Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Kaizoku »

Πάσχω από απο υποτροπιάζουσα καταθλιπτική διαταραχή (ff33.1 kata ιcd-10) σε έδαφος ψυχαναγκαστικής διαταραχής (f42 κατα icd-10)

έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή και ήρθε η ωρα για την απαλλαγη.

το θέμα ειναι οτι λογω οικονομικων δεν πήγα σε ψυχίατρο φετος για να πάρω διάγνωση. Δεν ξερω κατα ποσο εύκολο είναι να μου δώσει κάποιος με 1-2 συνεδρίες.

απλα θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος πάει χωρις πρόσφατη διάγνωση, πόσο εύκολα χάνει την απαλλαγή;

Adam

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Adam »

Καλησπέρα. Γνωρίζετε κάποιον ψυχίατρο κατά προτίμηση κοντά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης; Πάσχω από ψυχολογικά προβλήματα και απλά θέλω να με κατευθύνει σχετικά με την απαλλαγή από τον στρατό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Kaizoku »

Μου έχει έρθει το παραπεμπτικο απο την στρατολογια για την επιτροπη απαλλαγων σε email, αλλα ταχυδρομικως δεν έχει φτάσει ακόμη.

μπορώ να πάω την δευτέρα στην επιτροπή απαλλαγών στο 424 ή δεν θα με έχουν σε αρχειο; Πρεπει να κλεισω ραντεβού ή όχι;

Ν. Ρ.

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ν. Ρ. »

Kaizoku έγραψε:Μου έχει έρθει το παραπεμπτικο απο την στρατολογια για την επιτροπη απαλλαγων σε email, αλλα ταχυδρομικως δεν έχει φτάσει ακόμη.

μπορώ να πάω την δευτέρα στην επιτροπή απαλλαγών στο 424 ή δεν θα με έχουν σε αρχειο; Πρεπει να κλεισω ραντεβού ή όχι;

Ταχυδρομικώς δεν έρχεται πια. Καλό θα ήταν να πας προς το τέλος του περιθωρίου που σου λέει στο email, ώστε να έχει φτάσει σίγουρα ο φάκελός σου σε στο 424. Το ραντεβού δεν είναι πλέον απαραίτητο.
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Kaizoku »

Παίζει ρόλο αν πάω προς το τέλος; Πχ ειναι να περάσω από επιτροπή και από ιατρο πριν την επιτροπη (που θα γραψει την απαλλαγη) μέχρι τις 8 αυγουστου.

αν παω κατα τις 2-5 αυγουστου αντι για 15-20 ιουλιου, έχει διαφορα; Υπαρχει περιπτωση να πουν οτι δωσανε αρκετες απαλλαγες οποτε ας ειναι τωρα πιο αυστηροι;

τι ειναι αυτο που θα με κρινει αν ειμαι για απαλλαγη ή όχι; Έχω πάρει ηδη 2 χρόνια αναβολές και τωρα παω για την απαλλαγή. Απλα ανησυχω μην με βγάλει ι4.

η διαγνωση του ιατρου μου λέει οτι πασχω απο ΙΨΔ που αφορα διαφορα θεματα (δυσμορφοβια, θρησκοληψια κλπ) και οτι λαμβανω fevorin (αντικαταθλπτ) και rapiproz (αντιψυχωτικο).

στο 424 θα εμφανιστω.

diterman

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Δεν παιζει ρολο. Αφου παιρνεις φαρμακα θα παρεις απαλλαγη. Στην πολυ σπανια περιπτωση που δεν στην δωσει, πας στο στρατοπεδο μαζι με τα χαπια και δεν υπαρχει περιπτωση να σε αφησουν να μεινεις.
Seneca

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Seneca »

Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή βρίσκομαι ακριβώς στο ίδιο σημείο (2ετή αναβολή λόγω Ψ που λήγει, πηγαίνω για απαλλαγή).

Περιμένεις να λήξει η αναβολή και να έρθει χαρτί απο το στρατό, ή πας ο ίδιος νωρίτερα;

diterman

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Ιδια διαδικασια οπως και πριν. Ληγει η αναβολη, σου ερχεται χαρτι καταταξης. Πηγαινεις 1-5 μερες πριν την ημ/νια καταταξης στο Φρουραρχειο
Outemia

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Outemia »

Καλησπέρα!Πήρα πέρυσι αναβολή για λόγους υγείας η οποία έληξε φέτος το καλοκαίρι, και με καλούν να παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου.

Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην βρίσκομαι Ελλάδα εκείνες τις μέρες λόγω δουλειάς, έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω για να πάρω πάλι αναβολή και να μην έχω θέμα;

Μπορώ να το τρέξω από πριν ή πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία μετά;

fsafsa

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Πρέπει να βρεις τρόπο να βρίσκεσαι εδώ αλλιώς θα βγεις ανυπότακτος.

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Kaizoku »

Λοιπον παρουσιάζομαι στην επιτροπη απαλλαγων του 424 και πριν απο την επιτροπη στον ψυχιατρου του 424 που θα γραψει αυτο που ειναι να γραψει.

εχω ηδη 2 χρονια αναβολη λογω ψυχικης ασθενειας (καταθλιψη και ΙΨΔ) και τωρα ηρθε η ωρα για απαλλαγη.

ο ψυχιατρος μου ιδιωτης τα "φουσκωσε" με τα φαρμακα στην γνωματευση του για να μου εξασφαλισει την απαλλαγη.

εφοσον στο αμκα μου φαινονται ποσα φαρμακα εχω αγορασει, τι θα γινει αν δουν οτι τα εχω αγορασει μονο 1 φορα;

βεβαια, οταν ειχα μιλησει με τον ιατρο του στρατου, μου ειχε πει οτι δικαιουμαι απαλλαγη αλλα ο ψυχιατρος ο ιδιωτης θελησε να τα φουσκωσει παρολαυτα.

anonymous person
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 20, 2022 2:44 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από anonymous person »

kaizokou ευχομαι να παρεις την απαλλαγη εγω υπηρετησα ι4 αοπλο εχοντας υποστει στα 20 μου χρονια σοβαρο ψυχωτικο επεισοδιο και αντιστοιχη νοσηλεια σε κλινικη βελτιωθηκα με την στηριξη των γονιων μου και με την θεραπεια και υπηρετησα μονο και μονο για την γνωμη των αλλων μην τυχον και μαθουν οτι πηρα απαλλαγη και στιγματιστω ή να αναγκαζομαι να λεω ψεματα οτι πηγα σκεφτομενος οτι τα ψεματα δεν ειναι στον χαρακτηρα μου. Αποτελεσμα εχασα τον πατερα μου ξαφνικα ενω ημουν στον στρατο και ειχα υπηρεσια εκεινη την ημερα. Παρουσιαστηκα Τριπολη το τι καψονια βρισιδια φαγαμε ολοι οι φανταροι απο τα στελεχη δεν περιγραφεται. Αν εχεις οντως ψυχικο θεμα μην πας θα στο επιβαρυνει ο στρατος εμενα η ψυχικη μου υγεια ειναι απειρως χειροτερη απο τοτε και μετανιωσα που πηγα για να μην λεω οτι πηρα απαλλαγη αλλα δε πρεπει να μας νοιαζει η γνωμη των αλλων παρα μοναχα η υγεια μας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anonymous person την Σάβ Αύγ 20, 2022 3:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι 251 την Τριτη 13/09, ενω εχω συμπληρωσει 18 μήνες για ψυχολογικους λόγους. Πηρα απο τον ψυχιατρο μου το ιδιο χάρτι που ειχα πάρει και περύσι. Υπάρχει περ΄'ιπτωση λογω της καταστασης με Τουρκια να μη μου δώουν την τελευταια 6μηνη; Ευχάριστω οποιον απάντησει μπας και κοιμνηθουμε κανα βραδυ
Lain

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Lain »

Καλησπέρα

Πέρασα πρόσφατα απο την επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή (έχοντας 2 έτη αναβολή) για ψυχολογικούς λόγους. Η επιτροπή μου ενημέρωσε οτι θα πάρω απαλλαγή και όντως, σήμερα που μπήκα στη σελίδα της στρατολογίας, στην καρτέλα "πληροφορίες για την απαλλαγή μου" αναγράφονται τα στοιχεία μου και απο κάτω η πληροφορία "Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης. "

Η ερώτηση μου είναι αν θα πρέπει να εκτυπώσω/εκδόσω κάποιο έγγραφο απο εδώ και πέρα, για αρχειοθετικούς λόγους ή αν στέλνουν κάτι οι ίδιοι αργότερα. Κάτω απο την πληροφορία υπάρχει σύδνεσμος για ένα πληροφοριακό έντυπο αλλα είναι γενικά για την νομοθεσία, όχι για εμένα.

Vasilis99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2022 5:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Vasilis99 »

Καλησπέρα σε όλους,

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει Δημόσιο Ψυχίατρο στην Αθήνα που πρωτίστως να είναι άνθρωπος και να δείξει κατανόηση στο ζήτημα μου;(βάζω μπρος την απαλλαγή από την οδό αναβολής για ψυχολογικούς λόγους) που εν μέρει δεν είναι και 100% ψέμα : Ρ, γιατί έχουν συμβεί διάφορα.

Θα ξεκινήσω τη διαδικασία από Φρουραρχειο καθώς έχω ήδη καταταγεί με την Α ΕΣΣΟ 2023

Παρακαλώ πολύ ένα DM ή έστω Εδώ αν κάποιος ξέρει.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες