Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
KostElb

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από KostElb »

Καλησπέρα παιδιά,

Πήρα την πρώτη μου αναβολή 17 Μαρτίου του 2021. Γνωρίζει κάποοιος εάν χρειάζεται να παρουσιαστώ στο Φρουαρχείο σε αυτήν την ΕΣΣΟ (Μάρτιος) ή την επόμενη του Μαϊου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

EscGoat

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από EscGoat »

Μπορείς να το δεις στην stratologia.gr. Αναγράφεται το πότε είναι η κατάταξή σου.
KostElb

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από KostElb »

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Αν πατήσω το Σημείωμα Κατάταξής Μου μου βγάζει μόνο ένα μήνυμα ότι "Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σημειώματα κατάταξης". Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα η σειρά μου;
Γιάννηςδελ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2022 8:51 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιάννηςδελ »

Καλημέρα σας καλή σαρακοστή λοιπόν θα ήθελα να πω και γω το δικό μου πρόβλημα και όποιος ξέρει η θέλει μπορεί να απάντηση έχω χαρτί από στρατιωτικό ψυχολόγο και το χαρτί λέει για διαταραχή συμπεριφοράς με έντονα ξεσπάσματα θυμού και ότι έχει αναφερθεί στο παρελθόν αυτοκτονικος ιδεασμός...

Τα συμπτώματα που προκειπτουν από την διαταραχη αυτή δεν του επιτρέπουν να καταταγη στον στρατό ξηράς το ανχως του και η δυσφορία του κοριδονετε μόνο και μόνο με την σκεψει τις θητείας του!

Λοιπόν έκανα χαρτιά μέσω φρουραρχείο πέρασα από έναν γιατρό από το στρατόπεδο με εξέτασε έβαλε υπογραφή και έγραψε ανίατη ασθένεια έστειλα τα χαρτιά στην στρατολογία μου ήρθε το χαρτί πέρασα επιτροπή και αυτός ο ψυχολόγος τις επιτροπής με ρώτησε και το πώς τα πηγενω με την οικογένειά μου για την συμπεριφορά μου και μετά μου λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι και θα σε βγάλω ι4 άοπλο να υπηρετήσειις τέλος πάντων μηλησα με έναν από το γενικό επιτελείο στρατού και τον είπα τι έγινε και ότι με έβγαλε ι4 και τώρα έχω μέσα στο μυαλό μου τάσεις αυτοκτονίας και δεν είμαι στα καλά μου και μου λέει θα στείλουμε χαρτί στον δικητη του στρατοπέδου για το όταν είναι να παρουσιαστής να σε περιμένει για να μην περάσεις άλλες διαδικασίες και να περάσεις κατευθείαν από τους γιατρούς για απαλλαγή!

Θα γράψει στο χαρτί ότι έχω τάσεις αυτοκτονίας από την μέρα τις επιτροπής... Τι λέτε να γίνει τώρα οποίος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας πει την γνώμη του (όντως έχω αυτά τα θέματα))

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μαρ 07, 2022 10:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννηςδελ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2022 8:51 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιάννηςδελ »

Ξέχασα να γράψω ότι με είπαν να πάω με συνοδό εκεί!
;η;
lakis

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από lakis »

Για απαλαγη το χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο και φαρμακευτικη αγωγη υπαρχει περιπτωση να με κρινουν ως ι4?
christoforos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από christoforos22 »

Καλησπέρα παιδιά, πήρα πρώτη φορά κατευθείαν διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από στρατιωτικό ψυχίατρο, τον Μάρτιο έληξε η αναβολή μου και πρέπει να παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ Μαϊου σε περίπου ένα μήνα.

Στο χαρτί που μου έδωσαν την αναβολή γράφει πως πάσχω από βαριά διαταραχή προσωπικότητας με αγχώδη στοιχεία. Πήρα τηλέφωνο στην στρατολογική υπηρεσία να ρωτήσω αν χρειάζομαι κάποιο επιπλέον χαρτί ψυχιάτρου και μου είπαν πως μόνο αν πάω για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου, αν πάω κατευθείαν στο στρατόπεδο την ημέρα κατάταξης μου και πω τα ίδια δεν χρειάζεται, ρώτησα επίσης αν θα βοηθούσε να έχω το χαρτί του στρατιωτικού ψυχίατρου και μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο αλλά αν θέλω να το πάρω.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είμαι εντάξει με αυτό το χαρτί ή αν υπάρχει περίπτωση να με αναγκάσουν να υπηρετήσω; Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christoforos22 την Τρί Απρ 12, 2022 8:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Ο γιατρός που σε παρακολουθεί είναι στρατιωτικός;
christoforos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από christoforos22 »

Το 2020 πήγα για 3 - 4 μέρες στο στρατόπεδο που έπρεπε να παρουσιαστώ και μετά ζήτησα να πάρω αναβολή και έκανα μια συζήτηση με τον ψυχίατρο του στρατοπέδου ο οποίος με έστειλε στο 424 όπου και μου δόθηκε η διετής αναβολή.

Από τότε δεν πήγα σε κάποιο ψυχίατρο αλλά κράτησα τη διάγνωση του στρατιωτικού. Η ψυχολογική μου κατάσταση δεν έχει αλλάξει οπότε είμαι καλυμμένος με αυτή τη διάγνωση; Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christoforos22 την Τετ Απρ 13, 2022 12:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Θα έλεγα για το διασφαλίσεις να πας και σε κάποιον γιατρό-ψυχιατρο. Μέσω φρουραρχειο αν πας θα θέλει να προσκομίσει κάποια γνωμάτευση η οποία να είναι σχετικά πρόσφατη πχ εντός 1- 2 μηνών. Στο στρατόπεδο ξέρω ότι παίρνεις έτσι και αλλιώς αναβολή-απαλλαγη γιατί δεν θέλουν να σε κρατήσουν με το ζόρι σε καμία περίπτωση διότι έχουν την ευθύνη απλά θα πρεπει κάποιος να έχει 2 χρόνια αναβολή πουν στην περίπτωση σου τα έχεις.
Ρambo No8
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:39 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ρambo No8 »

christoforos22 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, πήρα πρώτη φορά κατευθείαν διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από στρατιωτικό ψυχίατρο, τον Μάρτιο έληξε η αναβολή μου και πρέπει να παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ Μαϊου σε περίπου ένα μήνα.

Στο χαρτί που μου έδωσαν την αναβολή γράφει πως πάσχω από βαριά διαταραχή προσωπικότητας με αγχώδη στοιχεία. Πήρα τηλέφωνο στην στρατολογική υπηρεσία να ρωτήσω αν χρειάζομαι κάποιο επιπλέον χαρτί ψυχιάτρου και μου είπαν πως μόνο αν πάω για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου, αν πάω κατευθείαν στο στρατόπεδο την ημέρα κατάταξης μου και πω τα ίδια δεν χρειάζεται, ρώτησα επίσης αν θα βοηθούσε να έχω το χαρτί του στρατιωτικού ψυχίατρου και μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο αλλά αν θέλω να το πάρω.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είμαι εντάξει με αυτό το χαρτί ή αν υπάρχει περίπτωση να με αναγκάσουν να υπηρετήσω; Ευχαριστώ.
πολύ πιθανόν να βγεις κι εσύ ι4 άοπλο
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Αν έχει χαρτί απο ψυχίατρο θα τον βάλουν με ι4 άοπλο;
christoforos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από christoforos22 »

Ρambo No8 έγραψε:
christoforos22 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, πήρα πρώτη φορά κατευθείαν διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από στρατιωτικό ψυχίατρο, τον Μάρτιο έληξε η αναβολή μου και πρέπει να παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ Μαϊου σε περίπου ένα μήνα.

Στο χαρτί που μου έδωσαν την αναβολή γράφει πως πάσχω από βαριά διαταραχή προσωπικότητας με αγχώδη στοιχεία. Πήρα τηλέφωνο στην στρατολογική υπηρεσία να ρωτήσω αν χρειάζομαι κάποιο επιπλέον χαρτί ψυχιάτρου και μου είπαν πως μόνο αν πάω για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου, αν πάω κατευθείαν στο στρατόπεδο την ημέρα κατάταξης μου και πω τα ίδια δεν χρειάζεται, ρώτησα επίσης αν θα βοηθούσε να έχω το χαρτί του στρατιωτικού ψυχίατρου και μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο αλλά αν θέλω να το πάρω.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είμαι εντάξει με αυτό το χαρτί ή αν υπάρχει περίπτωση να με αναγκάσουν να υπηρετήσω; Ευχαριστώ.
πολύ πιθανόν να βγεις κι εσύ ι4 άοπλο


Μέσω στρατοπέδου ή φρουραρχείου; Σκέφτομαι να πάω στο στρατόπεδο, από τη στρατολογική υπηρεσία μου είπαν πως όλοι όσοι είναι από αναβολή πηγαίνουν στο 424 και πως εκεί δεν θα χρειαστώ κάτι παραπάνω για να πάρω απαλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν;
diterman

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Με χαρτι ψυχιατρου αποκλειεται να σε βγαλει ι4 αοπλο.Ακομα και αν στη διαδικασια μεσω φρουαρχειου-επιτροηπς βγεις ι4, αν εμφανιστεις στο στρατοπεδο με συνοδο, χαρτι γιατρου και φαρμακευτικη αγωγη αποκλειεται να σε κρατησουν

christoforos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από christoforos22 »

diterman έγραψε:Με χαρτι ψυχιατρου αποκλειεται να σε βγαλει ι4 αοπλο.Ακομα και αν στη διαδικασια μεσω φρουαρχειου-επιτροηπς βγεις ι4, αν εμφανιστεις στο στρατοπεδο με συνοδο, χαρτι γιατρου και φαρμακευτικη αγωγη αποκλειεται να σε κρατησουν


Ναι σκοπεύω να εμφανιστώ στο στρατόπεδο με συνοδό συγγενικό πρόσωπο, χαρτί στρατιωτικού ψυχιάτρου έχω από το Μάρτιο του 2020. Φαρμακευτική αγωγή δεν παίρνω αλλά θέατρο δεν χρειάζεται να παίξω στους γιατρούς του στρατοπέδου γιατί αυτά που έγραψε ο ψυχίατρος στο χαρτί της αναβολής μου όντως ισχύουν, υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτούν είτε γιατί είναι 2 ετών είτε γιατί δεν παίρνω φάρμακα;

Θα ήθελα αν γίνεται να αποφύγω την διαδικασία να επισκευτώ ψυχίατρο (ξανά) γιατί μου προκαλεί άγχος αλλά είναι και τα έξοδα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες