέρες φοράω τον νάρθηκα αλλά η απάντηση είναι όχι γιατί δεν βρίσκομαι υπο πίεση, εν ολίγοις δεν βρίσκομαι σε κατάσταση άγχους (εάν βρεθώ και μου δίνεται η δυνατότητα τοτέ φυσικά γιατί δεν καταλαβαίνεις καμιά φορά πότε σφύγγεις τα δόντια σου). Φυσικά δεν ξέρω και στον στρατό τι θα γίνει, μπορεί να περάσω ωραία και να γνωρίσω άτομα αλλά αυτό που δεν θέλω είναι να βάλω τον εαυτό μου σε τζάμπα πόνο. Δεν είναι απλά ένα τζίμπημα. Γι'αυτό και όσοι πάσχουμε φοράμε τέτοια μασελάκια-νάρθηκες γιατί συν τον πόνο καταστρέφονται και τα δόντια μας και όλο αυτό θέλω να το αποφύγω αν γίνεται.

papadopoulosp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2022 10:17 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από papadopoulosp »

Καλημέρα παιδιά. Ονομάζομαι Παναγιώτης!

Είμαι μια από τις πολλές περιπτώσεις που δεν θέλω με τίποτα να πάω στρατό. Και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνουν ψυχοσωματικά. Δεν κοιμάμαι Καλά τα βράδια εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα γιατί με κρατάει πίσω αυτό. Τέλος πάντων για να μην τα Πολυλογώ, έχω τελειώσει παιδαγωγικό στην πατρα και η αναβολή μου λήγει το 23 τον Δεκέμβρη αλλά δεν θέλω να το καθυστερησω μέχρι τότε. Θέλω να πάρω απαλλαγή όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να βρω μια δουλειά και να προχωρήσω τη ζωή μου. Το θέμα με εμένα είναι το εξής. Εγώ έχω και θέματα σωματικά (3 εξαρθρωσεις γονατων και μια λαμα στο δεξι χερι) αλλά και ψυχολογικά (ξεκίνησα ψυχοθεραπεία για δικά μου θέματα που φυσικά έχουν μεγιστοποιηθεί λόγω του άγχους για τον στρατό) (επίσης είμαι ομοφυλόφιλος, Όχι ότι παίζει ρόλο αλλά ποτέ δεν είχα επαφές και παρέα με στρ8 αγόρια, στη σκέψη και μόνο ότι θα κοιμάμαι με τόσα αγόρια με πιάνει επίσης αγχος). Τι μπορω να κανω για να μην παω στρατό αλλά αυτό να μην επηρεάσει τον τυχόν διορισμό μου στο Δημόσιο ως δάσκαλο; Θέλω να ξεμπερδευω με αυτό το θέμα γιατί δεν μπορώ να ζήσω κανονικά. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων ! Ευχαριστώ πολύ.

fsafsa

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Να ξεμπερδέψεις γρήγορα και απευθείας και να θέλεις και διορισμό στο δημόσιο δεν γίνεται πλέον, σε άλλες εποχές ναι πλέον όχι.

Διορισμός με Ι5 ψυχολογικό είτε για λόγους ψυχικής υγείας είτε για ομοφυλοφιλίας το ξεχνάς ειδικά όταν μιλάμε για παιδαγωγό (σκέψου λίγο).

Ι5 για παθολογικούς λόγους για τα προβλήματα που έχεις με την λάμα κτλπ γίνεται αλλά μετά από 2 χρόνια αναβολών που στην ουσία δεν είναι 2 αλλά 3.

Eσυ θέλεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Η δική μου εμπειρία

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Η δική μου εμπειρία »

Καλησπέρα! Σήμερα έλλαβα απαλλαγή από την Π. Α. Μέσω του 251ΓΝΑ. Αρχικά διέκοψα την αναβολή μου λόγω σπουδών, έναν χρόνο πριν λήξει, και παρουσιάστηκα κανονικά στην Τρίπολη (124ΠΒΕ). Έμεινα 6 μέρες και το προσπάθησα, όχι γιατί ήθελα να υπηρετήσω, αλλά για να μην έχω τη ρετσινιά αυτού που δεν υπηρέτησε. Τελικά, όμως, όσο περνούσαν οι μέρες βυθιζόμουν στην κατάθλιψη και έλαβα εξ αρχής, το 2014,24 μήνες αναβολής (Δ. Α). Σήμερα ήταν να παρουσιάστώ στο 251, αποφάσισα να μην υπηρετήσω, έλαβα ιατρική γνωμάτευσης Ιατρού του ΓΕΣ που ιδιωτεύει και με παρακολουθεί τακτικά δυο χρόνιά τώρα και συνεχίζω. Δεν λαμβάνω φάρμακα, αλλά κάνω εναντική ψυχοθεραπευτική υποστήριξη. Μέσα από μια γραφειοκρατική διαδικασία έλαβα προσωρινό απολυτήριο ακατάλληλου για στράτευση (Ι5) λόγω νευρωτικής διαταραχής. Με ρώτησαν μόνο αν θέλω να υπηρετήσω και αν μπορώ ψυχικά να υποστώ τη θητεία. Δεν μου έδωσαν το λόγο για κάτι παραπώ από ένα ναι ή όχι.

Αυτή είναι η εμπειρία μου. Σχετικά δε με το ενδεχόμενο να σε καλέσουν μετά την απαλλαγή ξανά όντως υπάρχει: Είτε με αίτηση του στρατεύσιμου είτε αυταπάγγελτα. Με δική σου άιτηση σημαίνει να αποφασίσεις να υπηρετήσεις χρόνια μετά και να επιδιώξεις και επανεξέταση της Σ. Ι. Για να υπηρετήσεις. Αυτεπάγγλεμα σημαίνει ότι η Διεύθυνση της Στρατολογίας να κρίνει, όσοι έχουν κριθεί ως Ι5 ιάσιμο, να επανεξεταστούν άλλη μια τελική φορά, οπού είτε διατηρείς μια για πάντα το Ι5 ή το χανεις και εμπίπτεις στην κατηγορία Ι4. Δεν συμβαινει συχνά, αλλά είναι πάντοτε ένα ανοικτό ενδεχόμενο 2,3 ή και 5 χρόνια μετά να σε ξανακαλέσουν. Και η διαδικασία είναι η ίδια για να διατηρήσεις την απαλλαγή.

Ειδικά για την Π. Α. Δεν πας μέσω Φρουραρχείου, αλλά μέσω 251, διότι εντός του νοσοκομείου βρίσκεται και ο ψυχιάτρος και η επιτροπή απαλλαγών και τελειώνεις την ίδια μέρα. Εισάγεσαι δε στο νοσοκομείο ως προκατάταξη, δηλαδή δεν κατατάσεσαι κανονικά, αλλά για τυπικούς-εικονικούς λόγους, ώστε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες. Εϊναι αρεκτά ψυχοφθορο.

Προσσωπικά με στεναχωρεί γιατί υπάρχουμε άνρωποι που όντως αντιμετωπίζουμε πρόβλημα, αλλά πολλά παιδιά φαίνεται ότι απλά θέλουν να λουφάρουν. Γελάνε, καπνίζουν, κουβεντιάζουν χαλαρά και μετά στον ψυχιάτρο το παίζουν θλιμμένη. Γι' αυτό και οι ψυχιάτροι μπορεί να σε αντιμετωπίσουν περιπαιχτικά, γνωρίζοντας ότι πολλοί απλά θέλουν να γλιτώσουν τη στράτευση.

Ελπίζω να μην με ξανακαλέσουν στα επόμενα χρόνια. Ψυχικά δεν μπορώ. Αν υπάρχουν και άλλοι από Π. Α.251ΓΝΑ ας μοιραστούν κάποια ουσιαστική γνώση τους, και όχι ό, τι ράδιο αρβύλα ακούνε ή ό, τι εφευρίσκουν διαδίδωντας μπαρούφες.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Liapunov13 »

papadopoulosp έγραψε:Καλημέρα παιδιά.Ονομάζομαι Παναγιώτης!

Είμαι μια από τις πολλές περιπτώσεις που δεν θέλω με τίποτα να πάω στρατό. Και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνουν ψυχοσωματικά. Δεν κοιμάμαι Καλά τα βράδια εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα γιατί με κρατάει πίσω αυτό. Τέλος πάντων για να μην τα Πολυλογώ, έχω τελειώσει παιδαγωγικό στην πατρα και η αναβολή μου λήγει το 23 τον Δεκέμβρη αλλά δεν θέλω να το καθυστερησω μέχρι τότε. Θέλω να πάρω απαλλαγή όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να βρω μια δουλειά και να προχωρήσω τη ζωή μου. Το θέμα με εμένα είναι το εξής. Εγώ έχω και θέματα σωματικά (3 εξαρθρωσεις γονατων και μια λαμα στο δεξι χερι) αλλά και ψυχολογικά (ξεκίνησα ψυχοθεραπεία για δικά μου θέματα που φυσικά έχουν μεγιστοποιηθεί λόγω του άγχους για τον στρατό) (επίσης είμαι ομοφυλόφιλος, Όχι ότι παίζει ρόλο αλλά ποτέ δεν είχα επαφές και παρέα με στρ8 αγόρια, στη σκέψη και μόνο ότι θα κοιμάμαι με τόσα αγόρια με πιάνει επίσης αγχος). Τι μπορω να κανω για να μην παω στρατό αλλά αυτό να μην επηρεάσει τον τυχόν διορισμό μου στο Δημόσιο ως δάσκαλο; Θέλω να ξεμπερδευω με αυτό το θέμα γιατί δεν μπορώ να ζήσω κανονικά. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων ! Ευχαριστώ πολύ.



Οποιος δε θελει να παει στρατο, δεν παει. Ειτε επικαλεισαι τα παθολογικα αιτια που αναφερεις είτε πας μεσω της ψυχολογικης καταστασης που αναφερεις, η οποια θα χρειαστει υποστηριξη απο γνωμαστευση ψυχιατρου και καοπια φαρμαμκευτικη αγωγη. Η διαδικασια οπως εχει γραφτει εκατομυρια φορες ειναι η εξης. Περιμενεις να σου ερθει το σημειωμα καταταξης και

1) ειτε πας στο φρουραρχειο της περιφερειας σου 1-5 μερες πριν τη μερα που λεει το σημειωμα (διαβασε εδω http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-μέσω-φρουραρχείου_topic20988_page30.html )

2) ειτε πας στο στρατοπεδο τη μερα που λεει το σημειωμα και ξεμπερδευεις σε μια μερα (διαβασε εδω http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_page9.html )

Συμβουλευω την επιλογη 2, μιας και ειναι πιο γρηγορη. Διαβασε τα αντιστοιχα θεματα του φορουμ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τρί Ιαν 18, 2022 12:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Βαμας

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Βαμας »

Παιδιά έχω κάνει την διαδικασία που φρουραρχείο Αθήνας. Δεν χρειάζεται άγχος. Αυτό έχω να πω. Πας με το χαρτί όπου έχεις από τον ψυχίατρο που σε παρακολουθεί και όλα καλά. Άλλωστε φαίνεται ότι έχεις κάποια πάθηση. Δεν θα ρισκάρουν να μπεις και να δημιουργήσεις προβλήματα. Τώρα μενει να περάσω από το Νοσοκομείο.

Ακόμα και πρόβλημα να μην έχεις στην ιδέα του ότι μπήκες κάπου που δεν θέλεις μπορεί να σου την βιδώσει και να κάνεις κακό ή σε εσένα ή στους άλλους. Οπότε καλό είναι που σπάνια ακυρώνουν άτομα από ι5.

Νίκος

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα σε όλους! Κατ'αρχάς συγχαρητήρια στους διαχειριστές για το φόρουμ και τη βοήθεια που προσφέρει σε όλους μας! Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα για το οποίο δεν βρίσκω πληροφορίες στο νετ. Πρόσφατα έληξε η αναβολή που είχα για διδακτορικό. Εδώ και χρόνια πάσχω απο μείζονα καταθλιπτική διαταραχή και κατά διαστήματα και από κρίσεις πανικού και ψυχαναγκασμούς (με διάγνωση και αγωγή). Επειδή και μόνο η ιδέα του στρατού έχει επιδεινώσει τα θέματα μου, σκέφτομαι να στραφώ προς το ι5. Ξέρω τις διαδικασίες που χρειάζονται είτε μέσω φρουραρχείου είτε μέσω στρατοπέδου. Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν υπάρχει ηλικιακό όριο στις αναβολές για λόγους ψυχικής υγείας. Σε άλλο φόρουμ ένα παιδί εξέφραζε αντίστοιχη απορία λέγοντας ότι μέχρ τα 32 μπορείς να πάρεις αναβολή, οπότε αν ξεκινήσεις τη διαδικασία για ι5 στα 31 που λήγει η αναβολή του διδακτορικού δεν προλαβαίνεις. Δεν εχω διαβάσει κάτι σχετικό πουθενά αλλού όμως. Γνωρίζετε εσείς τίποτα ρε παιδιά;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και ζητώ συγγνώμη για την έκταση του ποστ.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisyr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2022 2:01 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Dimitrisyr »

Καλησπερα σας παρουσιάστηκα με την 370 του 21 υπηρέτησα 5 μηνες Κύπρο εγιναν καποια θεματακια με την καρδια μου με στειλαν Ελλάδα πηγα 401 και μου χορηγήθηκε 6 μην αναβολη να βρω παραπανω με το προβλημα μου πριν απο ενα μηνα ξαναπήγα 401 με εξετάσεις απο τον ευαγγελισμό (αθηνα) στον καρδιολογο του 401. Με εβγαλε ι4 καρδιολογικό. Πριν απο λιγες μερες εγιναν παλι καποια θεματακια με την καρδια με στειλαν 401 νοσηλευτικά εκει το βραδυ μετα απο ενα σερί εξετάσεων και βγηκε απο τον διευθυντή της κλινικής καρδιολογικής ι5 ΦΕΚ 647. Περναω επιτροπή απαλλαγών και μετα τι γινεται;
george4g
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2022 11:50 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από george4g »

Καλησπέρα σε όλους, η απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους προϋποθέτει αναβολή Προηγούμενων ετών ;
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

george4g έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, η απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους προϋποθέτει αναβολή Προηγούμενων ετών ;


Καλησπερα.

Απαλλαγη για ψυχολογικους λογους προϋποθετει 2 ετη αναβολων πρωτα και μετα εφοσον το προβλημα συνεχιζει βγαινει η τελικη απαλλαγη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες