Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

Τα ΛΟΚ η τα αλεξιπτωτα ειναι πιο δυσκολα;
Ομαδάρχης
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 14, 2009 1:42 am
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Ομαδάρχης »

kostas έγραψε:Τα ΛΟΚ η τα αλεξιπτωτα ειναι πιο δυσκολα;

Θα πάρω τη βοήθεια του κοινού!ΕικόναΕικόνα Oh...Wait, δεν υπάρχει κοινό... Εικόνα

Τα αλεξίπτωτα είναι πιο απαιτητικά, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία σ'αυτό, αλλά ακούγωντας από ανθρώπους που έχουν πάει έχω βγάλει αυτό το συμπέρασμα.
Άλλωστε είναι και πιο επικίνδυνα, οπότε λογικό είναι να απαιτούν καλύτερη εκπαίδευση.

Anonymous

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Anonymous »

Πιο δύσκολα είναι τα αλεξήπτωτα για δύο λόγους.
1. Για να περάσεις στα αλεξίπτωτα πρέπει να δώσεις κάποια αγωνίσματα - κάμψεις, έλξεις, μίλι.
2. Κατά μεγάλο ποσοστό πρέπει να έχεις ''μέσω'' (Πολλοί θέλουν να πάνε λόγω των χρημάτων που δίνονται για κάθε άλμα)

Στη συνέχεια έχουν και μια πιο απαιτητική εκπαίδευση λόγω της επικυνδυνότητας.

Υπηρέτησα στην 35 ΜΚ στην Κύπρο (αν θελετε να ρωτήσετε κάτι)

kk

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από kk »

Παιδια εχω ενα διλημμα, ειμαι αναμεσα σε ΛΟΚ (ρεντινα μακαρι) και αλεξιπτωτα και εχω ακουσει και για τα 2 υπερ και κατα.
Ως Αθηναιος, τα αλεξιπτωτα ειναι πολυ πιο κοντα καθως και παιρνουν καποια λεφτα και την εμπειρια της πτωσης. Κατα τα αλλα εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα μαυριλα η ολη φαση.
Οσο για τα ΛΟΚ εχει το πλεονεκτημα της σοβαροτερης ισως εκπαιδευσης σε ειδικες δυναμεις αποτι ακουω και την εξειδικευση στα ορεινα που ειναι οπως και να χει φοβερο. Παρολα αυτα ειναι μακρια απο το σπιτι (την κανω τη θυσια αν αξιζει, δεν με πειραζει) και τρως και αρκετο κρυο.
Η ερωτηση μου ειναι, με τα πιο προσφατα δεδομενα και περαν του θεματος γουστου (βουνο, αερας) μπορει κανεις να με κατευθυνει ως προς το τι αξιζει περισσοτερο σημερα; Π. Χ. Αν εχει ακουσει κανεις κατι καλο για το ενα η κακο για το αλλο. Σας ευχαριστω, ημουν σιγουρος για λοκ απλα τωρα που πλησιαζει η ωρα (την αλλη βδομαδα) εχω καποιες σκεψεις.

Υ. Γ. Παρακαλω μην μετακινησετε το μηνυμα μου στους διαξιφισμους, δεν εχει να κανει με το ποιο ειναι ανωτερο αλλα με καθαρα υπερ και κατα που αναλογα με τις αποψεις του ο καθενας μπορει να τον επηρεασουν η οχι, ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

kk θα σου Πρότεινα 35μκ... Αλλα Πέφτει Λίγο Μακριά :P
Άβαταρ μέλους
commando96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:37 pm
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από commando96 »

Εγώ πιστέυω πως έπρεπε να είναι Μαζι αλεξίπτωτα και λοκ
Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Αν θελετε σοβαρη εκπαιδευση πηγαιντε ΜΑΚ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
Γιωργος

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Γιωργος »

Παιδια σκεφτομαι να παω Λοκ

ποσο σκληρη ειναι η εκπαιδευση.

Ο Λοχος Ορεινων Καταδρομων Λοκ κανουν και ριψεις με αλεξιπτωτα η μονο στην ξηρα.

δεν ξερω τη απο τα διο να διαλεξω

λοκ η αλεξιπτωτιστης.

typos

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από typos »

Αν θες να κανεις αλματα τοτε θα πρεπει να πας στους Αλεξιπτωτιστες καθως ειναι οι μονοι που κανουν. Επισης η εκπαιδευση ειναι τσαπου απο τις λιγες που θα φας στη ζωη σου. Καλη θητεια.

ThanosLok

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από ThanosLok »

Καλησπέρα φίλε μου, τι εννοείς τσαπού απο τις λίγες; Εξήγησε το λίγο αν θές γιατί σκέφτομαι κιεγώ να δηλώσω ειδικές ΛΟΚ στο κλιμάκιο που θα περάσει απο Αυλώνα...
typos

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από typos »

Κοιταξε, δυσκολα θα ειναι παντου, δε μπορω να σου πω πως θα ειναι στην Ναουσα πχ που ειναι οι Λοκατζηδες, σιγουρα δε θα ειναι κατασκηνωση παντως.Αλεξιπτωτα σου ειπα οτι ειναι αιμα οσο δε παει, κυριως λογω του εξτρα σχολειου.

Starlord
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 11:26 pm
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Starlord »

Κι εγώ είμαι ανάμεσα στα δύο, αλεξίπτωτα ή ΛΟΚ. Πάντως απο οτι έχω ακούσει η πιο μάχιμη μονάδα ίσως είναι η 35 ΜΚ Κύπρου. Παίζει να είναι πιο δύσκολη απο τα αλεξίπτωτα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από arnold13 »

Σκεφτομουν οι αλεξιπτωτιστες ειναι πολλυ ευαλωτοι σε περιπτωση πολεμου γιατι καθως προσγειωνονται οι λοκατζηδες απο κατω τους τρωνε λαχανο
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Soap »

Αν η ζωνη ριψεως στην οποια θα βρεθεις ως αλεξιπτωιστης ειναι αυτη στην οποια σε πειμενει ο εχθρος με το οπλο στο χερι για να σε γαζωσει σημαινει οτι ο ανωτατος αξιωματικος που ηγειτο της επιχειρησης μαλλον εχει βγαλει την ευελπιδων με μεσο. Ή ειναι ταγαρι. Ή και τα δυο.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Aλεξιπτωτιστές vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από arnold13 »

Χαχαχα καταλαβα... Δε προσγειωνονται δηλαδη κοντα στον εχθρο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες