Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Αμα δεν έχεις πρόσφατο χαρτί απο ψυχίατρο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πάρεις απαλλαγή. Μιλάμε για απαλλαγή και όχι αναβολή. Ξέρω περίπτωση που πηρε κ χωρίς κανένα χαρτί μέσω στρατοπέδου απαλλαγή αλλά οκ καλό θα είναι να έχεις ένα πρόσφατο χαρτί απο ψυχίατρο που να αναφέρει παθηση κ συμπτώματα τα οποία έχεις. Όταν λέω πρόσφατο εννοώ 1-2 μήνες πριν πας.
antoniofa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 4:03 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από antoniofa »

Παιδια ποτε μαθαινω αν πηρα την αναβολη (την πρωτη) απο στρατολογια; Η αλλιως;
Savvas Kavvadas

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Διαγνώσθηκα με αγχωτικές διαταραχές και παίρνω αγωγή zoloft 50mg. Παρουσίαζομαι Νοεμβρίο. Έχω δύο χρόνια ανάβολων λόγω υγείας. Μπορώ να πάρω απαλλαγή με αυτό το χαρτί?
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kital »

antoniofa έγραψε:Παιδια ποτε μαθαινω αν πηρα την αναβολη (την πρωτη) απο στρατολογια; Η αλλιως;


Περίπου 2 βδομάδες με 1 μήνα από όταν πέρασες επιτροπή θα εμφανιστεί στο stratologia.gr > Πληροφορίες για την αναβολή μου. Θα σου λέει " Έχετε αναβολή κατάταξης μέχρι ... "
antoniofa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 4:03 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από antoniofa »

Παιδια την αναβολη που την βλεπουμε οτι την πηραμε; Την στελνουν η στο stratologia;
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ronaldo »

Στο site της στρατολογίας. Είχες περάσει από επιτροπή; Πως ήταν η διαδικασία; Πηγές χωρίς ραντεβού?
antoniofa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 4:03 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από antoniofa »

Ναι περασα τιποτα δεν ειναι τιποτα το δυσκολο. Πηγα με χαρτι και πηρα την αναβολη (την πρωτη). Λαρισα απο Φρουραρχειο Απλως ρωταω γιατι δεν ξερω αν την στελνουν με χαρτι η τιποτα τετοιο γιατι η διεθυνση κατοικιας μου εχει αλλαξει και δεν πηγα στρατολογια να την αλλαξω και εγω. Παντως εουνι περασει καμια 3 εβδομαδες μπαινω στο σιτε και τιποτα. Εικόνα

kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kital »

Ένα με ενάμιση μήνα μου είχαν πει στην επιτροπή. Απλά περίμενε και αν περάσουν 1μιση-2 μήνες χωρίς να εμφανιστεί στο https://www.stratologia.gr/el/anavoli τότε πάρε τηλ την στρατολογία.
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Kaizoku »

. Ιούλιο παρουσιάζομαι και έχω πάρει ήδη 2 αναβολές λόγω ΙΨΔ και αγχώδους κτθλψς.

Με παρακολουθούσε ένας στρατιωτικός ιατρός φαρμακευτικά αλλά λόγω οικονομικών δεν συνέχισα την παρακολούθηση.

Σκέφτομαι να του ζητήσω την διάγνωση του.

1) Πιστεύετε θα αρνηθεί να μου την δώζει επειδή διέκοψα τις συνεδρίες;

2) Τι ημερομηνία πρέπει να γράφει η διάγνωση για να γίνει δεχτεί.

Πχ ξεκίνησα Νοέμβριο πρωτη συνεδρία αλλά μετα διέκοψα γιατί ήταν ακριβός. Αν όλα πάνε καλά και δεχτεί να μου γράψει διάγνωση, θα πρέπει η διάγνωση να γράφει ότι με παρακολουθούσε μέχρι Ιούλιο;(ιούλιο παρουσιάζομαι). Αν μου την γράψει τώρα ότι με παρακολουθεί Νοέμβριο-ΙούΝιο, θα γίνει δεκτή από στρατό, ή θα πρέπει να περιμένω να μπει ο Ιούλιος;

avgvstinvs

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από avgvstinvs »

Καλημέρα,

Πέρασα απο επιτροπή απαλλαγών για λόγους ψυχικής υγείας το 2020 και πηρα αναβολή 24 μηνών που λήγει σύντομα. Πρέπει να περιμένω την λήξη της αναβολής και να έρθει το χαρτί της κατάταξης για να επανακινήσω την διαδικασία; Είναι η ίδια με την πρώτη αναβολή που πήρα για αυτό το λόγο;(γνωμάτευση ψυχίατρου -> Αξιολόγηση απο στρατιωτικό ψυχίατρο -> Ραντεβού με επιτροπή απαλλαγών)

Ra026

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ra026 »

Την γνωμάτευση μπορείς να την πάρεις και πριν να έρθει το χαρτί (μετά την λήξη της αναβολής σου). Για τα υπόλοιπα πρέπει να παραλάβεις το χαρτί της κατάταξης σου και μετά να κάνεις την διαδικασία.

Ερώτηση:
Υπάρχει κάποιος που να πέρασε πρόσφατα από επιτροπή απαλλαγών στο 424 να μας πεί εντυπώσεις;
Μπέμπης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Μπέμπης »

Καλησπέρα είμαι στην πολεμική αεροπορία κάνω 12 μήνες. Μου έχουν μείνει 4 επειδή ψυχολογικά δεν την Παλεύω όμως άλλο θα ζητήσω αναβολη ποια είναι η διαδικασία μετά για ι5 ευχαριστώ. Πολύ Και όσο γρηγορότερα τόσο το καλύτερο η απάντηση σας
Χαρις

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Χαρις »

Όταν είσαι μέσα είσαι φαντάρος έχεις κάνει αρκετό καιρό θες να πάρεις αναβολή και I 5 πας σε εξωτερικό Ψυχίατρο έτσι όχι σε στρατιωτικό

Χαρις

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Χαρις »

Greek_Army έγραψε:
ΜΑΚΙΣ έγραψε:Οποτε εαν το προβλημα μου συνεχιζει να υπαρχει μετα απο 6 μηνες απλα παω στο φρουραρχειο με στελνουν παλι στο 414 παω στην επιτροπη απαλλαγων και μου ξαναδινουν αναβολη 6 μηνες η 1 χρονο; Οποτε πρεπει να τους παω ενα χαρτι απο ψυχιατρο που να λεει οτι εξακολουθει να εχει το προβλημα και τοτε θα ξαναπαρω αναβολη εως οτου απαλλαγω τελειως ετσι;


ακριβώς
ερώτηση αν είμαι μέσα και πάρω αναβολή και μετά να βγω ι 5 πρέπει να με παρακολουθεί Στρατιωτικός γιατρός η εξωτερικός ευχαριστώ
Χαρις

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Χαρις »

Θα πρέπει να σε παρακολουθεί στρατιωτικός γιατρός η εξωτερικός αν ξέρετε απάντηστε μου με βιάζει εύχαριστω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες