Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από 575 288 »

Εγω σαν πεζοναυτης εκανα ολες τις ασκησεις εκτος απο αλμα. ορεινο αγωνα, χειμερινη διαβιωση, ανταρτοπολεμο, αποβαση νησου, πορεια-βολη, εκεακτεα, θαλασσια,10ημερο πεζικου. Και ειχα εκτος απο την ειδικοτηα τ/φ. Ειχα και νοσοκομος τραβματιοφορεας-οδηγος ερπηστριοφορου Μ113-διαβηβαστης. Και σε ολες τις ειδικοτιτες μου εδωσαν τιμητικη γτ παντα εβγαινα 1ος. δεν καταλαβαινω τι παραπανω εχουν τα λοκ και οι αλεξιπτοτιστες. ειμουν το 2004-2005
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

575 288 έγραψε:Εγω σαν πεζοναυτης εκανα ολες τις ασκησεις εκτος απο αλμα. Ορεινο αγωνα, χειμερινη διαβιωση, ανταρτοπολεμο, αποβαση νησου, πορεια-βολη, εκεακτεα, θαλασσια,10ημερο πεζικου. Και ειχα εκτος απο την ειδικοτηα τ/φ. Ειχα και νοσοκομος τραβματιοφορεας-οδηγος ερπηστριοφορου Μ113-διαβηβαστης. Και σε ολες τις ειδικοτιτες μου εδωσαν τιμητικη γτ παντα εβγαινα 1ος. Δεν καταλαβαινω τι παραπανω εχουν τα λοκ και οι αλεξιπτοτιστες. Ειμουν το 2004-2005
όχι και τι παραπάνω έχουν τα ΛΟΚ απ'τις νερόκοτες!Εικόνα

πλάκα σου κάνω πεζοναύτη μη τσιμπάς! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν τίποτα παραπάνω. Όλοι τα ίδια κάνουν με κάποια έμφαση στο αντικείμενό τους λίγο παραπάνω. Εσείς μπήκατε και σε πλοία και κάνατε και Καμιά απόβαση. Στις ΜΑΚ απ'ότι Ξέρω έχουν φουσκωτά και τα χρησιμοποιούνε παραπάνω από ότι μπήκαμε εμείς σε φουσκωτά Και χρησιμοποιήσαμε στη θαλασσία. Τα ΛΟΚ δεν έχουν τιποτα το ξεχωριστό. Ποιά μονάδα είναι καλύτερη; Για μένα μικρές οι διαφορές και δεν έχει και μεγάλη σημασία. Αυτά είναι για να πειράζει ο ένας τον Άλλο. Σίγουρα κάποιες μονάδες είναι πιο μαύρες κατά καιρούς από άλλες και επίσης η διαφορά μπορεί να παίζει και ανα ΕΣΣΟ Ή και μέσα στην ίδια την ΕΣΣΟ. Η σειρά μου ας πουμε "αποφύγαμε" Το δύσκολο 3μερο αντάρτη (με ειδικότητες πολυβολητη, ολμιστη, στριμιτζη κτλ) ενώ σειρές μου με ειδικότητα μάγειρα/οδηγού τον κάνανε γιατι τον προλάβανε στη μοίρα επειδή πήγανε νωρίτερα...

Το πόσο τσίτα είναι μια Μοίρα/Τάγμα εξαρτάται από ταξίαρχο/διοικητή και το λοχαγό σου. Όπως το βλέπω εγώ. Στο λόχο μου στην Ε ΜΚ είχαμε σχετικά λιγότερο καψόνι από ένα άλλο λόχο στον οποίο ο λοχαγός τους, τους τέντωνε το κορμί πολύ συχνά για ώρες άσχετα αν ήταν μέρα ή νύχτα. Εμπαινε 4.30 το πρωι στρατοπεδο για να δεί τι κανουν τα πουλακια του και επιανε το θαλαμοφυλακα να κοιμαται. Οποτε βαρουσε συναγερμο στο λοχο τους ξυπνουσε ολους τους φορουσε τα μπεργκιν και ξεκινουσανε ΟΛΟΣ ο λόχος κάμψεις, κωλοτουμπίδια, έρπειν μέχρι διοικητήριο και πίσω κτλ κτλ μέχρι την πρωινή φρουρά, με συνοδεία τα γαμωσταυρίδια τουΕικόνα...

575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από 575 288 »

Οχι κομαντο δεν εχω κανενα κολιμα ξερω τι περασα. ανταρτες εκανα 3 σε αυτο που λες εχεις 10000 δικια. Εμας το 575 οταν ειμουν ηταν μαυρο. Και ο 1ος λοχος που ειμουν με τον λοχαγο που ειχα ηταν π... μετα απαγορεψαν και το καψονι τι να λεμε. Εδιοξαν απο ειδικες δυναμεις σειρες μου γτ εκαναν καψονι σε νεοτερους. Και δεν λεω παπατζες.288 ειμουν 04γ εσσο. αν θες κανε add στο facebook να δεις τις φοτος μου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το 505 ΤΠ/Ν έχει πιο σκληρή εκπαίδευση και πειθαρχία όταν έισαι νέος από του ΚΕΕΔ. Είχε παρουσιαστεί τον αύγουστο ο ξαδερφός μου πεύκο και έκανε μετάταξη για βόλο όταν πήγε βόλο δεν άντεξε πάνω από 3 μέρες όπως και πολλοί άλλοι φίλοι του πήγανε παρεά. Βρισίδια, καψόνια. Μου είπε ότι αν το ήξερε θα καθότανε πεύκο είπα μην μιλήσω τόσες μέρες αλλά ακούω παράλογα πράγματα εδώ μέσα
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

575 288 έγραψε:Οχι κομαντο δεν εχω κανενα κολιμα ξερω τι περασα. Ανταρτες εκανα 3 σε αυτο που λες εχεις 10000 δικια. Εμας το 575 οταν ειμουν ηταν μαυρο. Και ο 1ος λοχος που ειμουν με τον λοχαγο που ειχα ηταν π... Μετα απαγορεψαν και το καψονι τι να λεμε. Εδιοξαν απο ειδικες δυναμεις σειρες μου γτ εκαναν καψονι σε νεοτερους. Και δεν λεω παπατζες.288 ειμουν 04γ εσσο. Αν θες κανε add στο facebook να δεις τις φοτος μου.
Φίλε, να τις δώ τις φώτο μ'αρέσουν κάτι τέτοια... Αλλά που να μπώ στο φέσιμπουκ. Όνομα;

Μερικούς από κέντρο πεζοναυτών είχαμε και στα ΛΟΚ και από ότι κατάλαβα ήταν αρκετά τσίτα. Σίγουρα πιο δύσκολο από ΚΕΕΔ! Από Ρεντίνα χλωμό. Αν κατάλαβα καλά Ρεντίνα τώρα δεν παίρνουν νέους (κακώς, ένα ακόμα βήμα πρός τα κάτω κατά τη γνώμη μου καθώς οι διαφορά ΚΕΕΔ με Δ ΜΚ ήταν μέρα με τη νύχτα).

Αυτό που λές να διώξουν κόσμο από ΕΔ λόγω καψονιού δεν το έχω δεί προσωπικά αλλά σε μας θα τρώγανε οι ίδιοι που καψονάρανε, καψόνι ή φυλακή από μόνιμο αν τους έβλεπε.

Και κάτι άλλο ναι μεν ισχύει οτι απαγορεύεται το ατομικό καψόνι αλλά φυσικά για τους μελλοντικούς κομμάντος ή πεζοναύτες, ... Μην είστε καθόλου σίγουροι γι'αυτό... Έχω φάει ατομικό Καψόνι από κάθε λογής μόνιμο αξ/υπαξ και έφεδρο λέουρα συν φυσικά το ομαδικό σε κέντρο και μοίρα... Οπότε μη βασίζεστε και πολύ στο νόμο... Τωρα που το θυμήθηκα η πλάκα είναι μετά από επιστροφή από άδεια Σ/Κ στο κέντρο (ρεντίνα) 12 το βράδι οι παλιοί οι εκπαιδευτές μας μας καψονάρανε και με πολιτικά ... Χαλαρά! Κάποιοι μου'ρχονταν καιμε κάτι Μπός ή αρμάνι πουκαμισάκια πίσω στο κέντρο Κυριακή βράδι... Τα οποία φύσικά έτρωγαν χώμα μετά απο μερικούς κοιλιακούς, ηλεκτρόνια γύρω απ'το λόχο κτλ κτλ γιαυτό νέοι να'στε έτοιμοι για όλα!Εικόνα

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

Και για να θυμηθούμε μερικές κλασικές ατάκες που μένουν από θητεία και που μάλλον θα τις ακούσετε αρκετά (περισσότερο στη μοίρα/τάγμα) :

"σπάζεσε νέο";

"κοπείτε νέοι όσο Είναι νωρίς"

(αυτό ειδικά στο κέντρο που υπέγραφες χαρτί αν θες να μείνεις ή αν το μετάνοιωσες λίγο καιρό αφού παρουσιαστηκες)

dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από dimitri »

Μαχιμος δεν γινεσαι με το καψονι, μαχιμος ειναι καποιος που ξερει πολυ καλα αυτο που κανει σε μια αποστολη, ξερει πως να κινηθει κ τι να κανει, μαχιμος ειναι αυτος που μπορει να συνδιασει σωματικη αντοχη, ψυχικη δυναμη κ καθαρη σκεψη την ωρα που ολοι οι υπολοιποι κουτουλανε μεταξυ τους...

κ εγω μπορω να αρχισω να σας λεω τι περασα στο ΣΒΕΑ μου η στην θητεια μου κ ποσο καψονι εφαγα κ ολα αυτα τα παραμυθια. Αφηστε τις παπατζες κ τα λογια του αερα, καθεστε κ συγκρινετε τους πεζοναυτες με τους αλεξιπτωτιστες, καθεστε κ συγκρινετε τις παλιες ΕΣΣΟ με τις σημερινες, ποιο το νοημα;

καθε ΕΣΣΟ εχει κ τα δικα της, μπορει η μια ΕΣΣΟ να περασει ενα δυσκολο ΣΒΕΑ (αναφερομαι στο ΣΒΕΑ για γνωριζω) κ η αμεσως επομενη ΕΣΣΟ να περασει ΣΒΕΑ κολεγιο γιατι π. Χ αλλαξε η διοικηση κ επειδη ο νεος διοικητης δεν θελει να χασει την θεση του διαταζει να μην εχει καψονια η εκπαιδευση η π. Χ απο τις 4 διμοιριες οι 3 να φανε καψονι κ η μια διμοιρια να περασει ζαχαρη την εκπαιδευση χωρις καψονια επειδη μεσα σε αυτην την διμοιρια ειναι ενας γιος ενος στρατηγου...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

Ρε συ Δημήτρη χάνεις το νόημα λίγο. Ο 575 είπε οτι δεν επιτρέπεται το καψόνι και έχει δίκιο. Εγώ απλά είπα στους νέους να έχουν τα μάτια τους ανοιχτά γιατί ναι μεν αλλα... Θα καψοναριστουν σε κάποια φάση... Το πιθανότερο. απ'ότι βλέπω εδώ είναι για να βρίσκονται οι παλιοί και για να μαθαίνουν οι νέοι...

και κατι άλλο δεν υπάρχει παπάτζα παραπάνω. Ναι υπάρχει πολύ παπάτζα ΕΔ αλλά δεν το παιξα ράμπο παραπάνω. Και άλλοι έχουν καψοναριστεί χειρότερα από μένα και να μη μιλήσουμε για παλιούς. Το νοήμα που ψάχνεις να βρείς είναι μόνο για τους νεους που τυχον ενδιαφέρονται να μάθουν γιατί μπαινουν σε λιγο καιρο... Και για να μπαίνουν καποια πραματα στη θεση τους. Όπως ας πουμε οτι οι πεζοναυτες δεν κάνουν κατι κατι λιγοτερο από τις αλλες ΕΔ (περαν των προφανων εξαιρεσεων όπως οτι δεν κανουν αλματα). Και ουτε με το ΣΒΕΑ γίνεσαι μαχίμη γιατί υπάρχει διάχυτη κι αυτη η παπάτζα Με τους αλεξιπτωτιστές, γιατί θα μπορουσαμε να λέμε κι αλλες (μικροτερες) "παπάτζες" για αποτελέσματα ασκήσεων στην 1 ΤΑΞΚΔ-ΑΛ αναμεσα Β ΜΚ, Ε ΜΚ και 2ΜΑΛ (αντάρτες, βολες, συνδυασμους κτλ κτλ) και τι ρόλο παίζει (η όχι) το ΣΒΕΑ εκεί... Εικόνα

575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από 575 288 »

dimitris kitnis στο facebook. εγω οταν μπηκα νεος και βρηκα την 285 286 287 μας εσταξαν εχασα 30κιλα σε ενα μηνα (π. Ε. Ν) λεμε για σειρες και σβεα και και π. Ε. Ν και δεν ξερω εγω τι αλλο. Εδω υπηρχε διαφορα το πως περναγε group απο group. Χειμερινη 1ο group ηταν χαλαρα 2ο group πεθαναμε, πορεια βολη (50αρα) πικρα (το καναμε 9 ωρες και πηραμε και το κυπελο) πορεια βολη κολιομενων περιπατος. Δεν ειναι θεμα παπαντζας αλλα εκπαιδευσεις. Πηγα για ρ. Β. Χ. Π στην λαρισα ταγμα πεζοναυτων και τα παλικαρια μονο σκοπιες εκαναν. τα δεδομενα αλλαζουν παντα και σε ολα. Εκανα 4 αποβασεις και ολες ηταν διαφορετικες μεταξυτους.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από dimitri »

fideas απλα καθομαι κ διαβαζω κ λεει ο ενας εγω περασα αυτα στους πεζοναυτες ερχεται κ ο αλλος κ λεει εγω περασα εκεινα στους αλεξιπτωτιστες ερχεται ο τριτος κ λεει εγω περασα χειροτερα στην κυπρο... Ε μπραβο σας.
Τον νεο που θα μπει π. Χ αλεξιπτωτα τι τον νοιαζει τι περασε ο καθενας μας; Το εχω ξαναπει κ θα το ξαναπω... Ολοι μας εχουμε διαφορετικα ορια. Εκει που "καιει φλατζα" π. Χ ο Α καταδρομεας, ο Β καταδρομεας Μπορει να ειναι χαλαρος... Κ εκει που "καιει φλατζα" ο Β καταδρομεας, μπορει ο Γ καταδρομεας να ειναι χαλαρος...

μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι... Οσο για αυτο που αναφερατε για το ΣΒΕΑ, οτι ειναι παπατζα δεν συμφωνω, το ΣΒΕΑ ειναι ενα σχολειο, το οποιο μπορει να διαρκεσει 4 εβδομαδες μπορει κ 10 εβδομαδες,10 εβδομαδες δεν ειναι καθολου λιγες σε μια 12μηνη θητεια, κ αυτο κουραση ειναι κ σωματικη κ ψυχικη, ο Λοχιας η ο ανθυπολοχαγος που περναει ΣΒΕΑ με εμενα π. Χ δεν νιωθει αυτη την κουραση γιατι στις 14.00 τρωει κ φευγει σπιτακι του, οι εφεδροι ομως εχουν φρουρα, σκοπια, καψονι, ξανα σκοπια κ 06.00 εχει ξυπνημα για τρεξιμο κ εκπαιδευση...
Οποιος εφεδρος δεν εχει ακουσει "τα κρανη σας κ εξω για εκπαιδευση" δεν μπορει να πει κ πολλα για το ΣΒΕΑ...

κ αφου μιλατε για ασκησεις κ. Τ. Λ εχω να σας πω οτι πιο πολλες ασκησεις απο εναν εφεδρο καταδρομεα-αλεξιπτωτιστη που ανηκε στον λοχο αμεσης επεβασης (Λ. Α. Ε) καθ'ολη την διαρκεια της θητειας του, δεν παιζει να κανει καποιος εφεδρος σε καποιο αλλο σωμα των Ε. Δ συν το οτι ειναι οι πιο ριψοκινδυνες ασκησεις. Π. Χ (για οσους γνωριζουν) πανω απο 14 μιλα αερα δεν ριχνουν αλεξιπτωτιστες σε μια ασκηση του Λ. Α. Ε ομως πεφτεις κ με 25 μιλα αερα σε αγνωστη ζωνη ριψεως (για τους εφεδρους), οποιος εχει κουμανταρει MC1-1C αλεξιπτωτο ξερει τι ειναι τα 25 μιλα αερα εκει πανω...
575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από 575 288 »

Και το 575 ηταν λ. Α. Ε και οταν εκλεψαν το hummer το μισο ταγμα ηταν στους δρομους και εδιναν κουβερτες και τροφιμα στους αποκλεισμενους οδηγους. Το σβεα οντος ειναι ενα δυσκολο σχολειο και εχω ακουσει να κοβονται και βατραχοι.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από dimitri »

Ησουν τοτε που κλεψανε το χαμερ; Χεχε!

Στο σχολειο μου δεν ειχα βατραχια κ δεν ξερω αν κοβονται βατραχια. Κ δεν νομιζω την σημερον ημερα να κοπει βατραχος απο το ΣΒΕΑ, εκτος απο την περιπτωση τραυματισμου...
Στο ΣΒΕΑ μου ειχα πολλους μονιμους, απο επ. Οπ μεχρι υπολοχαγους. Ημασταν 240 ατομα συνολο οι 180 ηταν εφεδροι, κ οι 60 ηταν μονιμοι, απο τους 60 μονιμους κοπηκαν 30-35 ατομα αν θυμαμαι καλα, αλλα κυριως ηταν επ. Οπ απο τενεφ, απο τους ριπτες...

κοιταξε μπορει να ειναι δυσκολο το σχολειο, αλλα ευκολα μπορεις να το περασεις, με θεληση.

ξερεις πως ειναι να εισαι εφεδρος. Απλα στο σχολειο φτανεις στο μαξιμουμ της κουρασης.

ξυπνας 05.30 συνηθως μεχρι τις 06.30 προσπαθεις να ντυθεις διοτι ο ενας εκπαιδευτης μπαινει μετα τον αλλον κ καψοναρουν, στο τελος μολις ντυθεις ξυριζεσαι, αν ησουν σκοπος την προηγουμενη μερα πας στην φρουρα, μετα την φρουρα αποθετεις εξαρτησεις κ ξαναβγαινεις εξω με αθλητικα για τρεξιμο, μετα το 45λεπτο τρεξιμο πας για φαι μετα πηγαινεις στον λοχο βαζεις ξανα παραλαγες κ φορας το κρανος για εκπαιδευση, κ ξεκιναει η εκπαιδευση-καψονι... Μεχρι να παει 13.30 πας στον λοχο, καθεσαι μιση ωρα κ βγαινεις εξω για υπηρεσιες, ακους οτι εισαι 2ο νουμερο στην παραλια Ε. Τ. Α κ μετα πας για φαι (μυτες γονατα ενωμενα κ κλειστα) Εικόνα.
αφου σου πρηξουν τα @@ οι εκπαιδευτες κ κανεις μιση ωρα να δυανισεις μια αποσταση 100 μετρων (πηγαινεις μπος-πισω κ τσιμπας) τελικα φτανεις στα μαγειρεια, κ επειδη παντα υπαρχει ενα "μπουρδελο" ανα ΕΣΣΟ ο οποιος θα μιλαει την ωρα του φαγητου, μια θα τρως, μια θα σηκωνεσαι, μια θα τρως μια θα σηκωνεσαι, αν τελικα προλαβεις κ φας καλως αν οχι τι κριμα που δεν μπορεις να πας κ στο Κ. Ψ. ΜΕικόνα...
μετα το φαι μολις φτασεις στον λοχο, μπαινεις μεσα φορας εξαρτηση κ μαρς για φρουρα!
μπλα, μπλα, μπλα κραταει μια ωρα η φρουρα κ η ωρα πηγε 15.30 κ επιτελους ηρθε η ωρα της ξεκουρασης, πας κανεις ενα μπανιο να βγαλεις τα πριονιδια απο την κωλο... Πιδα σουΕικόνα κ να χαλαρωσεις μιση ωρα γιατι κατα τις 16.30 ετοιμαζεσαι για απογευματινη εκπαιδευση. Εκτος αν εχεις σκοπια μετα το φαι, οποτε τρως πας για σκοπια κ μετα κατευθειαν για εκπαιδευση, αχ τι ωραια!
μετα κοντευει η ωρα 18.45 τελειωνει η εκπαιδευση κ οι τυχεροι εξοδουχοι στις 19.00 πρεπει να ειναι ετοιμοι για εξοδο κ επειδη παντα υπαρχει ενα μπουρδελο ανα ΕΣΣΟ κ δεν θα ειναι ετοιμος στις 19.00 αποφασιζει ο εκπαιδευτης να κρατησει κ τους υπολοιπυς εξοδουχους αλλη μιση ωρα μεσαΕικόναΕικόνα να τα κ τα νευρα!Εικόνα
τελικα βγαινεις κατα τις 19.45 κ στις 22.00 πρεπει να εισαι μεσα! Αχ τι ωραια!
την επομενη μερα παλι τα ιδια... Ολο αυτο γινεται για οσο διαρκει το σχολειο...

κουραστικο-σπαστικο, αλλα αντεχεις...
καπως ετσι ειναι μια ΣΒΕΑ για εναν εφεδρο...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

Δημήτρη σ'αυτά που λές δε διαφωνούμε. Για το ΣΒΕΑ από τις σειρές μου που φύγανε από Ρεντίνα κι από πολλούς από ΜΑΛ που ήμασταν μαζί αυτά έχω ακούσει πάνω κάτω. Και ο ένας Αθηναίος που περνούσαμε ΛΥΒ μαζί, ήταν ΛΑΕ αυτά μου λεγε (άλματα πολύ εξω των ορίων αέρα κτλ κτλ). Η ΜΑΛ έχει ένα μινιμουμ στάνταρ ΚΔ που δεν έχουν οι άλλες μοίρες. Αυτό είναι όλο (που είναι Πολύ βέβαια δεν το υποβιβάζω). Σε μας είχε και λίγα κρέατα. Αλλά... Από όσους πήγανε ΜΑΛ έφυγε ποτέ κανένας με πρασινο μπερέ για πεζικό αφου πήγε στη μοίρα; Σε μας θυμάμαι αρκετους που φυγανε είτε γιατι ήταν κρεατα και δεν την παλεψανε είτε απο τραυματισμούς (το δευτερο μαλακια αλλά αναγκαίο γιατι μια σειρα μου ήταν μεσα σ'αυτους και ήταν πολυ καλό κομμαντο αλλά έσκασε με το γονατο σε κατι βράχια σε καταρρίχηση... Οποτε τον βγαλανε Ι3). Είχαμε όμως και άτομα με πολλά κιλά που την παλέψανε και γίνανε και πολύ καλοί. Αδερφοσειρά μου απο τη διμοιρία που ειμασταν παντου μαζι έσκασε μυτη 90 κιλά (καμια 1.70 υψος) και στη Δραμα γρήγορα είχε γίνει 70 κιλα. Στο τέλος εκει που δεν εβγαζε καλα καλα το πρωινο τρεξιμο. Σχεδον με εφτανε στο στιβο μαχης (ανα δυαδες).

Όσο για το χάμερ... Ο ενας εμπλεκομενος ήταν ο λοχαγος μου στη Δραμα και αλλος ένας ***** υπαξ. Ο λοχαγός ήταν κοφτακι τρελο και γυαλιζε το ματι του τερμα. Όλοι τον φοβοντουσαν κατα ενα τρόπο στη Δράμα αλλά εμενα με πιανανε τα γέλια. Παρουσιαζόμουνα για τακο (και σαν όργανο κιολας) μου ριχνε 5Φ και γω του χαμογελουσα και εβγαζε καπνους! Απειρο γέλιο ο καριολης!

Ο υπαξ που ηταν οταν εγινε το σκηνικο με το χαμερ ηταν μετα σε μας (ρεντινα στο τελος) και μαυτον εκανα ένα από τα πιο ωραίο ξυπνηματα στο στρατο οταν ηταν ΑΥΔΜ μια μερα. Παλιοί και καλά εμεις τωρα και Σκαει Ενας νεος μια μερα, θαλαμοφυλακας και απο τις 6.30 καθε 5 λεπτα μεχρι της 7 μας ελεγε "αντε ρε παιδια σκεφτειτε και μενα σηκωθειτε, εχει παρει 3,4 Τηλεφωνα ο ΑΥΔΜ να ρθειτε για φρουρα" οποτε οπως ειμουν μεσα στο σλιπινγκ μπαγκ με τις παραλλαγες (διπλος τακος αυτο, αλλα μετα απο 4-6 νουμερο με -4 βαθμους. Τους γραφεις όλους στα τετοια σου) ακουω φωνή από παραδιπλανο σλιπιν μπαγκ, μια σειρά μου να λεει στο νεο " πεστου να στειλει κανα χάμερ να ρθει να μας παρει αλλιως δε παμε πουθενα" Εικόνα

575 288
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2009 9:13 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από 575 288 »

288 ειμουν 04γ δεν ειμουν στο hummer ειμουν με αστυνομικη ταυτοτητα αρκετα χρονια. Χαχαχαχ ετσι οπως λες ειναι τα ξερω δεν ειμουν στην μαλ αλλα εχω θειο που ηταν στο ε. Τ. Α και αλλους τοσους θειους που ηταν εφεδροι. Ο ενας μαλιστα απο αυτους εχτισε αρκετα κτιρια μεσα στην μαλ. Χαχαχ παντος εδω που τα λεμε η μαλ ειχε παντα τις καλητερες εξοδους. ακουγα για 3-1 και μας μας πηγενε στην καλητερη 4 μεσα 1 εξω και με ειχε παει και 2 φορες 30μεσα χωρις να εχω φαει τακο.
dimitri
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες vs ΛΟΚ vs Aλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από dimitri »

Φιδεα στην σειρα μου μονο 1 ατομο εφυγε απο 2α ΜΑΛ κ πηγε αμφιβιος... Οταν πλεον τελειωσεις το σχολειο κ φορεσεις τις πτερυγες του αλεξιπτωτιστη δεν υπαρχει πλεον λογος να φυγεις απο 2α ΜΑΛ... Τα πραγματα χαλαρωνουν, σταματανε αυτα τα πρωινα ξυπνηματα, ολα ειναι πιο χαλαρα, μπαινεις σε εναν ρυθμο χωρις ενταση κ απλα οσο πας παλιωνεις,Εικόνα... Μετα μπαινει το επομενο σχολειο κ αναλαμβανει σκοπιες κ η σχολη οποτε χαλαρωνει η μοιρα κ εχουμε πιο πολλους εξοδους...

κατα μεσο ορο εναν εφεδρο στην 2α ΜΑΛ τον παει 3-4 μεσα κ μια εξω, ολα αυτα εξαρτονται απο τις διοικησεις... Π. Χ αν η σχολη δεν αναλαβει σκοπιες (επειδη ειπε ο διοικητης να ειναι ξεκουραστοι οι εφεδροι στην εκπαιδευση) τοτε δεν βγαινουμε κ πολυ στην μοιρα, μεχρι να τελειωσει το σχολειο, να ερθουν οι νεοι κ να παρουν επ'ωμου ολες τις σκοπιες,Εικόνα με αποτελεσμα οι εφεδροι της μοιρας να βγαινουν 2-3 εξω κ μια μεσα.
αυτο εγινε οταν ημουν 9 μηνων εφεδρος. Αποφασιζει ο διοικητης να μην κανει σκοπιες η ΣΧΑΛ κ εκει που περιμεναμε να χαλαρωσουμε τρωμε ενα πακετο αλλα μετα μολις τελειωσε το σχολειο κ ηρθαν τα ψαρια στην μοιρα εμενα προσωπικα με πηγε 10 εξω μια μεσαΕικόνα κ μετα για 2-3 εβδομαδες με πηγαινε 2-3 εξω μια μεσα...

Σιγουρα ηταν λοχαγος ΑΥΔΜ εκεινη την μερα με το χαμερ; Μηπως ηταν ανθιπασπιστης; Θυμασε εναν ανθιπασπιστη καραφλα που ειχατε; Μηπως ηταν αυτος;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες