ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stakon

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από stakon »

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αν είσαι ΥΕΑ Διαβιβάσεων Πεζικού τι ειδικότητες που να "μπλέκεις" πολύ με όπλα μπορείς να πάρεις; Λόγω πτυχίου Ηλεκτρολόγου Μηχανικόύ από το Πολυτεχνείο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα με στείλουν στο Χαιδάρι. Έχεις τη δυνατότητα να παρεις κάποια "μάχιμη" ειδικότητα; Είχα διαβάσει κάποια στιγμή για ένα τμήμα Διαβιβάσεων Καταδρομών. Δηλώνεις κάποια στιγμή ενώ είσαι ΥΕΑ τι ειδικότητα θες;
Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Bill »

Μου ήθρε χαρτί για πεζικό (Μεσολόγγι) ως ΥΕΑ. Αυτό το χαρτί ειναι το δεύτερο. Τη πρώτη φορά με είχανε καλέσει για ειδικές δυνάμεις στο Μεγάλο Πεύκο αλλά πήρα αναβολή. Γίνεται στο Μεσολόγγι να δηλώσω πως θέλω να μπω ειδικές δυνάμεις; Και δευτερο.. εγώ θέλω να είμαι ΥΕΑ, ποια είναι τα μειωνεκτίματα;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από yandr »

Για τους ΥΕΑ υπάρχουν αναλυτικότατα άρθρα στο site και επιπλέον πληροφορίες στο forum.
Basilis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 25, 2008 2:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Basilis »

Γεια σας παιδια εγω παρουσιαζομαι μεσολογγι στις 10/11/08. Λεω να παω ως εφεδρος αξιωματικος αξιζει τον κοπο; Αν μπορει καποιος ας δωσει μια συμβουλη. Εικόνα
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια σαν ολους ετσι και εμενα μου ηρθε το χαρτι για ΥΕΑ τοσες μερες προσπαθω να αποφασισω αν αξιζει τελικα να παω. Ειμαι πεζικο και δεν υπαρχει καν υποψεια βυσματος(δηλαδη ΣΕΑΠ). Θελω να ρωτισω υπαρχει ο οποιοσδηποτε τροπος να αποφυγω την αδικαιολογητη ψυχολογικη βια των "βητα"; Ξεκαθαριζω οτι δεν εχο κανενα απολυτως προβλημα να κανω απειρες αγγαρειες, υπηρεσιες και ασκησεις. Σας ευχαριστω πολυ

Ακομη θελω να μαθω αν καποιος ξερει τον ακριβη χρονο ή εστω στο περιπου τον χρονο που 8α εχο τους "βητα"
Γιώργος83
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 5:23 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Γιώργος83 »

Και μενα το ιδιο... Και εχω μπερδευτει, τι να κανω; εκει που λεμε αιντε ενα 12μηνο ειναι θα περασει τωρα να σου προσθετουν και αλλους 5 μηνες... Δε ξερω ο καθενας κρινει με βαση την εμπειρια του οποτε στο τελος η αποφαση ειναι καθαρα δικη μας
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι φιλε μου ξερεις κατι να μου πει για το κεντρο αυτο;
spartan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 5:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από spartan »

Χαίρετε κι από 'μένα και Χρόνια Πολλά. Συγχαρητήρια και για το έργο που επιτελείτε.

Εάν γνωρίζετε θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μερικές απορίες μου.

Είμαι τελειόφοιτος Οικονομικού Πανεπιστημίου (χρωστάω ακόμη λίγα μαθήματα),27 ετών και η αναβολή μου λήγει 31/12/08, οπότε μπαίνω Μάιο 2009.

Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως ΔΕΑ ΠΕΖΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ. Απ' όσο ξέρω είναι μία ειδικότητα που απαιτεί βύσμα (χωρίς να ξέρω πόσο ισχυρό ή όχι), αν και ο λόγος που θέλω να την επιλέξω δεν είναι η ευνοικότερη μεταχείριση αλλά επειδή θέλω να κάνω μεταπτυχιακό μετά την θητεία και πρέπει οπωσδήποτε να έχω τους μήνες της θητείας ως προυπηρεσία ώστε να μην καθυστερήσω 1-2 χρόνια το μεταπτυχιακό και σημαντικότατες οικογενειακές υποχρεώσεις μετά την θητεία.

Βέβαια, δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος, ασχολούμαι πολύ με τα αμυντικά θέματα και μου αρέσει πολύ ο ρόλος του Αξιωματικού (απωθημένο για Ευελπίδων... ), θεωρώ ότι θα είμαι τουλάχιστον ένας καλός αξιωματικός.

Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. Για να γίνω δεα πζ-οικ. πρέπει οπωσδήποτε να έχω πάρει το πτυχίο αει ή αρκεί και η βεβαίωση σπουδών, στην περίπτωση που μου μείνουν 1-2 μαθήματα;

2. Η ειδικότητα για υεα, κρίνεται εξαρχής με το χαρτί που έρχεται πριν την κατάταξη ή αρκεί η επιλογή μου ως υεα (ανεξαρτήτως όπλου-σώματος) και μετά ακολουθεί η χρήση βύσματος;

3. Αν κρίνεται εξαρχής, λογικά 1-2 μήνες πριν πρέπει να ψάξω για βύσμα;

4. Μετά τους 4 μήνες στην σεαπ, ποιά είναι η ακριβής πορεία; Ισχύει ότι ακολουθεί 4μηνη μεταθεση παραμεθόριο και μετά 1 μήνας ΡΟΥΦ για οικονομική εκπαίδευση και κατόπιν (στον 9ο συνολικά μήνα) ακολουθεί δεύτερη μετάθεση σε κάποια οικονομική υπηρεσία (βλέπε Ταμείο Στρατού) σε πόλη της επιλογής μου και έως το τέλος της θητείας; Πρέπει να βάλω βύσμα και για την β' μετάθεση (για να έρθω Αθήνα);

5. Αν χρειαστώ αναβολή για 1 ΕΣΣΟ για κοινωνικούς λόγους και επικαλεστώ την αποπεράτωση των σπουδών μου, θα μου την δώσουν ή είναι αστείος ο λόγος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από yandr »

1. Εξαρτάται από το βύσμα υποθέτω.

2. Ένδειξη ΥΕΑ είχαν (τουλάχιστον παλαιότερα) όλοι όσοι έχουν βγάλει το Λύκειο. Το βύσμα θα το χρειαστείς για να γίνεις ΥΕΑ και για να γίνεις στην ειδικότητα που ζητάς.

3. Λογικά θα έχεις έτσι και αλλιώς ένειξη ΥΕΑ

4. Το 1999 που υπηρέτησα εγώ δεν πέρασαν από ΣΕΑΠ οι δόκιμοι οικονομικού, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

5. Ο λόγος που αναφέρεις δεν είναι κοινωνικός. Για τις αναβολές υπάρχει σχετικό άρθρο στο site, οπότε χρησιμοποίησε τη μηχανή αναζήτησης αν βαριέσαι να ψάχνεις.
spartan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 5:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από spartan »

yandr έγραψε:1. Εξαρτάται από το βύσμα υποθέτω.

2. Ένδειξη ΥΕΑ είχαν (τουλάχιστον παλαιότερα) όλοι όσοι έχουν βγάλει το Λύκειο. Το βύσμα θα το χρειαστείς για να γίνεις ΥΕΑ και για να γίνεις στην ειδικότητα που ζητάς.

3. Λογικά θα έχεις έτσι και αλλιώς ένειξη ΥΕΑ

4. Το 1999 που υπηρέτησα εγώ δεν πέρασαν από ΣΕΑΠ οι δόκιμοι οικονομικού, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

5. Ο λόγος που αναφέρεις δεν είναι κοινωνικός. Για τις αναβολές υπάρχει σχετικό άρθρο στο site, οπότε χρησιμοποίησε τη μηχανή αναζήτησης αν βαριέσαι να ψάχνεις.
Καλημέρα, φίλε. Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Αν μου επιτρέπεις μερικές συμπληρωματικές διευκρινήσεις επί των απαντήσεών σου...

1. Γνωρίζεις αν υπάρχει ως τυπικό κριτήριο η κατοχή πτυχίου αει ή απλά εννοείς ότι προτιμόνται οι πτυχιούχοι αλλά εάν κάποιος έχει χοντρό βύσμα θα προτιμηθεί κι ας μην το έχει πάρει ακόμη;

2. Δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση... Εννοούσα την ειδικότητα του ΥΕΑ, δηλ. αν παρουσιαστεί κάποιος πεζικό, εξ αρχής κρίνεται και εάν θα είναι έρευνας πληροφορικής, οικονομικού ή απλός υεα;

5. Απ' όσο έψαξα, δεν βρήκα άρθρο για αναβολή για 1 εσσο, μήπως έχεις το λινκ ή έστω τι εκτιμάς για τον λόγο που προανέφερα στο προηγ. μήνυμα κι ας μην θεωρείται κοινωνικός λόγος;

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από yandr »

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταθέσω την δική μου εμπειρία...

spartan έγραψε: 1. Γνωρίζεις αν υπάρχει ως τυπικό κριτήριο η κατοχή πτυχίου αει ή απλά εννοείς ότι προτιμόνται οι πτυχιούχοι αλλά εάν κάποιος έχει χοντρό βύσμα θα προτιμηθεί κι ας μην το έχει πάρει ακόμη;


Για ΥΕΑ όχι, αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι όλοι όσοι έχουν πτυχίο οικονομικής κατεύθυνσης θα αναζητήσουν την ίδια θέση. Άρα χρειάζεσαι βύσμα. Προσωπικά ήξερα δύο Δόκιμους Οικονομικού, αλλά και οι δύο είχαν πτυχίο.

spartan έγραψε:

2. Δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση... Εννοούσα την ειδικότητα του ΥΕΑ, δηλ. Αν παρουσιαστεί κάποιος πεζικό, εξ αρχής κρίνεται και εάν θα είναι έρευνας πληροφορικής, οικονομικού ή απλός υεα;


Όχι, την ειδικότητα την παίρνεις μετά αλλά εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό το ΚΕΝ κατάταξης. Για παράδειγμα, εγώ από το Μηχανικό έγινα ΔΕΑ Φρ. Υγειονομικού. Εννοείται με βύσμα και όχι τυχαία. Εάν λοιπόν μπεις (λέμε τώρα) πυροβολικό, είναι πολύ πιθανότερο όταν επιλεχθείς ΥΕΑ να σε βάλουν ΥΕΑ Πυροβολικού.

Η σειρά έχει ως εξής:

  • Σου έρχεται ένδειξη ΥΕΑ (διαφορετικά δηλώνεις την προτίμησή σου για ΥΕΑ στο ΚΕΝ)
  • Όσοι ενδιαφέρονται για ΥΕΑ περνούν ορισμένες αθλητικές δοκιμασίες,matrix test και ψυχοτεχνικά
  • Όσοι περάσουν από τα παραπάνω (με βύσμα ή χωρίς) ενημερώνονται και τους λένε τι ειδικότητα πήραν (υγειονομικό, τεχνικό, πεζικό, οικονομικό κλπ.) και που θα πρέπει να παρουσιαστούν για την εκαπίδευση.
Για να αλλάξεις από πεζικό σε οικονομικό θα χρειαστείς μετάταξη και επομένως βύσμα.
5. Απ' όσο έψαξα, δεν βρήκα άρθρο για αναβολή για 1 εσσο, μήπως έχεις το λινκ ή έστω τι εκτιμάς για τον λόγο που προανέφερα στο προηγ. Μήνυμα κι ας μην θεωρείται κοινωνικός λόγος;


Το μόνο που υπάρχει είναι το Άρθρο για τις αναβολές που έχει όλες τις περιπτώσεις που προβλέπονται.

spartan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 5:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από spartan »

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δεν νομίζω όμως να θεωρείται μετάταξη, διότι πλέον οι οικονομικάριοι ανήκουν στο πεζικό (ΔΕΑ ΠΕΖΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ), παλιά ήταν εκτός Πεζικού.

Καλές Γιορτές και ό, τι καλύτερο για το νέο έτος σου εύχομαι.

αποστολάκος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 12:40 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από αποστολάκος »

Να ρωτήσω κάτι; Εαν είσαι στο πεζικό, παρουσιάζεσαι κόρινθο και επιλεγείς ως έφεδρος αξιωματικός μετά σε πάνε κρήτη ή χαϊδάρι; Επίσης παραμεθώριος για ΔΕΑ είναι 7 με 8 μήνες; Αν ξέρει ας απαντήσει κάποιος. Ευχαριστώ.
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολουσ

μολις μου ηρθε και μενα το "χαρτι" και παρουσιαζομαι 18/05/09 στο 11 σπ τριπολησ και εχω μερικες ερωτησεις να κανω!

α) να αναφερω εξ αρχης οτι θα κανω 9-μηνο!(3-τεκνοι)
β) ο τοπος διαμονης μου ειναι η ζαχαρω ηλειασ

1) το χαρτι γραφει "πεζικο ΥΕΑ". Θα με παρουν εκει (επειδη το λεει) 'η μπορω να δηλωσω οτι δεν θελω και να μην παω;

2) πληροφοριες που θα επρεπε να ξερω σχετικα με το κεντρο αυτο;

3) μετα το κεντρο σε ποιο πιθανο μερος (θα με στειλουν (ειτε σαν ΥΕΑ ειτε σαν απλος στρατιωτησ) ;

αν χρειαστω κατι αλλο θα ξαναρωτησω Εικόνα
ευχαριστω...
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

gregkoss έγραψε:Καλησπερα σε ολουσ

μολις μου ηρθε και μενα το "χαρτι" και παρουσιαζομαι 18/05/09 στο 11 σπ τριπολησ και εχω μερικες ερωτησεις να κανω!

α) να αναφερω εξ αρχης οτι θα κανω 9-μηνο!(3-τεκνοι)
β) ο τοπος διαμονης μου ειναι η ζαχαρω ηλειασ

1) το χαρτι γραφει "πεζικο ΥΕΑ". Θα με παρουν εκει (επειδη το λεει) 'η μπορω να δηλωσω οτι δεν θελω και να μην παω;

2) πληροφοριες που θα επρεπε να ξερω σχετικα με το κεντρο αυτο;

3) μετα το κεντρο σε ποιο πιθανο μερος (θα με στειλουν (ειτε σαν ΥΕΑ ειτε σαν απλος στρατιωτησ) ;

αν χρειαστω κατι αλλο θα ξαναρωτησω Εικόνα
ευχαριστω...


α), β),1) : Άμα έχεις δικαίωμα για 9-μηνο και ΔΕΝ θελεις φανατικά να γίνεις δόκιμος, εννοείται πως θα το δηλώσεις. Όμως οι 9-μηνήτες κάνουν αμετάθετο.

2),3) : Για το 11ΣΠ ρίξε μια ματιά στο σχετικο θέμα. Οι ΥΕΑ ΠΖ εκπαιδευονται στην Κρήτη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης