Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
politis_9017
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2022 4:43 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από politis_9017 »

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις πληροφοριες,

Εχω παρει 2 χρονια αναβολη και τωρα παρουσιαζομαι για απαλλαγη.

Παρακολουθουμαι τακτικα απο ιδιωτη ψυχιατρο και λαμβανω αγωγης για μεγαλη περιοδο.

Παρακολουθουμαι και απο ψυχολογο σε δημοσια ψυχιατρικη κλινικη.

Περα απο χαρτια απο αυτους, πιστευετε οτι χρειαζεται και χαρτι απο Ψυχιατρο δημοσιου η στρατιωτικο ψυχιατρο;

Υπαρχει η παραφιλολογια οτι τα χαρτια ιδιωτων δεν γινονται δεκτα... ;

Ευχαριστω σε οποιον παρει λιγο χρονο και γνωριζει επι του θεματος να με διαφωτισει.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

politis_9017 έγραψε:Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις πληροφοριες,

Εχω παρει 2 χρονια αναβολη και τωρα παρουσιαζομαι για απαλλαγη.

Παρακολουθουμαι τακτικα απο ιδιωτη ψυχιατρο και λαμβανω αγωγης για μεγαλη περιοδο.

Παρακολουθουμαι και απο ψυχολογο σε δημοσια ψυχιατρικη κλινικη.

Περα απο χαρτια απο αυτους, πιστευετε οτι χρειαζεται και χαρτι απο Ψυχιατρο δημοσιου η στρατιωτικο ψυχιατρο;

Υπαρχει η παραφιλολογια οτι τα χαρτια ιδιωτων δεν γινονται δεκτα... ;

Ευχαριστω σε οποιον παρει λιγο χρονο και γνωριζει επι του θεματος να με διαφωτισει.



Οσον αφορα χαρτια απο ιδιωτικο ή δημοσιο, και τα 2 ειναι ισαξια, γινονται δεκτα και απο ιδιωτη και απο δημοσιο, οποτε χαρτι ειτε απο ιδιωτη ειτε απο δημοσιο αν εχεις, δεν εχεις προβλημα.

Ορέστης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ορέστης »

Είμαστε σίγουροι για αυτό; Ακόμα και για τη διαδικασία μέσω φρουραρχειου; Εχω ακουσει οτι πιο δύσκολα δίνουν αναβολές αν πας μεσω φρουραρχειου. Ισχύει πιστεύεις ή βλακειες;
Savvas Kavvadas

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Γεια σας παρουσιάζομαι 4/11 στην Θήβα και είμαι στο στάδιο για τελική απαλλαγή. Έχω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο για αγχώδεις διαταραχές με φαρμακευτική αγωγή (ζαναξ και ζολοφτ) . Επίσης θα έχω μαζί μου τις συνταγές αλλά και τα χάπια. Υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει και να με κρατήσουν; Έχω αγχώθει αρκετά με αυτό το θέμα σε σημείο που δεν κοιμάμαι τα βράδια. Γνωρίζει κάποιος?
Μανώλης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Μανώλης »

Φίλε μου καλημέρα. Πέρασα από το ίδιο στάδιο τον Σεπτέμβρη στη Θήβα. Μην σε αγχώνει τίποτα. Όλα είναι χαλαρά και δεν υπάρχει πιθανότητα να σε κρατήσουν χωρίς τη θέληση σου. Στείλε μου ένα μήνυμα στο Facebook να τα πούμε αν θέλεις. Μανώλης Κοκκίνης με φωτογραφία με καπέλο.
Savvas Kavvadas

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Σου έστειλα
Anton134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2022 12:12 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Anton134 »

Παιδιά κανένα ψυχίατρο στην Λάρισα για ένα χαρτί ξέρουμε. Ευχαριστώ
ΒΟΉΘΕΙΑ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΒΟΉΘΕΙΑ »

Παιδιά καλησπέρα, γράφω εδώ γτ χρειάζομαι την συμβουλή και την βοήθεια σας γτ είναι κρίμα ένας άνθρωπος να βασανίζεται άδικα. Παρουσιάστηκα στην Τρίπολη στην αεροπορία στις 13/9/2022. Με το που μπήκα στο στρατόπεδο με έπιασε πολύ έντονο άγχος κλάματα άσχημες σκέψεις κτλ κτλ. Επισκεπτομουν τακτικά τον ψυχολόγο της μονάδας που με βοήθησε να το διαχειριστώ αλλά φεύγοντας από εκεί έσπασα άσχημα μέσα μου. Ύστερα ερχόμενος στην Αθήνα όχι μόνο δεν βελτιώθηκα σλλα επιδεινώθηκε η κατάσταση με την οποία έφυγα από την Τρίπολη. Αποτέλεσμα όταν μίλησα στον ψυχολόγο της μονάδας με έστειλε κατευθείαν στο 251 ΓΝΑ που νοσηλευτηκα για ένα βράδυ και ύστερα μου δώσανε 2ετη αναβολή. Η απορία που έχω είναι τι πρέπει να κάνω για να πάρω το Ι5 γιατί και μόνο στην ιδέα της επιστροφής βάζω τα κλάματα αγχώνομαι και νιώθω πολύ άσχημα. Όταν θα με καλέσουν θα πρέπει να παρουσιαστώ στο γνα και να νοσηλευτώ εκεί ή θα πάω στην Τρίπολη και επίσης και στις 2 περιπτώσεις μπορώ να κάνω την διαδικασία του φρουραρχειου και τι χρειάζεται να έχω. Σας παρακαλώ απαντήστε, έχω απίστευτο άγχος και για αυτό ζητάω ΒΟΗΘΕΙΑ
Ψυχραιμία

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ψυχραιμία »

ΒΟΉΘΕΙΑ έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, γράφω εδώ γτ χρειάζομαι την συμβουλή και την βοήθεια σας γτ είναι κρίμα ένας άνθρωπος να βασανίζεται άδικα. Παρουσιάστηκα στην Τρίπολη στην αεροπορία στις 13/9/2022. Με το που μπήκα στο στρατόπεδο με έπιασε πολύ έντονο άγχος κλάματα άσχημες σκέψεις κτλ κτλ. Επισκεπτομουν τακτικά τον ψυχολόγο της μονάδας που με βοήθησε να το διαχειριστώ αλλά φεύγοντας από εκεί έσπασα άσχημα μέσα μου. Ύστερα ερχόμενος στην Αθήνα όχι μόνο δεν βελτιώθηκα σλλα επιδεινώθηκε η κατάσταση με την οποία έφυγα από την Τρίπολη. Αποτέλεσμα όταν μίλησα στον ψυχολόγο της μονάδας με έστειλε κατευθείαν στο 251 ΓΝΑ που νοσηλευτηκα για ένα βράδυ και ύστερα μου δώσανε 2ετη αναβολή. Η απορία που έχω είναι τι πρέπει να κάνω για να πάρω το Ι5 γιατί και μόνο στην ιδέα της επιστροφής βάζω τα κλάματα αγχώνομαι και νιώθω πολύ άσχημα. Όταν θα με καλέσουν θα πρέπει να παρουσιαστώ στο γνα και να νοσηλευτώ εκεί ή θα πάω στην Τρίπολη και επίσης και στις 2 περιπτώσεις μπορώ να κάνω την διαδικασία του φρουραρχειου και τι χρειάζεται να έχω. Σας παρακαλώ απαντήστε, έχω απίστευτο άγχος και για αυτό ζητάω ΒΟΗΘΕΙΑ


Καταρχάς 100% θα πάρεις απαλλαγή μόνο και μόνο από το ότι κατατάχθηκες ήδη μία φορά και σε έδιωξαν με 2ετη αναβολή κατόπιν νοσηλείας, είναι εμφανές. Οπότε αρχικά μπορεί να σου φύγει αυτό το βάρος.

Τα άτομα της αεροπορίας που είχαν αναβολή υγείας, παρουσιάζονται στο 251 ΓΝΑ και φεύγουν την ίδια μέρα με αναβολή/απαλλαγή εφόσον το επιθυμούν, δεν χρειάζεται να ξαναπας Τρίπολη. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το φρουραρχείο επειδή είναι ταλαιπωρία πήγαινε-έλα χωρίς λόγο (ουρές, ξεμπερδεύεις σε 2 μέρες αντί για μία, με μεγάλο διάστημα ανάμεσα, όταν είχα απευθυνθεί για να ξεκινήσω την διαδικασία ο φρουραρχος μου είπε δεν υπάρχει λόγος αφού θα παρουσιαστώ στο ΓΝΑ).

Όταν λήξει η αναβολή σου θα σου έρθει σημείωμα κατάταξης (να τσεκάρεις το stratologia.gr) κάποια στιγμή για την επόμενη ΕΣΣΟ που θα λέει να παρουσιαστείς στο ΓΝΑ. Αρκεί να παρουσιαστείς με τα τυπικά (σημείωμα κατάταξης, ταυτότητα κτλ) και να έχεις μια γνωμάτευση από ψυχίατρο (ιδιώτη, δημόσιο, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) μαζί με φαρμακευτική αγωγή, που να δηλώνει: Την πάθηση σου (αντιστοιχεί στο ΦΕΚ που χρησιμοποιούν για σωματική ικανότητα), ότι παρακολουθείσαι, λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή, και δεν μπορείς να καταταχθείς για λόγους υγείας, και πως έχεις ήδη δοκιμάσει μία φορά κατάταξη ανεπιτυχώς. Αφού δε, έχεις δοκιμάσει ήδη μία φορά να καταταχθείς, δεν νομίζω να σε ζορίσει καν κάποιος. Θα πας στο ΓΝΑ το πρωί και προς το απόγευμα θα έχεις ξεμπερδέψει.
420

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς

Δημοσίευση από 420 »

Για χρήστης ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω απαλλαγή αν πάω τις εξετάσεις αππο το γιατρό ότι είμαι όντως χρήστης βγει δλδ θετικό
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ψυχραιμία έγραψε: Κυρ Νοέμ 20, 2022 11:35 pm
ΒΟΉΘΕΙΑ έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, γράφω εδώ γτ χρειάζομαι την συμβουλή και την βοήθεια σας γτ είναι κρίμα ένας άνθρωπος να βασανίζεται άδικα. Παρουσιάστηκα στην Τρίπολη στην αεροπορία στις 13/9/2022. Με το που μπήκα στο στρατόπεδο με έπιασε πολύ έντονο άγχος κλάματα άσχημες σκέψεις κτλ κτλ. Επισκεπτομουν τακτικά τον ψυχολόγο της μονάδας που με βοήθησε να το διαχειριστώ αλλά φεύγοντας από εκεί έσπασα άσχημα μέσα μου. Ύστερα ερχόμενος στην Αθήνα όχι μόνο δεν βελτιώθηκα σλλα επιδεινώθηκε η κατάσταση με την οποία έφυγα από την Τρίπολη. Αποτέλεσμα όταν μίλησα στον ψυχολόγο της μονάδας με έστειλε κατευθείαν στο 251 ΓΝΑ που νοσηλευτηκα για ένα βράδυ και ύστερα μου δώσανε 2ετη αναβολή. Η απορία που έχω είναι τι πρέπει να κάνω για να πάρω το Ι5 γιατί και μόνο στην ιδέα της επιστροφής βάζω τα κλάματα αγχώνομαι και νιώθω πολύ άσχημα. Όταν θα με καλέσουν θα πρέπει να παρουσιαστώ στο γνα και να νοσηλευτώ εκεί ή θα πάω στην Τρίπολη και επίσης και στις 2 περιπτώσεις μπορώ να κάνω την διαδικασία του φρουραρχειου και τι χρειάζεται να έχω. Σας παρακαλώ απαντήστε, έχω απίστευτο άγχος και για αυτό ζητάω ΒΟΗΘΕΙΑ
Καταρχάς 100% θα πάρεις απαλλαγή μόνο και μόνο από το ότι κατατάχθηκες ήδη μία φορά και σε έδιωξαν με 2ετη αναβολή κατόπιν νοσηλείας, είναι εμφανές. Οπότε αρχικά μπορεί να σου φύγει αυτό το βάρος. Τα άτομα της αεροπορίας που είχαν αναβολή υγείας, παρουσιάζονται στο 251 ΓΝΑ και φεύγουν την ίδια μέρα με αναβολή/απαλλαγή εφόσον το επιθυμούν, δεν χρειάζεται να ξαναπας Τρίπολη. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το φρουραρχείο επειδή είναι ταλαιπωρία πήγαινε-έλα χωρίς λόγο (ουρές, ξεμπερδεύεις σε 2 μέρες αντί για μία, με μεγάλο διάστημα ανάμεσα, όταν είχα απευθυνθεί για να ξεκινήσω την διαδικασία ο φρουραρχος μου είπε δεν υπάρχει λόγος αφού θα παρουσιαστώ στο ΓΝΑ). Όταν λήξει η αναβολή σου θα σου έρθει σημείωμα κατάταξης (να τσεκάρεις το stratologia.gr) κάποια στιγμή για την επόμενη ΕΣΣΟ που θα λέει να παρουσιαστείς στο ΓΝΑ. Αρκεί να παρουσιαστείς με τα τυπικά (σημείωμα κατάταξης, ταυτότητα κτλ) και να έχεις μια γνωμάτευση από ψυχίατρο (ιδιώτη, δημόσιο, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) μαζί με φαρμακευτική αγωγή, που να δηλώνει: Την πάθηση σου (αντιστοιχεί στο ΦΕΚ που χρησιμοποιούν για σωματική ικανότητα), ότι παρακολουθείσαι, λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή, και δεν μπορείς να καταταχθείς για λόγους υγείας, και πως έχεις ήδη δοκιμάσει μία φορά κατάταξη ανεπιτυχώς. Αφού δε, έχεις δοκιμάσει ήδη μία φορά να καταταχθείς, δεν νομίζω να σε ζορίσει καν κάποιος. Θα πας στο ΓΝΑ το πρωί και προς το απόγευμα θα έχεις ξεμπερδέψει.
Φίλε μου καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι γιατροί στο ΓΝΑ πως σε αντιμετώπισαν και μετά η επιτροπή; Ήταν καχύποπτοι έδωσαν έμφαση μόνο στο χαρτί; Πως σου φέρθηκαν; Επίσης επιτρέπεται να έχουμε συνοδο μαζί; Και αν πάω χωρίς χαρτί ψυχιάτρου ή έστω χωρίς φαρμακευτική αγωγή υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν;
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
please

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από please »

tnshatzo έγραψε: Πέμ Σεπ 08, 2022 2:38 pm Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι 251 την Τριτη 13/09, ενω εχω συμπληρωσει 18 μήνες για ψυχολογικους λόγους. Πηρα απο τον ψυχιατρο μου το ιδιο χάρτι που ειχα πάρει και περύσι. Υπάρχει περ΄'ιπτωση λογω της καταστασης με Τουρκια να μη μου δώουν την τελευταια 6μηνη; Ευχάριστω οποιον απάντησει μπας και κοιμνηθουμε κανα βραδυ
Φίλε μου καλησπέρα μπορείς να πεις πως ήταν λίγο η διαδικασία του ν παρουσιαστείς στο ΓΝΑ για ψυχολογικούς λόγους?
Charitos

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Charitos »

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν ήταν εφικτό να μου πει κάποιος αν είναι πιο εύκολη η διαδικασία μέσω φρουραρχειου Αθηνών ή μέσω στρατοπέδου Θήβα. Έχω πάρει 1.5 χρόνο (6μηνη και ετήσια τη δεύτερη φορά) από φρουραρχείο αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω από Θήβα για τις 2 τελευταίες φορές (άλλη μια 6μηνη και απαλλαγή). Έχω κανονικά χαρτί από ιδιώτη γιατρό με συνταγογράφηση και συγκεκριμένα μου γράφει μηνιαία citalopram 40mg.

Έχει κάποιος εμπειρία και από τις 2 περιπτώσεις να πει την γνώμη του;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον μπορεί να ρίξεις λίγο φως!
Ermolaos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 15, 2023 9:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Ermolaos »

Καλησπέρα υπηρετώ ήδη δυο μήνες και παθαίνω σχεδόν κάθε μέρα κρίσεις πανικου, είμαι στο ναυτικό σε καράβι και δεν αντέχω άλλο. Θα πάω να πάρω ι5. Έχει κανεις παρόμοια εμπειρία ενώ να υπηρετεί να διακόψει την θητεία του για να πάει να πάρει ι5 και αν ναι πως το έκανε;
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Τί σας έγραψε ο ψυχίατρος;

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Τέλος του 2022 έληξε η αναβολή σπουδών μου και τον Μάρτιο πρέπει να παρουσιαστώ. Φυσικά θα ξεκινήσω διαδικασία για Ι5 αφού δεν σκοπεύω να πάω γιατί το θεωρώ κοροϊδία αλλά και γιατί δουλεύω εδώ και 10 χρόνια και θα χάσω τους μισθούς και ένσημα 1 χρόνου.

Έχω διαβάσει τα διάφορα posts που λένε για την διαδικασία αλλά έχω απορία σχετικά με τη γνωμάτευση του ψυχίατρου. Τί σας έγραψε για Ι5;

Επίσης θα με βοηθούσε αν ξέρει κανένας κάποιον ψυχίατρο να πάω κατευθείαν για να μην ψάχνω όλους τους γιατρούς της Αθήνας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες