Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Κανένας ρε παιδιά;
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Oliver »

melontikogiotompalo έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 4:48 pm Κανένας ρε παιδιά;
Καλησπέρα,

Θα σου πρότεινα για ψυχίατρο να δεις είτε μέσω doctor any time και να καλέσεις, ώστε κάποιος να σε βοηθήσει με την αναβολή απαλλαγή.
Σχετικά με το τι πρέπει να γράψουν για αναβολές είτε αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη είναι το πιο συνηθισμένο.

Γενικά σίγουρα θα βρεις κάποιο ψυχίατρο να σε βοηθήσει.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μπεις και στο Reddit /r apallagi και εκεί υπάρχουν πολλές εμπειρίες, απαντήσεις αλλά και ποιο είναι το ΦΕΚ που στο τέλος θα σου δώσει το Ι5.
Giwrgoslxs
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 7:46 pm
Επικοινωνία:

Παράταση αναβολής και απαλλαγή Ι5

Δημοσίευση από Giwrgoslxs »

Καλησπέρα σε όλους,

Φέτος τον Ιούνιο κλείνω τα 27. Λόγω του ότι ξαναέδωσα πανελλαδικές σπουδάζω ακόμη. Η αναβολή που είχα πάρει εξαρχής λήγει στις 31/12/2023.
Έχω τη δυνατότητα να παρατείνω την αναβολή μου στην περίπτωση αυτή; Επίσης, δεύτερο και πιο σημαντικό μέσα σε αυτό το διάστημα νόσησα και διαγνώστηκα με διπολική διαταραχή. Το ιστορικό μου είναι αρκετά βεβαρημένο με αρκετές υποτροπές και υπάρχει μία νοσηλεία. Βρίσκομαι υπό χρόνια φαρμακευτική αγωγή και με παρακολουθεί πολύ συχνά ο ψυχίατρος μου σε δημόσιο νοσοκομείο. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι γιατροί του στρατού δίνουν αυτομάτως Ι5 ή υπάρχει άλλη διαδικασία; Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Παράταση αναβολής και απαλλαγή Ι5

Δημοσίευση από Oliver »

Giwrgoslxs έγραψε: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:06 pm Καλησπέρα σε όλους,

Φέτος τον Ιούνιο κλείνω τα 27. Λόγω του ότι ξαναέδωσα πανελλαδικές σπουδάζω ακόμη. Η αναβολή που είχα πάρει εξαρχής λήγει στις 31/12/2023.
Έχω τη δυνατότητα να παρατείνω την αναβολή μου στην περίπτωση αυτή; Επίσης, δεύτερο και πιο σημαντικό μέσα σε αυτό το διάστημα νόσησα και διαγνώστηκα με διπολική διαταραχή. Το ιστορικό μου είναι αρκετά βεβαρημένο με αρκετές υποτροπές και υπάρχει μία νοσηλεία. Βρίσκομαι υπό χρόνια φαρμακευτική αγωγή και με παρακολουθεί πολύ συχνά ο ψυχίατρος μου σε δημόσιο νοσοκομείο. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι γιατροί του στρατού δίνουν αυτομάτως Ι5 ή υπάρχει άλλη διαδικασία; Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα,

Επιπλεον αναβολή για λόγους σπουδών δεν μπορείς να λάβεις.

Παρόλα αυτά καθώς αντιμετωπίζεις το παραπάνω ζήτημα, μόλις λάβεις το σημείωμα κατάταξης θα ζητήσεις μια διάγνωση για την πάθηση σου και αναλόγως θα χρειαστείς 4 εξάμηνες αναβολές για λόγους υγείας και η τελευταία για απαλλαγή, είτε δύο ετήσιες αναβολές για λόγους υγείας και η τελευταία για Ι5, είτε μία διετή αναβολή και η τελευταία για απαλλαγή.

Με την πρώτη για ψυχιατρικους λόγους είναι πολύ σπάνιο να δοθεί.

Παρόλα αυτά είναι καθαρά διαδικαστικό και μην ανησυχείς καθόλου.
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Oliver έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 5:30 pm
melontikogiotompalo έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 4:48 pm Κανένας ρε παιδιά;
Καλησπέρα,

Θα σου πρότεινα για ψυχίατρο να δεις είτε μέσω doctor any time και να καλέσεις, ώστε κάποιος να σε βοηθήσει με την αναβολή απαλλαγή.
Σχετικά με το τι πρέπει να γράψουν για αναβολές είτε αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη είναι το πιο συνηθισμένο.

Γενικά σίγουρα θα βρεις κάποιο ψυχίατρο να σε βοηθήσει.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μπεις και στο Reddit /r apallagi και εκεί υπάρχουν πολλές εμπειρίες, απαντήσεις αλλά και ποιο είναι το ΦΕΚ που στο τέλος θα σου δώσει το Ι5.
Τελικά βρήκα έναν τυχαίο απο το doctoranytime.
200€ κόστισε το χαρτί, απο εβδομάδα πάω φρουραρχείο
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Oliver »

melontikogiotompalo έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:15 pm
Oliver έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 5:30 pm
melontikogiotompalo έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 4:48 pm Κανένας ρε παιδιά;
Καλησπέρα,

Θα σου πρότεινα για ψυχίατρο να δεις είτε μέσω doctor any time και να καλέσεις, ώστε κάποιος να σε βοηθήσει με την αναβολή απαλλαγή.
Σχετικά με το τι πρέπει να γράψουν για αναβολές είτε αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη είναι το πιο συνηθισμένο.

Γενικά σίγουρα θα βρεις κάποιο ψυχίατρο να σε βοηθήσει.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μπεις και στο Reddit /r apallagi και εκεί υπάρχουν πολλές εμπειρίες, απαντήσεις αλλά και ποιο είναι το ΦΕΚ που στο τέλος θα σου δώσει το Ι5.
Τελικά βρήκα έναν τυχαίο απο το doctoranytime.
200€ κόστισε το χαρτί, απο εβδομάδα πάω φρουραρχείο
Καλησπέρα,

Για να μην σου κοστίζει τόσο ακριβά, αν σου δώσουν λιγότερο από διετή αναβολή, καλύτερα να βρεις έπειτα κάποιον άλλο ψυχίατρο, που δεν σου πάρει πάλι 200€.

Καλή αναβολή/ απαλλαγή
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Oliver έγραψε: Σάβ Μαρ 04, 2023 11:21 pm Καλησπέρα,

Για να μην σου κοστίζει τόσο ακριβά, αν σου δώσουν λιγότερο από διετή αναβολή, καλύτερα να βρεις έπειτα κάποιον άλλο ψυχίατρο, που δεν σου πάρει πάλι 200€.

Καλή αναβολή/ απαλλαγή
Ναι και εμένα μου κακοφάνηκε το 200άρι αλλά ήταν ο μόνος που βρήκα, οι άλλοι που ρώτησα αρνήθηκαν.
Στην αρχή μου το έπαιξε λίγο ιστορία του στύλ "οι άλλοι κορόιδα είναι που πάνε; " και "και εμείς χάσαμε λεφτά απο δουλειά για να πάμε στρατό" αλλά μετά έγραψε βαρβάτη γνωμάτευση. Παίζει να είχε ξαναδώσει παρόμοιο χαρτί.
Panospalikas

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panospalikas »

Καλησπέρα μάγκες. Νοέμβριο παρουσιάστηκα Έβρο αλλά δεν άντεχα και μετά από 10 μέρες ζήτησα αναβολή και μου έδωσαν 6μηνη. Τώρα επειδή πλησιάζει ο καιρός, που πρέπει να πάω για την αναβολή; Στο στρατόπεδο το οποίο παρουσιάστηκα και από κει θα με στείλουν στο νοσοκομείο της περιοχής (Διδυμότειχο) η θα μπορέσω να πάρω την αναβολή μέσω του φρουραρχείου της πόλης που κατοικώ;
Αυτή ήταν η ερώτηση μου, έχω αγχωθεί πολύ και σκέφτομαι την περίπτωση που με κρατήσουν.
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Ρε φίλε γιατί δεν διαβάζεις και προηγούμενα μηνύματα?
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Oliver »

Panospalikas έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 4:05 pm Καλησπέρα μάγκες. Νοέμβριο παρουσιάστηκα Έβρο αλλά δεν άντεχα και μετά από 10 μέρες ζήτησα αναβολή και μου έδωσαν 6μηνη. Τώρα επειδή πλησιάζει ο καιρός, που πρέπει να πάω για την αναβολή; Στο στρατόπεδο το οποίο παρουσιάστηκα και από κει θα με στείλουν στο νοσοκομείο της περιοχής (Διδυμότειχο) η θα μπορέσω να πάρω την αναβολή μέσω του φρουραρχείου της πόλης που κατοικώ;
Αυτή ήταν η ερώτηση μου, έχω αγχωθεί πολύ και σκέφτομαι την περίπτωση που με κρατήσουν.
Καλησπέρα,

Οι εξ αναβολής καλούνται αναλόγως σε ποια μητρώα αρρένων είσαι εγγεγραμμένος σε στρατόπεδο της ενδοχώρας και όχι παραμεθόριο.

Φυσικά μπορείς να κάνεις και την διαδικασία μέσω φρουραρχείου.

Μην ανησυχείς πάντως είναι τυπική η διαδικασία!
Icedcoffee

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Icedcoffee »

Καλησπέρα - γνωρίζει κανείς εάν γίνετε να ταξιδέψω στο εξωτερικό αφού περάσω από το φρουραρχείο και πριν περάσω από επιτροπή; Ευχαριστώ πολύ.
Nathaniel

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nathaniel »

George_88 έγραψε: Τρί Ιούλ 06, 2021 1:27 pm Καλησπερα, περσι δεν θυμαμαι να εκλεισα ραντεβου απλα πηγα νωρις Φρουραρχειο και υπηρχε εξαιρετικη οργανωση με χαρτακια κλπ. Φετος που τους πηρα μου ειπαν οτι πιθανοτατα η διαδικασια θα ειναι ιδια μεχρι μεθαυριο που θα παω εγω.
Καλησπέρα, μπορείς σε παρακαλώ να με καλέσεις στο +31634173191 για παραπάνω πληροφορίες; Θα είναι γρήγορη συζήτηση, απλά χρειάζομαι να ξέρω πως πάει η διαδικασία
Giwrgos43434

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giwrgos43434 »

Καλημερα σας, πασχω απο μικτη αγχωδης καταθλιπτικη διαταραχη
Εχω 2 χρονια αναβολών και τωρα παρουσιαζομαι στο γνα την τεταρτη στις 24 παιρνω 3 χαπια ενα αντικαταθλιπτικο και 2 αγχολυτικά ο γιατρος μου (δημοσιάς κλινικής) μου εγραψε την παθηση και οτι δεν δυναται να παρασουσιαστω σε στρατοπεδο δεν εγραψε ομως την φαρμακευτικη αγωγη μου ειπε απλα να παρω μαζι μου τα κουτια και να τους δειξω τις εκτελεσμενες συνταγες που εχω ηλεκτρονικα. Παιρνω Ι5; Η με κρατανε μεσα ; Παιδια δεν ειμαι καθολου καλα δεν θα αντεξω εκει μεσα μονο στην σκεψη ξεκιναω και τρεμω ολοκληρος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες