ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας,
1) Τι πιθανότητες έχω να επιλεχθώ ως ΥΕΑ στο πεζικό εάν έχω πλατυποδία;
2) Η εκπαίδευση όσον αφορά τη γυμναστική και γενικά το αθλητικό κομμάτι είναι πολύ σκληρό για έναν ο οποίος έχει περιττά κιλά;(και δεν ενδιαφέρεται ούτε για την ψυχολογική βία, ούτε για υπηρεσίες, ούτε για αγγαρίες)
3) Οι φοιτητικές άδειες χορηγούνται κανονικά στους ΥΕΑ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
specialforces
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2009 2:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Έμπορος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από specialforces »

Φίλε μου καλησπέρα,

1) Αν δεν δηλώσεις την πλατυποδία σου στο κέντρο δεν θα έχεις κανένα προβλημα για να επιλεγείς ως ΥΕΑ. Οπότε αν έχεις χαρτί κατάταξης για κέντρο πεζικού όλα γίνονται.

2) Είναι αρκετά δύσκολη ως αδύνατη για κάποιον με 15 κιλά περισσότερο Βάρος.

3) Όσο για φοιτητικές άδειες ξέχασέ το. Δίνονται (στην κρίση του Δκτη) Αλλά χρεώνονται ως κανονικές. Ο νόμος τον ΔΕΑ.

Μετά Τιμής

Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε "specialforces" Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Θα σου ήμουν υπόχρεος εάν μου έδινες ένα μικρό δείγμα των ασκήσεων των ΥΕΑ του πεζικού.
Αν και θα ήθελα να καταταγώ ως ΥΕΑ, με προβληματίζει η σωματική μου διάπλαση.
specialforces
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2009 2:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Έμπορος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από specialforces »

Φίλε μου,

Καθημερινή πρωινή γυμναστική με τρέξιμο.(όχι ΣΚ)

Εκτός Κυριακής όπου πας εντός στρατοπέδου υποχρεωτικά πας τρέχοντας.

Στο πεδίο βολής ή σε οποιαδήποτε άσκηση ή κατά την διάρκεια των μαθημάτων όταν Αλλάζεις Κιόσκι δεν Περπατάς αλλά πετάς.(Με κράνος, όπλο, εξάρτυση.)

3 ή 4 πορείες 10 Χλμ Σε γρήγορο Τέμπο Με πλήρη φόρτο.(Μ 65, οπλισμό και εξάρτυση.)

Περίπου 3 φορές θα περάσεις στίβο μάχης.

Πάντως καλό θα ήταν να ενημερωθείς από ΔΕΑ πιο πρόσφατης ΕΣΣΟ (96Γ') διότι Στα Τόσα χρόνια Ίσως τα Πράγματα Έχουν αλλάξει προς το καλύτερο για σένα.

Μετά Τιμής

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Φίλε, καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς, αν κρίνω από το ολοένα μειωμένο επίπεδο), τα παραπάνω δεν γίνονται πια, τουλάχιστον στο ΚΕΤΘ.
ΟΚ, θα συμφωνήσω οτι δεν περπατάς, στην αρχή τουλάχιστον.
αλλά ειλικρινά, εγω προσωπικά, αμφιβάλω αν έκανα πρωινή γυμναστική πάνω από 3 ή 4 φορές..

Μιλάω πάντα για ΤΘ, στη ΣΕΑΠ παίζει να είναι πολύ σκληρότερα - αλλά αυτο θα μας το πει κάποιος του ΠΖ.
panos_13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από panos_13 »

Παιδια μου ηρθε το χαρτι για 17/8/2009... Λεει οτι εχω επιλεγει για ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ και οτι πρεπει να καταταγω στο 6ΣΠ Κορινθου... Αν θελω να παω για ΥΕΑ ποσο καιρο παραπανω θα κανω τωρα που ειναι 9μηνο... ;

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από D.S. »

panos_13 έγραψε:Παιδια μου ηρθε το χαρτι για 17/8/2009... Λεει οτι εχω επιλεγει για ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ και οτι πρεπει να καταταγω στο 6ΣΠ Κορινθου... Αν θελω να παω για ΥΕΑ ποσο καιρο παραπανω θα κανω τωρα που ειναι 9μηνο... ;

Ευχαριστω
Θα κάνεις 5 μήνες παραπάνω θητεία φίλε μου! Δηλαδή σύνολο 14 μήνες θητεία!

Καλή θητεία να έχεις!

panos_13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από panos_13 »

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από D.S. »

panos_13 έγραψε: Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου


Δεν κάνει τίποτα! Να 'σαι καλά!Εικόνα
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα σε όλους,

μου ηρθε το χσρτί να παρουσιαστώ στο κεεμ σπάρτης και συγκεκριμμένα γράφει "έχει πιλεγεί για πεζικό ΥΕΑ και υποχρεούται να καταταταγεί στο κεεμ σπαρτη... ". Ένας γνωστός μου θα παρουσιαστεί και αυτός στο κεεμ σπάρτης αλλα σε αυτόν γράφει "έχει πιλεγεί για εφοδιασμού μεταφορών ΥΕΑ και υποχρεούται να καταταταγεί στο κεεμ σπαρτη... ". Γιατί εμένα γράφει πεζικό και σε αυτόν γράφει εφοδιασμο΄μεταφορών; Ποια η διαφορά μας;
Ευχαριστώ πολύ!
Billys_ker
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Billys_ker »

Καλησπέρες. Βασίλης (Κερκυραίος) Νέος στο Forum...

Παρουσιάζομαι και γώ 8/2/2010 ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ. Αναλυτικά το χαρτάκι μου:

  • Τάξεις:155/2009 ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ στο 2/39 ΣΕ/ΕΟΔ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ.

Η αλήθεια είναι ότι έλεγα να πάω να τελειώσω αλλά με το που ήρθε το χαρτάκι ανχώθηκα λιγάκι, όμως με τις παρέες και την βοήθεια όλων ελπίζω να έχουμε μια καλή θητεία Εικόνα

.:. Σχετικά με το YEA είναι στην επιλογή μου ή υποχρεωτικό και άν ναι πόσους μήνες παραπάνω είναι.:.

LOK - B'MK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 9:21 pm
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από LOK - B'MK »

Billys_ker έγραψε:Καλησπέρες. Βασίλης (Κερκυραίος) Νέος στο Forum...

Παρουσιάζομαι και γώ 8/2/2010 ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ. Αναλυτικά το χαρτάκι μου:

  • Τάξεις:155/2009 ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ στο 2/39 ΣΕ/ΕΟΔ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ.

Η αλήθεια είναι ότι έλεγα να πάω να τελειώσω αλλά με το που ήρθε το χαρτάκι ανχώθηκα λιγάκι, όμως με τις παρέες και την βοήθεια όλων ελπίζω να έχουμε μια καλή θητεία Εικόνα

.:. Σχετικά με το YEA είναι στην επιλογή μου ή υποχρεωτικό και άν ναι πόσους μήνες παραπάνω είναι.:.



Επιλογή σου,4 μήνες παραπάνω

Αρχάγγελος

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Αρχάγγελος »

Καλησπέρα σε ολους και ιδιαίτερα στους υποψηφιους δοκιμους!

Συγχαρητηρια για την αψογη δουλεια που εχεται κανει με αυτο το site!

Μου δωσατε να καταλαβω πολλα για την ζωη σαν δοκιμος! Παρολα αυτα ειναι καπως αμφιλεγομενα μερικα σημεια. Για παραδειγμα εμενα το χαρτι μου λεει να παρουσιαστω στο ΚΕΜΧ Ναυπλιου ως Πεζικαριος και εχω την ενδειξη ΥΕΑ επανω στο χαρτι. Θελω να παω Δοκιμος αλλα δν εχω καταλαβει ακομα ποσους μηνες θα κανω 14,15, ή 17; Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν κανω 14 μηνες Το κανω αμεταθετος;

(Θερμη παρακληση μονο για αυτους που πραγματικα γνωριζουν)

Επισης Βρηκα καποιες αρκετα χρησιμες πληροφοριες απο το site του στρατου (www.army.gr) για τους δοκιμους ελπιζω να σας βοηθησα λιγο. http://www.army.gr/default.php?pname=DEA&la=1 ή http://www.army.gr/files/File/yea/yea.pdf

Και παλι συγχαρητηρια για την δουλεια σας!Εικόνα

μιλτος

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από μιλτος »

Γεια κ απο 'μενα! Στις 10 μαιου παρουσιαζομαι κ εγω στο 11 σπ τριπολης. Πολλες αποριες που ειχα λυθηκαν απο απαντησεις που διαβασα, ωστοσο εχω ακομα μια... Το χαρτι μου εχει ενδειξη Υ. Ε. Α. Δε σκοπευω να παω Υ. Ε. Α. Κ ξερω πως δεν ειναι υποχρεωτικο. Απλα, στις οδηγιες που εχει απο πισω το χαρτι, γραφει πως σε περιπτωση που εχεις επιλεγει ως Υ. Ε. Α. Πρεπει να εχεις μαζι σου κ αποδεικτικο των σπουδων σου. Εμενα που δε με ενδιαφερει το Υ. Ε. Α. πρεπει παρολ'αυτα να εχω μαζι μου αποδεικτικο σπουδων η' να μην το παω καν;
Bladerunner82

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Bladerunner82 »

Τα ιδια ακριβως ισχυουν και με εμενα και θελω ακριβως τα ιδια. Να μην παω παω αξιωματικος, να κανω το 9 μηνο, να τελειωνω... Για πειτε... Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες